احادیث و آیه های قرآنی برای دفع وسوسه های شیطانی

وسوسه های شیطانی تا وقتی انسان زنده می باشد ادامه دارد و او را مدام وسوسه به گناه نمودن می نماید و با این کار به عهدی که شیطان معلون با خودش بسته است ادامه می دهد ولی ما باید چگونه با ابن وسوسه های شیطانی مبارزه نموده و گناه نکنیم در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر احادیث و آیه های قرآنی برای دفع وسوسه های شیطانی را در سایت دانستن خواهید دبد با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن : شـیــطـــان قطــعـــا بزرگــتــریــن دشــمن انـســان است و قســـم یاد کرده است که همـــه مارا گمراه گردانـد. اما آیــا راهـیـا برای رهایـــی از دام های شیـطــان وجود دارد؟ قطــعـا دعا و ذکـر کمک فراوانی به ما می کنـــد تا از وسوسه های شیــطان در امان بمـــانـیـــم. دعـــایی برای دفـع وسوسه شیـطان را در ادامــه با هم می بیـــنیم.

دعـایـــی برای دفــع وسوسه شیــطان

هر انــسانـــی به طور طبیعی ممـــکـن اســت در مواقعــی از زندگــی خود و در رویارویی با برخـی از رویدادهـــا دچــار لغزش شود. وجود غرایــز در انـســان که باعــث کشش او به سمـــت برخی از مسـائل می شود، طبـــیـعـی و در عیـــن حال تا میــزانی قابـل کنــتـــرل اسـت همانـــگونه که بزرگان دیـنــی ما تا حد قابــل توجهـی توانـــستند نفـس خود را کنتــرل کنــنــد و به گنــاه آلوده نشوند.

در عیـن حال راهـــکــارهـا، دعاها و ذکــرهایی نیز وجود دارنـد که با خواندن آن ها انـسـان تا میــزان زیادی، از کشــیده شدن به ورطه گنـاه دور می ماند.

آیـــات قرانــی برای دوری از گناه وبهــتــریـــن ذکر برای دوری شیـطان

إِنـــّــَ الشّـَـیْـطَانَ لَـــکُمْ عَـدُوٌّ فَاتّـَخِـذُوهُ عَـــدُوًّـا :در حقــیـقــت، شیطان دشمن شماســـت، شما [نیـــز] او را دشـــمـــن گیرید.(فاطـر، ۶) أَـــن لّـَــا تَـعــْـبُــدُوا الشَّـــیـْــطـــَانـَ إِنـــَّهُ لَـــکـــُـــمــْ عَـدُوٌّ مّــُــبــِینٌ :شیـــطـان را مپرستـیــد، زیرا وی دشــمـــن آشکار شماست؟ (یس، ۶۰) إِـــنَّ الـــشــّــَـیــْطَآنَ لَـکُمـَـــا عَـــدُوٌّ مّـُبـــِــینـــٌ :در حقیقـت شیطان برای شمـا دشــمـنـــی آشــکــار اســـت.(اعراف، ۲۲) نکـــته ایــن جاست که بایـــد دشـمن بودن شیـطـــان را حقیــقـتــاً باور کنـــیـــم و او را به راســتـی دشــمــن خودمان بدانــیم.وقتی ایــن نگـاه و دیـــدگاه در مورد شیـطــان برای ما مســـجــّل شود، افـکــاری که بر قلــب ما وارد می شود را حق نمـی بیـنــیم چرا که می دانیـم این ها پیــام های دشمن است و او می خواهد ما را به راه خودش بکـشـاند نه راه حقیقــتــ…
وسوسه شیــطان

قرآن کریم تصــریـــح می کنـدکــه قلـمـــرو نفوذ شیـــطـان در انـسان فقط در حد وسوسه و جلوه دادن و زیـــنت دادن خیــالی یک امـــر باطل اسـت، که با عنـــاوین وسوسه، تزیـیـن و تسویل بیـان شده اســت.او هیچـ‏ گونه اکــراه و اجبـــاری بر انــســان ندارد.ایـن حقیـــقـت را قرآن کریـم از زبان شیطان چنـیــن نقـل می ‏کـــنـد: وَ ما کانَ لِیـــَ عَـــلـــَــیــْکُــمـْ مِـــنْ سُـــلْطـانٍ إِلاّـَ أَــنــْ دَعـــَوْتُـکـُمـــْ فَـاســْــتـَجـــَبـــْـــتُمـــْ لیـــ‏ فَـــلــا تَـلــُومُونی‏ وَ لُومُوا أَـــنــْفُـــسـَـکــُـــمــْ (ابراهـیـم، آیـه ۲۲)؛

شیطـــان در قیامـت خطاب به گمراهـان می ‏گوید:در دنیـا هیچ گونه قدرت و تسلــطـــی بر شمــا نداشـتـــم جز اینکــه شمــا را به سوی باطـل فرا خوانــدم و اجـــابـت کردیـد.پس مرا بر گمراهی خویش ملامـت نکنــیـــد، بلکـه خود سزاوار سرزنش هســتـــیـــد.

به ما گفته شده وقتی دیدید که از هر نظر تحت فشار و سلطه شیطان و حمله شیاطین قرار گرفتید ذکر لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم را زیاد بگویید و بعد که آرامش پیدا کردید صلوات بفرستید که نورانیت وارد قلبتان شود… بله در موقعیت گناه و معصیت و وسوسه ها بلافاصله باید به خدا پناه ببریم؛ إِنَّ الَّذینَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ (اعراف، ۲۰۱)
دفع وسوسه های شیطانی

اهل تقوا هرگاه شیطانی به سراغ آن ها می آید، بر گرد آنها می چرخد القائاتی را به او وارد می کند یک دفعه به یاد خدا می افتند، بعد مبصر می شود و می فهد این فکر مال خودش نیست در نتیجه آن را کنار می زند و همین که کنار می زند آرام می شود…

نکته مهمی که درباره ذکر خدا باید مراعات شود استمرار آن است.شیطان هرگز از تعدی نسبت به انسان صرف نظر نمی کند، بنابراین باید عامل دفع یا رفع آن نیز استمرار داشته باشد.

از این رو به «ذکر کثیر» امر شده است.«یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکرا کثیرا»(احزاب، آیه ۴۱)

یکی از مهمترین نمونه های ذکر، تلاوت قرآن است.سعی کنید از هر فرصتی برای این منظور استفاده کرده، آیات قرآن را با توجه به معانی و مفاهیم آن قرائت نمائید.مخصوصا شب ها سوره واقعه را بخوانید.درباره فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر عظیم الشأن اسلام نقل شده که فرمود: کسی که سوره واقعه را بخواند، نوشته می شود که این فرد از غافلان نیست.(تفسیر مجمع البیان، ج۹ ص۲۱۲، به نقل از تفسیر نمونه، ج۲۳ ص۱۹۴)
سخنان امام علی در مورد شیطان

امام علی علیه السلام در خطبه هفتم نهج البلاغه می فرماید:«شیطان در درون سینه های پیروان خود تخمگذاری کرد، سپس آن را مبدّل به جوجه نمود» (فَباضَ وَ فَرَّخَ فی صُدُورِهِمْ).

در این تشبیه جالب امام(علیه السلام)، سینه های شیطان صفتان را آشیانه «ابلیس» و محل تخمگذاری او معرفی می کند و به دنبال آن می افزاید:«این جوجه های شیطانی از درون سینه های آنها خارج شده، در دامانشان حرکت کرد و پرورش یافت» (وَدَبَّ وَ دَرَجَ فی حُجُورِهِمْ).

این نکته نیز شایان دقّت است که «شیطان» سعی دارد در اعماق جان انسان نفوذ کرده و از آن جا تأثیر بر اعمال او بگذارد همان گونه که در خطبه بالا به آن اشاره شده بود که گویی در درون سینه ها تخمگذاری کرده و جوجه های خود را پرورش می دهد; سپس آن را در دامان خود انسان بزرگتر می کند تا آن جا که با وجود او متّحد می شود; چشم و گوش و زبان و دست و پا، رنگ «شیطانی» به خود می گیرد و آثار «شیطانی» از خود بروز می دهد.

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.