انواع خود ارضایی در جوانان و عوارض خود ارضایی

خود ارضای می توانند صدمات جبران ناپذیری را به بدن افراد وارد نماید بسیاری از افراد بخصوص جوانان خودارضایی می نمایند دخترانی که خود ارضایی می نمایند دچار بیماری افسردگی می شوند و بسیاری از پسران به ناتوانی جنسی دچار شده و در آینده دچار نازایی می شوند در ادامه جزئیات بیشتر انواع خود ارضایی در جوانان و عوارض خود ارضایی را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : یکی از مساله جنسی مضاعف شایع میان جوان ها , خودارضایی است . نیاز جنسی از وسیع ترین نیازهای هر شخص است که چنانچه به روش درست تزویج برآورده نشود شخص به راههای مختلفی اعم از خودارضایی رو می‌آورد . خودارضایی عملی است که به حیث فقهی نکوهش دوچندان شده‌است , با این وجود افسانه‌ها و خرافات فراوانی دربارهٔ آن موجود است . اکثری از این افسانه‌ها حمایت کننده علمی ندارند و صرفاً موجب شم اضطراب و ساخت شم گناه در اشخاص میشود.

خودارضایی مانند هر کارکرد جسمانی‌روانی دیگری , احتمال دارد تبدیل به یک عمل آسیب‌زا شود . در این باره می‌توان به «خودارضایی وسواسی» اشاره نمود که در آن شخص به انجام خودارضایی حس تحمیل مینماید .
درین مقاله ابتدا افسانه‌های رایجی که دربارهٔ خودارضایی موجود است را واکاوی میکنیم و آن‌گاه خودارضایی وسواسی را تحت عنوان یکی اختلال‌های مربوط بررسی میکنیم و در ‌‌نهایت به راهکارهایی برای فائق‌آمدن بر آن اشاره می کنیم .

افسانهٔ شمارهٔ یک : خودارضایی بصیرت را ضعیف می‌نماید

مطالعات نشان می دهند که خودارضایی پدیدهٔ مضاعف رایجی است . نتایج پژوهش‌ها نشان میدهند که ۶۷ الی ۹۴درصد از مردان و بین ۴۳ تا ۸۵درصد از زنان دست‌کم یک‌بار در حین زندگی‌شان مبادرت به خودارضایی کرده‌اند .

در کشور‌ایران تعداد این پژوهش‌ها سازه به عارضه ها مختلفی کم‌تر است یا این که در اختیار نیستند , البته مطالعه‌ای که در سال ۱۳۹۰ صورت گرفته شده‌است و در روزنامه علم ها رفتاری و اجتماعی چاپ شده , نشان می دهد ۹۲درصد از مردان و ۶۲درصد از زنان اهل ایران دست کم یک‌بار در حین زندگی‌شان مبادرت به خودارضایی کرده‌اند , به این ترتیب احتمالاً بصیرت تعداد کثیری از اشخاص جامعه بایستی از بین رفته باشد یا این که اختلال داشته باشد .

البته دانش پزشکی تا به امروز هیچ نتیجهٔ مستقیمی دربارهٔ رابطه خودارضایی با مشکلات پزشکی و ضعف بصیرت به دست نیاورده است . صرفا مطالعات پزشکی که در آن به رابطه خودارضایی با مشکلات جسمانی اشاره شده‌است , مرتبط با خودارضایی وسواسی است .

افسانهٔ شماره دو : خودارضایی ایراد کم عقل ساخت مینماید
صرفا اختلال روان‌شناختی مرتبط با خودارضایی , «احساس گناه» است . عوامل زیادی موجب میگردد که شخص پس از خودارضایی مبتلا حس گناه شود , اعم از اینکه در شرایطی که شخص «خودارضایی» را امری غیر عادی و ناپسند و زشت در لحاظ بگیرد , یا این که پیامدهای خشن برای آن متصور شود , یا این که چه بسا چنانچه همین افسانه‌هایی که در این‌جا ذکر می شود را از پیامدهای خودارضایی در لحاظ بگیرد , شم گناه در وی ارتقا پیدا مینماید .

افسانهٔ شماره سه : خودارضایی منجر تضعیف قوای جسمانی , کم‌خونی و لاغری می گردد
آری , خودارضایی مثل هر فعالیت دیگری که جزء انرژی جسمانی تن را آنالیز میبرد , موجب خستگی یا این که احتمال دارد بی‌حالی شود و قسمتی از انرژی جسمانی تن را مصرف میکند .
البته خستگی , بی‌حالی و بررسی انرژی بعداز خودارضایی , با استراحت و تغذیه مطلوب مجدد تامین میگردد و این آنالیز انرژی همیشگی نیست . همینطور خودارضایی در مردان , ارتباطی به بدکارکردی اسپرم‌ها ندارد .

خودارضایی وسواسی چیست؟
خودارضایی وسواس‌گونه , به قوانینی اشاره دارااست که در آن شخص برای انجام خودارضایی حس تحمیل میکند . این حالت احتمالا با دیدن فیلم‌ها یا این که عکس‌هایی با محتوای جنسی همراه باشد یا این که نباشد .
این وسواس احتمال دارد با دیگر اختلال‌های متداول روان‌شناختی همچون افسردگی , اضطراب و رفتارهای وسواسی و ناتوانی درباره عاطفی همراه باشد .

نشانه‌های خودارضایی وسواسی چیست؟
در‌حالتی که چنین نشانه‌های در فعالیت به خودارضایی وجود داشته باشد , می‌توان آن را خودارضایی وسواسی در حیث گرفت :
در شرایطی‌که خودارضایی شخص آن‌قدر مضاعف باشد که ارتباط ها اجتماعی , عاطفی , بین شخصی و کاری او‌را مختل نماید .
در صورتی خودارضایی آن قدر شدید باشد که پس از هر ارگاسم , شم تنهایی در شخص تولید شود .
در‌حالتی که بعداز خودارضایی , رضایت جنسی کسب نشود .
در‌حالتی که شخص روزمره بین ۵ تا ۱۵بار خودارضایی نماید .
در‌حالتی که شخص نمی‌تواند وسوسهٔ تحریک اندام‌های جنسی‌اش را در اختیار گرفتن نماید .
در حالتی که شخص صرفا هنگامی دست از خودارضایی می کشد که آسیب‌دیده یا این که خسته و فرسوده شود یا این که شم فشار اجتماعی شدیدی را تجربه نماید .
چه‌طور با خودارضایی وسواسی کنار بیاییم؟
هم اکنون که‌این خلل را شناختید راه‌حل‌هایش را نیز با نیز مرور میکنیم :
۱ . بپذیرید که نقص‌ دارید
از عارضه ها اصلی خودارضایی , نداشتن ارتباط عاطفی و جنسی ارگانیک است . در شرایطی‌که شما به‌این عامل خودارضایی می کنید , احتمالاً بایستی عارضه ها ناتوانی در برقراری ارتباط عاطفی را پیدا فرمایید .
از سوی دیگر گهگاه خودارضایی راهی برای گریزو فرار از واقعیت‌های معاش است . تغییر تحول در معاش نیاز بدین دارااست که شما هدف ها مشخصی را دنبال کنید.

همینطور «زمان خطرناک» را پیدا فرمایید . یعنی نشانه‌هایی که موجب میگردند که شما در آن زمان دست به خودارضایی بزنید را پیدا نمایید و در آن زمان‌ها خویش را شاغل دیگری نمائید .
۲ . ابداع به خرج دهید و عادت‌هایتان را بشکنید
مدتی خودارضایی نکنید و وارسی نمایید که‌این خلق و خوی چه قدر از زمان شمارا به خویش اختصاص میدهد , در حالی که میتوانید آن را به فعالیت‌های اجتماعی و احساس‌های خوبتر بگذرانید . به عبارت دیگر , خوب تر است به جای تاکید بر یک جنبه از زندگی‌تان , در اینجا معاش جنسی , بعد ها لذت‌بخش دیگری هم داشته باشید .
۳ . ذره‌ذره کم فرمائید
در صورتی‌که شما روزمره خودارضایی میکنید , اولیه کارایی فرمائید که , یک روز در هفته خودارضایی نکنید . مثلاً جمعه‌ها خودارضایی نکنید . آن گاه کارایی فرمایید که هفته‌ای دو روز خودارضایی نکنید و در آن روز‌ها به نیازهای جسمانی و خل وچل دیگرتان برسید .
۴ . خودتان را سرگرم نگه دارید

هنگامی هیچ‌کاری برای انجام‌دادن نداشته باشید , احتمال اینکه خودارضایی فرمایید مضاعف می شود . خلاقیت به خرج دهید و خویش را در موقعیت‌هایی قرار دهید که نمی‌توانید خودارضایی نمایید . بودن با عزیزان , رفتن به کتابخانه یا این که کتابفروشی , رفتن به پیاده‌روی , رفتن به سالن ورزشی , رفتن به یک کافه یا این که رستوران , روش‌هایی می‌باشند که شما‌را از خودارضایی به دور می کنند . در واقع با این فعالیت شما ذهنتان را تربیت می کنید که هر نشانه‌ای را با خودارضایی همانند نکند .
۵ . به فیلم‌ها و عکس‌های جنسی نگاه نکنید
یکی دلایلی که اشخاص نمی‌توانند رفتارهای وسواسی خودارضایی را در دست گرفتن نمایند , پورنوگرافی یا این که دیدن فیلم‌های جنسی است . خیلی اصلی است که تحملتان را برای وسوسهٔ دیدن چنین فیلم‌هایی بالا ببرید .

انواع خود ارضایی در جوانان و عوارض خود ارضایی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.