چه نوع آزمایشاتی برای تشخیص بیماری زنان مفید است

زنان در سن های مختلف دچار بیماری می شوند یکی از این بیماری ها فشار خون بالا می باشد که اگر به صورت زود هنگام تشخیص داده شود موجب سلامت زنان می شود دیابت خون نیز یکی از مهمترین بیماری ها در زنان هست که باید پیشگیری و درمان شود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر چه نوع آزمایشاتی برای تشخیص بیماری زنان مفید است را در مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

 

به گزارش مجله خبری دانستن :  یک زن , غربالگری های نخستین بعضا بیماری ها می‌تواند به شما در پیشگیری از سرطان , دیابت , پوکی استخوان و . . . یاری دهد . این غربالگری ها بسته به سن شما , سوابق خانوادگی , تاریخچه تندستی و عوامل خطر دیگر انجام می گردد . غربالگری هایی که تمام زنان در حین معاش شان نیازمند انجام آنان میباشند از این قرارند :

1 . غربالگری فشار خون بالا

همان طور که شما پیر خیس میشوید , خطر ابتلا به فشار خون بالا هم ارتقا می‌یابد بخصوص در حالتی که مبتلا طولانی تر وزن باشید و یا این که از بعضا رفتارهای نادرست بهداشتی تبعیت نمائید . فشار خون بالا تهدید کننده قلب است و سبب ساز به ارتقا حمله ها قلبی یا این که سکته مغزی میشود . در اختیار گرفتن فشار خون قادر است مخاطرات طولانی دوران بیماری های قلبی و نارسایی همگی را کم کند . غربالگری برای فشار خون بالا دربرگیرنده میزان گیری دارای ارتباط فشار خون سیستولیک و دیاستولیک است .

 

2 . غربالگری تراز کلسترول

کلسترول بالا سبب به تشکل پلاک و انسداد شریان ها می گردد . تشکیل پلاک ها می‌تواند سالیان سال فارغ از نشانه باشد و در غایت سبب ساز به هجوم قلبی یا این که سکته مغزی شود . فشار خون بالا , دیابت و سیگار هم از علل تشکل پلاک می باشند . تغییر و تحول در معاش روزانه و استفاده از بعضا داروها خطر ابتلا به تصلب شرائین را کاهش میدهد . غربالگری تراز کلسترول دربرگیرنده میزان گیری کلسترول بد و کلسترول عالی به علاوه تری گلیسیرید یا این که چربی خون است . در‌حالتی که شما بالای 20 سال سن دارید , هر 5 سال یک توشه می بایست این غربالگری را انجام دهید .

 

3 . دیابت جور 2

دیابت خطر ابتلا به بیماری های کلیوی , سکته مغزی , کوری و جراحت به رنگ های خونی شبکیه دیده را ارتقا می‌دهد . مرحله قند خون 100 تا 125 تراز پیش دیابت است و تراز قند 126 به بالا احتمالا نشان دهنده ابتلا به دیابت باشد . تست های دیگر نظیر امتحان تحمل گلوکز خوراکی و تست A1C هم قادر است به تشخیص دیابت یاری دهد . در صورتی‌که شما تندرست البته در معرض خطر دیابت میباشید , هر سه سال یک توشه بخصوص با آغاز سن 45 سالگی از نگاه ابتلا به دیابت بایستی غربالگری گردید .

 

4 . سرطان سینه

یافت کردن اقبال ابتلا به سرطان پیشین از آغاز آن , خویش یک معالجه است . سرطان سینه چه بسا شاید مغز و ریه ها را هم مشغول نماید . معاینات مکرر پستان هرمورد تا سه سال برای تشخیص خطر ابتلا به‌این بیماری لازم است .

 

5 . سرطان پوست

اشکال مختلفی از سرطان پوست موجود است . هرگونه تغییر‌و تحول در پوست اعم از خال و لکوپیس و تغییر و تحول در مقدار و رنگ خال ها می بایست به صورت منظم در زنان سنجیده شود .

 

6 . غربالگری با ماموگرافی

ماموگرافی با دوز ذیل اشعه ایکس اکثر اوقات می‌تواند پیشین از این‌که شما چه بسا یک عده را حس نمائید , آن را شناسایی نماید . چنانچه شما 40 سال به بالا می‌باشید , حتما بایستی هر سال این غربالگری را انجام دهید . اما پزشکان بر حسب موقعیت شما توصیه میکنند که‌این غربالگری دقیقا اگر‌چه وقت یک توشه می بایست صورت پذیرد .

7 . سرطان دهانه رحم

گردن رحم یک گذرگاه باریک بین رحم و واژن است . علت کلیدی سرطان رحم ویروس پاپیلومای انسانی است . با آزمایش پاپ اسمیر می توان سلول هایی را که قرار است سرطانی شوند تشخیص اعطا کرد .

پیشنهاد های بین المللی بر این است که از سن 21 سالگی به آنگاه , زنان متاهل هر سه سال یک توشه این آزمایش صورت پذیرد و در صورتی شما 30 سال به بالا یا این که پیر خیس می‌باشید , میتوانید دست کم هر 5 سال یک توشه آزمایش HPV را هم انجام دهید . در حالتی که شما از حیث جنسی در معرض خطر میباشید , آزمایش واژن برای تشخیص کلامیدیا و گنوره را هر سال نیاز دارید .

 

8 . پوکی استخوان و شکستگی استخوان

بعد از یائسگی , زنان استارت به حیف کردن عده استخوانی می نمایند و این استارت بیماری پوکی استخوان است . امتحان غربالگری پوکی استخوان یا این که آزمایش تراکم استخوان برای تمام زنان 65 سال به بالا سفارش میشود . در حالتی‌که شما در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشید , احتمالا دکتر معالج در سنین ذیل این آزمایش را به شما سفارش نماید .

 

چه نوع آزمایشاتی برای تشخیص بیماری زنان مفید است

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.