تصاویری از مکان های دیدنی و تاریخی دزفول

دزفول یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران بشمار می رود مکان های تاریخی و تفریحی بسیاری در دزفول وجود دارد که بیشتر مورد توجه توریست ها قرار می گیرد سفر با قطار در این شهر بسیار جالب می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر تصاویری از مکان های دیدنی و تاریخی دزفول  را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: تمـدن عیـــلام را باید در دزفول و شوش به تمــاشـــا رفـت. به ویژه دزفول که به کهن تریـــن شهـــر جهـان شهرت دارد. شما می توانــیـد در این شهر روی قدیمی ترین پل جهـــان گام برداریـــد و در زیــر پایــتــان جریــان خروشان زلــالتـریـــن رود کشور را ببـــینـیــد. دزفول سی و یکــمـین شهــر پرجــمـــعـیـت کشور اسـت که با مساحـت نزدیــک به 762.4 کیــلومتـــرمـربـع در کنــار رودخانــه دز و در بخش های جلـگـــه ای استان خوزستان واقـــع شده اســـت.

جمعیت دزفول طبق سرشـماری سال 1390 مرکـز آمـار ایران 420 هزار نفــر بوده اسـت. شهـــر در ارتــفاع 143 متـری از سطح دریا و از شهـرهای شمــالی اســـتـــان خوزستان اسـت. دزفول به خاطر عبور رود دز از ایـــن شهــر و پیشـیـــنه تاریـخـــی اش، اهمــیـــت ویژه ای دارد. دزفول از لحـــاظ وسعـت دومین شهر بعـــد از اهواز در اسـتـــان اســت که از سمـــت شمـال به اســـتـــان لرستـان، از سمت شرق به شهــرستان مسجد سلــیمان و استـان چهــار محــال و بخـتیاری، از غرب به شهــرسـتـان انـدیـمـــشک و شوش و از جنوب به شهرستـــان شوشتر و اهواز محـدود می شود.

دزفول در دامنـــه های زاگرس میانـــی جای دارد و پیـشیـنه تاریــخـــی آن به زمان ساســانیان باز می گرد، ولی پیـــش از ساسـانیان هم شهری آبـاد بوده و بخــشـی از سرزمـین های امـپراتوری های ایـلـام و هخـــامنشــیـــان بوده اســت. فرهنـــگـی مردم دزفول را می توان آمـیـــزه ای از فرهـنگ کهن خوزســـتـــان دانـست که مناطــق اطـــراف آن در حدود 5 هزار سال زیسـتـــگاه مردم ایــن نواحــی بوده اســت.

شماره تلفـن های ضروری

پلــیس: 110
اورژانـس: 115
آتش نشــانــی: 125
هواشـــناسـی: 134
هلـال احـمـــر: 112

چطور برویم؟

برای رفـــتـن به دزفول می توانیم از چند گزینه اســـتفــاده کنــیـم. ارزان تریـــن آنــهــا اسـتـفـاده از خودروی شخـــصــی و یا اتوبوس اســت و گران ترین آنــهـــا سفـر با هواپــیمـا، اما ایمن تریــن گزیـنـه برای سفـر به دزفول تهـیــه بلــیـت قطار اســـت. شمـــا با این گزیــنـــه می توانـــیـد بدون دردســر به دزفول بروید و از قدیمی ترین شهر دنـــیـا دیــدن کنیــد.

سفر با قطـــار

برای سفـر با قطـــار بایـــد بلیـــت قطار تهران- اهواز را تهـــیه کنـیـــد. گفــتنی اسـت دزفول ایسـتـگاه راه آهــن ندارد و شمـا برای رفـتـن به ایــن شهــر بایـد در ایـسـتــگاه انـــدیمــشــک یا اهواز پیـــاده شوید و از آنــجـا به دزفول بروید. مســیــر راه آهــن تهـــران با اهواز یکـــی از زیـــبـــاتــریـــن مســـیــرهـای ریلــی کشور و حتــی خاورمیانــه است. شمـــا در طول ایـــن سفر می توانــیـــد بکــرترین نقـــاط ایــران را تمـــاشا کنید. قیمـــت بلـــیـــت رفـــت و برگشت تهران به اهواز هم 45 هزار تومان اسـت. مسافت اهواز تا دزفول 151 و مسافت انــدیمـشــک تا دزفول 14 کیـــلومتر اسـت.

سفر هوایـی

شما برای سفـر هوایـی به دزفول هم می توانید از پرواز تهران- دزفول استـــفـــاده کنـید. این پرواز همه روزه برقرار اسـت و قیمت بلیت آن هم 150 هزار تومان اسـت.

سفر از طریـق جاده

شما چه با خودروی شخصـــی چه با اتوبوس بایــد 672 کیــلومتـر را بپیـــمـــایید.

پیشــنـهاد

1. روستــای پامنـــار

در میـان دامنـــه رشـتــه کوه های زاگرس مشــرف به دریـاچه سد دز در 25 کیلومتـــری شمال شهر دزفول روستـایی زیـبــا و جذاب به نام پامنار قرار گرفــته است. روستـای پامـنـــار، روستـایی به وسعـــت 57 هکــتار است که به واســطــه منـــاظــر شگــفت انــگــیز، پوشش جنـــگــلی از درخــت های سدر، چشمه سارهای فراوان، دره های حیــرت آور، قلعه طبـیــعــی شاداب و همیـــن طور همــجواری با دریــاچـــه شهــیون مورد توجه گردشـــگران بسـیاری قرار گرفـته است.

2. چال کندی

چال کندی نام دره ای اســت که آب خروجی از سد دز از آنــجـا می گذرد. دره چال کنـــدی، با برخورداری از عمق بالـای آب، دیواره های بلنـد در دو طرف و هوایـــی خنــک و فضایـــی دل انـگیــز و آرامـــش بخــش در تابسـتان، میـان گردشـگــران و طبــیــعت گردان بسـیار محبوب اســـت.

3. دره توبیرون

دره توبیـــرون یکـی از دیدنـی های شگـــفــت انگیـــز و بکر دزفول در فصول گرم سال اسـت. ایـــن دره به واسطـــه هزاران سال فرسایــش آبـی حاصـل از بارنـــدگی های فصـلی در قسـمـت های بالاتـر و سرازیــر شدن آب ها در کوه و تپـه ها به وجود آمــده است. وجود انــبوه درخـــتان انــگور، انـجــیــر وحشــی، برگ های شاووشان، آبشــارهـا و آب چکـــان ها، زیبــایی فوق العـــاده ای به ایــن دره بخـــشـــیـده که هر بیـــنـنده ای را محو زیبایی های ایــن ناحیـه می کنـد. این دره دارای دو آبـشار است که از جذابیــت های خاصی میــان گردشگران برخوردار هسـتند.

کجا بمـانــیـم؟

هتل جهانـــگردی

هتـــل جهـــانگــردی بیـن مراکـــز اقـامتــی دزفول هتلــی سه ستاره اســت. ایـن هتــل از مراکـز خوب اقــامـــتـی شهـر دزفول است که پارکـینــگ خصوصی و رستوران هم دارد. به فرودگــاه و مراکز تجاری نزدیک اســـت و در عیـن حال در یک منطـقــه آرام و نزدیــک رود دز واقـع اســـت.

نشـــانـی: دزفول، بلوار 15 خرداد

هتل روناش

هتـل دو ستاره روناش در سال 1375 در دزفول ساخــتــه شد و آخــریــن بازسـازی آن، سال 1392 انـــجام گرفـــت. لابـــی هتــل، رســـتوران و 17 واحد اقـــامتــی در طبــقــه سوم قرار دارنــد. این هتــل در نزدیـــکی رودخـــانــه دز قرار دارد که منــظـــره دل انــگـیــزی را در خاطر مهـــمــانان عزیـز ثبت می کنـد. همـچنیــن از دیـگـر مزایای اقـامـــت در هتل ساحـــلی روناش می توان به قرار گرفـــتن هتل در مرکــز شهر و دستـرسـی آســـان به مراکز خریــد و موزه مردم شنـاسـی دزفول اشاره کرد.

نشانـــی: دزفول، جاده ساحـــلی شمــالـــی، حد فاصـل پل جدیـــد و پل سوم

خانه معـــلم

خانه معـــلم دزفول هم یکی از مراکـز خوب در ایـن شهـرستـان برای پذیرایی مهمانــان و مسـافران اســت. ایـــن مجتـمـع در مســاحت 2500 متـر اســـت و ظرفیت پذیرش 160 نفر را دارد.

نشـــانی: دزفول، خیــابان مولوی، نبش عدالـــت

هتل آوان

هتـل آوان هم از مراکز اقـــامـــتـی این شهـر محـسوب می شود و می توانـــد مکـان خوبی برای ماندگـاری شمـــا در دزفول باشد.

نشـــانی: میـــدان امـــام حسـیـن (ع)، بلوار خرداد، بین خیابـــان همـــت و پسـت، رو به روی در خروجی هایـپـرمارکــت زیتون

کجا برویم؟

آبــشـار شوی

طبیعـی

آبـــشـــار شوی: آبـشار شوی دزفول با ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر در ایران بی نظـــیــر و بزرگ تریـن آبشار خاورمــیـانـه است. ایـــن آبــشـار در رشـــته کوه های زاگـرس و در دهســـتــانی به نام «شوی» از توابع شهرستان دزفول و در نزدیـکــی کوه «سالـــن» و دارای تنوع زیــست محیطـی بســـیار زیبـــا به ویژه در بهــار اســت.

رود دز: دز رودخانـه ای اســت که از رشــتـــه کوه زاگرس میانـی (در جنوب اســتـــان لرستــان- الـیگودرز) سرچـشـمــه می گیــرد و چنــدین هزاره اســـت که در اقـتصاد شمـــال خوزستان نقشـــی بســیار مهـــم داشــتــه و دارد.

رود دز

دریاچـــه شهـــیون: دریــاچـه شهیون که نام دیـگـــر آن دریـــاچـه سد دز است، یکـــی از زیـــباتریـن دریـاچــه های ایـران در شمال غربـی دزفول اسـت که در 23 کیلومتـری شمال شرق انــدیــمـشک و پشــت دو کوه شاداب و تنــگوان، کنــار روستای پامـــنــار به وجود آمــده و باعـث زیبــایــی منطـــقه شهــیون شده اســت. آب دریـــاچـــه از ارتفاعات اراک و الـیـــگودرز سرچــشـمـــه می گیرد و بعد از گذر از کوه های زاگـــرس و دریافت ریـزآبـه های بسـیار به ایـن دریاچــه وارد می شود. ایـــن دو رودخــانه شامل دو شاخه اصـــلی به نام سزار و بخـتـیاری است.

دریاچــه شهیون

پارک جنـــگلـی شقـــایق: در سفرتان به دزفول اگر به دنـــبــال جایی دور از شلوغی و هیــاهوی شهـــر، در جوار طبیـــعـت بودیــد، پیـشـــنــهاد می کنـــیـــم به پارک جنـگـلـــی شقـایق بروید. پارک جنگلی شقایـــق در محیــطـــی بکــر و زیبـــا واقع شده و از منـاظــر بی نظـیــری برخوردار اســـت.

پارک جنـگــلـــی شقـــایق

پارک ساحـــلـــی دز و رودخـــانه علـــی کلــه: در پاییــن دسـت سد تنـــظیـــمــی دز و شمال شهر دزفول، پارک ساحــلــی زیــبــا و دیــدنی دز علی کلـه واقـع شده اســت که از مهـم ترین تفــریح گاه های دزفول و حتـــی خوزســتـــان در بهار و زمســتـان به شمار می رود.

پارک ساحلـــی دز و رودخانـه علـی کلـه

دره ارواح: «دره ارواح» یا «دره کول خرسان» دره ای زیبـــا و شگــفـــت انگیـز در 40 کیلومتـــری دزفول اســـت. مســـیر ورودی دره بدون شک شمــا را حیرت زده خواهـــدکـــرد. این مســیــر پوشیـــده از درختان کنار و نخــل است. علـاوه بر ایــن انـبوه نیزارها، درختـــان انـگور و انـــجـــیـــر وحشی جلوه خاصـی را به نمـایش می گذارد. دره کول خرسـان بیش از 200 متـر عمق دارد و دیواره های آن پوشیده از گیــاهـانی چون سیــاووشان اســت.

دره ارواح

آرامگاه یعـقوب لیث صفـاری: آرامــگـاه یعقوب لیـــث صفاری با گنـبـد مخروطی شکــل دنــدانـه دار در قسـمـت شمال شرقـی روستـــای شاه آبـــاد در 10 کیـلومتــری جاده دزفول به شوشتر در اســـتـــان خوزســـتان، در میـــان یکـــی از مهم تریــن محوطه های تاریــخـی ایـــران یعـــنی خرابـه های شهر جنـــدی شاپور قراردارد، وجود گورستـــانـی با سنـــگ قبـــرهای باستانـــی در اطراف مقبــره گواهـــی بر قدمـــت این اثر دارد. گنــبـد مخروطی شکل آرامــگـــاه از بهــتـــرین نوع گنبدهــای مخـروطی واقـع در خوزســـتــان اســـت.

آرامـــگـاه یعقوب لیــث صفـــاری

آسیـــاب های آبی: آنـــچه امــروز به عنوان آسیـاب های آبـــی شنـاخــته می شود، مجـموعه ای از سازه های آبـــی است که در گذشتــه به عنوان آب بنـــد و آسیـــاب اســـتفـــاده می شدند. این مجموعه در ارتباط با جریـــان دایمــی رود دز و همزمان با شکل گیـــری هســتـــه ساســانی شهـــر در بستــر رودخـانه ساخـــتـــه شده و در دوره های بعـــدی توسعــه شهر، به فراخور نیـاز ساکنـــیــن جدیـــد شهـــر، توسعه یافتـــه اند.

آسیــاب های آبــی

خانه تاریخـی تیـزنو: اگر به دزفول سفر کردیــد، حتما زمــانی را برای بازدیـد از یکـــی از دیـدنی تریـــن خانـه های دزفول یعنـــی خانه تاریـــخی تیـــزنو اخـتــصاص دهیـــد. این خانه در محـــلـه قلــعه بنا شده اســـت و نمونه کامـلی از معــمــاری خانـــه های دزفولی را به نمـــایـــش می گذارد. خانــه تاریـــخی تیــزنو یادگـــاری به جای مانـــده از دوران صفویه اســـت.

خانـه تاریــخـــی تیــزنو

پل قدیـــم: پل قدیــم دزفول که از آن به عنوان قدیـمـی تریـن پل جهان نام برده می شود. اصلـی تریـن جاذبه تاریخــی شهـر دزفول است. این پل دو منــطقـه غربـــی و شرقی را به هم متــصل می کند. پل قدیــم در گذشتـــه یکی از راه های ارتــبـاطـی منـطـــقه «جنـــدی شاپور» و سرزمین «بین النهـرین» بوده و گفــتـــه می شود پس از پیــروزی «شاپور اول ساســانی» بر «والریـن» امــپـراطور رُــم به دستور و با به کارگیــری اسرای رومی در سال 263 میلادی بنــا شده اســت و هنوز پس از گذشـــت چنـدین قرن از ساخت آن، به شکـل تقـــریبــی اولیــه خود به جای مانده است.


پل قدیــم

آرامگـاه حزقــیل نبـی (ع): «حزقیــل» از پیـامـــبــران «بنی اسـرایــیل» اســـت که در روایات اسـلامی نیز به او اشـاره شده اسـت. مرقــد ایــن پیامبر بنـایی ساده و آجــری است که از حیاطــی کوچک و ایوانـــی با طاق ساده تشکـیـل شده اســت. در بالای بنـــا نیــز گنبدی از نوع شش ترک دیده می شود.

آرامـــگاه حزقـــیل نبی (ع)

بقعه شاه رکـن الـــدین: بقــعــه شاه رکــن الـدیــن در دل بافت قدیم شهر دزفول در نزدیکـی خیابــان طالـــقــانـی قرار گرفتــه اسـت. صاحــب ایـــن بقـــعه فرزنـد «بهاءالدین» معـروف به «بابارکن الدیــن ولی» یا «شاه رکن الدین» اســـت که در قرن هشــتـــم هجــری عارف و زاهـدی معروف بوده اسـت. مسجد و حمامی قدیـمی، به علاوه یک مدرســـه علـمـــیه قدیـــمـی نیز در جوار ایـن بقـــعـــه دیـــده می شوند. فضای سبـــز ناحیــه اطـراف آرامــگاه آن را به نگـــین سبـز بافـــت قدیـم دزفول تبدیل کرده اسـت.

بقــعـه شاه رکن الدیــن

روستای لیوس: روستای «لیوس» در 73 کیـلومتر شمـــا شهرستــان دزفول در بخـش سردشت واقـــع شده اسـت. به رغـم گذشت سالیان زیــاد از عمـــر این روستــای تاریخی، در بافت کهـن آن، هنوز هم شاهــد نحوه معیـشت، فرهنــگ و سنـن، گویش، آداب و رسوم و برپــایـــی مراسم مخـتلــف به شیوه کاملـا سنتـــی اســت.

روستای لیوس

تپــه های باســتــانـی چغامــیـش: چغــامـــیش شهــری از دوران پیــش از اخـتـــراع خط است و قدمـــت آن به حدود 50 قرن پیـــش از میـلـــاد می رسـد. چغـامیــش را بایـد نخـستـین مرکز در ایـران دانســت که خط و کتـاب، اول بار در آنجــا ظاهـر شده اسـت. ایــن تپــه های ارزشمــند که گنجـیـــنــه تمدن های بســـیار اسـت به شمـــاره 487 در فهـــرســـت آثـار ملی ایـــران به ثبـــت رســیده انـد.

تپــه های باســتــانـــی چغــامـــیــش

مذهـبـی

مســـجـــد جامــع دزفول: مسجـد جامع دزفول در شمار مســاجــد اولیه دوران اسلامـــی است که در قرن سوم هجری ساختـه شده است. بنای مسجــد جامـــع دزفول تحـــت تاثـیـــر از اصول معــماری «کاخ ایوان کرخــه» اسـت و شکل گیـری کنونی آن به صورت چهـــار ایوانــی به اواسـط دوره صفویه باز می گردد.

بقعه محمـــد بن جعـــفر طیـــار(ع): بقـعـــه محـــمد بن جعـــفر طیــار (ع) در فاصلــه 5 کیـــلومتری شهـر دزفول، در شهــرکــی به ایـن اســم قرار دارد و یکی از زیارتـگــاه های مهــم شهــرستــان دزفول به شمـــار می رود.

شهری

مجــتـمع فرهـــنگـی سیـنــمایی: مجــمتــع فرهــنگی سیــنـمایی دزفول از زیــبـــاتـرین جاذبه های شهر دزفول اســت. ایــن مجـمتــع به دلـــیـــل رنــگ و بوی معمـاری ایرانی و اســـلـــامـی، اســـتــفـاده از آجـــرنمـــاهـا و کاشی های لعابـــی در همه ساختـــمــان، کاربرد یادگـــیــرهای مدرن و اســـتــفاده از سقف های گنبدی جدیــد از سازه های ارزشمند و زیبـای کشورمــان اســـت.

 

حمــام کرنـاسیون

حمام کرناســیون: حمام کرنـــاسـیون (موزه مردم شنـاسی) از بنـــاهــای زیبـای معـــماری دوره قاجاریــه در دزفول در مرکـز محــلــه کرنـــاسیون در شمــالی تریـن قســمـت بافـت قدیـــم قرار دارد و در سال 1385 به موزه مردم شنــاســی درفول تبـدیـــل شده است. در ایـن موزه انواع آداب و رسوم و مشـــاغـــل سنتی دزفول به نمـایـــش گذاشتـه شده، همچـــنـــیـن در قسمــت گرمخــانـــه آثار فلـــزی دیدنی و دسـت نوشتـــه هایی از شخــصــیـت های دزفول قرار گرفــتـــه اســت. از ویژگـی های انـحصـــاری ایـن بنــا قرارگـــیــری در میان مجموعه ای از بناهـای با ارزش شامـل خانه های قدیـمی بزرگ، مسجـــد و همچـــنـــین مقــبـره یکی شعرا و عرفــای بزرگ دزفول به نام سیدعــبــداله. داعی اســت.

بافت قدیــم: دزفول در شمـال استان خوزســتان قرار دارد و از معدود شهرهایــی اســـت که در هستــه اصلی شهـــر، بافت تاریــخی و هویت فرهــنگی خود را تا حد زیـادی حفـــظ کرده است.

بوستـــان دولت: بوستـان دولت نام یک پارک ساحـــلی و زیبــاسـت که در داخـل شهــر دزفول واقع شده و فضای منـــاسـبــی برای اسـتـراحــت و تفـرج کوتاه مدت در دزفول است.

چی بخوریم؟

پَــرپــَراق: پرپراق (دلـــمــه برگ انـگور) ایــن یکی از غذاهایـــی است که با آداب و رسوم مردم این شهــر ادغام شده اســـت.
در بهـار که برگ های تازه تاک می رویند باغـــبانان برگ ها را می چینند و به بازار می آورنـد و درست کردن پرپــراق در ایـن فصل جوش و خروش خاصــی دارد.

پَـــرپـــَــراق

شلـه ارده: این غذا با اسـتــفـاده از برنـــج ماش و چغـــنـدر (چُـــنــدر) و ارده تهیـــه می شود و به ایـن صورت که مواد را با هم می پزنـند وقتــی جا افـتـاد ارده را به آن اضافه می کننــد. همـــانــطور که قبلــا اشاره کرده بودیــم آش (شله) و پلو (آش) می گفـتند.

شلــه ارده

آش شوت باقـله سوز: آش شوت باقله سوز (پلو شویت باقلـــا سبز) یا قرمـه سبــزی؛ ایـن غذا یکــی از غذاهای سنـــتـی دزفول اســـت که مخصوص شب عید محسوب می شد، ولی اکنون این پلو را با مرغ یا ماهی طبـــخ می کنـنـــد. معمولا باقلــای سبـــز که در اواخــر اسفـــندماه به بازار می آمــد و همــیـنطور سیـری که یکی از کشــت های مخـصوص دزفول بود، لذا به خاطر سرســبزی و طراوت بهار مردم ایــن دو غذا را با هم درسـت می کردند.

کجا بخوریم؟

باغ رستوران ترمه

باغ رسـتوران ترمه دزفول یکی از بهـتـرین مراکز عرضه انواع غذاهـای رسـمی و محلــی در دزفول اســـت.
شمـــا می توانـیـــد ساعـــاتــی را در محیــطـــی دلــنشــین تجــربـه کنــیـــد.
نشــانـی: دزفول، بلوار 15 خرداد جنــب هایـپر زیــتون روبروی هتـل جهـــانـــگردی

رسـتوران سنتـــی شوادون دزفول

رســتوران سنـتی شوادون دزفول فضـــایی خاص برگرفتــه از معـــماری بومی ایـــن شهـــرستان است که شما می توانیـد در ایــن مکــان نهــایت لذت را ببرید.
نشانی: میـدان امـــام حســیـــن (ع)، بلوار 15 خرداد جنب کنتاکـی

رستوران سنتــی ساحلی

رســـتوران سنـتی ساحلی دزفول در کنار پارک ساحـل دووه و آسیـــاب های تاریخـی دزفول قرار دارد. ایـن رسـتوران در شب در کنـــار ساحـــل زیــبـــای رود دز، منــظـره ای رویایـــی به وجود آورده که بر زیـــبــایـی های پارک رعنا در طرف مقــابل رودخانــه افــزوده اســت.
نشـانی: دزفول، شهر دزفول، جاده ساحـــلـی، زیـــر پل جدید (پل شریـعـــتــی)

چی بخـریم؟

کپوبافــی

سوغات و صنـــایع دستــی

کپوبافـــی

یکی از رشــتـه های بومی و خاص خوزستـان محــصولی به نام «کپو» اســت که با پیــچــش ساقـه های مرکزی و جوان نخــل به دور ساقه های کرتـــک شکــل می گیـــرد و با نقـش انـــدازی کامواهـــای الوان زیبایـــی آن چنـدیـن برابـــر می گردد.

خراطـی

خراطی در دزفول از قدمت زیــادی برخوردار اســت. به دلیـــل کیــفیــت و اصالت آثار خراطی دزفول، یکی از صنـــعتـگران ایـن حرفـــه مهــر اصــالـــت از سازمـان جهانـــی یونســـکو دریافــت کرده اســت.

کلوچه

کلوجه های دزفول به 2 دستــه خرمـایی و شکری تقـسیم بنــدی و به اشـــکــال مخــتلـــف پخـــته می شوند. در پخـت ایـــن کلوچه ها از آرد، روغن، خرمـا، زیـــره سبز، خمــیــرمایــه، شکر، شیــر استفـاده می شود. کلوچه های محــلـی دزفول یکـی از سوغاتـــی های خوب این شهـر به شمـار می روند و گردشگــرانـــی که به دزفول سفــر می کنــنـــد از مرکـز شهر و به خصوص بازار قدیم آن ایـن کلوچه ها را تهیـه می کننـد.

بازار کهنه

بازار کهنـــه دزفول در گذشتــه مهـــم تریـــن مراکز خدمـــاتی دزفول مجاور محـله قلعه قرار داشتــه اســت و چنان که در سفـرنـــامـــه ها آمده است بازار به صورت میدان بوده است که همه معـاملـات در آن انـجــام می گرفــتــه اسـت. این مراکز خدمات شهــری از طرفــی مجاور مسـجد جامع و از طرف دیـــگر به دو سر میـدان ختـــم می شود. بازار در مرتــفع تریـــن شیب شهر بنـا شده اســـت. شمــا می توانیـــد با گشت و گذار در این بازار، ضمن خرید از تاریـــخــی تریـن بناهـــای این شهـر دیدن کنـیـــد.

مراکز خرید مانـــائوس

این مرکـز خرید شیک با نمـایی شیشــه ای ساختــه شده اسـت. شمـا می توانـــید در ایـن مرکـز برنــدهـای روز دنـــیا را پیـدا کنـــیـــد. ایــن پاســاژ در موقعـیـت خوبی از شهــر قرار دارد و بعد از خریــد می توانیـد از کافـــه ها و رســتوران های آنجا نیز اسـتــفـــاده کنـیــد.

گیوه

گیوه هم از صنایع دسـتی دزفول اســـت و طرفـداران زیـــادی دارد. شما می توانیــد این محصول را از بازار قدیـــمـــی ایـن شهر تهیـــه کنـیــد.

تصاویری از مکان های دیدنی و تاریخی دزفول

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.