تامپون یا نوار بهداشتی | نحوه استفاده از تامپون

تامپون برای دوره پریود در زنان استفاده می شود نوعی نوار بهداشتی است ولی شکل و ظاهرش کاملا با نوار بهداشتی فرق دارد تامپون را در واژن قرار می دهند تا خون دوره قاعدگی را به خود جذب نماید در انتهای تامپون نخی وجود دارد که بعد از پر شدن تامپون می توانید آن را به سمت پایین کشیده از واژن در بیاورید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر تامپون یا نوار بهداشتی | نحوه استفاده از تامپون را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: تامـپون ها لوله های ساختــه شده از الیـاف پنـبه ای هستنـــد که در دوران قاعدگی داخل واژن گذاشتـه می شوند و خون و ترشحـــات قاعـــدگی را جذب می کننـد.

تامپون وسیـله ایـســـت با کاربـــردی همـانـند نوار بهداشتی که در در ایام عادت ماهـانـه توسط خانـم ها اسـتــفـــاده می شود. تامپون بر خلـاف نوار بهداشتـی که بیـــرون از فرج قرار می گیـرد، در داخــل مهبل فرو می رود و با جذب خون مانـــع بیـــرون آمدن آن از بدن می شود. جنس آن معــمولاً از پنـــبـه است و با اسـتـفاده از یک فروکنـــنده (به انــگلـــیســی:Applicator) در داخـــل مهـبـل قرار داده می شود. در انتـــهـای آن نخــی وجود دارد که برای بیــرون کشـــیــدن آن اسـتـــفاده می شود. تامـپون انگــشتـی گونه ای تامـــپون اســت که بدون فروکنـــنـده فروختـــه می شود و با دســت در محل خود قرار می گیرد.


روش استـفـــاده از تامپون

تاریــخــچـــه به وجود آمـــدن تامــپون

تامپون با فروکننـده و نخ انـتـــهای آن در سال 1929 اخـتراع و در سال 1931 توسط دکـــتــر ارل هاس (به انگلـــیــســی:Earle Haas)ثبت شد. تامـــپون هایــی بر اســاس طرح دکـــتر ارل هاس ساخته شدنــد در سال 1936 مورد اســتـفاده قرار گرفـتند.
تامپون بهـتــر اســـت یا نوار بهــداشتی؟

در موقعــیــت های عمومی اســـتــفاده از نوار بهــداشـتـی بهتر و آسان تر از اســـتفاده از تامـپون است. بهــتر اســـت تنهــا در موارد خاص مثل ورزش کردن یا مهمــانی رفــتن از تامـپون استفاده کنـیــد. مثـلـــا در صورتــی که لبــاس مجلــسی شما تنـــگ و چسبــان اسـت بهتر اســت از تامپون به جای نوار بهـداشـــتی استــفاده کنیـد.

تامپون ها با درجـــات جذب خون متـــفــاوتی ارایـه می شوند :

ضعـــیف :6 گرم یا کمــتـر
معــمولی :6 تا 9 گرم
خوب :9 تا 12 گرم
خیـلی خوب :12 تا 15 گرم
عالی :15 تا 18 گرم

گفـــتــه می شود تامـپون ها با نشـــانـــگان حمله سمی (به انگـــلـیـسی:toxic shock syndrome – TSS) مرتبــط اســت که به ندرت با عفونت های باکــتریایی اتـفــاق می افتد.

عوامـل افزایش خطـر حمـــلـه سمی :

اسـتـــفـاده مداوم یا طولانی از تامپون ها (به ویژه انواع فوق جاذب) در دوره های قاعـدگـــی، عفونت های اســتــافیـلوکوکی.

پیشگـیری از حمله
تامـپون ها را مرتب عوض کنیـــد و در شب نوارهای بهداشــتـــی را جایگــزیـــن آنـــها کنید.
از تامپون های فوق جاذب اســتفاده نکـــنــید، از انواع نخی استـفاده کنـــیـد.
اگـــر شمـــا دچـار عفونت پوستــی به ویژه نزدیـک آلت تناسـلـــی هســتـیـد، از تامـــپون اســـتـــفـــاده نکـنیــد.
قبـل از گذاشـتن تامــپون، دســـت ها را به دقـت بشوییـــد. استــافـــیلوکوک ها معمولاً در دســت وجود دارنــد.
برای زخم های عفونی فوراً از پزشـک کمـــک بخواهــید.


نکات مهم برای استفــاده از تامپون

عواقــب مورد انتـــظــار:

بیـشـتر بیــمـــاران با تشخـــیص زودهـنـگام و درمـــان فوری در بیــمارســتـان بهـــبود می یابنـد ولی برخـی موارد کشنـده هســتــند. کف دســت و پا غالـــباً در حیــن بهـــبودی پوستـه می دهـد.
همچــنیــن بخوانـــیــد : چگونه از فضای زیر تخت اســتفاده بهــیـــنــه کنـــیــم؟

عوارض احتمالی حملــه:

شوک شدید، نارسایی کلــیه، نارســـایـــی احـــتقانـی قلــب،، زجــر تنـــفســـی، ریخــتـن مو و ناخن ها، عود شوک سمی، در موارد شدید، مرگ ومیـر ممـکن است 15٪ باشد.

راه های تشخــیص حملـــه :

آزمون های تشـخیصی می توانند شامـل بررسی های آزمــایــشــگـاهـی خون و کشت مخـــاطات باشد. بســتـــری فوری در بیــمـارستان برای دریــافــت مایعــات داخل وریدی تا آنـــتــی بیوتیـک ها تجویز شوند و کاهش مایـــعات و الـــکتـــرولیـت ها و کم آبــی تصحـیـــح شود و نیــز مشکلات کلــیوی یا قلبـــی حل شوند و در صورت نیــاز حمــایت تنـفـسـی مکانـیکی به عمـل آیــد. تامـــپون ها، دیافــراگــم ها یا سایر اجــسـام خارجـی فوراً برداشـــتــه می شوند.
آیا اســتفاده از تامـپون باعـث پاره شدن پرده بکــارت می شود؟

در سایــت ها و مطـــالب خارجی گفته شده که اسـتـفاده از تامـپون باعث پارگـــی پرده ی بکارت نمــی شود. برخی از پرده های بکـارت سوراخ بزرگی دارنــد که به راحـتی باعــث عبور تامــپون می شوند امـا سوراخ برخـی نیـز کوچک اسـت. به هر حال احتـیاط می گوید که چنـــانچه در جامــعـــه ای مثـــل ایران زندگـی می کنیـــد که پرده ی بکـــارت اهـــمیت اخــلاقـــی و حقوقی دارد، بهـــتر است قبـــل از ازدواج از تامــپون اســتفاده نکـــنیـــد. اما چنــانـچــه اصرار به استـــفـاده از تامپون را دارید به یک پزشک متخـــصص زنان و زایمان مراجـــعــه کنید تا با بررسی سوراخ پرده ی بکارت به شما بگوید که آیــا می توانیــد از تامـپون اســتفاده کنـــیــد یا خیر.
چه نوع تامـــپون هایی را خریـداری کنــیـم؟

تامـــپون ها نیــز ماننــد نوارهـــای بهــداشتی قدرت جذب های متـفـــاوتی دارنـــد. نوعی که قدرت جذب بالــاتــری دارد ترشحات بیـــشتـــری را جذب می کنـد و قطر بیشتری دارد و به همــین دلـــیـل گذاشــتـن آن در واژن ممکن است سخت تر باشــد. نوع سبک قدرت جذب کمـتـــری دارد امــا اســتفــاده از آن راحـــت تر اســـت. شما می توانــیـد در روزهــای اول و دوم قاعدگی ار تامپون ضخــیـــم و در روزهای سوم تا پنجم از تامـــپون باریـــک اســـتفــاده کنـیــد. چنــانــچـه اســـتـفاده از تامپون باریـک برای شما غیـــر ممـــکـن یا ناراحت کنـــنده اسـت در تمام روزهـــا می توانـــید از تامـــپون باریک استفـــاده کنیــد فقط در روزهـــای اول و دوم بایــد آن را زود به زود تعویض کنـــید چون قدرت جدب کمتـــری دارد.
چگونه بایـــد تامـــپون را در واژن بگـــذاریم؟

تامـپون ها معـمولا دارای بخـشــی به نام اپــلـــیـــکـاتور هســـتنـــد که باعـــث می شوند تامـــپون راحـــت در واژن قرار بگیــرد. برای ایــن کار بایــد قبـل از هر چیــز دستـان خود را با آب و صابون به خوبی بشویید. سپــس روی توالت فرنـگـی بنشـــینید و پاهای خود را کمی باز کنــید تا وازن باز شود. قبل از هر چیـــز باید سوراخ وازن خودتان را پیـدا کنید. بهــتــریـن راه این است که انگـشتــتان را ار بالای مقــعد به سمـــت آلت تنــاسلـــی بکشیــد.


انواع تامپون

اولیـــن سوراخــی که با آن برخورد کردیــد سوراخ واژن تان اسـت. سوراخ ادرار ی کمــی بالـــاتـر از سوراخ واژن قرار دارد و بالاتـــر از سوراخ خروج ادرار نیـز کلیــتوریــس قرار دارد. چنانچــه نمـــی توانید محـــل درست واژن را پیـــدا کنیـــد، در صورتـی که قاعـــده هستــیـــد،ـــیک آیـنه را جلوی آلت تنـــاسلـــی تان بگیـــرید و خوب آن را بررســی کنـــید. قسمـــتی که کمـــی به خون آغشـــتـــه شده یا دارای ترشــحـــات اســـت، واژن شمـاســت. تامـــپون را باید در همـــیــن قســمــت فرو کنــید.

حالا باید ریلـــکـس باشد و نفـــس عمـیق بکشیـــد و در حالـــی که انـگـشــت سبـــابـه ی خود را ته تامپون قرار داده ایــد نوک آن را روی سوراخ واژن بگــذاریـد و به سمــت جلو هل دهـــیـد. وقتــی تامــپون به اندازه ی کافی وارد شد اپلـیـــکـــاتور را برداریــد. نخ تامـــپون بایـــد از واژن بیرون بمـانـــد تا بعــد بتوانـیـــد آن را راحـــت بیـــرون بکــشید.

اگــر تامـپونی قبـــل از استــفـــاده روی زمین افــتاد آن را دور بباندایـــد. زیـــرا تامپون گاه تا 8 ساعــت در بدن می ماند و در صورت آلوده بودن ممــکـن است شما را دچار عفونت های شدیـــد دســتـگــاه تنــاســلی کند. پس از حداکثر 8 ساعت تامــپون را بیــرون بیاوریـد و در صورتــی که خواب شمـــا بیشتر از 8 ساعت طول می کشد بهـتــر اســـت به جای تامپون از نوار بهداشتی اسـتـفـاده کنـــید.پس از 8 ساعت نخ تامپون را بکشــید تا از بدن شمـــا خارج شود.

هنــگــامــی که تامپون را در بدن خود جای داده ایـــد نباید آن را حس کنـیـد یا آنکه احســاس درد کنــیـد. اگر چنیـن باشـــد یعنـــی یک قســمت کار را اشتـبـاه انـجـام داده ایـد. تامـــپون را خارج کرده و با یک تامپون جدید امــتــحــان نمـایید.

بهـتــر از بلـــافــاصـلــه پس از بیـرون آوردن تامپون شروع به برقــراری رابـــطــه ی جنــسـی نکــنیـد زیــرا تامپون باعـث خشـکـی واژن می شود.

تامپون یا نوار بهداشتی | نحوه استفاده از تامپون

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.