آموزش کباب بناب اصل تبریز و آذربایجان با ساطور / گوشت گوسفندی و …

آموزش کباب بناب

آموزش کباب بناب اصل تبریز و آذربایجان با ساطور / گوشت گوسفندی و ...

کبـاب بنـاب را می توانیـد در منزل طبخ کنـید و با همــان طعم و مزه بازاری نوش جان کنید طرز تهـــیه کباب بنـاب ساطوری در منزل بسیـار ساده و راحـت اســـت و اگر به نکات گفتـه شده درباره کبــاب بناب ساطوری توجه کنـید می توانید یک کباب بناب خوشمزه در منـــزل درست کنـید. کباب بنـاب ساطوری آذربایـجـــان یکی از غذاهــای بسـیار قدیمی و سنـتـــی ایـران است.

ویژگـی بارز این کبــاب، ساطوری بودن آن است که امـــروز دیــگـــر بنا به دلایـلی منــسوخ شده اســت. الـبـــته شایـد در بیـــشـــتر کبابـیـ‌ـــهـــا، بناب ساطوری نیـــز سرو شود.

خوشمزگــی کباب بنـاب ساطوری به نوع گوشت، طریـقـــه افزودن پیـــاز به گوشت و روش پخــت آن بســتگـی دارد. کباب بناب ساطوری را از گوشت تازه گوسفـــنـدی و در اندازه‌ای تقریبــا دو برابـــر کباب کوبیـــده معمولی درست می‌کنـــند،

به همین جهــت هر سیـخ آن معمولا یک پرس حساب میــ‌شود. دســتور پخــت کباب بنـاب ساطوری را با دقت دنـــبـــال کنیـــد تا از طعم خوشمـزه ایـــن کبـــاب لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیــه کباب بناب ساطوری

گوشت چرخ کرده گوسفندی 1 کیـلوگرم
پیــاز ساطوری شده 150 گرم
نمک و فلـــفل به میـــزان لازم
سمــاق به میـزان لازم

 

روش تهیــه کباب بنـــاب در منزل

پیــاز‌ـهـا را پوست گرفـــته و پس از شســتــن، به صورت نگــینـی خرد کنید. سپس با یک چاقوی تیز، آن‌هـــا را ساطوری کنیـد، طوریکه آب پیـاز خارج نشود. پیــاز را طوری خرد کنیـد که نه خیــلـی ریز شود و نه درشـت باشد تا موقع خوردن در کبـــاب احـساس شود. در واقع راز کباب بناب ساطوری در نحوه ساطوری کردن پیاز آن اســت.
گوشت کباب بنـاب ساطوری را که بهـتر اسـت از قلوه گاه گوسفنـدی باشد، دوبار چرخ کرده و در کاسه بزرگـــی بریزیـــد.
پیــاز را همراه با کمی نمـک و فلـــفل به گوشت اضـــافـه کنـــید و با دست شروع به ورز دادن گوشت و پیـاز کنیــد تا کاملـا مخلوط و یکــدســت شوند.
روی ظرف حاوی گوشت را سلفون کشیـده و به مدت ۱ الـی ۲ ساعـــت در یخچال قرار دهــید تا خنک شود.
گوشت را از یخـــچـال خارج کرده و شروع به سیـــخ گرفتـــن آن کنیــد.
سیــخ گرفـتـــن کباب بنـاب ساطوری قدری تمـرین و تجربــه لازم دارد، برای ایـــن کار یک کاسـه آب سرد کنــار دســت و یک سیـنــی زیر دسـت خود قرار دهیـد.
دســت خود را در آب بزنید و یک مشت از مایـــه گوشت (حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم) بردارید و در دســـت خود شکـــل دوک مانــندی به آن بدهــیــد.
سیخ را در ایـــن دوک فرو کرده و با فشـــار انـگــشـــت شست و میـانــی، گوشت را در سیخ پهن کنــید تا یکـــدسـت شود، سپـس با فشــار انگشتان شیــار‌هـایی در گوشت ایــجـاد کنــیــد طوریکه اثـــر انگـشتان روی آن بمانــد.
در پایان، سر و ته مایه گوشت را با فشــار دو انگــشـت به سیـــخ بچســبانـید.
سیـــخ کباب بنـــاب ساطوری را روی آتـــش زغال خیلی داغ قرار داده، زغــال را باد نزنیـــد، صبـر کنـیـد تا گوشت خودش را بگـیـــرد و سیــخ‌هـــا را به ترتـیــب برگردانیـد.
همـین که رنــگ کبـــاب برگــشت، سیــخ‌هـا را یکــی یکـی بردارید، لای نان قرار داده و کمـــی فشــار دهید تا نان، چربـی کبـاب را جذب کند.

سپـــس کبـــاب را باز روی آتــش بگـــذاریـد و ۳-۲ دور دیگر برگــردانـید. ایـــن کار علــاوه براینکـه باعـث مغـز پخـت شدن گوشت میـ‌ـــشود، از سوختــن گوشت نیز جلوگیری میـــ‌کـــند.
پخت کبــاب بناب ساطوری روی هم رفته بیــش از ۶-۵ دقـــیقه طول نمیـــ‌کشـد، حرارت دیدن بیــش از حد آن باعـث خشک شدن کبـاب خواهــد شد.
در پایـــان پخـــت، سیخ‌های کبــاب را لای نان بگــذارید، با یک دسـت نان را نگـه داریـد و با دســـت دیـگر سیخـــ‌ــها را بکـــشیـد.
روی کبـــاب سمــاق بپـــاشید و با نان یا پلو و سبزی خوردن نوش جان کنیـــد.
در صورت تمایـل می‌توانـیـد از گوجه فرنگــی و فلــفــل سبـز کبابـــی نیـــز در کنــار کبـاب بنــاب ساطوری اســـتـفــاده کنـید.

می توانـیـــد ترکیـبی از گوشت گوسفـند و گوساله در تهیــه کباب بناب ساطوری به کار بریــد، ولی از آنـــجا که مزه و لطــافـــت خاص کباب بنـــاب ساطوری از گوشت و چربی گوسفـــنـد اســت، این کبـاب را هیچگاه با گوشت گوسالــه خالــص درسـت نکـــنیـــد.
کبــاب بنــاب ساطوری از نظـر ظاهــر با کبــاب کوبیده معـــمولی متفــاوت است، ایـن تفــاوت مربوط به سیخ مورد اســـتـــفاده برای تهـــیه کبـاب بنـــاب ساطوری اســـت. کبـــاب بنـاب ساطوری سنــتی را در سیخــ‌ـــهای پهنـــی به عرض ۱۳ سانــتیــمـتر درسـت می‌ــکــنـــنــد و به جای اســتـــفــاده از پیاز رنـده شده در ترکیـب آن از پیـــاز ساطوری اســتفـاده می‌کـــننــد.

اگـرچـه در گذشــته گوشت این کبـاب را پس از به سیـخ کشـیــدن با ساطور میـــ‌ـکوبیدند و با افـــزودن کمی برگ سبـزی‌های معـطری همچون نعـــنــا و ترخون آن را مزه دار می‌ـکردند، امـــا امـروزه با پیـــدایــش چرخ گوشت دیـــگــر از روش‌ــهـای سنـتی استفـــاده نمی‌شود؛ بنـــابــراین نبایـد انـتظـــار طعم و مزه کباب بنــاب سنــتی را در کبابــ‌ــهای امروزی جستـجو کرد.

کبـــاب بنـــاب ساطوری آذربـــایجــان طعــم متفـــاوتی با کبــاب کوبیـــده معمولی دارد و شما می توانیـــد برای هر نفـر یک سیخ کباب بنـاب ساطوری تهیـــه کنـــیـد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.