ارتش خوفناک روسیه به نام اسپتسناز

ارتش خوفناک روسیه که با امکانات ویژه ای در حال فعالیت در کشورشان می باشند ارتش خوفناک که در روسیه مستقر هستند اسپتسناز یکی از نیروهای نظامی در روسیه می باشند که با توجه به قدرت این ارتش با امکاناتی که در جهان دارند بیشتر مشهور شده اند و این ارتش تحت همه شرایط ها از کشورشان می توانند دفاع نمایند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ارتش خوفناک روسیه به نام اسپتسناز را در سایت خواهید دید با ما همراه باشید.

 

در طی ده سال ی 1970 هنگامی که چالش نبرد سرد در شدیدترین صورت ممکن قرار داشت , دولت های غربی از وجود نیروهای فراوان ویژه ارتش شوروی به اسم «اسپتسناز» ( Spetsnaz ) باخبر شدند که در تیم هایی با تیتر «دسته های انحرافی» سازماندهی شده بودند .

امروزه اگر‌چه نزاع سرد به انتها رسیده است البته اسپتسنازها هنوز قسمتی از نیروهای رزمی مهیا به سرویس ارتش روسیه به شمار میایند اگر‌چه ماموریت های آن‌ها مبتلا تغییر‌و تحول شده‌است . نیروی اسپتسناز که در لهجه روسی به معنای «نیروهای هدف ها ویژه» است تحت عنوان نیروهای بخش حیاتی داده ها در ده سال ی 1980 و با تعداد 30 . 000 نفر تشکیل شد .

آنان به صورت زیر سازماندهی شده بودند : یک مجموعه اسپتسناز برای هر یگان , یک گردان اسپتسناز برای هرکدام از سه بخش عملیاتی ; یک تیپ اسپتسناز برای هر کدام از ناوگان های شوروی و یک تیپ اسپتسناز جدا در اکثری از بخشها نظامی شوروی . همینطور واحدهای اطلاعاتی ویژه اسپتسناز وجود داشت که روی نیز رفته 20 واحد از آن‌ها در ناوگان های زمینی و دریایی حضور داشتند .

 

هر گروهان اسپتسناز دربرگیرنده 135 سرباز ویژه بود که در گرو های جدا 15 نفره فعالیت می کردند و در شکل نیاز با نیز مخلوط می شدند . هر تیپ اسپتسناز بین 1 . 000 تا 1 . 300 نفر نیرو داشته و از یک ستاد فرماندهی , سه یا این که چهار گردان چترباز , یک مدل مخابرات و نیروهای پشتیبانی تشکیل می‌شد .

همینطور یک گونه ضد هدف ها ویژه به تعداد 70 یا این که 80 نفر هم وجود داشت که وظیفه ی آن‌ها کاوش , شناسایی و کشتن رهبران سیاسی و نظامی معاند بود . نیروهای اسپتسناز دریایی یک ستاد فرماندهی , دو یا این که سه گردان تهاجمی شناگر , گروهان چترباز , نیروهای پشتیبانی و یک گروهان ضد هدف ها ویژه داشت . همینطور این تیم یک ناوگان زیردریایی فراوان کوچک در دست داشت که برای رساندن نیروهای ویژه شناگر به فاصله های به دور پباده سازی شده بودند .

وجود تیم اسپتسنازها در عهد ورشو نظیر یک رمز بوده و نظامیان عادی اذن عضویت درین نیروها را نداشتند به گونه ای که نیروهای اسپتسناز زمینی یونیفورم ها و نشان استاندارد نیروهای هوایی و اسپتسنازهای دریایی هم جامه ها و نشان استاندارد نیروهای دریایی را به بدن می کردند .

اسپتنازهای نیروی دریایی و هوایی

مجموعه نیروهای ویژه برای انجام عملیات شناسایی و خرابکاری در خاک معاند پباده سازی شده بود . انگیزه کلیدی مجموعه های اسپتسناز از بین بردن مقرهای فرماندهی و ساماندهی تسلیحات هسته ای و مقر های نظامی معاند بود . این تیم که در جور های 5 تا 10 نفره کار می‌کرد می توانست تا یک سری روز به صورت جدا به عملیات خویش ادامه دهد . این سربازان فراگیری های فیزیکی و خل وچل خاصی را طی می کردند که در آنها تاکید ویژه بر روی علم اسلحه شناسی و استفاده از آن , مهارت در برقراری رابطه رادیویی و داشتن داده ها در باب ناحیه معاند بود . این مجموعه عملیات خویش را به صورت مخفیانه و فارغ از کمپانی در عملیات نظامی گسترده به انجام میرساند و عمدتاً مشتمل بر کاوش , یافت کردن یک انگیزه مختص و از بین بردن آن بود .

پس از ماجرای گروگانگیری درمانگاه بودنوفسک در سال 1995 , بخش اعظمی بر این اعتقادوباور بودند که صرفا نیروهایی که می توانستند بدین قائله خاتمه بدهند نیروهای اسپتسناز بودند . در واقع آنان برای کشف کردن انگیزه و نابودسازی آن یادگرفتن چشم اند و برای نجات گروگان فراگیری ندیده اند .

ارتش خوفناک روسیه به نام اسپتسناز

 

درین تیم چه بسا حیواناتی مثل دولفین و نوعی وال برای انجام عملیات خرابکارانه در زیر دریا فراگیری داده گردیده اند . نیروهای ویژه دریایی در ناوگان های گوناگون نیروی دریایی این مرز و بوم حضور داشته و می توان آنها‌را به نیروهای ویژه دریایی ارتش آمریکا مقایسه کرد . معمولاً این تیم از نیروهای با تجربه چه بسا گذشته از آغاز مبارزه هم کار های خویش را شروع می کنند به گونه ای که چنان با سرعت انجام میشوند که قدرت واکنش آشکار کردن را از معاند گرفته و آنان‌را از بین میبرد .

به عبارت معمولی ارتش روسیه غیر از واحدهای زمینی , دریایی و هوایی واحدهای زیادی دیگری نظیر نیروهای ویژه راه‌آهن , نیروهای ویژه مرزی , نیروهای وزارت ارتباطات , نیروهای وزارت حالت ضروری و نیروهای خدمت امنیتی فدرال دردست دارااست که هرکدام جدا بوده و می قدرت آنها را نیروهایی با تجربه نامید .

گروه ویژه اسپتسناز آلفا

گروهی از نیروهای اسپتسناز که به گروه آلفا مشهور هستند در سال 1974 و به دستور کا گ ب شکل گرفت که در شکل گیری آن ها از نیروهای SAS بریتانیا و نیروهای دلتا در ایالات متحده الهام گرفته شده بود. نیروهای این واحد در 28 دسامبر سال 1980 به کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل حمله برده و رییس جمهور حافظ امین و خانواده ی او را به قتل رساندند. این گروه اکنون در کنترل سرویس امنیتی فدرال بوده و معادل اف بی آی در ایالات متحده است.

در هر کدام از شهرها و فدراسیون های این کشور یک گروه از نیروهای آلفا حضور دارند و تعداد کل آن ها 300 نفر تخمین زده شده است. این گروه در برنامه ریزی و تامین امنیت مانورهای سیاسی و همچنین امنیت انتخابات ریاست جمهوری فعال بوده و به طور مستقیم از رهبران بلند مرتبه کشور دستور دریافت می کنند. این گروه تا به امروز موثرترین و قوی ترین گروه ضد تروریستی کشور روسیه بوده و توانایی بسیاری در انجام عملیات محرمانه و پیچیده دارد.

ارتش خوفناک روسیه به نام اسپتسناز

 

بر اساس ادعای رسانه های روسی این گروه شامل 200 نیروی ویژه بوده که از بین هزاران دانشجوی نظامی دستچین شده اند و از لحاظ فیزیکی، روانی، هوشی و استفاده از سلاح ها و تجهیزات نظامی مختلف آموزش های گسترده ای دیده اند. همچنین در این گروه افرادی با توانایی خارق العاده در تیراندازی با انواع سلاح های مختلف، غواص های زبده، کوهنورد، صخره نورد، روانشناس و همچنین متخصص گفتگو با گروگانگیر وجود دارد. گروه های مشابهی نیز در کشورهای قزاقستان، اوکراین و بلاروس از نیروهای آلفا وجود دارند که روابط نزدیکی با هم برقرار می کنند.

گروه نیروهای ویژه ویمپل (Vympel)

گروه نیروهای ویژه ویمپل در سال 1979 به عنوان واحد عملیات ویژه سرویس کا گ ب تشکیل شده و ماموریت آن در وهله ی اول انجام عملیات شناسایی و خرابکاری در خارج از کشور بود. این گروه تنها از افسرانی تشکیل می شد که دو یا سه زبان خارجی بلد بوده و بسیاری ادعا می کردن که هر کدام نقشه ی دستکم 30 پایتخت جهان را از حفظ دارند. از سال 1993 این گروه در عملیات علیه جرائم سازمان یافته نیز به کار گرفته می شود و بعدها نیز 110 نفر از این گروه افسران 180 نفره درخواست استعفا کردند زیرا نمی خواستند و نمی توانستند از بوروکراسی پلیسی اطاعت کنند.

با نیروهای باقیمانده یک گروه ویژه ضد ترور به نام گروه «وگا» (Vega) تشکیل شده که هدف آن مبارزه با تروریسم هسته ای بیان شده است. این گروه در عملیاتی ضد تروریستی در 29 جولای 1994 در شمال قفقاز باعث مرگ 4 گروگان شد.

 

واحد ضد تروریست

این واحد از گروه ویمپل جدا شده و در ابتدا توسط کا گ ب برای عملیات نفوذ به خاک دشمن، خرابکاری و عملیات های اطلاعاتی و شناسایی در دوران جنگ تشکیل شد. افراد این گروه به چند زبان خارجی مسلط بوده و با سلاح های کشورهای متخاصم نیز آشنایی کامل دارند. تخصص این گروه اما در ورود از طریق هوا یا دریا به داخل خاک دشمن بود.

در سال 1987 تعداد اعضای این گروه به 500 نفر افزایش یافته و در مناطق حساس زیادی از کشور مشغول به عملیات شدند که البته هدف اصلی آن ها ورود به خاک کشورهای دیگر و جمع آوری اطلاعات برای سرویس کا گ ب بود. این گروه نیز به زودی نام خود را به گروه ضد تروریسم هسته ای تغییر داده و در سال 1991 و در طی کودتای بوریس یلتسین به دلایلی ناشناخته از حمله به یلتسین خودداری کرد. بعد از مدتی این گروه از کنترل کا گ ب خارج شده و تحت کنترل وزارت امور داخله درآمدند.

بعد از این موضوع بسیاری از سمت خود استعفا داده و در بخش خصوصی مشغول به کار شدند. بعد از این که این گروه از هم پاشید گروه «وگا» تاسیس گردید که ترکیبی از نیروهای ضد تروریسم قدیمی و جدید بود. این گروه برای بالا بردن توان رزمی خود با گروه های مشابه کشورهای دیگر تمرینات مشترک انجام می دادند. این گروه نیز در زمینه ی نبرد تن به تن در محیط های بسته، استفاده از سلاح های مختلف، آرایش نظامی و نفوذ به داخل ساختمان ها تبحر دارند. ساده ترین شرط برای ورود به این گروه این است که دستکم دو سال در نیروهای ویژه اسپتسناز بوده باشید.

در این مورد هیچ محدودیت جنسیتی وجود نداشته و تنها شرایط عضویت باید برآورده شود. بعد از ورود افراد به دوره آموزشی تمرینات سختی انجام داده می شود که در هر مرحله بخشی از آن ها مرخص خواهند شد. این گروه برخلاف نیروهای ویژه ی قبلی تنها برای کشتن آموزش ندیده اند و باید در زمینه ی نجات جان گروگان ها نیز مهارت داشته باشند همچنین آن ها آموزش هایی در زمینه ی پزشکی و مراقبت های اولیه می بینند.

گروه ویژه ویتیاز (Vityaz)

این گروه در شروع مسابقات المپیک 1980 مسکو و برای مقابله با حملات تروریستی که به نظر مقامات شوروی از طریق سیا سازماندهی می شد تشکیل گردید. برخلاف نیروهای آلفا و ویمپل این گروه از سربازانی تشکیل شده بود که یک مدت ثابت را در ارتش خدمت کرده بودند، در زمینه ی مبازه تن به تن به خوبی آموزش دیده و از لحاظ فکری و روانی نیز نفوذناپذیر بودند. این گروه در اکتبر سال 1993 به دستور رییس جمهور به پایگاه تلویزیونی اوستانکینو حمله کرده و گروه های معترضی که در این ایستگاه تلویزیونی مستقر شده و قصد ورود به داخل ایستگاه را داشتند را با شدت تمام سرکوب کردند بدون این که خود متحمل تلفات چندانی شوند.

ارتش خوفناک روسیه به نام اسپتسناز

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.