ایده های دکوراسیون جالب در شهرک اکباتان

دکوراسیون خانه معمولا باید اصولی و منطقی باشند بسیاری از افراد دکوراسیون خانه خود را از روی ایده های و ترفندهای بسیار کاربردی انجام می دهند این مدل خانه ها بسیار شیک و مدرن می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ایده های دکوراسیون جالب در شهرک اکباتان را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن :هیچ چیز بد یا خوب نیست. درست یا نادرست هم نیست، بلکه مناسب یا نامناسب است». اینها را محمدرضا ماندنی می گوید؛ یکی از بچه‌های خوش‌ذوق و محبوب اینستاگرام. کافی است صفحه او را دنبال نمایید تا این مسئله را درک کنید که چقدر پویا بودن فضای زندگی برایش مهم است، چراکه یکنواخت‌شدن محیط را بلای جان خانه‌ها می داند! در همین راستا مدام در حال جست‌و‌جو برای کشف ایده‌های جدید است.

او اعتقاد دارد: زیبایی در جزئیات است و اینکه یک مسئله را در کلیات بررسی کنی لطف چندانی ندارد. اگر به تصاویر خانه او در صفحه‌های پیش رویتان دقت کنید متوجه خواهید‌شد که نه تنها در گفتار، بلکه در عمل هم این ذهنیت را ثابت کرده‌است. با محمدرضا ماندنی، عکاس و ایده‌پرداز از علل افسردگی خانه گرفته تا راه و رسم مبادله کالا در عصر حاضر به گفت و گو نشستیم. این شما و این هم گزارشی مفصل از یک خانه به یاد ماندنی

تور خانه گردی در یک نگاه

تعداد افراد ساکن: یک نفر
سبک خانه: تلفیقی
موقعیت: تهران، شهرک اکباتان
تعداد اتاق‌خواب: 3 عدد
متراژ: 170 متر
تعداد سرویس بهداشتی: 2 عدد
شغل ساکن خانه: عکاس و ایده پرداز
ملک: شخصی
رنگ قالب و ویژگی برجسته طراحی: طیف‌هایی از رنگ‌های مختلف که دائم در حال تغییر است و حضور پررنگ مصالح چوبی
طراح: محمدرضا ماندنی

یک نیم روز در شهرک اکباتان با هنرمندی که معتقد است برای خلق زیبایی، نسخه‌ای ثابت وجود ندارد؛ محمدرضا ماندنی به شما می‌گوید چه کار کنید تا خانه‌تان دچار افسردگی نشود!

 

نور را دست‌کم نگیرید

بی‌اغراق در یک فضای آشفته که هیچ‌چیز با هم هماهنگ نیست نمی‌توانید دوستانتان را دعوت کنید، کتاب بخوانید و به کار خود بپردازید، چه برسد به اینکه بخواهید با آرامش خاطر زندگی کنید! به‌عنوان‌مثال، انتخاب نور د‌ر ظاهر کم‌اهمیت به نظر می‌رسد، اما بسیار تأثیرگذار است. ازآنجایی‌که خانه من پرده ندارد، تقریبا در تمام طول روز، روشن است. ضمن اینکه نورهای مصنوعی خانه‌ام، قابلیت تنظیم (دیمری است) نیز دارد.

ارزش‌آفرینی!

وقتی دنبال چیزهای عجیب‌وغریب می‌گردی و این مسئله را با دیگران در میان می‌گذاری، آن وسایل، خودشان به سراغت می‌آیند و درِ خانه‌ات را می‌زنند! قبول دارم که انتظار دیدن چنین چیزی را در خانه ندارید. این نوشته با نور نئون متعلق به رستوران یک فرد ایرانی در آمریکا بود که زمان بازگشت به ایران از او خریدم و بخش مناسبی از یک دیوار خانه را به آن اختصاص دادم.

اولین گزینه را خط بزن

باید اعتراف کنم که آشنایی و مجاورت با افراد حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف، جزء خوش‌شانسی‌های من بوده! مهم‌ترین چیزی که از این افراد یاد گرفتم این است که زمانی که در حال خلق یک اثر و یا حتی تصمیم‌گیری هستید به اولین چیزی که به ذهن می‌آید اعتماد نکنید؛ چون احتمالا همان چیزی است که به ذهن بقیه هم رسیده است!

هر چه خوار آید، یک روز به کار آید

همه می‌پرسند این چمدان‌ها را از کجا آورده‌ای؟ اول اینکه در خانه اکثر مادربزرگ‌ها پیدا می‌شود. ضمن اینکه همه اینها را به‌یک‌باره جمع نکرده‌ام. جالب است بدانید که حتی برخی از آنها را از گوشه خیابان پیداکرده‌ام، چندتایی را از سایت دیوار خریده‌ام و تعدادی را هم هدیه گرفته‌ام.

خلق یک صحنه نمایش در خانه

ایده آیینه از اتاق‌های گریم آمده است. تنها تفاوتش قابلیت تنظیم نور آن است که می‌تواند کم و یا زیاد شود. در کل می‌خواستم این قاب شبیه یک صحنه نمایش باشد؛ به همین خاطر پوشش این دیوار با آجر قرمز تکمیل شد.

راه و رسم مبادله کالا در عصر حاضر!

قطعا تعویض وسایل، ایده بهتری از دور انداختن آنها است. خیلی از وسایل خانه‌ام را با دوستانم تعویض می‌کنم؛ مثلا این دو صندلی زردرنگ را از دوستم گرفته‌ام. او کافه دارد و وقتی با پیشنهاد تعویض صندلی از جانب من مواجه شد خیلی هم استقبال کرد. درنهایت، هم خانه من شکل و شمایل دیگری پیدا کرد و هم حال و هوای کافه او به نسبت قبل متفاوت شد.

ساز مخالف می‌زنی!

زیبایی در جزئیات است. اینکه یک مسئله را در کلیات بررسی کنی لطف چندانی ندارد. توجه به جزئیات تفاوت آدم‌ها را مشخص می‌کند. کافی است جزئیات همین ساعت روی دیوار که الآن با وسایل اطرافش هماهنگ به نظر می‌رسد تغییر کند تا دیگر مناسب این دیوار و محیط آن نباشد. فرض کنید رنگ ساعت، سفید براق و قاب فلزی دورش طلایی باشد. قطعا اعتراف می‌کنید که در چنین شرایطی چقدر با اطرافش ساز مخالف می‌زد!

تعریفی جدید از واژه هارمونی

صندلی‌های میز ناهارخوری شبیه هم نیستند. به نظرم از آن تفاوت‌های جذاب است که همه وسایل قرار نیست هماهنگ باشند. تعدادی از این صندلی‌ها را خریده‌ام، اما چندتایی را هم از خیابان پیدا و بعد تعمیرشان کرده‌ام… هماهنگ بودن، همیشه نشان‌دهنده شکیل بودن نیست؛ ضمن اینکه گاهی برخی واژه‌ها را اشتباه معنا می‌کنیم. هارمونی یعنی هماهنگی بین اجزای نامربوطی که در کنار هم، معنا و هویت پیدا می‌کنند و یک پکیج زیبا را می‌سازند.

مزیت استفاده از مبلمان سبک

وسایل خیلی سنگین را نمی‌توان به‌راحتی جابه‌جا کرد؛ به همین خاطر است که مبلمان سنگین برای مدت‌ها و بدون تغییر در یک فضا باقی می‌مانند. پیشنهادم به مخاطب‌های مجله منزل این است که به هر قیمتی سراغ وسایل سنگین نروند؛ چون جابه‌جا کردنش سخت می‌شود.

احتمالا در ایران کمتر Loft design دیده‌اید

یکی از سبک‌های دکوراسیون که خیلی دوستش دارم Loftdesign است. سبکی که بیشتر در شهرهای صنعتی قابلیت اجرا دارد. معمولا وسایل صنعتی، نقش و کاربرد دیگری در این سبک خانه‌ها می‌گیرد؛ مثلا قرقره صنعتی به میز تبدیل می‌شود. در این سبک دکوراسیون از فضاهایی که شبیه خانه نیست، خانه می‌سازند؛ مثلا انبار یا کارخانه قدیمی را بدون تغییر زیاد تبدیل به خانه می‌کنند. در این سبک، ساختار، سقف، لوله‌ها و… باقی می‌مانند و حتی دیوارها نیز رنگ نمی‌شود.

به کشف‌نشده‌ها بنگر

اگر می‌خواهی متفاوت باشی یا تصمیم بهتری بگیری، نباید قانع باشی، پس به اولین چیزی که به ذهنت می‌آید اکتفا نکن. ازاین‌پس تمرین کن که به هر اتفاق، جور دیگری هم می‌توان نگاه کرد؛ بنابراین قدم در راهی بگذار که شاید تابه‌حال کشف نشده یا کمتر به آن پرداخته‌شده است. این یک تمرین خوب ذهنی نیز هست.

یک جابه‌جایی‌کوچک، یک تغییر بزرگ

یکی از این سبک تغییراتی که من در خانه‌ام ایجاد کرده‌ام، جابه‌جایی اتاق‌خواب شخصی به فضای دیگری در خانه بود. این مسئله حتی در لایف استایل من هم تغییر ایجاد کرد. اتاق قبلی چون رو به آفتاب بود باعث می‌شد سریع‌تر از خواب بیدار شوم، اما فضای جدید برای فصل تابستان مناسب‌تر است و به آن شدت اتاق خوب قبلی نورگیر نیست. ضمن اینکه کوچک‌تر و صمیمی‌تر هم هست.

یک تاب، یک خیال و هزاران ایده

تخت خواب( ننو) با دو قلاب محکم و توسط طناب‌هایی ضخیم به دیوار متصل شده است. این ننو هدیه دوستم است. آن را رو به پنجره و فضای سبز گذاشته‌ام. زمانی که می‌خواهم فکر یا ایده‌پردازی کنم روی آن می‌نشینم. کمپانی تولیدکننده آن هم ایکیا است.

یکنواخت شدن، بلای جان خانه‌ها است

در ابتدا ما خانه را دکور می‌کنیم، اما در مرحله بعد این انرژی‌خانه است که بر انتخاب‌های ما غالب می‌شود. به این معنا که اگر فضایی را برای دور هم جمع شدن، ناهار خوردن، خوابیدن و… طراحی کرده‌ایم، اغلب بعد از مدتی، شرطی می‌شویم. آن‌وقت است که همه‌چیز روتین می‌شود. همین‌جا است که انرژی خانه بر ما غلبه می‌کند، پس چه‌بهتر که هرچند وقت یک‌بار، تنوع ایجاد کنیم تا آن‌قدر به یکنواخت بودن هر چیزی دل نبندیم و عادت نکنیم. شاید یکی از رموز خلاق بودن همین باشد.

خودت لحظه‌های آینده‌ات را بساز

به نظرم یک طراح داخلی باهوش یا فرد خوش‌ذوقی که خودش خانه‌اش را طراحی می‌کند، از همان ابتدای ورود به محیط، باید آینده فضا را در ذهنش تصویرسازی نماید؛ چون اتفاقات آینده‌اش را با انتخاب‌های حالا رقم خواهد زد. او همین حالا باید فضایی که قرار است دوستانش در آن دور هم جمع شوند، جایی که می‌توان فیلم دید، کتاب خواند یا غذا خورد را تصویرسازی کند. بهتر است بگویم باید ساختن حس و حال لحظه‌هایی که قرار است در آینده رخ دهد را از قبل ببیند.

ایده های دکوراسیون جالب در شهرک اکباتان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.