انواع کمر درد و دلایل ابتلا به کمر درد در ایران

کمر درد در بسیاری از افراد دچار اختلال در زندگی روزمره می شود بسیاری از افراد کمر درد ارتروزی دارند و در اثر سایده شدن مهره ها به هم کمر درد به وجود می آید بسیاری از افراد درد کمر از کار و زندگی انداخته و خانه نشین می نمایند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر انواع کمر درد و دلایل ابتلا به کمر درد در ایران در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید .

به گزارش مجله خبری دانستن :کمر درد , نظیر سرما خوردگی است . همگی سرماخورده ها میفتند کناره منزل و هی فین فین می نمایند و آب پرتقال می خورند , البته درواقع هزار و یک‌سری استدلال برای آنفولا‌نزا موجود است و معالجه هریک نیز یک چیز است . کمردرد نیز به هزار و تعدادی عامل صورت می‌دهد که تشخیص قطعی اش به عهده پزشک معالج حرفه ای است .

به ویژه در صورتی کمر دردی بیشتر از یک ماه ارتفاع بکشد , نباید بی فرضی طی کرد و سپردش به زمان که فراموش شود . زیرا خیلی زود بر می گردد و این توشه شاید یک جوری انسان را بیندازد که دیگر چه بسا تا دکتر معالج نیز نشود رفت . علی الحساب برای کمردردهایی که مزمن نشده اند , اینها را بخوانید تا ملاحظه کنید کمردرد چقدر میتواند متنوع و جذاب باشد!

کمر درد آرتروزی

چه دردی داریم؟ دردهای همراه با کم آبی کمر و گردن و کم شدن دایره حرکات , معمولا به خاطر آرتروز چهره می دهند . در‌این طور کمردردها , درد و کم آبی بیشتر از همگی صبح موقع بیدار شدن موجود است و با استارت عمل کم می‌شود . خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین وزن این درد را بیشتر می نمایند .

چرا این طوری شده؟ پیش از این آرتروز مال پیرها بود , ولی درحال حاضر به خاطر کم تحرکی و قوز کردن پشت صفحه نمایش به جوانان نیز سرایت کرده . از بین رفتن خواص ارتجاعی دیسک های بین مهره ها موجب پیدایش آرتروز می گردد . در‌این وضعیت استخوان ها نیز آغاز به ساخت زائده هایی می نمایند که چه بسا شاید مهره ها را به نیز بچسباند . بلند کردن اجسام سنگین وزن در بازه زمانی طولانی با ضربه های شدید ( برای مثال در یک تصادف ) به ستون فقرات موجب تشدید آرتروز می گردد .

اکنون چه فعالیت کنیم؟ درصورتی که چنین علائمی دارید , به پزشک معالج رجوع‌نمایید . آرتروز معالجه قطعی ندارد و مهره ها هیچوقت به صورت پیشین بر نمی گردند . در مورد ها خیلی خراب احتمالا بدون چاره به برش دادن زائده های استخوانی شوند , ولی مورد ها خفیف خیس معمولا با فیزیوتراپی و داروهای ضدالتهاب معالجه میشود . استراحت حداکثر تا 48 ساعت مجاز است و آنگاه می بایست با آب درمانی یا این که ورزش ماهیچه ها را توانا کرد تا فشار کمتری به مهره ها وارد شود . در‌حالتی که بر اثر ضربه ای در گیر درد طولانی بازه زمانی گردن یا این که کمر شدید , به عبارتی نخستین به دکتر معالج مراجعه‌نمایید . با بستن کمر , مجال کافی برای ترمیم دیسک و لیگامان به تن داده می‌شود و احتمال آرتروز کم می گردد .

 کمردرد بی ربط

 

چه دردی داریم؟ برخی اوقات کمردرد هیچ ربطی به کمر ندارد . کمردرد ناگهانی وخیلی شدید در یکی از طرف های کمر , کمردردهای نا مفهوم در نصیب ذیل کمر خانم ها که ماهانه کم و دوچندان می‌شود یا این که درد پاها حین ورزش معمولا عاملی جز کمر دارااست .

چرا این طوری شده؟ دردهای شدید و ناگهانی در یک سمت کمر , احتمال دارد به خاطر مشکلات همه فیس بدهند . سنگ تمامی یا این که عفونت همگی موجب درد دوچندان شدیدی میشود که قابل تحمل نیست و می بایست با گاز به دکتر مراجعه کرد . بیماری های زنان و مخصوصا عفونت های رحمی نیز احتمال دارد موجب شم درد در لگن و ذیل کمر شوند . درد شدید پاها حین ورزش که با جلوگیری ورزش از بین میروند , احتمالا به حیث درد سیاتیکی بیاید البته معمولا به خاطر انسداد شریان های خون رسان به پاها صورت میدهد که نمی توانند حین ورزش به نیکی خون رسانی نمایند و موجب درد در پاها میشوند .

هم اکنون چه عمل کنیم؟ نخستین مطمئن گردید که کمردردتان به چه علتی چهره میدهد . چنانچه سیاتیک دلیل درد کمر نیست , دنبال یکی این علت ها بگردید .

کمردرد سیاتیکی

چه دردی داریم؟ مرسوم ترین جور کمردرد است . کمردردهایی که انسان را برای یک سری روز از عمل و معاش می اندازد و می بندد به تخت و نفس بشر را بند می‌آورد . معمولا از این جنس اند . دردهای سیاتیک از یک جا در کمر یا این که لگن آغاز میگردند و معمولا تا پا تیر می کشند . اکثر زمان ها موجب درد و گزگز یا این که خواب رفتگی در ساق و ران پا میشوند و با عطسه و سرفه و خنده بیشتر می‌شوند .
چرا این طوری شده : سیاتیک طولانی ترین عصب تن است و در شرایطی‌که هرجایی به آن فشار بیاید , مبتلا درد سیاتیکی می شویم فتق دیسک یا این که هر تغییر و تحول دیگری در دیسک , تنگی شبکه نخاعی , ضعف عضله ها دربر گیرنده رگ های عصبی سیاتیک , گرفتگی ماهیچه‌ها , تومورهایی در مسیر سیاتیک , عفونت و تومورهای شبکه نخاعی کلیه میتوانند موجب درد ستایتک شوند . مهم‌ترین ادله کمردرد سیاتیکی در جوانان ضعف ماهیچه ها است که موجب میشود فشار بیشتر روی عصب وارد شود .

مشکلات مرتبط با دیسک و مهره ها احتمالا به خاطر فرسودگی دیسک چهره داده باشد یا این که در اثر یک ضربه شدید یا این که تصادف ( و جنبش میل کردن مهره ها از جای مهم شان ) آغاز شده باشد . در نصیب باسن که عصب سیاتیک از لای عضله ای به اسم پیریفورمیس عبور می نماید , ضعیف و کوتاه شدن این عضله نیز موجب درد سیاتیک میشود که از منطقه باسن به زیر را مشغول می نماید . درین شرایط هنگامی بخواهیم ران را از تن بدور کنیم , لگن درد میگیرد . ولی ایراد عصبی و گزگز در پاها چهره نمی دهد .

حال چه عمل کنیم؟ اکثر وقت ها دردهای سیاتیکی با اندکی استراحت , آرامبخش , و رعایت سبک معاش صحیح معالجه میشوند و نیاز به جراحی پیش نمی آبد . استراحت و استفاده از کمپرس سرد به مقطع 48 ساعت و بعد ورزش ملایم فارغ از فشار و گرم نگه داشتن می‌تواند به معالجه یاری دهد . در ورزش نباید هیچ تکان پیچشی یا این که کششی یا این که پرتابی صورت بگیرد و نرمش ها بایستی زیاد ملایم باشند . شنا و پیاده روی شایسته ترین ورزش ها برای کمردرد می باشند . داروهای ضدرد بی آلایش صرفا به زمان 48 ساعت میتوانند استفاده شوند . رعایت اصول نشستن , خوابیدن و ایستادن بیشتر از هرچیزی یاری می نماید .

 گرفتگی عضلانی

چه دردی داریم؟ این طور دردها معمولا بعداز یک شب سرد سوای پتوروی زمین سرد و محکم , یا این که یک روز با توهم ورزشکاری ماهر چهره می دهند . درد شدید در یک حیطه به طور کامل معلوم که نمیشود هیچ تکانی به آن اعطا کرد , علامت حساس گرفتگی عضله است . معمولا این دردها در یک سمت از کمر صورت می دهند و میگردد دقیقا خاطرنشان کرد کجا درد می نماید . دردهای عضلانی معمولا نبض دارا‌هستند و میایند و میروند .

چرا این طوری شده؟ یک کوه‌پیمایی مفصل پس از سالیان نشستن روی صندلی , معمولا سود اش گرفتگی شدید عضله ها است . بلند کردن یک جسم سنگین وزن نیز قادر است موجب تیر کشیدن کمر و گرفتگی عضله شود . این دردها ربطی به ستون فقرات ندارد و دلیلش تنها ضعف های عضلانی است .

اکنون چه فعالیت کنیم؟ استراحت به بازه زمانی یک دو روز معمولا فیض می‌دهد . در 48 ساعت اول حوزه‌ گرفتگی را با کیسه یخ , کمپرس سرد نمائید . این عمل را چهار توشه طی روز , هر توشه 20 دقیقه انجام دهید . پس از دو روز استراحت را ادامه ندهید , زیرا ماهیچه ها ضعیف خیس میگردند . نرمش های ملایم و کمپرس گرم تا یک هفته و بلند نکردن اجسام سنگین وزن تا یک سری هفته کلک درد را می نماید . داروهای ضدالتهابی بی آلایش نظیر بروفن و ناپروکسن نیز برای رفع گرفتگی مفیدند . محل گرفتگی را ماساژ ندهید که بدتر می‌شود .

 دیسک کمر

چه دردی داریم؟ دیسک یک مدل کمردرد نیست . دیسک برگه غضروفی بین مهره های کمر است که موجب می‌شود آن ها راحت روی نیز جنبش نمایند . منتها در بخش اعظمی مواقع , کمردرد به خاطر یک خلل مرتبط با همین دیسک فیس می‌دهد . دردهای شدید و مزمن که بیشتر از سه ماه ارتفاع می کشند , معمولا موجب گزگز ساق پا و ران میشوند . گهگاه احتمالا چه بسا پاها فلج شوند یا این که مثانه غیرقابل در اختیار گرفتن شود . عطسه و سرفه نیز موجب ارتقا این درد می گردد و با استراحت درد کمتر احساس می‌شود .

چرا این طوری شده؟ به خیلی عوارض شاید دیسک بین مهره ها به روان میانه مهره ها فشار بیاورد . کج نشستن , حمل کردن کیف های سنگین وزن بر یک دوش ( که موجب فشار نامتقارن روی دیسک ها میگردد ) یا این که بلند کردن ناگهانی یک جسم سنگین وزن میتواند موجب در رفتن دیسک از جای خویش یا این که پاره شدن آن شود . زمانی دیسک پاره میگردد , محتویات آن به خارج نشت می نماید . این خارج زدگی با تجمع گلبول های سپید موجب التهاب می گردد . چنانچه این نشت به سوی خارج مهره ها باشد , شاید هیچ دردی چهره ندهد . ولی در صورتی در جهت درون مهره باشد , به روان فشار می‌آورد و درد شدید ساخت می نماید .

درحال حاضر چه عمل کنیم؟ چنانچه درد صدمه ای به پاها یا این که مثانه نزده باشد , می گردد با رعایت اصول نشستن و ایستادن آن را تحمل کرد . البته در‌حالتی که فتق دیسک یا این که خارج زدگی به حدی باشد که اعصاب و روان زیر فشار شدید باشند , چه بسا احتمال دارد به فلج شدن بینجامد . در‌این‌صورت می بایست جراحی صورت بگیرد که جراحی خیلی سنگینی است و بازه متعددی استراحت داراست . خیر و خوبی اش این است که خیلی کم پیش می‌آید وضع این قدر وخیم باشد و معمولا با رعایت اصول سبک معاش میگردد یک جوری با دیسک حاد نیز کنار آمد . تشخیص وخامت احوال از روش عکسبرداری با اشعه X و MRI احتمال دارد .

 درد دنبالچه

چه دردی داریم؟ درد موقع نشستن در ذیل ترین حوزه‌ کمر , آرم درد دنبالچه است . دنبالچه , درواقع مهره های انتهایی کمر است که در بدو ولادت از نیز جدا می‌باشند , البته به مرور به نیز جوش می خورند . درد زیر کمر موقع نشستن و خم شدن و اجابت مزاج , آرم درد دنبالچه است . معمولا این دسته اشخاص با توکل دادن به عقب درد بیشتری دارا هستند .

چرا این طوری شده؟ شاید دنبالچه در رفته باشد , شکسته باشد یا این که لیگامان رابطه دهنده آن با استخوان های لگن پاره یا این که آسیب دیده شده باشد . این اتفاقات شاید به خاطر یک ضربه شدید ( برای مثال زمین تناول کردن با باسن ) یا این که در اثر فشار وضع حمل چهره بدهد .

اکنون چه عمل کنیم؟ نشستن روی تیوپ و مصرف داروهای ضدالتهابی برای مشکلات بی آلایش ای نظیر التهاب لیگامان معمولا پاسخ میدهد . البته در شرایطی که مسئله بیخ پیدا نماید و عالی نشود , تراز بعدی تزریق دارو در حوالی دنبالچه ( بسته به ایراد ) است . در صورتیکه شکستگی یا این که در رفتگی چهره داده باشد , احتمالا جراحی نیاز شود . در بدترین موقعیت , استخوان دنبالچه برداشته می‌شود و غائله فیصله می‌یابد .

 التهاب مفصل ران

چه دردی داریم؟ در نا مفهوم در لگن , در جایی که به ران پا وصل میگردد , علامت کلیدی این التهاب است . دردهای این حیطه معمولا مزمن است و بازه متعددی ارتفاع میکشد . دردی که از بالای ران آغاز میشود و معمولا به جلوی ران میزند , درد مفصل ران است .

چرا این طوری شده؟ به دلیل های متعددی احتمال دارد درد مفصل ران فیس بدهد . شکستگی ها موجب دردهای شدید و غیرقابل تحمل می گردند . التهاب غضروف ها , التهاب تاندون ها , التهاب بورسیت ( کیسه های بین تاندون ها و مفصل ) و چه بسا خارج زدگی دیسک نیز می‌تواند موجب درد مفصل ران و لگن شود .

اکنون چه عمل کنیم؟ در حالتی که درد ناگهانی و شدید و افزاینده است , به دکتر معالج رجوع نمایید . در شرایطی‌که درد نا مفهوم و طولانی است , تست کلسیم و ویتامین دی بدهید . احتمالا به خاطر فقدان ویتامین دی در گیر چنین دردی شده باشید . در شرایطی‌که نبود ندارید , بایستی عکسبرداری فرمائید , احتمالا مبتلا یکی‌از اشکال التهاب شده باشید .

انواع کمر درد و دلایل ابتلا به کمر درد در ایران

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.