چرا برخی از افراد دهان شان بوی استون می دهند

دهان برخی از افراد در افراد بوی استون می دهند که از این قضیه بسیار ناراحت می باشند بیماری های عفونی لثه و دندان باعث می شود که افراد دهانشان بوی استون بدهد بوی بد دهن افراد مربوط به بیماری های درون بدن افراد می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر چرا برخی از افراد دهان شان بوی استون می دهند را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن :بیشتر اشخاص معمولا بوی دهان‌شان را یا این که به طعام ربط میدهند و یا این که به بهداشت ضعیف دهن و دندان . ولی حقیقت بالاتر از اینهاست . در شرایطی‌که دهن کسی بوی استون یا این که لاک پاک‌ کُن بدهد میتواند نشاندهنده‌ی بیماری‌هایی زیرا دیابت باشد . بوی دهن شخص , نشانه ای از سالم همگانی اوست . درین مقاله به شما میگوییم چرا نفس یک نفر شاید بویی مشابه استون بدهد و استدلال آن چه قادر است باشد . دیابت چه اثری بر بوی دهن می‌گذارد؟

دیابت قادر است بر بوی دهن شخص تاثیر نهاده و موجب بد عطر شدن آن یا این که هالیتوسیس بشود . در تحقیقی در سال 2009 , دانشمندان متوجه شدند محاسبه بوی دهن شخص , به تشخیص دیابت در روند اولیه‌ی آن یاری می کند . دو عارضه در رابطه با دیابت موجود هست که موجب بد بویی دهن میگردد : بیماری لثه و بالا بودن کتون در خون .

نام دلخواه بیماری لثه , پریودونتال است که دربرگیرنده گونه های زیر می گردد :

. ورم لثه

. پریودونتال خفیف

. پریودونتال توسعه یافته

دیابت میتواند باعث به ارتقاء احتمال بیماری لثه بشود که بد عطر شدن دهن را پیرو دارااست . البته بیماری لثه , سبب نمیشود تنفس شخص بویی مشابه استون بدهد . در حالتی که کسی دیابت داشته باشد و نفسش بویی مشابه استون بدهد , معمولا به دلیل بالا بودن تراز کتون‌ها در خونش است .

دیابت و بوی استون مثل نفس

چنانچه دیابت زیر در دست گرفتن نباشد , تن نمی‌تواند انسولین کافی برای تجزیه‌ی گلوکز در خون را ساخت نماید . یعنی سلول‌های تن , گلوکز کافی برای استفاده تحت عنوان انرژی اخذ نمی کنند . کتون از استون تشکیل‌شده شده‌است . استون , به عبارتی ماده‌ای است که برای پاک کردن لاک استفاده می گردد و بوی مختص و متمایزی داراست . در شرایطی که نفس شخص در گیر به دیابت , بوی استون بدهد , استدلال آن بالا بودن میزان کتون‌ها در خونش است .

کتون و استون

استون , ساده‌ترین کتون است . این کتون , هنگامی ترشح می شود که کبد , اسیدهای چرب را طی فرایندی به اسم کتوسیس ( نوعی متابولیسم ) برای انرژی تجزیه می کند . این کتون‌هایی که وارد جریان خون می گردند , بوسیله تن تحت عنوان سوخت مصرف می گردند . کتون‌هایی که تحت عنوان سوخت مصرف نمیشوند , از تن دفع می شوند که معمولا این دفع از روش ادرار صورت میگیرد . استون , با بازدم شخص , خارج داده می شود که ادله بد عطر شدن دهن است .

استون , به جز این‌که به طور ارگانیک در تن بشر موجود است در حلّال‌ رنگ , لاک ناخن و تولیدها پلاستیکی هم موجود است .

 

کتوسیس در قبال کتو اسیدوزیس ناشی از دیابت

کتوسیس , معمولا زیان آور نیست , ولی تاهنگامیکه تراز کتون‌های خون خیلی بالا نرود . البته در‌صورتی‌که شخص در گیر به دیابت باشد و زیر در اختیار گرفتن و معالجه مطلوب قرار نگیرد , تراز کتون‌ها میتواند خیلی بالا برود . کتواسیدوزیس ِ دیابتی یا این که DKA , هنگامی روی می دهد که تراز کتون‌ها به حد ناسالمی رسد . این وضعیت خطرناکی است زیرا خون , اسیدی شده و میتواند روی بقیه ارگان‌های تن اثر بگذارد .

کتو اسیدوزیس می تواند در پهنا کمتر از 24 ساعت روی بدهد و اکثر زمان ها نیز در مبتلایان به دیابت مدل نخستین چشم میگردد . همینطور این بیماری قادر است مبتلایان به دیابت دسته دوم را نیز , در صورت عدم مصرف یک دوز انسولین تهدید نماید . نیز کتوسیس و نیز کتو اسیدوزیس میتوانند بوی شبیه استون در دهن تولید نمایند ولی در زمینه ی کتوسیس , این عطر مضاعف کمتر است . در حالتی که نفس شخص , شدیدا بوی استون بدهد میتواند نشاندهنده‌ی DKA باشد . بقیه نشانه ها DKA دربرگیرنده :

. تکرر ادرار

. تهوع

. استفراغ

. شکم درد

. بالا بودن قند خون

. خلل در تنفس

. شم گیجی و بلاتکلیفی

هر که علامت ها DKA را دارااست می بایست بلافاصله به پزشک معالج مراجعه نماید .

دیابت , فقط بیماری‌ای نیست که سبب به بوی استون نظیر تنفس می گردد . دو برهان دیگر :

رژیم کتوژنیک : نوعی رژیم غذایی کم کربوهیدرات که قادر است سبب ساز بوی استون در تنفس بشود . کتوسیس , حالتی از متابولیسم است که شخص با پیروی از رژیم کتوژنیک در کارایی برای کاهش وزنش , همت داراست آن را تقویت نماید . رژیم کتوژنیک دربرگیرنده تغذیه‌ای بر پایه‌ی پروتئین بسیار و کربوهیدرات دوچندان کم است . این شیوه‌ی غذایی , تن را وادار می نماید به جای کربوهیدرات‌ها , چربی‌ها را تحت عنوان انرژی بسوزاند .
مطالعه‌ای در سال 2002 اخذ , تنفس استون مثل , نشانه‌ی آشکاری از این است که تن شخص , زیر رژیم کتوژنیک بوده و در وضعیت کتوسیس قراردارد .
هرچند به حیث می رسد رژیم کتوژنیک , راهی برای کاهش وزن است , البته بایستی نسبت به عارضه ها آن نیز آگاهی داشته باشید :

. از دست دادن املاح بدن

. علائمی شبیه آنفلوآنزا

. خستگی و ضعف

. تغییرات در دفع

. تنفس بد بو

. گرفتگی‌های عضلات پا

اعتیاد به الکل

یکی از عوارض اعتیاد به الکل این است که فرد، به اندازه‌ی کافی غذا نمی‌خورد. استفاده‌ی زیاد از الکل و گرسنگی، از دلایل کتو اسیدوزیس الکلی هستند. کتو اسیدوزیس الکلی مانند DKA می‌تواند موجب بد بو شدن تنفس فرد شود. سایر علائم کتو اسیدوزیس الکلی شامل تهوع، استفراغ و شکم درد می‌شود.

 

چه وقت لازم است به پزشک مراجعه کنید

اگر فرد مبتلا به دیابت، متوجه بوی استون مانند در تنفسش بشود، باید مطمئن شود که برنامه‌ی درمانی خود را به خوبی پیگیری می‌کند یا نه. معمولا این روند درمان شامل دریافت انسولین برای تنظیم قند خون و خارج کردن بدن از حالت کتوسیس می‌شود.

اگر هم متوجه شود که بوی دهانش شدیدا شبیه بوی استون است یا سایر علائم DKA را داشته باشد، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کند.

اگر نفس فرد بوی استون بدهد اما در حال حاضر مبتلا به دیابت نباشد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند به تشخیص دلیل این بو در تنفس، کمک کرده و درمان مناسب را تجویز کند.

 

چرا برخی از افراد دهانشان بوی استون می دهند

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.