اعلام پرداخت یارانه به اقشار مختلف در سال 97

یکی از شاخص‌ها و ویژگی‌های لایحه میزان دارایی ۹۷ کل مرز و بوم به مسئله پرداخت یارانه نقدی گشوده می گردد ,یارانه‌ها در تبصره ۱۴ لایحه دارایی سال آتی صورت جدید و راه و روش جدیدی به خویش گرفته و همین موردسبب به اظهار نظرهای متفاوت در ذهن ها همگانی و فی مابین کارشناسان و نمایندگان مجلس شده ,تا جایی که بعضا از آن ها علنا با این منش دولت مخالفت کردند.

به گزارش مجله خبری دانستن : دولت برای سال آتی رقم یارانه نقدی را در قالب تبصره ۱۴ لایحه دارایی سال ۹۷از ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ۲۳ هزار میلیارد تومان کسر کرده است.

این به آن شکل خواهد بود که قصدی برای حذف گروههای پردرآمد دارااست , یا این که همان دایره مشمولان یارانه بگیران تنگ میشود . با یک اکانت سرانگشتی براساس رقم پیشنهادی منابع یارانه , بین ۳۰ تا ۳۲ میلیون نفر از عده یارانه‌بگیران بایستی بیرون شوند , تا بتوان با منابع پیش‌بینی شده پرداخت یارانه به حدود ۴۰ تا ۴۲ میلیون نفر را پوشش بخشید .

محمدباقر نوبخت مدیریت اداره برنامه و میزان دارایی پیشتر در نشست خبری تیتر کرده بود , شیوه حذف یارانه غیرنیازمندان نادرست و مشکلات فراوان داشت , بدین ترتیب تصمیم بر این است که به اشخاص زیر پوشش سازمانهای حمایتی و روستائیان و عشایر پرداخت کنیم .

آنچه مسلم است , ارتباط بدون واسطه در بین منابع هدفمندی و پرداخت یارانه است , لذا خط مش مسئولان خیر از رمز گزینش , بلکه جنبش سلبی به دلیل تنگنای مالی و درآمدی تلقی می گردد .

بدین ترتیب گمانه‌زنی‌ها و برآوردهای مقدماتی درباره با یارانه‌بگیران و ارقام آن گوناگون است , ولی در این باره یک منزلت مسئول در وزارت تعاون , فعالیت و رفاه اجتماعی به عجم , میگوید : قضیه حذف یارانه‌بگیران در لایحه دارایی سفارش شده , ولی مشروط به ثبت مجلس است و در صورت ثبت قطعاً از سال ۹۷ اجرایی خواهد شد .

روز دو شنبه هم قائم‌مقام وزیر تعاون , فعالیت و رفاه اجتماعی تیتر کرده بود که از سال آتی صرفا ۵ دهک یارانه اخذ خواهند کرد و در صورت حذف ثروتمندان قابلیت و امکان ارتقا یارانه فقرا تا ۷۰۰ هزار تومان موجود هست .

اعتبار دولت برای پرداخت یارانه نقدی تکافوی حدود ۴۰ تا ۴۲ میلیون نفر را می دهد . اینک بالغ بر ۷۴ تا ۷۵ میلیون نفر یارانه اخذ می نمایند , براین اساس حدود ۳۰ تا ۳۲ میلیون نفر از قطار یارانه‌بگیران پیاده خواهند شد . با این وصف می بایست روءیت کرد چه قشرها و گروه‌هایی در زمره یارانه‌بگیران محافظت خواهد شد .
طبق گفته نوبخت مدیر اداره برنامه و دارایی , خط مش دولت پرداخت یارانه به گروه‌های زیر پوشش سازمانهای حمایتی به همراه عشایر و روستاییان و گروه‌های کم‌درآمد و نیازمند خواهد بود .

سازه به داده ها به دست آمده ۴٫۷ میلیون مددجوی کمیته یاری , ۳٫۶ میلیون نفر زیر پوشش اداره بهزیستی ,حدود ۳ میلیون زن قیم خانوار و در کنار آن‌ها هم ۸ میلیون نفر روستاییان و عشایر و بیماران یگانه قرار می گیرند.

گروه‌های نیازمند دیگری مشتمل بر کارگران فصلی و ساختمانی , رانندگان و باربران درون‌شهری و برون‌شهری ,طلاب , خادمان , قالیبافان , بازنشستگان و ایثارگران بدین مشمولان افزوده خواهند شد .که تعداد آنان هم حدود ۱۰ میلیون نفر برآورد می گردد.

همینطور طبق گفته بعضا مسئولان , حدود ۳ میلیون نفر هم به بقیه گروه‌ها اختصاص خواهد یافت . به این ترتیب دهک‌های درآمدی ۷ , ۸ , ۹ و ۱۰ از تعداد زیاد یارانه‌بگیران حذف خواهند شد . اما این به آن معنی نیست که خط مش برای حضور آن ها در عده مشمولان گشوده نباشد , بلکه این توشه سازه بر پیش‌بینی‌های به فعالیت آمده این اشخاص سازه به درخواست خویش بایستی شرایطشان احراز و ثابت شود . طبق داده ها به دست آمده , تعداد اشخاص حذفی از یارانه گوناگون است و از ۳۰ تا حدود ۳۴ میلیون نفر گزارش می شود .

سپس دیگر مرتبط با یارانه‌بگیران به بانک‌های اطلاعاتی و دسترسی وزارت تعاون , عمل و رفاه اجتماعی به داده ها و اکانت بانکی اشخاص گشوده میگردد . تا بتوان افراد مشمول را از غیرمشمول تمیز داد. در همین رابطه فیروزآبادی عنوان می‌کند، در صورتی که اجازه استفاده از بانک‌های اطلاعاتی مالیاتی و بانک‌های دیگر در کنار آنچه در دسترس داریم، فراهم شود، امکان شناسایی افراد غیرنیازمند دقیق‌تر خواهد شد.

بدین ترتیب بالغ بر ۱۸٫۵ هزار میلیارد تومان درآمد از این محل صرفه‌جویی خواهد شد که
به گفته مسئولان به دو طریق هزینه خواهد شد.

فیروزآبادی در این راستا عنوان می‌کند: بخشی از این منابع به خانوارهایی که در فقر مطلق به سر می‌برند، پرداخت شده و یارانه‌شان تا ۷۰۰ هزار تومان قابل افزایش است. همچنین رویکرد دوم بهداشت عمومی است که در نهایت می‌تواند منجر به کاهش هزینه خانوار شود.

با همه این اوصاف باید منتظر ماند و ملاحظه کرد مجلس در آزمونی که خود سال‌ها بدان پافشاری می‌کرد تا چه میزان پایبند بوده و روی خوش به آن نشان می‌دهد.

اعلام پرداخت یارانه به اقشار مختلف در سال 97

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.