بیماری ناشنوایی یکی از بیماری های شنیداری در جهان

بیماری ناشنوایی در بین بسیاری از افراد در دنیا رایج می باشد افرادی که ناشنوا می باشند از این بیماری رنج می برند و دوست دارند خیلی زود حالشان بهتر شده شنوایی خود را بدست بیاورند ولی افرادی که کم شنوا هستند در روابط عمومی خود دچار مشکل می شوند و این برایشان بسیار دشوار می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر بیماری ناشنوایی یکی از بیماری های شنیداری در جهان را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : «شنوایی» یکی‌از حواس است که نقش حیاتی در ارتباط ها بین جان داران و محیط داراست . اقتدار شنوایی برای اکثری از اعمال حیوان ها زمینی نظیر دفاع , تغذیه و . . . حتمی است . در آدم هم منزلت این قابلیت و امکان حساس خیس خواهدبود چون با گسترش گویش گفتار , پایه ارتباط ها اجتماعی و ارتباطی به حساب آورده می شود .

بیشتراز 5 درصد جمعیت عالم یعنی 360 میلیون نفر , از ضعف اقتدار شنوایی ناتوان کننده سختی می‌برند . از این تعداد 328 میلیون نفر بزرگسال و 32 میلیون نفر نوباوه میباشند و بیشتر آن‌ها در کشورهای با مرحله درآمد زیر یا این که میانگین معاش می نمایند . حدود یک سوم سالمندان بالای 65 سال گرفتار این مشکلات می‌باشند که بیشتر ساکنان آسیای جنوب شرقی , آسیای وسط و کشورهای جنوب صحرای آفریقا را در بر میگیرد .

ولی پیش از پرداختن به زمینه «ناشنوایی» خوبتر است مقداری با معنا «صدا» آشنا شویم . یک موج صدا با ارتعاش مولکول ها در نزدیکی شرایط تعادل خویش ساخت می گردد و به جهت ارتعاش در محیط منتشر میگردد . این ارتعاش معمولا در هوا انجام میگیرد , البته در محیط مایع یا این که جامد هم قابلیت و امکان پذیر است . ارتعاشات بوسیله گوش اخذ می گردد و پرده گوش که نقطه استارت تحریک و فهم داده ها صوتی است , تحریک می نماید .

 

3 خصوصیت فرکانس , شدت و زمان درین ارتباط با اقتدار شنوایی مطرح است . فرکانس به تعداد ارتعاشات در ثانیه گفته می‌شود که هرچه این تعداد کمتر باشد , صدا بم خیس و هرچه بیشتر باشد , صدا زیرتر است . فرکانس برمبنای هرتز میزان گیری میشود . شدت صدا هم به دامنه صدا وابسته است که هرچه بیشتر باشد , صدا بلندتر خواهدبود . این خصوصیت صوت براساس دسی بل گزینش میگردد . بازه زمانی صدا بازه است که طی آن محیط لرزش دارااست و برحسب ثانیه میزان گیری میش ود .

توان شنوایی بشر

گوش آدم قدرتمند به شنیدن صداهایی بین 20 تا 20 هزار هرتز است . در مقایسه با این اقتدار شنیداری می بایست به صداهایی زیر خیس از فرکانس 20 هرتز اشاره نمود که ما نمی توانیم آن ها را بشنویم , البته بعضا حیوان ها نظیر فیل این توان فهم و شعور را دارا‌هستند . آن‌ها همینطور می‌توانند زیر ترین ارتعاشات زمین را هم حس نمایند . از طرفی , می بایست به فراصوت ها با فرکانس فراتر از 20 هزار هرتز اشاره نمود . سگ و گربه قدرتمند به شنیدن صداهایی تا 40 هزار هرتز و خفاش و دلفین تا 160 هزار هرتز می‌باشند .

صفر تا 120 دسی بل شدت صوتی است که گوش آدم می‌تواند اخذ نماید , البته شدت صوت 120 دسی بل مرحله فراوان بالایی است و قادر است به ساختار گوش داخلی زخم های جبران ناپذیری وارد نماید . شنوایی درواقع فیض کارایی گوش و مغز است .

ناشنوایی و ضعف شنیداری

در شرایطی‌که شخص قدرتمند نباشد مثل شخص سلامت صداها را در شروع 25 دسی بل بشنود , در گیر ضعف شنیداری است . کاهش شنوایی احتمال دارد خفیف , میانگین , شدید یا این که خیلی شدید باشد که در یک یا این که هر دو گوش تولید می‌شود و مشکلاتی برای مکالمه و فهم و شعور صداها ساخت خواهدکرد . اشخاص در گیر به مشکل شنوایی مبتلا ضایعات شنوایی میانگین تا شدید می‌باشند .

استفاده از وسایل یاری شنیداری مثل سمعک یا این که کاشت حلزون قادر است در تقویت شنوایی و برقراری رابطه با دیگر افراد مفید باشد . اما اشخاص ناشنوا معمولا از ضعف شدید شنوایی سختی می‌برند و نسبتاً هیچ صدایی را نمی شنوند و از لهجه اشاره برای برقراری رابطه استفاده می نمایند .

ناشنوایی شاید به دلیل مشغول شدن گوش فرنگی ( معمولا استفاده از گوش منزه کن ) یا این که جراحت به تلفن همراه میانی ( اوتیت , ضایعات استخوانی و . . . ) تولید شده باشد . گهگاه هم ناشنوایی ناشی از عدم همت گوش داخلی است که ناشنوایی «ادراکی» یا این که «عصبی – حسی» گفته میگردد . معمولا جراحت سلول ها یا این که عصب شنوایی علت این بیماری است . در برخی موردها نادر هم ناشنوایی به راءس شنوایی در مغز مربوط می گردد .

علل بستر ساز ضعف شنیداری

به صورت کلی این اختلال به دو تیم علل مادرزادی و اکتسابی تقسیم میگردد ; علل مادرزادی : این عوامل سبب ساز به ضعف شنیداری از زمان میلاد یا این که مقداری بعداز وضع حمل میشوند که میتواند ناشی از وراثت یا این که برخی عارضه ها دوران بارداری یا این که وضع حمل باشد . اعم از می شود به مورد ها زیر اشاره نمود :

• سرخجه , سفیلیس یا این که بعضی عفونت های مامان در دوران بارداری
• وزن ذیل در طول ولادت
• آسفیکسی ( نبود اکسیژن ) در طول ولادت
• مصرف نامطلوب داروهایی مثل آمینوگلیکوزیدها ( جایگاه ای از آنتی بیوتیک ها نظیر جنتامایسین , توبرامایسین ) ضدمالاریا و دیورتیک در دوران بارداری
• زردی شدید در زمان نوزادی
• بیماری های عفونی نظیر مننژیت , اریون و سرخک
• عفونت های مزمن گوش
• وجود مایع در گوش ( اوتیت درتوان میانگین )
• مصرف بعضا داروها مثل اشکال تجویز شده در معالجه عفونت های نوزادی , مالاریا , سل مقاوم و سرطان
• ضربه مغزی یا این که زخم های گوش
• حضور در محیط با صداهای خیلی شدید مثل کارخانجات فلزات سنگین وزن و . . . و استفاده مداوم از موبایل با صدای بلند
• ارتقا سن ( آنالیز سلول های شنوایی )
• اوتیت مزمن در خردسال ها یکی‌از معمول ترین علل ضعیف توان شنوایی است .
تاثیر کاهش شنوایی بر معاش شخص

تاثیر یادگرفتن و یادگیری :

یکی‌از مهم‌ترین پیامدهای ضعف شنوایی مرتبط با توان برقراری رابطه با سایر افراد است . دقت نکردن بدین مسائل و رعایت نکردن اقدامات مطلوب سبب می گردد این خردسال ها در یادگیری گویش تاخیر داشته باشد .

ضعف شنیداری و معالجه نشدن بیماری های گوش مثل اوتیت تاثیرات منفی جبران ناپذیری بر مراحل تحصیلی خردسالان می‌گذارد چنین کودکانی معمولا نیاز به اعتنا و تجهیزات بیشتری در مکتب دارا هستند , البته مسلما مدام دردست نخواهدبود .

تاثیر اجتماعی و عاطفی :

ناتوانی در برقراری رابطه با بقیه افراد میتواند پیامدهای انکارناپذیری بر معاش روزانه داشته باشد و بستر ساز شم تنهایی , گوشه گیری و سرخوردگی , علی الخصوص در سالمندان کم شنوا می‌شود .

تاثیر اقتصادی :

برآورد اداره بهداشت جهانی نشان میدهد اختلالات شنوایی هر ساله هزینه ای بالغ بر 750 میلیارد دلار به دولت ها اجبار می نماید که مخارج بخش معالجه ( به غیر از وسایل امداد شنیداری ) , یادگرفتن , کاهش نیروی مولد و مخارج اجتماعی را دربر می‌گیرد . در برخی کشورهای در حال پیش رفت , خردسال ها دچار به ضعف شنیداری و ناشنوایی فراگیری های قابل قبولی نمی بینند . بزرگسالان کم شنوا معمولا بیکارند و در صورت اشتغال هم معمولا شغل و درآمدی کمتر از سایر دارا هستند . این درحالی است که بهبود دسترسی به یادگرفتن , توانبخشی ماهر و ارتقا تراز آگاهی , علی الخصوص بین کارفرمایان نسبت به بزرگسالان دچار به اختلالات شنوایی , موجب کاهش نرخ بیکاری در جامعه خواهدشد .

پیشگیری

به صورت کلی , به لحاظ می‌رسد نیمی از مورد ها اختلالات شنوایی در صورت انجام اقدامات سالم همگانی قابل پیشگیری باشد و 60 درصد موردها تا سن 15 سالگی ناشی از علل اجتناب پذیر است . این رقم در کشورهای فقیر یا این که درآمد میانگین فراوان بیشتر ( 75 درصد ) از کشورهای ثروتمند ( 49 درصد ) گزارش می گردد . اعم از علل قابل پیشگیری عبارتند از :

• بعضا از عفونت ها ماند اریون , سرخک , سرخجه , مننژیت , عفونت های ناشی از سیتومگالوویروس و اوتیت مزمن (31 درصد)• دلایل وضع حمل نظیر نبود اکسیژن , وزن ذیل , میلاد زودهنگام و زردی ( 17 درصد )
• مصرف بعضا از داروها در خانم های آبستن و نوزادان ( 4 درصد )
• دیگر عوامل ( 8 درصد )

 

راهکارهایی برای پیشگیری راحت

• واکسیناسیون کودک ها در قبال بیماری های اریون , مننژیت , سرخک و سرخجه
• واکسیناسیون نوجوان ها و خانم های در سن باروری نسبت به سرخجه پیش از بارداری
• پیشگیری از عفونت های سیتومگالوویروس در خانم های آبستن از روش بهداشت صحیح , تشخیص و معالجه سفیلیس و دیگر عفونت ها در آن ها
• بهبود حفظ های پیش و زمان به دنیاآمدن و اقدامات ضروری برای وضع حمل های بی خطر
• انجام حفظ های حتمی سالم گوش
• تشخیص به موقع اوتیت در خردسالان و مبادرت دارویی یا این که جراحی ما یحتاج
• فراگیری در موضوع مصرف نکردن بعضا داروهای خطرناک فارغ از تجویز دکتر و دقت به دوز مطلوب
• لزوم حفظ های مختص برای خردسالان با احتمال خطر بالا ( مورد فامیلی , وزن ذیل زمان به دنیا آمدن , ابتلا به زردی و . . . ) برای در اختیار گرفتن شنوایی , تشخیص سرعت بالا و معالجه احتمالی
• کاهش جراحت های ناشی از صداهای بلند و جراحت زا به امداد تمهیداتی مثل استفاده از نگهدارنده گوش و .
تشخیص و معالجه

تشخیص و مداخله زودهنگام یکی مهم‌ترین اقدامات برای کاهش تاثیر اختلالات شنوایی بر پرورش و موفقیت تحصیلی بچه است که در کودک ها و نوزادان می‌تواند سبب ساز به بهبود گفتار و فراگیری شود . تشخیص در دوران پیش دبستان و دبستان , در دست گرفتن بیماری های مرتبط با گوش و ناشنوایی برای جبران و معالجه زودهنگام این اختلالات اضطراری است . درواقع , کم شنوایی در نوپا ها معمولا ناشی از علل قابل تصحیح نظیر تجمع مایع یا این که عفونت در گوش میانی است که با معالجه های دارویی یا این که جراحی های بی آلایش به خیر معالجه میشود .

اعتنا خانواده به مراقبت تندرست و محافظت گوش فرزندان از زمان به دنیا آمدن تاثیر قابل توجهی در پیشگیری و پیدایش مشکلات رجوع و برگشت ناپذیر خواهدداشت . استفاده از وسایل امداد شنیداری و دیگر اقدامات درمانی هم کاشت حلزون می‌تواند در بهبود حالت اشخاص در گیر به ضعف شنیداری مفید باشد .

پیشنهاد می شود این اشخاص از سرویس ها مرکزها گفتاردرمانی هم استفاده مند شوند . این در حالیاست که ساخت پروتزهای شنوایی به کمتر از 10 درصد گروه نیاز کل کشورها و 3 درصد نیاز کشورهای در موقعیت بسط را تامین می نماید .

کاهش شنوایی در سنین بالا اکثر وقت ها به دلیل ضعف عصب شنوایی است که به آن «پیرگوشی» گفته می‌شود . گرچه این ایراد به خیر با سمعک قابل تصحیح است , البته استفاده از آن برخلاف عینک , برای مردمان چندان پذیرفته شده نیست . دست‌کم 20 تا 30 درصد سالمندان درجاتی از کم شنوایی حسی – عصبی دارا‌هستند که میتواند به امداد سمعک کیفیت معاش را افزایش ببخشند , البته معمولا نسبت به آن موضع میگیرند .

بیماری ناشنوایی یکی از بیماری های شنیداری در جهان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.