اختراع چند اژدر فوق پیشرفته در دنیا

اژدر فوق پیشرفته که نوعی سلاح جنگی می باشد در دریا از این سلاح استفاده می شود اژدرها در کشتی و توسط زیر دریایی های پیشرفته در داخل آب هدایت می شوند و به کشتی های جنگی از زیر دریا با این اژدرها میتوانند منهدم نموده و دشمن نمی تواند با کشتی خود این اژدرها را تشخیص داده و مسیر را کج نماید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر اختراع چند اژدر فوق پیشرفته در دنیا را در سایت خواهید دید با ما همراه باشید.

 

اژدرها برای پلتفرم های نظامی دریایی مثل زیردریایی ها , کشتی های سطحی , هواپیماها و هلی کوپترها از هر سلاح دیگری خوبتر و مقدم خیس می‌باشند . درپی میخواهیم توسعه یافته ترین اژدرها را بر پایه ی خصوصیت های کاربردی نظیر سرعت , پیروزی و عمق کارآیی معرفی نماییم .

 

1 – اژدر کوسه سیاه ( ایتالیا )

اژدر کوسه سیاه توسعه یافته , نسل جدیدی از اژدرهای سنگین وزن یکسری منظوره است که از زیردریایی ها یا این که کشتی های سطحی شلیک شده و برای تقابل با همه تهدیدها سطحی و زیر دریا پباده سازی شده‌است . این اژدر قرار است جایگزین اژدر کهن سنگین اَی – 184 شود که بوسیله نیروی دریایی ایتالیا مورد استفاده قرار می گرفت . کوسه سیاه حالا به وسیله کمپانی وایت هد آلنیا برای نیروهای دریایی تشکیل‌شده و توان نصب بر روی زیردریایی های اسکورپن , یو 209 , یو 214 و یود 212 را دارااست .

این اژدر با کابل در اختیار گرفتن شده و خویش انگیزه را ردیابی می نماید . کوسه سیاه 21 اینچ قطر داشته و از معماری اخذ و انتقال توسعه یافته امواج صوتی موسوم به «ASTRA » و کلاهک فراوان انفجاری و قدرتمندی سود می‌برد . سیستم پیشران با باتری Al – AgO , موتور با چرخش معکوس و فارغ از نیاز به تمیزکردن و پروانه های اریب سبب ساز شده که‌این اژدر به‌سرعت باورنکردنی 50 گره دریایی ( 92 . 5 کیلومتر در ساعت ) و پیروزی 50 کیلومتر رسد .

2 – اژدر سنگین وزن اف 21 ( فرانسه )

اژدر سنگین وزن اف 21 از شرکت DCNS یک اژدر دو منظوره است که نیز در مقابل زیردریایی ها و نیز کشتی ها به فعالیت میرود . این اژدر جایگزین اژدرهای مود 2 اف 17 در ناوگان زیردریایی های فرانسه خواهد شد . این اژدر 1 . 3 تنی روی گونه های مختلفی از زیردریاییها اعم از زیردریایی های هسته ای SSBN و SN و همینطور گونه های دیزلی – الکتریکی سوار شده و به دو روش شنا و فشاری شلیک خواهد شد . این اژدر دارنده یک کلاهک آکوستیک ساخت شرکت تالس آندرواتر سیستم است و یک کلاهک فیوزدار اصابتی/آکوستیک مستقل هم دارااست . این اژدر را می توان در عمق های 10 تا 500 متر شلیک کرد و با استفاده از پیشران الکتریکی با یاری باتری حساس نقره اکسید آلومینیوم قادر است سرعتی بین 25 تا 50 گره دریایی ( 46 تا 92 . 5 کیلومتر در ساعت ) داشته و تا بیش تر از 50 کیلومتر و به زمان یک ساعت به مسیر خویش ادامه دهد .

3 – اژدر سنگین وزن اسپیرفیش ( بریتانیا )

اژدر فوق توسعه یافته اسپیرفیش از شرکت بی اَی ای سیستم در آب های اقیانوسی و ساحلی بر مقابل زیردریایی ها و کشتی ها به عمل گرفته می‌شود . این اژدر 1 . 85 تنی در سرویس ناوگان دریایی سلطنتی بریتانیا است . این اژدر از یک کلاهک انفجاری 300 کیلوگرمی آلومینیومی شده PBX استفاده کرده و با یک سیم هدایتی با گنجایش بالا و سیستم سونار فعال و غیرفعال در سوی انگیزه روانه می‌شود . سیستم موتوری آن از یک موتور توربینی گازی که از اوتو فول ( Otto Fuel ) تحت عنوان سوخت تک پیشران و از پرکلرات هیدروکساید آمونیوم تحت عنوان اکسنده استفاده می نماید . سیستم پیشران منحصربه‌فرد بدین اژدر اذن می‌دهد که در سرعت کم هم به سوی اهدافی در 48 کیلومتری هم پرتاب شود .

4 – اژدر 62 ( اژدر 2000 ) ( سوئد )

اژدر 62 از شرکت Saab یک اژدر سنگین وزن دو منظوره است که در ناوگان زیردریایی های نیروی دریایی سلطنتی سوئد مورد استفاده قرار می‌گیرد و می توان از آن به صورت مفید بر درمقابل همه هدف ها سطحی و زیردریایی استفاده نمود . وزن این اژدر 1 . 450 کیلوگرم بوده و توان حمل کلاهک انفجاری فراوان کلیدی و حاذق را هم دارااست . این اژدر در عمق 500 متری هم فعالیت کرده و سیستم راداری انگیزه یاب آن به دو صورت اکتیو و غیراکتیو فعالیت می نماید . یک موتور جت پمپی توسعه یافته سبب پیش رفتن این اژدر شده و می‌تواند با اهدافی در مسافت ی 40 کیلومتری با حداکثر سرعت 40 گره دریایی ( 75 کیلومتر در ساعت ) هم مشغول شود .

5-اژدر DM2A4/SeaHake mod 4 ( آلمان )

 

اژدر DM2A4/SeaHake mod 4 با اسم تجاری « SeaHake mod 4» مهم‌ترین سلاح زیردریایی های نوع 212 نیروی دریایی آلمان است . این اژدر سنگین وزن با وزن 1 . 37 بدن را می توان از زیردریایی یا این که کشتی به جهت هدف ها متبوع شلیک کرد . اژدر فوق که به وسیله شرکت اطلس الکترونیک ایجاد شده است از سیستم سوق‌دهی فیبر نوری برای تعقیب ظریف هدف ها زیر و روی آب استفاده می نماید و کلاهک انفجاری آن هم 255 کیلوگرم وزن داراست . این اژدر به یک موتور مغناطیسی مستمر با فرکانس بالا و باتری نقره روی مجهز است که سرعت 50 گره دریایی ( 92 . 5 کیلومتر در ساعت ) و موفقیت 50 کیلومتری را تضمین خواهد کرد .

6-اژدر Shkval – E ( روسیه )

اژدر Shkval – E یک موشک زیردریایی غیرهدایت شده با سرعت بالاست که قابلیت و امکان نصب شدن بر روی کشتی و زیردریایی را داشته و از عمق 30 متری آب هم قابل پرتاب است . این اژدر 2 . 700 کیلوگرم وزن داشته و کلاهکی شدیداً انفجاری مساوی 210 کیلوگرم تی ان تی حمل می نماید که با فیوز قربت اصابت کار می نماید . سیستم پیشران آن از یک موتور جت هیدرو ری اکتیو و راکت با سوخت جامد استفاده می نماید که سرعت در حدود 200 گره دریایی ( 370 کیلومتر در ساعت ) را برای آن قابلیت پذیر تولید میکند . این اژدر موفقیت موثری نزدیک به 7 کیلومتر داشته و موفقیت کلی آن 10 کیلومتر است .

7.اژدر Mk48 ADCAP Mod 7 ( آمریکا )

اژدر Mk48 ADCAP Mod 7 به وسیله شرکت لاکهید مارتین تشکیل شده و از سیستم ردیابی اکتیو و/یا غیراکتیو , سیستم هدایتی صوتی باند پهناور و سیستم توسعه یافته رویا رویی با اقدامات ضد راداری برای کشف شدن استفاده کرده و توان انگیزه قرار دادن هدف ها متبوع در آب های عمیق و کم عمق را داراست . این اژدر توسعه یافته ترین اژدری است که اکنون در اختیار ناوگان زیردریایی های نیروهای دریایی آمریکا و متحدانش قراردارد . وزن ظریف این اژدر 1 . 676 کیلوگرم بوده و توان حمل کلاهک انفجاری 292 . 5 کیلوگرمی را دارااست و از یک موتور پیستونی که از سوخت تک پیشرانه اوتو فیول دو برای به پیش رفتن استفاده می نماید . بیشترین سرعت این اژدر 28 گره دریایی ( 52 کیلومتر در ساعت ) و پیروزی آن هم 8 کیلومتر است .

8.اژدر MU90/IMPACT ( ناتو )

آژدر سبک توسعه یافته MU90/IMPACT به وسیله شرکت کنسرسیومی EuroTorp تشکیل‌شده و با همه لانچرهای اژدری ناتو متناسب است . این اژدر نسل سومین 304 کیلوگرم وزن داشته و در عمق بیش تر از 1 . 000 متر هم فعالیت خواهد کرد و توقع میرود که نیازهای نبرد ضد زیردریایی ها در قرن بیست و یکم را به خیر برآورده سازد . این اژدر بوسیله نیروهای دریایی کشورهای فرانسه , ایتالیا , آلمان , دانمارک , لهستان و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است . این اژدر که با توربین های الکتریکی جنبش می نماید از یک باتری دریایی اکسید آلومینیون نقره سود می‌برد . سیستم پیشران آن سرعت حداکثری 50 گره دریایی و حداکثر 23 کیلومتر موفقیت در بیشینه سرعت را تضمین خواهد کرد .

9.اژدر سبک MK 54 ( آمریکا )

اژدر سبک MK 54 که به وسیله شرکت ریتون تشکیل شده پراستفاده ترین اژدر سبک وزن در دنیا است که از تکنولوژی های امروزی و کاربردی اژدرهای MK 50 و MK 48 ADCAP منفعت می‌برد . این اژدر قابلیت و امکان پرتاب به طور همزمان از 20 پلتفرم نظامی را داشته و از کشتی , هلی کوپتر و هواپیماهای با پر و بال اثبات هم می توان آن را برعلیه زیردریایی ها در هر عمقی که باشند پرتاب نمود . این اژدر 276 کیلوگرم وزن داشته و با کلاهک انفجاری 44 کیلوگرمی و سیستم سونار موج کوتاه هوایی AN/AQS – 22 یک سلاح مرگبار به شمار می‌آید سیستم پیشرانه آن با استفاده از سوخت مایع فعالیت کرده و سرعت آن به 40 گره دریایی ( 74 کیلومتر در ساعت ) هم خواهد رسید .

10.اژدر سبک A244/S Mod 3

اژدر سبک A244/S Mod 3 از شرکت EuroTorp نهایی مثال اژدر در خانواده A244/S از اژدرهای موسوم به « fire – and – forget ASW » است که به وسیله بیش تر از 16 نیروی دریایی در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد . این اژدر طوری پباده سازی شده که توان رویا رویی با زیردریایی های معمولی و هسته ای را داشته و از سیستم ضدراداری ضد اژدی سود می‌برد.

عمق عملیاتی آن حداکثر 600 متر می باشد. این اژدر از یک موتور دی سی که دو پروانه چرخشی معکوس را به حرکت در می آورد سود برده که سرعت 36 گره دریایی (67 کیلومتر در ساعت) و برد نهایی 13.5 کیلومتر در سرعت پایین را برای آن به ارمغان می آورد.

اختراع چند اژدر فوق پیشرفته در دنیا + تصاویر

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.