چگونه با تغییر شیوه زندگی از بیماری سرطان جلوگیری نمایید

بیماری سرطان یکی از بدترین بیماری های شناخته شده در جهان می باشد این بیماری را می توانید با تغییر روش زندگی خود پیشگیری نمایید برخی از افراد از شنیدن این بیماری هم ترس همه وجودشان را فرا می گیرد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر چگونه با تغییر شیوه زندگی از بیماری سرطان جلوگیری نمایید  را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید بات ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن : سرطان بیماری ترسناکی است , البته خوشبختانه درمان‌های مدرن می توانند ارتفاع قدمت مریض را ارتقاء داده و چه بسا بعضی از سرطان‌ها را معالجه نمایند . البته کماکان شایسته ترین معالجه , پیشگیری است . هرچند علت سرطان هنوز دقیقا مشخص و معلوم نیست , البته شایسته ترین تئوری که تا به امروز مطرح شده این است که سرطان , نتیجه‌ی انباشت جهش‌ها در DNA است که رفتارهای سلولی را در اختیار گرفتن می نماید .

جهش‌های ژنتیکی , تغییراتی می‌باشند که در رشته‌های DNA روی می دهند . DNA ارشادوراهنمایی است که به سلول‌ها می گوید چه‌طور تقسیم شوند و محدودیت‌های‌شان چه می‌باشد .

بعضا از جهش‌ها خاموشند و لزوما روی رفتارهای سلولی یا این که تندرست سلول‌ها اثری نمی‌گذارند . ولی در حین قدمت آدم , سلول‌ها بخش اعظمی از این جهش‌ها را عده میکنند و بعضی از آنان می توانند موجب رفتارهای غیر طبیعی سلول‌ها شده و بضاعت و توان آن‌ها برای تهیه و تنظیم رویش از دست رفته و رشدشان غیر قابل در اختیار گرفتن شود . سلول‌های سرطانی , دیگر از سیگنال‌هایی که به آنان میگویند تقسیم شدن را متوقف نمایند امر نمی‌برند .

در فیض , به شیوه‌ای در دست گرفتن نشدنی پرورش کرده و نهایتا با بافت‌ها و اندام‌های تندرست یورش می‌نمایند . بعضا از این سلول‌ها چه بسا می توانند وارد سیستم لنفاوی شده و در فیض به راحتی وارد خون شوند و به ارگان‌های دورتر هم خویش را برسانند . در صورتیکه جلوی این رفتارها گرفته نشود میتوانند صاحب خانه را تدریجا نابود نمایند .

در صورتی‌که تئوری جهش سلولی سرطان صحیح باشد , روش ذیل آوردن ریسک سرطان , جلوگیری از تجمع جهش‌هایی است که به سلول اجازه‌ی پرورش در دست گرفتن نشدنی را می دهند . بعضا از این جهش‌ها به دلیل بد شانسی روی میدهند .

همینطور احتمال دارد شما با جهش‌هایی متولد گردید که مستعد سرطان باشند . با جهش‌های به ارث رسیده‌ای که ریسک سرطان را بالا میبرند , یک سلول شاید فقط به یک یا این که دو جهش دیگر نیاز داشته باشد تا یک سلول نرمال را به سلولی بدخیم تبدیل نماید . متاسفانه , ما نمی‌توانیم فاکتورهایی زیرا بخت یا این که ژنتیک را در دست گرفتن کنیم , البته سلول‌هایی هم میباشند که در نتیجه‌ی جهش‌های ناشی از عوامل محیطی انباشته میگردند ( چیزهایی که بخاطر محیط و به واسطه‌ی تغذیه و سبک معاش در معرض‌شان می باشید ) .

پس می توانیم چیزهایی را تا حدودی در دست گرفتن کنیم . احتمال دارد این سوال برای‌تان پیش می آید که سرطان‌ تا چه مقدار قابل پیشگیری است؟ طبق مطالعه‌ای تازه , بیشتر از 40 درصد کلیه سرطان‌ها از روش سبک معاش قابل پیشگیری میباشند . به لحاظ شما این عالی نیست؟! یعنی ما در دست گرفتن نسبی روی ریسک ابتلا به سرطان داریم و میتوانیم با ساخت تغییراتی کوچک و دوام پذیر , احتمال سرطان را زیر بیاوریم .

بقیه مطالعات هم به نتایجی کم و بیش شبیه رسیده‌اند و اداره بهداشت جهانی هم این یافته‌ها را تائید می نماید ; یعنی 30 تا 50 درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری میباشند .

کمتر در معرض عوامل سرطانزا قرار بگیرید

یادتان می‌باشد درباره ی جهش‌های سلولی چه گفتیم؟ یک کدام از بزرگ‌ترین محرک‌ها برای جهش‌های DNA , سیگار کشیدن است . سیگار دربردارنده هزاران مواد شیمیایی است , که بعضا از آنان مسلما به DNA زخم می‌زنند ولی راجع به بقیه این مواد , هنوز شواهد کافی نداریم تا با قطعیت اعلام کنیم سرطانزا می باشند یا این که خیر . البته چیزی که بدیهی است , مبنی بر داده ها اداره بهداشت جهانی , سیگار بزرگ‌‌ترین ریسک فاکتور قابل پیشگیری برای مرگ ناشی از سرطان است .

سیگار کشیدن خیر فقط موجب سرطان ریه میگردد , بلکه سبب ساز به ابتلا به سرطان‌های دیگر هم میشود , ماند سرطان دهن , حلق , حنجره , مری , همه , مثانه , لوزالمعده , معده و دهانه‌ی رحم . بدین ترتیب شفاف‌ترین توصیه‌ای که می‌توان ارائه اعطا کرد , ترک سیگار است . احتمالا شنیده باشید که نوشیدن یه خرده الکل در طول روز می تواند ریسک بیماری‌های قلبی را بواسطه‌ی ارتقا HDL زیر بیاورد . ولی همین کاهش ریسک کوچک , با ارتقاء ریسک ابتلا به چند سرطان‌های دیگر تماما خنثی خواهد شد .

در زنان , نوشیدن روزانه‌ی الکل موجب ارتقاء ریسک ابتلا به سرطان پستان میشود . درضمن , مصرف الکل با ارتقاء ریسک سرطان‌های رمز و گردن , مری , کبد و کولون رابطه دارااست .

ممکن است تصور کنید تنها در حالتی‌که که مضاعف الکل بنوشید , احتمال ابتلا به‌این سرطان‌ها بالا خواهد رفت , البته پژوهش ها نشان داده که نوشیدن روزانه‌ی چه بسا میزان پاره ای الکل هم می تواند این احتمال را ارتقاء بدهد .

آیا میتوانید از روش تغذیه ریسک سرطان را کاهش بدهید؟

یک ریسک فاکتور دیگر برای سرطان , چاقی است . در واقع چاقی با 13 مدل سرطان دارای ارتباط است . ممکن است تعجب نمائید که چاقی چه طور قادر است احتمال سرطان را ارتقاء بدهد . در تن بشر سلول‌های چربی سیتوکین‌ها ترواش می نمایند , سیتوکین‌ها مواد شیمیایی میباشند که موجب التهاب می شوند , التهاب هم به سلول‌ها و بافت‌ها جراحت زده و آنان‌را مستعد تغییرات بدخیم میکند .
اشخاصی که تپل می باشند معمولا مرحله استروژنی که در خون‌شان در گردش است بالاست . استروژن بالا نیز موجب سرطان پستان و رحم پس از یائسگی می گردد . به این ترتیب در دست گرفتن وزن تن از روش تغذیه و ورزش می تواند به پیشگیری از چندین سرطان‌ها یاری دهد .

بعضا مطالعات , رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها را با کاهش ریسک سرطان , بویژه سرطان کولون و سینه دارای ارتباط دانسته‌اند . زمانی شما میوه و سبزی بیشتری مصرف میکنید , گوشت کمتری نیز می‌خورید .

گوشت‌های فرآوری شده و گوشت قرمز‌رنگ موجب ارتقا ریسک بعضا از سرطان‌ها میگردند , مثل سرطان کولون و لوزالمعده که اما این ریسک راجع‌به گوشت‌های فرآوری شده , فراتر است . احتمالا نتوان با قطعیت اظهار کرد که تمام اشخاصی که بیشتر گوشت مصرف میکنند , لزوما سبک زندگی‌شان از تندرست کمتری شامل است , البته مطمئنا همه‌ی ما پذیرش داریم که میل کردن میوه و سبزی بیشتر , خوبتر است .

یادتان نرود که تحرک داشته باشید

ورزش کردن خیر فقط به در دست گرفتن وزن یاری مینماید بلکه احتمال سرطان را به گونه‌ای دیگر هم کم می‌نماید . زنانی که در ورزش‌های استقامتی کمپانی می نمایند , استروژن کمتری دارا‌هستند . این موقعیت می تواند ریسک سرطان‌های رحم و سینه را زیر بیاورد و تنی چند از مطالعات این تئوری را اثبات کرده‌اند . در ضمن , ورزش متعادل دارنده تاثیر ضد التهابی است .

شواهدی که برای این داعیه موجود هست درباره ی سرطان کولون قوی‌تر از سایر است چون مطالعات گسترده‌ای روی آن صورت گرفته . یک نظارت متا روی 52 مطالعه دریافته آنهایی که از حیث فیزیکی از سایر فعال‌تر می باشند , 24 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان کولون‌اند .

بقیه عوامل

ما به صورت مداوم در معرض مواد شیمیایی در محیط خارج و منزل هستیم که قادر است به DNA ی ما زخم بزند . درخصوص تولیدها تمیز کننده‌ای که مصرف می کنید بیشتر تحقیق و بررسی فرمائید و اشکال ارگانیک را جایگزین آن‌ها فرمائید , به عنوان مثال سرکه و جوش شیرین . از تندرست بودن آب آشامیدنی‌تان اطمینان پیدا کرده و یک فیلتر تصفیه‌ی آب نصب کنید. همچنین برخی از عفونت‌ها نیز می‌توانند منجر به سرطان‌هایی بشوند.

مثلا هپاتیت B‌و C ناشی از ویروسی است که ریسک سرطان کبد را بالا می‌برد. سعی کنید در برابر ویروس‌هایی که با سرطان مرتبط هستند در صورت امکان واکسینه شوید.

 

چگونه با تغییر شیوه زندگی از بیماری سرطان جلوگیری نمایید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.