تست اضطراری در حاملگی غربالگری نوزاد

تست اضطراری در حاملگی باعث می شود شما به سالم بودن کودک تان اطمینان داشته باشید و اگر جنین در هفته های اول بارداری به بیماری های لاعلاج دچار باشد سقط شود و از به دنیا آمدن یک نوزاد ناقص الخلقه جلوگیری نمایید در ادامه جزئیات بیشتر تست اضطراری در حاملگی غربالگری نوزاد را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله خبری دانستن : هدف از آزمایشهای غربالگری پیشین از وضع حمل اینه که انتخاب کنه آیا خطر بالای یه ایراد کروموزومی ( مثل سندرم داون ) برای جنین وجود داره یا این که خیر , و همینطور برای بررسی نقص های جسمی نوزاد . انجام آزمایش ها در هفته 11 تا 14 , 15 تا 17 و هفته 18 تا 20 حاملگی سفارش میشه . نتایج این تست ها داده ها مفصلی راجع‌به مخاطرات مهیا میکنه و به علم ظریف در زمان حاملگی بستگی داره .

خطرها احتمالی برای جنین

سن : خطر داشتن یک نوباوه با سندرم داون با دقت به سن زن ارتقا می‌یابد . خطر بعضی ناهنجاری های کروموزی نادر دیگه هم با سن ارتقا مییابد , برای مثال , Trisomy 18 وضعیتی که در آن یک نسخه برداری مازاد از کروموزوم 18 در هسته سلول وجود داره و سبب ساز اختلالات رشدی میشه .

 

نقص لوله عصبی ( NTD ) : خطر داشتن یک نوزاد با NTD حدود یک در 1000 است , در شرایطی‌که که پدر و مادر هیچ سوابق خانوادگی از NTD یا این که بقیه عوامل مستعد کننده ( نظیر داروهایی که برای معالجه صرع استفاده میشه ) نداشته باشن .

 

آزمایش های غربالگری

مزایای استفاده از نسخه برداری اولتراسوند در سه ماهه نخستین بارداری :

مورخ ظریف حاملگی
تشخیص حاملگی هایی که ترقی خیر و خوبی ندارن
تشخیص زودهنگام دوقلو یا این که دیگر حاملگی های چندگانه
تشخیص بعضا از اختلالات جنینی

 

غربالگری هفته 11 تا 14 بارداری

از هفته 11 تا هفته 14 بارداری , نسخه برداری اولتراسوند میتونه ضخامت بافت مایع مالامال شده در پشت گردن جنین رو مقدار گیری کنه . این تحت عنوان ( نسخه برداری نصفه روشن ” ( NT ) شناخته میشه . هرچه NTضخیم خیس , خطر ابتلا به سندرم داون بیشتره .

 

آزمایش ترکیبی برای سندرم داون

آزمایش ترکیبی نیز استفاده از سونوگرافی برای مقدار گیری ( NT ) و نیز یک تست خون تحت عنوان امتحان سه ماهه اولیه غربالگری سرم ماد‌رها ( MSS ) است . با انجام هر دو آزمایش سونوگرافی NT و MSS سه ماهه نخستین , چک خطر ابتلا به سندرم داون با جزییات بیشتر از انجام هرکدام به تنهاییه .

سونوگرافی هفته 18 تا 20

هرچند ممکنه اولتراسوند را در هر زمان از دوران بارداری انجام بشه , ولی معمولا سفارش میشه زنان کپی اولتراسوند را در هفته 18 تا 20 بارداری انجام تن . انجام دهنده کپی مورد ها زیر رو گزینش میکنه :

میزان جنین
رویش جنین
محل جفت
میزان مایع آمنیوتیک
تندرست جنین

 

محدودیت های سونوگرافی و MSS

آزمایش های غربالگری بدون نقص و بی عیب نیستن و نمیتونن تمامی جنین های با اختلالات کروموزومی یا این که بقیه مشکلات رو شناسایی کنن . یک فیض کم خطر بدین مفهوم نیست که جنین خطر ابتلا به مشکل رو نداره و به صورت شبیه , یک سود با ریسک بالا بدین معنی نیست که جنین مسلما مشکل داره .

 

تراز ریسک غربالگری های جنین

اگر‌چه یک تست غربالگری ممکنه خطر بالای ایراد جنین رو نشون بده , البته بخش اعظم زنان هنوز احتمال داشتن یه بچه معمولی رو دارن . خوبتر اینه که ( مرحله ریسک ” توضیح داده بشه . بهتره مامان تراز ریسک خودش رو با دکتر معالج کارشناس , کارشناس سونوگرافی یا این که یه مشاور ژنتیک مطرح و ابلاغ کنه تا کلیه جوانب و داده ها واجب رو بدست بیاره .

 

تست اضطراری در حاملگی غربالگری نوزاد

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.