آلودگی هوای کلان شهرها و مشکل بیماران ریوی

آلودگی هوا در فصل زمستان بیشتر میشود و موجب می شود که افرادی که دچار بیماری ریوی شده اند بیشتر اذیت شده و بیشتر باید مواظب باشند چون آلودگی برای افرادی که آسم و سل دارند بسیار مضر می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر آلودگی هوای کلان شهرها و مشکل بیماران ریوی را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن: هر فصل پاییز , هنگامی از فرادست شهر بزرگی نظیر تهران به‌این کلانشهر بی در و پیکر که نگاه بیندازی , چادری از غبار و دود تیره و خاکستری روی راز ما و شهر و منزل هایمان هوار شده‌است . خوف به جانت می افتد که صبح تا شب و شب تا صبح داریم کلیه این حجم از آلودگی را نفس می‌کشیم . داستان دائمی آلودگی در فضل و ادب فصل‌پاییز و فصل‌زمستان . پزشک معالج سید علی جواد موسوی , کارشناس داخلی فوق تخصص ریه و عضو هیات علمی دانشکده علم ها پزشکی کشور‌ایران نکاتی را در‌این مقاله مطرح نموده است .
البته چرا ریه؟

ریه فقط ارگانی در تن آدم است که به صورت بدون واسطه در رابطه با هواست , به همین خاطر تاثیرات آلودگی روی ریه اشخاص بیشتر از دیگر سازمان های تن است . در شرایطی‌که تاکنون اندیشه می کردید آلودگی هوا معضلی است که بشر ها صرفا در فضای خارج از منزل با آن رو به رو بودند خطا می کردید , ما دو مدل آلودگی داریم , یک آلودگی باطن خانه و دیگری آلودگی فرنگی و یا این که به عبارتی آلودگی شهری و خارج از منزل است .

آلودگی داخلی

آلودگی هوای باطن منزل اهمیت بیشتری نسبت به آلودگی هوای بیرون از منزل دارااست . برای این‌که به عبارتی هوای آلوده و کثیف ای که بیرون از منزل موجود هست در باطن فضای منزل هم می‌باشد و افزون بر آن چندین فاکتورهای دیگری هم در هوای باطن منزل موجود هست که در هوای بیرون از منزل نیست . به صورت نمونه شما در منزل شاید سیگار بکشید , این سیگار در فضای بسته منزل حجمش بیشتر از بیرون از منزل است . این نمونه را می توان در رابطه مصرف قلیان در فضای بسته منزل هم بزنیم .

از ماجرای پخت و پزهایی که در منزل می گردد و استفاده از شومینه و بخاری هایی که از نفت و زیرا تحت عنوان سوخت در آن استفاده می‌شود , چه بسا کامپیوتری که روی میز گذارده ایم و یا این که چه بسا چراغی که گویا است نباید بگذریم . به تمامی این مورد ها حضور اشخاص مضاعف در یک محیط بسته را هم نمی‌توان در حیث نگرفت چرا‌که که‌این مسئله هم می‌تواند در دعوا آلودگی هوای محیط تاثیر متعددی داشته باشد .

رویه های خالی کردن منزل از هوای آلوده و کثیف

اولی موردی که می بایست به آن اشاره نمود این است که به هیچ وجه در درون منزل سیگار و یا این که قلیان مصرف نشود . آلودگی که به خاطر مصرف سیگار و قلیان در منزل ساخت میشود چندین از فاکتورهایی میباشند که در پیدایش چه بسا سرطان هم تاثیر بسزایی نیز برای شخص مصرف کننده و نیز اعضای دیگر خانواده دارااست . متاسفانه برای آلودگی منزل ای که در آن سیگار , قلیان و چه بسا مواد مخدر به کارگیری شده هیچ کاری نمیشود کرد در غایت تنها میتوانم بیان‌کنم خوب تر است بعداز مصرف سیگار و قلیان تا دو ساعت در آن منزل هیچ شخصی حضور نداشته باشد .

نکته دیگر در طول پخت و پز است , این ایام همگی متخصصین تاکید می نمایند که آشپزخانه های مدرن استاندارد نیستند آن نیز بدین خاطر که در فضای گشوده قرار دارا‌هستند . آشپزخانه ها بایستی در فضای بسته باشند , صحیح نظیر آشپزخانه منزل های کهن که کلا از سایر فضاهای منزل جدا بودند . در هرصورت با اعتنا بدین این‌که که‌این ایام آشپزخانه ها گشوده میباشند توصیه میشود که در هنگام پخت و پز حتما از هواکش مصرف شود . نکته دیگر اینکه حداکثر از مصرف شومینه جلوگیری شود , به دلیل آن که به شدت سبب پیدایش آلودگی هوای منزل هاست . فاکتور دیگر گرمابه است , بایستی اعتنا داشته باشید که بعداز استحمام برای تمیز بودن هوای منزل بایستی در خزینه را کاملا ببندید . همینطور از محافظت طیوران و حیوان‌ها در منزل دوری کنید .

آلودگی بیرون از منزل

مهمترین برهان تولید آلودگی هوا در شهرها سوختی است که در خودروها استفاده میگردد . سوختن این جور سوخت ها در خودروها آن نیز با دقت به ترافیک های یکسری ساعته و همینطور ازدیاد خودروهای تک سرنشین که گهگاه قسمتی از خودروهای فرسوده و آلاینده میباشند سبب ساز ساخت آلودگی هوا از روش تولید گاز دی اکسید کربن می گردند . متاسفانه بایستی بدین نکته اشاره نمود متاسفانه می بایست بدین نکته اشاره نمود که طبق گزارش اداره بهداشت جهانی در 50 سال اخیر میزان دی اکسید کربن جانور در جو زمین به صورت هولناکی ارتقاء پیدا نموده است که‌این این مورد ای مضاعف نگران کننده بوده و منجر گرم خیس شدن هر روزه جو زمین میشود . در بیرون از منزل و هنگامی که با آلودگی شدید هوا رو به رو هستیم تاکید بر این است که حتما از وسایل نقلیه همگانی نظیر مترو و اتوبوس ها استفاده کنیم .

از طرفی می بایست تمدن استفاده از دوچرخه را در جامعه تبلیغ و رواج کنیم . در حین آلودگی هوا فقط ورزشی که سفارش می شود ورزش دوچرخه سواری است . این در حالی است که حتما پیشنهاد میکنیم در حین شدت آلودگی هوا خردسالان و اشخاص کهن سال و از تمامی اساسی خیس اشخاصی که مشکلات تنفسی و ریوی دارا‌هستند از منزل بیرون نشوند و مابقی اشخاص جامعه هم که از سالم برخوردارند از ماسک استفاده کرده و درتوان قابلیت از حضور در مکان های به هم ریخته و مملو از جمعیت جلوگیری نمایند . بدین نکته هم اعتنا داشته باشید که در صورتیکه قرار است پیاده روی داشته باشید حتما وقتی این فعالیت را انجام دهید که هوا دارنده آلودگی کمتری است .

بیماری ها

در دعوا آلودگی هوا فاکتورهای دوچندان در رابطه پیدایش بیماری ها به ویژه بیماری های ریوی متبوع قرار می‌گیرد . به صورت نمونه می بایست روءیت کرد در آن شهر چه کارخانه هایی موجود است و یا این که خودروها از چه دسته سوختی و با چه درصد کیفیتی استفاده می نمایند . ولی به صورت کلی اثرات آلودگی هوا بر رویش و تکامل ریه خردسالان و سالم سالمندان تاثیرات متعددی داراست . همینطور آلودگی ها در پیدایش آسم که یک بیماری التهابی مرسوم مزمن مجاری هوایی است تاثیر بدون واسطه دارااست که آرم های مرسوم آن عبارتند از خس خس , سرفه و تنگی نفس که به سه گانه آسم دارای اسم و رسم است . این بیماری در اثر آلودگی هوا نیز میتواند در اشخاص تندرست پیدایش نماید و نیز در اشخاصی که آسم دارا هستند تشدید شده و آن‌ها را راهی بیمار ستان نماید . آلودگی هوا به جز آسم سبب ساز پیدایش بیماری های دیگری در آدم ها می گردد . یکی دیگر از بیماری های مزمن ریه برونشیت است .

برونشیت یا این که نایژه آماس به التهاب نایژه ها در شش گفته می‌شود . این عارضه در اثر تورم نای یا این که نایژک ها پیدایش می نماید و بجهت عفونت به وسیله باکتری ها و ویروس ها یا این که در اثر تحرکاتی نظیر هوای آلوده و کثیف و سیگار کشیدن تولید میگردد . برونشیت وخیم یا این که مزمن , نما و تظاهراتی گوناگون دارااست . وقتی که نایژه ها ملتهب می گردند معمولا انسداد نسبی منش تنفسی , سرفه و ترشح خلط چهره میدهد . در برونشیت خراب معمولا سرفه ها به زمان سه هفته به ارتفاع می انجامد . در بیش تر از 90 درصد نیز این بیماری به دلیل آلودگی شدید هوا و وجود گرد و غبار پیدایش می نماید .

اگر‌چه به عقیده بعضی دیگر از متخصصین آلودگی هوا منجر بیماری های دیگری هم نظیر سرطان ریه , معده و بیماری های قلبی می‌شود . اگر‌چه که‌این بیماری ها مستقیما و منحصرا مرتبط با آلودگی هوا نیست , البته آلودگی هوا یک کدام از عوامل حساس به وجودآورنده و تشدیدکننده آن ها به اکانت می‌آید . بر اثر احتراق مواد آلی ( زغال , چوب , نفت و غیره ) در حرارت های بین 800 – 200 سکو سانتی گراد و بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی یه خرده هیدروکربن های سرطان زا ساخت میگردد .

دسته و میزان ساخت این مواد سرطان زا بستگی به مدل سوخت , حرارت , میزان اکسیژن و عوامل دیگر دارااست . اثبات شده‌است یه خرده از مواد سرطان زا بر اثر احتراق توتون و تنباکو ( سیگار کشیدن ) و سوختن چوب , هیزم و برگه و اندازه متعددی از این مواد نیز بر اثر احتراق بنزین و گازوییل در موتور خودروها ساخت میشوند . به صورت کلی با فرض اینکه ماشین ها در حالت استاندارد فنی عمل بکنند در پهنا 1سال در شهر تهران حجم متعددی ماده شیمیایی سرطان زا بر اثر احتراق بنزین و گازوییل ساخت و در هوا پخش می گردد . آلرژی مواد آلاینده میتوانند سبب برخورد های آلرژیک مختلفی اعم از آبریزش بینی , تنگی نفس , خارش پوست , اشک دیده و عطسه های پشت سرهم شوند .

تغذیه کلیدی است

تغذیه بشر زمینه دوچندان با اهمیت و موثری است . حتما بایستی از صیفی جات جدید استفاده کنیم , نیز چنین تناول کردن گردو و پسته برای کسانی که مبتلا بیماری های ریوی می باشند و چه بسا اشخاص سلامت به شدت توصیه میشود . از سوی دیگر به مصرف بیشتر آب اعتنا داشته باشید به دلیل آن که آب سبب ساز مرطوب ماندن ریه شده و از پیدایش بیماری های ریوی جلوگیری می نماید . متاسفانه این تصور بوجود آمده که میل کردن شیر برای تقابل با آلودگی هوا موءثر است ولی بایستی به‌این نکته اشاره نمود جدای از تاثیرات لبنیات تحت عنوان یک منبع غذایی , لبنیات هیچ تاثیری برعلیه آلودگی هوا ندارد و خوبتر از هر چیزی مصرف فراوان آب شرب است .

بیماری آمفیزم چیست؟

آمفیزم عبارت است از یک بیماری مزمن ریوی که طی آن کیسه های هوایی ( حبابچه ها ) در ریه بیش تر از میزان گشاد می گردند در سود , خواص ارتجاعی فن هایی که کیسه های هوایی را به هنگام تنفس گشوده و بسته می نماید از بین می‌رود . آمفیزم یکی اجزای کلیدی بیماری مزمن انسدادی ریه است . کلیه سیگاری ها به درجاتی از آمفیزم مبتلا می گردند . در‌این بیماری دیواره حبابچه ها کم کم از بین رفته و شخص در گیر به تنگی نفس میشود . پیشروی این بیماری بستگی به تعداد سیگار در طول روز و تعداد روزهایی که مصرف میشود داراست . آمفیزم معمولا به‌تدریج ترقی می نماید و سبب به نارسایی تنفسی میشود .

آلودگی هوای کلان شهرها و مشکل بیماران ریوی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.