بیماری اس تی دی STD خطرناکترین بیماری جنسی

بیماری اس تی دی STD از تماس پوستی و رابطه دهانی از فردی بهفرد دیگر منتقل می شود رابطه جنسی دهانی می تواند یک راه ورود این میکروب به بدن باشد از راه سکس و دخول مقعدی هم یک روش برای بیمار شدن و افراد می باشد این بیماری علائم خاموشی دارد که بعد از مدتی در فرد نمایان می شود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر بیماری اس تی دی STD خطرناکترین بیماری جنسی را در سایت دانستن خواهید دید با ماهمراه باشید.

بـــیماری اس تی دی STD چیست؟

به گزارش سایت دانستن: اس تی دی ( STD) ، یک بیمــاری انتقـــالی جنــسـی اســت که از طریق رابطه جنـــسـی دهــانــی، واژینـال یا مقعـــدی، مصرف مواد مخــدر داخــل وریـــدی و یا از طریـــق تماس غیـر جنسی مانـند زایـــمان و شیــردهی انـتـقـال می یابـد. مراکــز کنترل و پیشـــگـــیری از بیـــماری ها (CDC)، تخــمین می زنـــنـــد که هر ساله 19 میــلــیون پرونده گزارش شده در ایالـــات متحده وجود دارد.

بیــماری STD بسیـار شایـــع اســـت و ممــکن اســت افـــراد بدون آگــاهـی از ایـــن بیمـــاری آلوده اش شوند، زیرا بســیاری از افـــراد مبـتــلــا، نشـانـه ها و علائم واضحــی را نشـــان نمـــی دهنـــد پس بهتـر اســـت سالی یک تا دو بار آزمــایش STDS را انجـام دهـــید ؛ انـــجام تســت به طور منظم یک راه عالی برای محافـــظت از سلامـت جنـــســـی و همـچنین سلامت شریـک زنــدگــی شمـا می باشد ، توصیه می کنـــیـــم حتمـا برای پیــشـگــیری و یا داشــتــن آگاهی کافی از نشــانـه های ایـن بیمـاری ادامـــه ایـــن بخش از سلــامـــت نمـــنــاک را به دقـت مطـــالـعه کنید.

بیــماری مقــاربــتی اس تی دی و درمـان آن

 

چگونه می توان مبتلـا به STD شد؟
راهـهـــای انتـقـال بیمــاری اس تی دی

STDS، می تواند به طرق مختلفی وارد شود مثــل :

داشــتن رابـــطـــه جنســی محـــافـظـت نشـده با کسی که آلوده است.
خوردن غذاهای آلوده.
تماس پوست به پوست با فردی که مبــتـلا به HPV یا هرپــس است، خطر ابــتـــلا به عفونت را افزایش می دهــد.
اسـتـفـاده مشتــرک از دستشویی فرنــگـــی ، حوله ها یا لبـاس ها (به خصوص اگــر در عرض یک ساعت که خیس باشـــنـد) می تواننـد شانس گرفتـن و ابتلا به تریکومونایــز را افـزایـش دهــنـد.
اشـــتــراک گذاری سوزن و یا حتـــی تیـــغ، که موجب خطر بریدن پوست می شوند و یا مخـــلوط شدن خون ،می توانـد منجر به گرفـتــن، پیـشرفت و ابتلا به STD شوند.
STD می توانـــد از مادر به بچه، قبـــل، در طی حامـــلـــگـی یا بلافـاصـــله بعـد از زایمان باشـد.

 

اس تی دی یک بیــماری جنسـی

علائم و نشــانــه های اس تی دی

اگر چه بســـیـــاری از STD ها بدون علامـــت هستند (علائم را بروز نمی دهـــند)، اما چنـــد مشخـــصـــه وجود دارد که می توانـــد شمـــا را به سمــتــی ببرد که مشـــکــل در بخش انـــدام های تولید مثــلــی و باروری شمــاســت، یا در دســـتــگاه ادراری شمــاست.

تاول های واژینـال یا تاول در ناحـیه تنـاسـلی
جوش و خارش واژن
درد در هنــگـــام مقـــاربت
خونریزی یا وجود لکــه بین چرخـــه قاعــدگی
تب
حالـت تهوع
گلو درد
تورم مفـاصل

بیمـاری اس تی دی چیـســت؟

آنچــه باید خانم ها و آقــایـــان در مورد بیمـاری اس تی دی بدانــند:

STD در خانـمهـا بیـشتــر از آقـــایـان اســت.
در برخی موارد STD ها ممکـن است باعـــث سرطـان سرویکس شوند.
در بیـــشــتــر موارد STD علـــامتــی ندارد ( مخصوصا در خانمها) و زمــانـــی که علــائم پیـشـــرفـــت می کند فرد مشکوک خواهــد شد برای همـیـــن تسـت و چکاپ مداوم اهـمـــیـت دارد.
گفـــتـنی اســت زمــانـــیـکه بیـــمــاری در مراحـــل اولیـــه تشـخیـص داده شود به آسـانـــی درمــان می شود و در بعضـی از STD ها بیـــماریـــهـای STD ، شانـس ابـــتــلـا به ایـدز را می افزاید.

پیشگیری از بیـــمــاری اس تی دی

داشتن یک رابطه جنـســی با شخص غیر عفونی
اســتفــاده از سرنگهـای تمـــیز برای تزریق
استــفــاده صحیح و مداوم از کانـدوم در آقایـان

اکثـــر اوقات اس تی دی با یو تی آی یا همـان عفونت دسـتگــاه ادراری اشـتـــبـاه گرفــته می شود برای همــیــن لازم دانسـتیـــم در مورد آن توضیـحـاتــی دهیـم تا تفـــاوت و شبــاهـــت ها را بدانیــد.

 

انتقال بیـماری اس تی دی از طریق رابــطـــه جنـــسی

شباهـــت ها و تفاوت بین یو تی آی (عفونت سیـستم ادراری ) و اس تی دی

ایــن دو، علائم بســیـــار مشابـــهی با هم دارند و غالــبا بیشــتـر از آنچـــه که فکـــرش را بکـــنید تشــخیـص درسـتــی از آنـهــا داده نمی شود با توجه به جامـــعــه آمریکا برای میـــکـــروب شنـــاســـی، 64% بیمـاران مبــتـــلا به STI (عفونت های منــتـــقلـــه از راه جنـســی) به عنوان مبتـــلـــا به UTI تشــخــیــص داده می شوند. ایـــن یک مشکــل است نه تنها برای زنــان تجویز درمـــان های UTI ضروری است (که می تواند به مقـــاومت در برابـــر آنــتـــی بیوتیک منــجــر شود، در صورتـــی که اگـــر در آیــنــده به بیـمـاری UTI مبـــتـلــا شود، درمانش بســـیــار سخت تر خواهـــد شد)، امـا ممــکـن اســـت سبــب STD تشــخیـــص نشـــده شود، که ممکــن اســـت به یک مسئله جدی تر تبـدیـــل شود در مراحــل اولیــه، بسـیــاری از STD ها قابــل درمــان هســتنـــد، امـــا هر چه بیشـــتر زمـــان برای پیشـرفــت داشـتـــه باشنـــد، درمــانـــشـان پیچـیـده تر و گران تر خواهد شد.

تشخـیــص بیـــمـــاری std

علـــامــت UTIو STD وقتــی احــتمال وجود هر دو در فرد باشد

دیسوری (ادرار همراه با درد و یا سوزش)
افـــزایش تعـــداد دفعـات ادرار
فوریـت در ادرار کردن
بوی بد ادرار
ادرار ابـری یا تیره رنــگ
درد لگن
تخـــلـیه
ترشــح های غیــر عادی

 

علائم بیــماری واگـــیـــردار جنـسی

عفونت دستــگـــاه ادراری یا همان UTI چیست؟

UTI یک عفونت باکتریایی اســـت ،که به هر چهار قســمـــت دســـتگــاه ادراری (مثـــانه، کلـــیـــه ها) وارد می .شود و سپس تکـــثیـر می شود ، هر قســـمت از دســـتگاه ادراری یک عمــلــکـرد حیاتی را انــجام می دهــد مجرای ادرار، لوله ای اسـت که ادرار را از مثـــانــه به خارج از بدن حمل می کنـــد ؛ مثـانـه ،ادرار را تا زمانی که به مجــرای ادرار برود، ذخـیره می کنــد. فیلـــتـــرها و تصـــفــیه کننــده های کلـــیـه، مواد مضر و غیــر اســـتـفـــاده را از خون می گیرد تا ادرار را تولید کنــد . باکتری به نام اسـرچــیـــا ای کولی ،مسئول حدود 90% از موارد UTI است. ای کولی معمولا به طور طبـــیعی ،در روی روده بزرگ و اطراف مقـعـد انســـان و حیوانــات یافــت می شود .

مجرای ادرار زنـــان بسیـار نزدیـک به مقعــدشان اسـت نســـبــت به آنــاتومی مردانه، که باعث می شود که زنان بیشــتـــر در معرض UTI باشند تخــمـیـــن زده می شود که تقـریبا نیمی از تمـام زنان ،در طول زنــدگـی خود حداقـل یک بار دچـــار UTI شده انـــد.

 

بیــمـــاری یو تی آی در زنـان و علائم آن

بیــمـاری یو تی آی در زنان

در اینــجا چند راه شایع که می توانـــد باعـــث UTI شوند را آورده ایـــم:

پاک کردن از سمت عقب به جلو پس از حمام کردن، احتمـــال گرفتـن UTI را افزایـش می دهد. این کار، اجـازه می دهــد تا باکتــری ها از منـــطـــقه مقـــعــد به منطـــقـه باز واژن منــتـــقل شود.

فراموشی ادرار کردن بلـافـاصـــله بعـــد از فعـــالـیت جنـســـی؛
نگه داشــتن ادرار، برای مدت طولانـی می تواند اجـــازه دهـد تا باکـــتـری ها در مثانـه تکـــثـیر شود.
اسـتـــفــاده از دیافراگم برای کنترل زایـــمـــان می توانـــد منجــر به پخـش باکـتــری ها شود و شما را در معرض خطر قرار دهـــد.
ادرار کردن از طریق کاتـــرهــا باعــث می شود که باکـــتــری ها رشـد کننـد
بی حرکــتـــی برای مدت طولانـی می تواند اجازه دهد که ادرار برای مدت طولانی در مثانـه بمانــد ایــن کار خیلی شایع اســـت به خصوص هنگامــی که در زمان بهبودی از جراحی هستـــیـد.
پوشیـدن لبــاس زیر بدون پنـــبــه می تواند رطوبت و باکـــتــری ها را در برابــر بدن دور هم جمـع کنـد.
حمام رفتن به روش خوابــیــدن داخـل وان به جای دوش گرفتن، می توانــد باعـث ورود باکــتــری از محـصولات حمام یا آب غیـــر تمیــز به داخــل دسـتگـــاه ادراری شود.
پوشیــدن لباس های تنگ که از پارچـــه هایـی که هوا را انـتـقـال نمـی دهنـــد.
اســتفـاده از اســـپری های زنانـــه در آن قسمـت، می توانـد باعـــث تحـریـک و یا عفونت شود.

بیماری اس تی دی STD خطرناکترین بیماری جنسی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.