بیماری خطرناک جنسی | هرپس اندام جنسی،بیماری تریکومونیازیس

بیماری خطرناک جنسی را بشناسید و در انتخاب شریک جنسی خود دقت نمایید این بیماری ها از طریق سکس دهانی و تماس پوستی نیز امکان پذیر می باشد افرادی که این بیماری های خطرناک جنسی را دارند می توانند در حین سکس و نزدیکی این بیماری ها را انتقال دهند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر بیماری خطرناک جنسی | هرپس اندام جنسی،بیماری تریکومونیازیس را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: بیماری هایـــی که از طریــق روابط جنـــسی منتقـــل می شوند ( STDs )، عموما به عنوان بیــماری های مقـاربتـی شنـــاخـتـه می شوند که معــمولا از طریـق تمــاس جنـسـی فرد مبتـلــا می شود. ارگـــانـــیـــسم ها که موجب این بیـــمــاری ها می شوند از یک فرد به شخـــص دیـــگر از طریـق خون منـی، مایـعات واژیـــنال و دیـــگــر مایـعــات بدن منتقــل می شوند.
علـاوه بر ایـــن ، ایـــن بیماری ها می توانـــند از طریق یک مادر به فرزنـد خود در دوران بارداری یا در هنـــگـام زایــمان منــتـــقل شوند. همچنــیـن، آن ها می تواننـد از طریق انتــقــال خون و یا استـــفاده از سوزن های مشــتــرک که آلوده هســتـنـــد منــتقل شوند.


پیـشـــگـیری از بیمـــاری های مراقبتـی به وسیـله کاندوم

ایـن بیـمــاری ها می توانـــند از افرادی گرفـتـه شوند که سالــم به نظـــر می رســـنـد و نمی دانـــنــد آلوده شده اند. به ایــن دلیـــل اســت که گاهی اوقات افـــراد می توانند بدون نشانــه باشنـد.
فعــالــیــت جنسـی یکی از علل گستـــرش بســـیـاری از بیمــاری ها اســـت. با ایــن حال، دچـار بیـــمـاری شدن بدون داشتن روابــط جنســـی ممــکـــن اســت. در حالـی که درست است کانـدوم لاتکــس خطر ابــتلــا به به بیمــاری های مقــاربتــی را کاهـش می دهنـــد، اما به طور کامل آن را از بین نمی برد .
حتی با وجود خطـراتــی که در این میــان وجود دارد ، بســـیـــاری از مردم برای محــافـظـــت از خود اقدام های لازم را انــجام نمی دهـند. فرای ایـن عادت بد، فقدان آموزش در مورد اکثر STDs ها وجود دارد و ایــنــکه چگونه پخــش ومنــتقــل می شوند.
امــروز می خواهــیم اطـلاعــات مفـــیـدی به شمـــا بدهیـم .
نشـــانـــه های بیـــمـــاری های مقـــاربـتــی STDs
امـــراض مقاربـتــی، با یک سری علـــایـــم یا نشـانــه هایـی که گاهـی اوقات کم اهمــیت قرار می گیـــرنـد ، ظاهــر می شوند. گاهـــی اوقات ، زمـانـی که مشـــکلی وجود دارد و یا زمـانــی که همــسر مشکوک به بیـماری است
زخم و یا ضایـــعـات روی انـــدام های جنسی، مقـــعـد ،و یا حتـی در دهان

تخلـــیــه غیــر عادی از آلـت
درد هنـگام خروج ادرار
خونریزی شدیـــد واژیـنال
درد در طول روابط جنـــسی
ترشـح غیر معـــمول و بدبو
خارش پوست، دست ها و بالــاتـنـــه
شکــم درد
درد کشاله ران به دلیــل التـهــاب لنـف
خارش، سوزش، التـــهاب و درد در آلــت تنـــاسلــی ، فرج، مقعـد
برخی دیگـــر از عوارض بیـمـاری های مقـاربتی
سوزش و خارش اطـــراف اندام جنــسی
زگیـل اندام جنـسـی
درد و سوزش در انـدام های جنســی
تب
بدن درد
هپــاتــیت
خون ریـزی هنگــام آمیـــزش
درد در قسـمت پایــیـــن شکــم
خارش مجـرای ادرار

بسـیـاری از این نشــانه ها می توانــند از بیـــمـاری های دیـگــری ناشی شوند که از طریق جنـســی منـــتــقــل نمـی شوند. به همـــین دلیل باید توسط پزشـــک معــایــنـــه شده تا مطـــمئن شوید کدام شرایط باعث بیماری می شود. مهـــم است بر ایـن نکـته تاکیــد کنـــیـد ایـن نشانه ها ممـــکـــن است در عرض چند روز یا سال ها به بیـــماری مبتلــا شوند.

ارتــبـــاطـات زنـاشویی

زمـان مراجـعه به پزشک :
اگـــر نشـــانه ها و علـــائم را ببینـــد.
اگـر فردی فعال از نظر جنسی هستـــیــد و گمان می کنــیـد در معرض STD قرار گرفتـه اید.
علـت بیــماری های مقـاربت جنســـی :
STDs می توانــد توسط انواع مخــتلــف میـکرو ارگـانـــیـسم ها ایجـــاد شود مانــند:
شپـش، خال، انـگــل ،
باکــتــری ها:سوزاک، کلــامیــدیـا، سیفـیــلــیـــس.
ویروس ها:تب خال تنــاسلی، ویروس نقـــص ایمنــی انــسانی ( اچ آی وی )، ویروس پاپـــیـــلوم انــســانـی و هپاتـیـت
هنــگامـــی که STDs توسط انـگــل ها و باکتـــری ها ایجـاد می شوند ، آن ها را می توان با آنتــی بیوتیــک ها درمان کرد. با ایــن حال، هیـــچ درمــانی برای کســانی که توسط ویروس ایـــجاد می شوند وجود ندارد.
هر فرد فعـــال جنــسی می تواند با بیـماری مقـاربتی برخورد کند. با این حال، عوامـلی وجود دارند که ریـــسک ابـــتـلـا را افزایـــش می دهنـــد، مانــنــد:

روابــط جنـــسی محـافـظت نشــده
واژینـال بدون محــافظت یا دخول با فرد مبــتلا
اســـتفاده نادرست از کانـدوم یا پروفیـتـالــیک
رابــطه جنـســـی دهانی
روابط جنسـی با افـــراد متعـــدد،
روابـط جنسی اجبـاری یا تجاوز


زمـان مراجــعـه به پزشــک

مصرف و سواسـتفـاده از مواد مخــدر و الکـــل؛ این مواد می توانــنـــد منجــر به فعـالــیت های خطـرناک شوند،
نوجوان بودن ؛ در این سن، دهــانـه رحــم نابـــالـــغ است و توسط سلول هایی که به طور مداوم در حال تغیـــیر هستـنـد ، شکـل می گیــرد. این باعـث می شود که فرد نســبــت به STDs آسـیــب پذیــر شود.
چطور خطر ابـتلــا به بیـمــاری های مقـــاربـتـــی را کاهـش دهــیم ؟

از کانـدوم اسـتفــاده کنـیــد ، از کانـــدوم و یا روش های کنــتــرل تولد به طور منــاسـب استفاده کنید
از الـکــل و مواد مخـــدر دوری کنید
قبل از درگیر شدن در فعـــالـیــت های جنـــسـی با شریــک زنـدگــی خود صحبت کنیـــد
کودکان را آموزش دهیـــد ، بســـیار مهم است
از کاندوم استــفاده کنــیـــد

بیـــشـتـریـــن بیـماری های مقاربتـــی
کلــامیــدیــا :کلامیدیا بیماری عفونی مقاربتــی است .
ایـــن بیــمـــاری از طریق واژینـــال، دهان و مقــعـد عبور می کنـد. همـچـــنــیـــن می تواند با به اشـــتراک گذاری اسبــاب بازی های جنـــسی و یا از مادر به فرزند در دوران بارداری و زایـمــان شیوع یابــد.
به طور کلـی، هیچ علـــائمی به نظر نمــی رسد، و بر مجـرای پیـشـــاب، مقعـد ، سلول های رحـم، و در برخـی موارد چشـــم ها و گلو تاثـیر می گذارد. در برخـــی موارد، می تواند منجـــر به نابـاروری شود.
سوزاک :سوزاک عفونت باکتــریایـــی اسـت که از طریـق تمــاس جنسی منـــتقـل می شود . آن بر مجرای پیـــشــاب، رحم تناســلـــی، مقـعــد و گلو تاثیــر می گذارد.
این عفونت می توانــد باعـــث مشکـلات شدیـــد در کودکان در دوران بارداری شود. همچنیـن می تواند باعــث بروز نازایی نیز شود.
سیـفـیــلــیس
سیفلــیس یک STD باکتـــریـــایی بسیـار مهـــلــک اســت.

بیـــمـــاری سیـفــیـــلــیـس
ایـــن بیـماری معــمولا از طریق تمـــاس جنســـی واژینـال، دهــانی و مقعـدی منتـــقل می شود. با ایـن حال، همچنــیـن می تواند از طریــق اســـبـاب بازی های سکــس مشتـــرک، انـتقـال خون و تمــاس با زخم فرد مبتلا شیوع یابـــد. همــچنین می توانـد در هنـــگام زایـمان از مادر به کودک منتـــقل شود.
هرپس
ویروس تب خال تناسلی باعــث تب خال تنـاســلـــی می شود. ایـن بیــمـــاری از طریق تمـاس مســتـــقـیــم پوست آلوده در طی تماس دهــانـــی واژیـنال و مقعدی پخـــش می شود. نشـــانه ها می توانـــند سال ها بعد از ابــتـلا به ویروس ، ظاهر شوند ، درمانی ندارد، اما علـــائمش قابل درمــان اسـت


هرپـــس انــدام جنسی

ویروس اچ آی وی :
ایدز در نتـیـــجــه آلوده شدن به ویروس نقص ایمـنی انســـانـی ( HIV ) اسـت. ایــدز سیســتـــم ایـــمــنـی بدن را مورد حملـه قرار می دهد. معمولا، از طریق تمـــاس جنسـی واژینال، دهـــانی و مقـــعدی منـــتـــقـل می شود. بسیاری از افـرادی که ایـــن بیمـــاری را دارنــد، علائم بیماری ندارنـــد ، در حالی که برخی دیـگر علـــائم مشـــابـهــی نســبــت به آنـفولانزا دارنـد.
به طور مشابه، مادر می تواند آن را در هنـگام زایـــمان یا شیردهـی انتقــال دهد اگـر مادر آلوده شود. خطر انـتـــقـــال به خون وجود دارد.
هیــچ درمــانی برای اچ آی وی وجود ندارد و شانس زیـادی برای رشـد سنـدرم نقـص ایـــمـــنی اکـــتســـابـی ( ایدز ) وجود دارد.
سندروم نقص ایـمنی اکتســابی ( ایـدز )
ایدز در نتیجـــه آلوده شدن به ویروس نقـــص ایـمـنـــی انـسانـی ( HIV ) اســـت. ایدز سیـــســتم ایـــمــنی بدن را مورد حملــه قرار می دهد. معــمولا، از طریــق جنسی واژینــال، شفــاهی و مقـعدی منـــتقــل می شود. بســیـــاری از افرادی که ایـن بیــماری را دارند، علائم بیمـــاری ندارنـد ، در حالــی که برخـــی دیــگر علـــائم مشـــابـــهـــی نسبت به آنـــفولانـــزا دارنـــد.
ایدز یک STD مرگبار و غیــر قابل درمان اســـت. با این حال، ضد ویروسی می تواند برای مقابلـــه با ایـن بیمـــاری و طولانی کردن عمر فرد آلوده اســـتفـــاده شود.
تریــکومونیازیس
بیمـــاری رایج باکـتـریـایـــی اســت
به طور کلـی، می توانـــد از طریق فعالــیــت جنــسی منـــتـقل شود. ایـــن ویروس، سلول های مهـبل و مجــرای پیشـاب را آلوده می کنـــد.
این بیمـــاری اغلـــب زنان جوان فعــال جنـــســـی را تحـت تاثیـر قرار می دهــد. و از طریق رابطـــه جنســـی واژیــنال، به اشـــتراک گذاری اسبـاب بازی های سکــس، و یا از مادر به کودک در دوران بارداری شیوع می یابـد ،گاهی اوقات نشانــه ها بروز پیدا نمی کند.


بیـماری تریکومونیـــازیــس

کانـــدیـــلوما
کانــدیلوما یا زگیــل در آلات تنــاســلـــی توسط ویروس پاپـیــلوما انـسان ( HPV ) ایـــجـــاد می شود.
این بیمــاری از طریـــق سکــس دهــانی، واژینـــال ، مقـــعد و نیـــز پوست با تمـــاس پوست فرد مبـــتــلا پخـش می شود. زگیــل در انـدام های تناســلــی و مقــعد اسـت.
زمانی که درمـــان نشدنـــد، رشــد می کنــند و به گل کلم شباهت دارند. این STD خطر سرطــان رحـم را افزایــش می دهــد.
هیـــچ درمــانـــی برای اچ پی وی وجود ندارد، اما کانــدیــلوما می توانـد با دارو درمـــان شود و برخی را می توان از طریق عمــل جراحــی درمان کرد.
Candidiasis ( عفونت قارچی )
عفونت های قارچـــی ناشـی از قارچ اســت که خودش را در پوست، دهان و اندام های تناسلـــی فرد نشـــان می دهد. می توانــد تحت کنـتـرل نگــهداری شود، اما گاهـــی قارچ رشـد می کنــد و باعـــث ایــن عفونت می شود. اغلب اوقات، فرد مبتلــا هیـــچ نشـــانه ای ندارد.


عفونت قارچی

عفونت های قارچــی می تواند از طریـــق واژیـنــال، مقعد، و سکس دهـــانی و همچـــنـــین از طریـــق اســباب بازی های جنسی مشــترک پخش شود.
اگــر این STD را داشـتــه باشـیـــد، بهـــتـر اســـت ازپوشیـــدن لبــاس های تنگ پلا ستـــیــکـی که به هوا اجازه جریـان نمی دهـــنـــد خودداری کنیـد.
خطــر بزرگ تر داشتن عفونت های قارچی در دوران بارداری یا اگــر مبـــتلـا به دیـــابــت، اچ ای وی یا شرایـطی که سیســـتـــم ایمـــنـی را تحت تاثیـر قرار می دهــد ، وجود دارد.
شپـــش تنــاســـلی
شپش تناســـلـــی ، انـــگــل های کوچکی هستـــند که روی پوست چفـــت می شوند و خون را تغـذیه می کننـــد . آن ها در موی بدن، به خصوص موهای انـــدام تناسلـــی زندگی می کنند، اگرچـــه آن ها می توانند در آغوشش، صورت و یا موهای سینــه یافـت شوند. زرد خاکـســتری هســـتــند و می توانــند به راحـتــی در طول روابــط جنسی منـتقـــل شوند. با ایــن حال، می توانند از طریق حوله، رخـــتـــخواب و لبـــاس پخش شوند.
علـائم آن عبــارتنــد از خارش پوست و التهـــاب. می تواننـد با اسـتـــفاده از شامـپو مخــصوص درمـــان شوند. علاوه بر ایـــن ، تخــت خواب، لباس، و حوله بایـــد ضدعـــفونی شود.
هپاتـیـــت ب
ایــن بیـــماری خطــرنـــاک ناشــی از ویروس مضر اسـت که به کبــد حمـلـه می کنـد. این بیـمـاری از طریـــق سکـس دهـــانـی، مقـــعدی و جنـــس واژینـــال منتقـل می شود.
سه نوع هپـــاتــیـت وجود دارد:A، B و C. آن ها می تواننـد از طریـق روابـــط جنـــســـی منـــتـــقــل شوند، اما هپاتیت اغــلب به ایــن طریق منـتقل می شود.ک با سوزن ها و موارد آلوده ، شیوع می یابـد.
هپاتــیت B به کبـــد حملـه می کند و می توانـــد منـــجر به سیـــروز، سرطـان کبـــد، از کار افــتادن کبــد و حتــی مرگ شود.
هیــچ درمانـــی برای هپـاتیت B وجود ندارد. با این حال، ایـــن عفونت می تواند با دارو درمـــان شود. در حال حاضر واکســنـی وجود دارد که می تواند حفاظـت از بیــماری ها را تقویت کنـــد.
در پایان، تست کردن بسـیـار مهم اســـت، به خصوص اگر رابـطه جنسی بدون محــافظـت یا اگـــر دیــدیـــد همـــســرتان مبتــلـــا ست داریــد.

بیماری خطرناک جنسی | هرپس اندام جنسی،بیماری تریکومونیازیس

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.