انواع خون دوره پریود و عادت ماهانه

خون های که در دوره پریود از زنان و دختران می آید متفاوت می باشد برخی از وقت ها دختران جوان لخته خون می بینند که بسیار ناراحت می شوند و فکر می نمایند دچار بیماری شده اند در بسیاری از زنان پریود بسیار دردناک بوده و این درد ها در اثر تخریب رحم رخ می دهد در ادامه جزئیات بیشتر انواع خون دوره پریود و عادت ماهیانه  را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : خانم‌ها به‌خصوص دختران برنا از زمانی وارد سن بلوغ میگردند و قاعدگی را تجربه می نمایند سؤالات اکثری در ذهن‌شان تولید میشود که احتمالا به‌راحتی نتوانند از دکتر معالج خویش بپرسند , به همین منظور آن ها را نادیده گرفته و به مشکلات‌شان عادت مینمایند . به عنوان مثال خیلی از خانم‌ها هرماه قاعدگی‌های شدیدی را تجربه می کنند و به مرور مبتلا فقدان آهن , ضعف و بی‌حالی می گردند ولی هیچ‌وقت به ذهن‌شان نمی رسد که احتمال دارد خلل از قاعدگی‌شان باشد . تغییرات در خون ریزی , رنگ خون , غلظت و میزان لخته‌های خون هم از سایر نگرانی‌های شایع خانم‌ها است ; این‌که چرا بعضی وقتها رنگ‌خون قهوه‌ای تیره می شود یا این که تعداد لخته‌ها دوچندان می‌شود؟ چرا بعضي اشخاص طی قاعدگی هیچ دردی را شم نمی کنند البته بعضي دیگر از درد به خویش می‌پیچند؟!

به هیچ عنوان چرا عادت ماهانه می‌شویم؟

هر ماه طی چرخه قاعدگی دیواره داخلی رحم کلفت میگردد تا محیط را برای بارداری مهیا سازد . البته هنگامی بارداری صورت نمی‌دهد تن طی قاعدگی این لایه کلفت را همراه با خون بیرون میکند . میزان خونی که در یک عادت‌ماهانه‌ از دست میرود معمولا بین 4 تا 12 قاشق چای‌خوری است . چرخه قاعدگی به صورت معمول 28 روز ارتفاع میکشد . با این وجود این چرخه برای برخی خانم‌ها قادر است به کوتاهی 21 روز یا این که به بلندی 35 روز باشد . یک عادت‌ماهانه‌ ارگانیک معمولا بین 2 تا 7 روز ارتفاع میکشد .

وجود لخته نماد بیماری است؟

اکثر اوقات خانم‌ها اگرچه وقت یک توشه در قاعدگی‌شان لخته خون میبینند . این لخته‌ها شاید قرمز‌رنگ روشن یا این که تیره باشند و اکثر زمان ها در شدیدترین روز خون‌ریزی بیرون میشوند . وجود این لخته‌ها منجر میگردد خون ریزی غلیظ‌تر از مدام به حیث رسد . تن به صورت معمول برای جلوگیری از لخته شدن خون قاعدگی , همراه با آن ماده ضدانعقاد ترشح می نماید . البته زمانی عادت‌ماهانه‌ شدید است و خون با سرعت متعددی بیرون می شود , این مواد وقت کافی برای اثرگذاری پیدا نمیکند و به همین بهانه لخته تشکیل می شود . در‌صورتی‌که میزان لخته‌های‌تان مضاعف است یا این که سایزشان بزرگ است بایستی حتما بوسیله کارشناس زنان معاینه گردید .

آندومتریوز و درد شکیبایی فرسا!

کاشته شدن بافت رحم در منتخب غیر از جدار داخلی رحم را «آندومتریوز» می گویند . در حقیقت بافت درون رحم «آندومتر» اسم داراست و این بافت احتمالا به عوارض مختلفی در مکان‌هایی به جز رحم کاشته شود . مثلا در حالتی که هنگام عادت‌ماهانه‌ خون به جای‌اینکه خارج برود , از لوله‌های رحم به باطن حفره شکمی بریزد , شاید سبب به آندومتریوز شود . عوامل موروثی و تغییرات سلولی هم می توانند سبب ساز ساخت آندومتریوز شوند . یک کدام از شایع‌ترین نشانه ها این بیماری دردهای هنگام عادت‌ماهانه‌ است که در روزهای سوم و چهارم معمولا بدتر میگردد . چه بسا پس از اتمام عادت‌ماهانه‌ هم بازه متعددی ارتفاع میکشد تا این درد به طور کامل پاک شود و درد آن ماه به ماه نیز بیشتر میشود .

چرا اينقدر درد می‌کشیم؟

درد قاعدگی در حالتی که تنها در روزهای اولیه باشد «دیسمنوره» اسم داراست که بجهت آزاد شدن ماده پروستاگلاندین تولید میگردد . در‌این حالت برای رفع درد می‌توان از داروهای ضدالتهابی نظیر دیکلوفناک یا این که مفنامیک اسید استفاده كرد . در‌حالتی که این داروها تاثیرگذار نباشند گهگاه می‌توان تحت‌نظر دکتر به صورت محدود از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرد . بعضی وقتها هم تنگی دهانه رحم سبب تولید درد میگردد . درواقع در شرایطی‌که درد خیلی شدید نباشد و با مصرف دارو قابل تحمل باشد , ارگانیک تلقی می شود . البته در‌حالتی که از روز دوم یا این که سوم عادت‌ماهانه‌ بیشتر شود می بایست به بیماری آندومتریوز شک و تردید کنیم که یک بیماری پیش رونده قابل پیگیری و قابل تشخیص است .

احتمالا آبستن باشید؟

تغییرات در رنگ و غلظت خون قاعدگی اکثر وقت ها ارگانیک می‌باشند . با این وجود چند دلیل وجود دارا‌هستند که احتمالا منجر تولید لخته‌های غیرعادی یا این که تغییر تحول رنگ و غلظت خون در قاعدگی شوند ; ازجمله سقط جنین , وجود فیبروم , تغییرات هورمونی , بزرگ شدن سایز رحم , انسداد در مسیر خون قاعدگی و آندومتریوز . مثلا خانم‌هایی که سقط جنین داشته‌اند , احتمال دارد شاهد خروج لخته‌های خون یا این که توده‌هایی با بافت خاکستری از واژن باشند . پس در‌حالتی که احتمال بارداری برای‌تان موجود هست فورا با دیدن این علامت ها و خون‌ریزی شدید به دکتر مراجعه‌نمایید .

فیبروم و ارتقا درد و خون‌ریزی

فیبروم‌های رحم توده‌هایی غیرسرطانی میباشند . فیبروم مدام همراه با آرم نیست . درواقع پژوهش ها نشان میدهند بیشتر فیبروم‌های کوچک ابدا از خویش نشانه ای پیدایش نمی‌دهند . ولی در شرایطی‌که فیبروم به طرف باطن رحم پر رنگ شده باشد با ارتقا تراز رحم سبب ساز ارتقاءحتی به جهت عوامل رشدی که از این فیبروم‌ها ترشح میگردد لایه پوشاننده مقابل آن‌ها هم بیشتر مبتلا خون‌ریزی می شود , بدین ترتیب خون‌ریزی ماهانه افرادی که فیبروم دارا‌هستند اکثرا ارتقاء یافته است که‌این ارتقا بعضی اوقات میتواند به دلیل نکروبیوز یا این که خون‌ریزی در باطن فیبروم نیز باشد . همینطور از آنجایی که رحم , فیبروم را تحت عنوان یک جسم فرنگی تلقی می‌نماید , صحیح مثل زمان وضع حمل میخواهد از شر چیزی که داخلش است خلاص شود و این قضیه سبب تولید دردهای کرامپی مشابه دردهای موقع عادت‌ماهانه‌ یا این که وضع حمل می شود .

تغییر‌و تحول وزن داشته‌اید؟

سعی تن شما متکی بر تعادل دقیقی از هورمون‌های پروژسترون و استروژن است . این هورمون‌ها هر ماه سبب ساز کلفت شدن لایه پوشاننده رحم و ریزش آن در قاعدگی می شوند و بدین فرآیند نظم می بخشند , بدین ترتیب درصورتی که تعادل آن ها به نیز بخورد احتمال دارد ضخامت لایه داخلی رحم بیش تر از حد ارتقاء پیدا نماید . در‌این حالت میزان خون‌ریزی و لخته‌ها از شرایط ارگانیک بیشتر خواهد شد . از عوامل مختل کننده تعادل این هورمون‌ها می‌توان به یائسگی , تغییر و تحول وزن شدید و دلایل جانبی برخی داروها نظیر استروئیدها اشاره كرد .

چه آزمایش‌هایی اضطراری است؟

دکتر احتمال دارد برای تشخیص اختلالات خون‌ریزی در قاعدگی آزمایش‌های مختلفی را برای‌تان تجویز نماید اعم از :

سونوگرافی واژینال : درین تست از امواج صوت برای عکسبرداری از درون واژن و رحم استفاده میگردد .
ام آر آی : با این روش غیرتهاجمی می‌توان از میزان پرورش فیبروم‌ها و کیست‌ها آگاه شد و اختلالات خون ریزی قاعدگی را بررسی كرد .
تست خون : با این تست می‌توان از تندرست سیستم انعقادی خون و همینطور فقدان آهن آگاه شد .
دیلاتاسیون و کورتاژ تشخیصی : دیلاتاسیون در معنای بازکردن دهانه رحم برای پهن‌تر یا این که گشادتر کردن آن و کورتاژ در معنای تراشیدن یا این که برداشتن نمونه‌ای از آندومتر یا این که بافت درونی رحم برای معاینه‌های بعدی است . طی این کار نمونه‌ای از بافت رحم برداشته و در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ بررسی میگردد تا معلوم شود آیا سلول غیر طبیعی موجود هست یا این که خیر .

خون غلیظ و تیره غیر نرمال است؟

بعضی وقت ها خون قاعدگی در روزهای پایان به رنگ قهوه‌ای تیره یا این که چه بسا سیاه در می آید که‌این تغییر تحول رنگ ارگانیک است . درواقع هرچه خون بیشتر درون رحم بماند و دیرتر از تن بیرون شود , رنگش نیز تیره‌تر می شود . همینطور در حالتی‌که خون ریزی به صورت موقت غلیظ و شدید باشد جای نگرانی نیست ولی در شرایطی که این شرایط هرماه حادثه بیفتد می بایست به پزشک معالج رجوع کنید تا میزان آهن خون‌تان نظارت شود و در گیر نبود آهن نشوید . اکثری از خانم‌ها به عادت‌ماهانه‌های سنگین وزن عادت دارا هستند و آن‌ها را ارگانیک تلقی می کنند ولی با گذشت زمان در گیر کم‌خونی , ضعف و خستگی می گردند .

به دکتر رجوع نمایید در شرایطی‌که . . .

تغییرات خون‌ریزی در قاعدگی به‌تدریج دورازشوخی و دردسرساز می شوند . البته در‌حالتی که شم می کنید جدیدا با انجام شغل های روزانه و دائمی شم خستگی , ضعف و سبکی رمز می کنید یا این که در‌حالتی که مبتلا رنگ پریدگی پوست و ناخن‌ها , بی نظمی در قاعدگی و لکه‌بینی شده‌اید حتما به دکتر مراجعه نمایید . کم‌خونی با یک تست بی آلایش خون تشخیص داده میشود . دراین باره مصرف قرص آهن به بخش اعظمی از خانم‌ها امداد می کند تا بی‌حالی‌شان برطرف شود .

احتمالا مسیر خون مسدود شده!

هر علتی که سبب ساز گرفتگی مسیر خون‌ریزی از رحم تا واژن شود , شاید سبب ساز ارتقاء لخته‌ها , تیرگی و غلظت خون قاعدگی شود . وجود پولیپ‌های خوش‌خیم در رحم هم شاید سبب ساز تغییر تحول در جریان خون ریزی شود . علاوه براین با نزدیک شدن به یائسگی , جریان خون ریزی کندتر می شود چون شبکه سرویکس ( دهانه رحم ) با کاهش ترشح استروژن باریک‌تر می گردد .

انواع خون دوره پریود و عادت ماهانه

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.