بیماری مزمن آبریزش بینی را با گیاهان داروی درمان نمایید

بیماری مزمن آبریزش بینی با سرما خوردگی و آلرژی در زمستان بیشتر می شود و بسیاری از افراد دوست ندارند آبریزش بینی اشته باشند و از این بیماری رنج می برند شما می توانید با گیاهان دارویی این بیماری را معالجه نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر بیماری مزمن آبریزش بینی را با گیاهان داروی درمان نمایید را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن: حتمـا تا به حال با افرادی مواجــه شده‌ـاید که با شروع فصلـــ‌هـای‌ سرد اخمـ‌ــهای‌ــشـــان در هم فرومی‌ـرود و از آمـــدن سرمــا ابـــراز نگرانــی می‌ــکنـند. غالـــب این افراد مزاج سرد و تر داشــتـــه و توان تحـــمـــل سرما و رطوبت هوا را ندارند. این گروه از مردم معـمولا پاییز و زمـسـتانـی سخــت را پشت سر می‌ـــگذارنــد و اغـلب بیمـاری‌هــای شایع زمستانی را تجربه می‌کــنـــنــد.

این گروه برخلاف افرادی که طبـــع گرم و خشـــک دارند و پاییز و زمســـتـان راحــتـــی را پشت سر می‌ـــگـــذارنـد، مجــبورند دائم از لبــاسـ‌ـهای گرم، لبــاســ‌ــهـــای بافت و پشمـــی استــفـاده کننــد و با رژیم غذایی مناسب و ایجـاد تعــادل مزاجی زمـــستان را راحــت‌ــتــر و بدون بیمــاری پشت سر بگـذارنــد و از ابتلـــا به بیمـاری‌ـهـــا و دردهــای شایع زمــستــانی مصون بمانند. اگــر شمـا هم مزاج سرد و تر دارید یا در گروه افــراد بلــغمی‌ــمـــزاج هستـــید بهتـر است توصیه‌هـــای زیر را در شیوه زندگــی و برنـــامـه غذایی روزانـهـــ‌ــتــان در نظـر بگیرید تا زمـــستان پیشـــ‌ـرو را بدون بیمـــاری سپری کنید.

کله پاچه نخوریـد

یکـــی از روش‌ـــهایی که با کمک آن می‌توان حرارت درونی بدن را افــزایش داد و به ایجـاد اعتدال در طبــع بدن پرداخت گنـجـانـــدن خوراکی‌ــها و غذاهایی با طبــع گرم در برنامه و رژیم غذایی روزانــه اســت. مصرف خوراکـی‌هــای با طبع گرم برای مردان و زنـــانـــی که مزاج سرد و تر دارند یا مزاج آنـهـا بلغمی اسـت بسیار ضروری اســت چرا که این شیوه به آنهـــا کمک می‌ـــکـنـد تا علــاوه بر کنـــترل مزاج عوارض و بیمـــاری‌ـهـای ناشــی از فصــلـ‌ـــهـــای سرد سال را نیز کنترل کننــد.

در بســیاری از متون طب سنــتـی اشاره شده گنـجانـدن گوشت گوسفنــد به برنامـه غذایی روزانه بهــ‌ویژه تهیه کبـاب از گوشت گوسفـــند که روی حرارت مستـــقــیم و اندک ذغـال کبـــابـــی شده باشـد بهـتـــرین انتـخـاب اسـت. مصــرف این کباب نه‌تـنـها به تولید انرژی و حرارت درونی بدن کمـک می‌کنــد بلــکــه می‌ـتواند مانـــع از ابــتــلا به برخی از عوارض فصـــل‌هـای سرد مانند دردهـــای مفصـــلـی شود. این در حالـــی اســـت که بسیاری از مردم تصور می‌ـکـــنـــنـــد مصرف کلـــهــ‌ـــپــاچـــه می‌توانــد در روزهـــای زمــســـتـان به افــزایش حرارت درونی کمک کنـــد در حالــی که کلهـ‌پــاچه به‌ـــدلیل طبــع سرد و مرطوبی که دارد برای افراد بلغـمی‌ـــمـــزاج به ویژه در زمســـتان نامـنـاسـب است.

۳ گیاه جادوگر را بشــنــاســـید

یکی دیگـر از روش‌هایی که با کمـک آن می‌ـــتوانــید مزاج سرد و تر خود را معـتـــدل کنـید گنـجـــاندن پودر گیاهـان معــطر با طبــع گرم مانــند زنــجـــبـیل، دارچـــین و زیره در برنامــه غذایی اســت. این شیوه نهــ‌ــتـــنــها در طب سنـتی ایران بلـکـــه در شیوه‌ــهای درمانی طب سنتی هنـــد نیز از جمـلـه سادهـــ‌ــترین و موثرتــرین روش‌ــهــا برای تقویت بدن افــراد سردمزاج در پاییز و زمــسـتــان محـــسوب می‌ـشود. الـبـــتـه مصرف خوراکــی‌ این ادویه‌ــهــا در کنار اســتفـــاده موضعـــی از روغن تهیه شده از این گیاهـــان مانـند روغن دارچـــین و زیره یا رایحـــهــ‌ـدرمانی با اســـانســـ‌ها و عصاره‌ گیاهـــانی که مزاج گرم دارنــد مانـند اسـانـس گل نرگس یا دارچین به کنـــترل سردی و تری بدن و افزایش مقـاومت بدن در برابــر هوای سرد و بارانـــی پاییز و زمسـتان کمک می‌ــکـند.

اگر آبـــریزش بینی و سینوزیت سراغ‌تـــان می‌ـــآید…

اکــثـر مردان و زنــانی که مزاج سرد و تر دارنـــد با شروع شدن نخستین روزهـــای پاییز با آبریزش بینــی و چشم، زکـام و حتـی درد سینوس‌ها مواجه می‌ـــشوند؛ عوارضـی که غالـبا تا پایان زمســـتـان آنها را همــراهــی کرده و زندگی را در ۶ ماهـــه دوم سال برای‌ـــشان سخت و دشوار می‌ــکـنـــد.

به گفـتـــه درمــانـــگــران طب سنـــتــی برای این گروه راه چارهـ‌ای ساده و بسیار موثر وجود دارد و آن اســـتـــفـــاده از بخور ۶ گیاه است. برای تهــیه این بخور کافـــی اســـت یک قاشق چای‌خوری از گیاهان خشـک شده اسـطوخودوس، مرزنجوش، آویشـن، تخـــم گشنـیز، پونه و نعــنــاع را با هم خوب هم بزنید و سپس این مخـــلوط را درون ۳ تا ۴ لیوان آب بریزید و روی حرارت قرار دهـــید تا بجوشد و بخار از آن ساطـع شود. از بخار تهیه شده از این گیاهـــان اســتنشاق کنید و اجازه دهـــید این بخـار در فضای اتـاق و خانهـ‌ـــتان بپیچــد. در نهـــایت می‌توانـــید جوشانـده بهـ‌ـــدست آمـده از این گیاهان را صاف کرده و یک فنـجان از آن را میل کنید.

سیسـتـــم ایمنی را تقویت کنـــید

گیـاه اکـــیـــناسه نیز یکــی دیــگـــر از گیاهـــان دارویی بســیـار پرفایـــده برای درمـان عفونتــ‌هـای دستگــاه تنــفـــســی فوقانـــی، سیــنوس‌هـــا، حنـجــره و گلوست که ضمــن درمـــان این موارد موجب تقویت سیـستـم ایـــمنـــی بدن نیـز میـــ‌ـشود. اکـینـــاسـه اگـــرچه گیـــاهـی است که اصـــالت ایرانــی ندارد امـا فرآوردهـ‌ــهای آن به وفور در کشور دیده میـــ‌ــشود. درمانــگران و متخصــصان طب سنــتی تجویز قرصــ‌ـــهـــای اکیـناسه را تا روزی ۳بار برای بیمارانــ‌ـشــان تجویز میــ‌ـــکـــنند. بایــد توجه داشـت این گیـــاه دارویی باید حتما تحــت نظر پزشـک و با دستور او مصـرف شود چراکـه در مواردی منع مصـرف این دارو به بیـــمـار توصیه می‌ـــشود.

این پرهیزهـا را جدی بگـــیرید

درمانگران طب سنــتی برای پیشـگیری از ابــتلـــا به بیماری‌ـهـــای شایع در فصــلــ‌هـــای سرد به افراد سردمـــزاج توصیه‌های زیر را گوشزد می‌کـــننــد:

اگـر طبـع سرد و تر دارید مصـــرف شیر و دوغ و دیگر محصولات لبـــنـــی به ویژه محـــصولاتـی که از گاو تهیه می‌ــشود را در زمستــان محدود کنـــید.
در روزهای پاییز و زمـــســـتـان هرگـز بیش از ۱۵ دقـیقه در حمــام وقت صرف نکــنید. فضای حمـــام سرد و مرطوب اســـت و این برای افرادی که طبع‌شــان سرد و تر است، منــاســـب نیسـت.
مصرف خوراکـــی‌ــها و غذاهای چرب را در برنـامه غذایی‌تان محـدود کنید.
اگــر با مشــاوره با متخصص طب سنتـــی به این نتـــیجــه رســیدید که مزاج سرد و تر یا بلـــغـمی دارید در زمـستـــان از سونا استــفــاده نکنــید و در این مورد از متـخـــصـــصــ‌ـتــان مشورت بگـــیرید.
بهــتــر اســت در زمستــان کمـــتر از میوه‌ـها مصـرف کنیـــد. به‌طور طبــیـعــی نیـــز در فصل زمســتـان تنوع میوه کمتــری در مقـایسه با فصلـ‌هـــای دیگــر سال داریـم.
سعی کنـــیـد از غذاهای زودهــضــم و سبــک در فصل زمـــستـــان بیـــشتر در وعدهــ‌های غذایی خود بهــره ببریـــد.

معجـــزه طب سنـتی ایــرانی

در طب سنـــتــی ایـران برای تقویت سیـستــم ایـــمـــنی دستـگـاه تنفس، گیاهان دارویی خاصی معــین شده که استفــاده از آنـــها در بخورهـــای خانگـــی برای کنــترل و پیـــشـگیــری از ریـزش لایه سلولی مخــاط تنـفـسی بســـیـار مفیـــد است. گیــاه آویشـــن یکــی از بهــتریـــن ایـــن گیـاهـــان اسـت که در ایران نیــز به وفور یافت میــ‌شود. بخور این گیــاه علـــاوه بر آنـــکـــه به پیشگیـــری از ابــتـــلـــا به سرماخوردگی و زکام کمـــک میـــ‌کــنــد به دلــیل خواص آنـــتــی‌ـــباکـــتــریــایــی خود منــجـر به پیـــشـگـیـری از ابتلــا به بیــماری‌های عفونی دستـــگــاه تنـــفـــس و سیــنوزیـــت نیز میـ‌شود.

برای تهیه ایـــن بخور کافی اسـت ۳ تا ۴ قاشق از برگ‌ـــهـــای خشـک شده آویشـــن را درون آب جوش بریـزیـد و از بخار آن برای پیـــشــگـــیری از ابتـــلا به بیماری‌ـــهــای شایــع فصــل پاییــز اسـتـفـاده کنیـد. شما حتـــی میــ‌ـــتوانـــید ایــن بخور را آماده کرده و آن را در محــیـــط خانه یا کار خود قرار دهــیـــد تا فضـــای خانـه را مرطوب کند. ایـــن گیـاه از جمـله گیــاهان دارویی اسـت که برای درمــان ناراحـــتـیـــ‌ــها و بیـــمـــاری‌ـــهــای دســتــگـــاه تنـــفـســـی فوقانـــی و تحــتـانی بســیـار موثر است.

آویشــن به این دلیـل که دارای اثـرات ضدمـــیـــکـــروبی و خلطــ‌ـــآوری است و ترشــحات دســتـگـــاه تنـــفس را زیـاد میـ‌کنـد از جمـــلــه گیاهــان مهـــم در درمــان بیمــاریـ‌ــهای ناحـیـــه تنفـسی است. علاوه بر این، آویشـــن به دلـیـل ویژگـیـــ‌ــهــایی که دارد موجب تقویت سیـــستـم دفـاعی بدن می‌شود. درمانــگـــران طب سنـتـی عموما این گیـاه را به تنهایـــی یا در ترکیـب با دیگـــر گیاهــان دارویی به بیــماران توصیه می‌ــکـنــند.

بیماری مزمن آبریزش بینی را با گیاهان داروی درمان نمایید

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.