تغییرات هورمونی و بزرگ شدن جنین در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری جنین در حال رشد می باشد و هنوز تبدیل به یک بچه نشده است ولی حرکات سریع جنین در هفته یازدهم بارداری بسیار زیاد می باشد جنین دارای 10 گرم وزن می باشد و هنوز بسیار کوچک می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر تغییرات هورمونی و بزرگ شدن جنین در هفته یازدهم بارداری را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: یـک حساب سرانـگـــشـــتی بیندازیــد ببــیــنــید از زمانـی که به فکــر بارداری افـــتـاده‌اید چقدر گذشـــته؟ یک سال، دو سال و شایـــد هم اصـــلـــا به سال نمیــ‌ــکــشد. اما شما الـــان خوشحـالـیـد و فراموش کرده‌ـــایـد روزهـایــی را که در انتظار جنیــن روز و شب را به هم میـ‌ـدوختیـد. اما حالـــا با خیال راحت می‌توانیــد رویایتان را که به حقیـقت پیوسته دنبال کنیـــد.

وضعیـــت جنیـــن در هفــتــه یازدهم بارداری
فعلــا قرار نیـــست گریـــم جدیـدی برای او در نظــر گرفته شود. همین اندامی که اکنون دارد رشـد می‌ـکــنـــد و بزرگتــر می‌شود. انـدازه دقیق بازیگـــر رو به روی شمــا اکــنون 44 تا 48 میـــلی‌متــر است یعـــنـی به انــدازه یک لیموترش است. استخوان‌های او در حال رشد است و دنـدان‌هـــایش درسـت زیر لثه‌ـــها در حال تقســـیم اســـت. رگ‌هـا زیر پوست بدنـــش مثـــل نخ های ریزی میـــ‌ـمانـد که کل بدن او را پوشانده است.

برآمدگــی پیـشـانی او صافــ‌تـر شده و سر جنیـن کوچولو اکـنون با چرخـــش تدریـــجـی به طرف چانــه‌ـهــا از قفـسـه سینه فاصـــله می‌گیــرد و بر طول گردنــش افزوده میـــ‌ــشود. او گاهـی خودش را لوس می‌ـکنـد و لگدی می‌زند تا وجودش را اعـلـــام کند با ایــن حال بعیـــد به نظـر می‌ــرســد که همــه بتوانـــنـــد در این هفتـه لگدهـای ایــن سرتـــق کوچولوها را احـساس کنــند. هر چه بزرگـ‌تـر شود احــتمــالا داد و بیدادش را بیــشتــر با لگد نشـان خواهــد داد. ایــن شورشی کوچک ایـــن روزهـــا بیـشـــتـــر در حال رشد و توسعـــه گوش‌هـــا، اندام تنـاســلــی و پرده دیافــراگـم خود اســـت.

کارتون آقای سکـــســکــه را به یاد میــ‌ـــآورید با رشد همــیــن پرده جنین هم شبیه به آقـای سکسکه میـــ‌ـــشود و هرازگاهــی بالـــا و پایـــین می‌ــرود. خوب ایــن هفتــه میـــ‌توانــیـــد ارتـبـاط بهتری با هم برقــرار کنـــیـــد شما حرکـــات او را در رحـــم خود احـــساس نمیــ‌ـــکنــید، امــا او به راحـــتی حرکات شما را زیــر نظـر دارد و منــتظر پاسخ میـ‌ــمانــد. اگــر ضربـهـ‌ـــای آرام به شکـــم خود بزنـــید او به خودش تکانـــی می‌ــدهد ممـکن اسـت کمــی هم به او بر بخورد که چرا مادرش چنــیــن رفـــتاری با او دارد.

قد: 4/8 سانتـــی متـــر
وزن: 10 گرم

وضعـیـت جنـیـن در هفته یازدهـــم بارداری

وضعیــت مادر در هفــته یازدهـــم بارداری
از ایـــن هفته به بعـــد تغـیــیرات فیزیـــکی شمـا منحصــر به شکمـــتـــان نمـــیـــ‌ـــشود درحــالـی که رحـم شما روز به روز گستـــرش می‌ــیـــابــد وزنتـــان هم بیــشتــر میـ‌ـــشود. به هر حال اگـــر هنوز وزنتــان اضـافـه نشــده جای تعــجب ندارند شمــا با تهوع و استـفراغ در ایــن مدت چندان میل به غذا نداشته‌ایـد با رفــع ایــن مشـــکلـــات وزنتان هم افـــزایـش می‌یـــابـد. در این هفـــتـــه احتــمـالـا حالت تهوع و اســـتـــفـراغ شما کمتــر میـ‌شود و علــائم جدیــدتری را تجریـــه می‌کــنـــیـد.

گاهـــی این علـــائم خودش را روی موها و ناخــن‌ـــهای شما نشـان میـ‌ـدهـد مثلــا ممـــکـــن اسـت موهایــتـان زیادی رشد کند یا کم یا حتـــی ناخـــن‌ــهایتـــان هم همیــن وضعــیت را داشـــتـه باشــد. خیــلـی‌ــهـا معـتـــقــدند که ایـــن تغییـــرات به دلــیــل افزایـش هورمون‌ــهای موجود در بدن است و برخـــی دیگر می‌ـــگویند که افزایش سطـــح خون عامــل این تغـیـیـــرات است. به هر حال ممـــکـــن است موهای خشک در ایــن زمــان خشـــکــ‌ــتــر و موهای چرب چربــ‌ترشود. این تغیـــیرات گاهــی تا افزایـــش بزاق دهــان شمـــا پیش میــ‌ــرود. پوست شمــا هم در این دوران تحـت تاثــیـــرهورمون‌هــا درخـــشانـ‌تر از قبـل می‌ـشود.

مراقـبــت های بارداری در هفته یازدهــم بارداری
برخی از زنــانـی که از میـــگــرن رنــج میـــ‌ـبرنـد ممــکن اسـت که در ایــن دوران بیشتر احـســاس سردرد کننـد. تنهـا قرصــی که می‌ـتوانـــیـــد اســتفاده کنــید قرص‌ اسـتــامـینوفن است. بهتــر است به جای مصرف قرص به فکـــر راهـ‌ـــهـای جایگـزیــن باشــید. برای کاهش سردرد می‌توانـیــد از کمـــپــرس آب سرد اســتــفاده کنید.

در صورت سرمــاخوردگــی حتـما پیــش از هر کاری با پزشک خود تماس بگیریـــد. در زمان سرماخوردگی شربـــت سیـــنه و داروهای آرام بخــشــ‌ می توانـــد برای جنیـن شما خطـرنـــاک باشـد.

اگـــر در هنـــگــام ورزش علـــائم زیـــر را مشــاهـده کردیــد حتمـــا با پزشـک خود تماس بگیرید. علـــائمی نظیر خونریـــزی واژیــنـال، تنـگــی نفـس، سردرد، درد قفسه سینه ، ترشح واژن، سرگـــیـــجه و از هوش رفتـن و ضعـــف عضلــانــی.

سعـــی کنــیـد در این دوران به پهـــلو بخوابیــد تا جریــان خون در بدنـتـــان افـزایش یابـــد. در ایــن زمـان شمــا به اســـتــراحــت بیـــشـــتری نیاز دارید. ممکــن اســت دراین بخواهـــیـــد فعالیتـــ‌های بیــشـتــری انجام دهـــید و این فعــالــیت را کمتـر نکنــیــد. امـا یادتـــان باشـد که نیـــاز به ساعات خواب بیشـــتـر داریــد.

از دیـگـران کمک بگیــرید؛ در محیط کار، در خانــه یا در هر فعــالـــیت دیــگـــری که انجام می‌ـدهـــید.

فعــالـیت داشتـــه باشـیـــد. ممـکـن است فعـالــیــت در ایـن دوران برای شما سخت باشد اما به یاد داشته باشـیـــد که ورزش منــظـم به شما انرژی بیـشـتری می‌دهد.

به پیاده روی بروید.

چرت بزنید.

تغذیه در هفتـه یازدهــم بارداری

مراقــبـت های بارداری در هفته یازدهم بارداری

تغـــذیــه در هفـــته یازدهم بارداری
رژیـم غذایـــی متعـــادلی را در پیـــش گیـرید. شمـا در این دوره بایـد به مصــرف آهـن و پروتئین خود اهـمیت دهید.

از سبـزیـجـات برگـــ‌ سبز و میوه مصـــرف کنید.

اسنـــک‌ـــهای مقوی و سالـــم بخورید.

به مقـدار کافی آب بنوشیــد. روزانـــه 226 تا 283 میلـی گرم آب توصیـه می‌شود. (کم آبــی بدن، شما را از پا در خواهـد آورد)

تغییرات هورمونی و بزرگ شدن جنین در هفته یازدهم بارداری

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.