تغییر دکوراسیون کم هزینه با کاغذ دیوارهای طرح دار

کاغذ دیواری هایی که در طرح های بسیار زیبا هستند در بازار وجود دارند شما بایدبر اساس دکوراسیون خانه خود کاغذ دیوارهای مناسب برای خانه خود تهیه نمایید تا دکوراسیون خانه تان زیبا تر و مدرنتر شود بیشتر افراد در انتخاب کاغذ دیواری دچار اشتباه می شوند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر تغییر دکوراسیون کم هزینه با کاغذ دیوارهای طرح دار را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

کاغــذ دیواری
انـتـخاب يك كاغـــذ ديواری منــاسب كار دشواری است؛ به خصوص اگــر قبـلا اين كار را انجــام نداده باشيد. دلــيل سخـتـی انـــتخـاب کاغــذ دیواری این اسـت كه تنوع بيشــمــاری از كاغذ ديواری از لحــاظ طرح و رنـگ و هم‌چنين جنـس پشت كاغذ ديواری در بازار موجود اسـت كه بايد از بين اين تنوع بيشـمار، مناسبـ‌تـــرين گزينــه را براي دكوراســـيون خانـه خود انتـــخاب و استفــاده كنيد. با اين حال اين اطمــينـان را به شما میـ‌ـــدهيم كه راهـــ‌هـايی براي تســهـيل اين فرايند وجود دارد. يكي از مهم‌تـــرين راهـــ‌هــا براي‌ آســـان‌ـــتـر شدن انتـــخاب کاغذ دیواری، اين است كه شمـا بدانیـد چه چیـــزی میـــ‌خواهیـــد و اینکــه بدانیـد برای کدام قسمــت خانه،مثــلـــا برای اتاق خواب یا اتـاق کودک کاغذ دیواری نیاز داریــد.در ادامــه مطلـب نيز راهـــ‌هايي را معـــرفی خواهــیـــم کرد كه با در نظر داشــتن آنــهـا میـــ‌توانیـــد انـــتـخـاب مناسبـی داشتـه باشـــیـــد.

اسـتـفاده از کاغــذ دیواری یا رنـگ کردن دیوار؟
ممــكـن اســـت اين سوال وجود داشـــته باشد كه اگر انتـــخــاب و نصب كاغذ ديواری سخــت و پر از دردسر است، چرا بايد از آن استــفاده كرد؟ چرا به جای آن از رنـگـ‌آمـيزی براي ديوارهـــا استفـاده نكنــيم؟ در جواب بايد بگوييم يكــي از مهمـــ‌تـرين دلايل اســتـفاده از کاغــذ دیواری اين اسـت كه طرحـ‌ـها و رنگــ‌ـهــايي كه به وسيله كاغـذ ديواری می‌ـــتوان روي ديوار به وجود آورد، در حقيقـــت با نقاشـی ديوارهــا غيرممـــكــن اســـت.

رنـگ‌ـــآمــيزی ديوارهــا كاری ايدهـــ‌آل اســت، امـــا به شرطــی كه تمــايل به تكــ‌رنــگ بودن ديوارهـا داشـــتـــه باشيد يا بخواهــيد از دو رنـــگ متفاوت با هم، امـا ساده براي ديوار‌هــای مجــاور اســتـفاده كنيد. امـا اگـــر تمايل داريد طرح و نقـــشـــی خاص را با جلوه‌ــای جذاب و متمــايز بر ديوار داشــتـــه باشيد يا منـــظره‌ــای ديدنــی را روی ديوار خانـــه خود ايجــاد كنـــيد، تنهـا راه، اســتفـاده از كاغــذ ديواری است؛ زيرا در صورتـی كه شمــا در زمينــه هنـر طراحـی و نقـــاشـــی توانــايی خوبی نداشــته باشـيد، ايجاد طرح و نقـــش زيبا روی ديوار، مطــمئنا از توان شما خارج خواهد بود، بنابراين اينـجاسـت كه كاغذ ديواری بهـــتــرين گزينــه برای دكوراســيون اســـت.

از طرف ديگــر؛ در جاهـــايي كه رنگـ‌ـآمــيزي ديوارهـــا نمي‌ـــتواند جلوه مطــلوب و مورد نظر شمــا را به وجود آورد، مي‌توان از كاغـذ ديواری اسـتفـــاده كرد. براي مثـال، اگـر ديوارهاي خانـه شما فرمی نازيبــا و بد دارنــد می‌ـتوان از كاغـذديواری براي پوشانــدن عيوب ديوار بهـــره گرفـت. همـــچنين ديوارهای پوشيده شده با كاغذديواری‌های مرغوب خيلي سريعــ‌تر و آســـانـ‌ـتــر از ديوارهای رنــگ شده تميز مي‌شوند. بنــابراين كاغـــذ ديواری براي فضـاهايی كه ديوارهايش نياز به تمـــيز كردن بیـشـتـــر دارنــد، ماننــد آشپـزخانــه يا اتاق كودك، گزينه منـــاســـبــ‌تــری است.


انواع کاغذ دیواری
اين مهــم اســـت كه در مورد رايج‌ترين انواع كاغذ ديواری های موجود، در هنــگــام خريد اطـلـــاعــاتــی داشـتـه باشيد. اساسـا كاغذ ديواری هايی كه داراي پوشش وينيل هســتـنـــد بادوامـــ‌ترين انواع كاغـذ ديواری ها محـــسوب می‌ــشوند. اين نوع از كاغـذ ديواری ها همـــ‌ــچـنين قابـل شســـتــ‌وشو و ضد آب هسـتنـــد. همـين نوع از كاغذ ديواری خود به دو نوع تقـسـيم مي‌ــشود: نوع اول در قسمت پشــت كاغذ ديواری داراي لايه‌ای از وينيل اســـت و نوع دوم دارای لايه‌ـای از وينيل در قسمــت روی كاغـذ ديواری است كه مســـلمـا نوع دوم دوام بيشــتری دارد. نوع اول قابـــل شسـتـ‌وشو و ضد آب است و راحـت‌ــتـــر از روي ديوار كنـده مي‌ـشود. بنــابـــراين نوع دوم كاغـــذ ديواری هاي داراي پوشش وينـيل، مي‌توانند منـــاسبـ‌ـــتـرين گزينه براي انتـــخـــاب باشــند.

انتخـاب کاغذ دیواری
همـــانـــطور كه گفـتـيم، به دلـــيل وجود تنوع بســـيار زياد كاغـــذ ديواری ها و احــتـــمـال گنگ شدن هنـگام خريد، مهـم اســـت كه حتمـــا قبـــل از اينكه برای خريد بيرون برويد، ايده و طرحـــی را در ذهـــن داشــتــه باشـيد و كامـلـــا بدانيد كه چه مي‌خواهـــيد. براي اين كار از مجـــلات و وب‌ـــســايتـ‌ــهـای دكوراسيوني بازديد كنـــيد و تصـــاوير فضاهــايی كه در آنـهـــا از كاغـذ ديواری استفاده شده را ببينـــيد، شایـد با این راه کار طرح مورد علاقه خود را یافتــید.
مطـــالب مرتبـــط: مدل کاغــذ دیواری پذیــرایی ، بســـیار شیــک و زیــبــا
راه ديگر براي انتخـاب کاغــذدیواری اين است كه ابـــتـــدا به رنگـــ‌هـــاي موجود، نوع كفـ‌پوش و سبـــك دكوراسـيون خانـــه خود و وسايل و مبلـــمـــان موجود در دكوراسيون خانــه‌تان توجه و تعيين كنــيد كه در اصـــل آنهــا داراي چه سبك و جلوه‌ای هســتند؛ سپـــس به دنبـال كاغـــذ ديواری متــناســب با همـــان سبك برويد. يك كاغـــذ ديواری ناهمـــاهـنـگ با سبـــك دكوراسـيون، میـــ‌ـــتواند جلوه كل دكوراســيون را تخريب كنـد. براي مثـــال، اگر سبـك دكوراســـيون خانـــه شما ساده و مدرن است، نصب كاغـــذ دیواری گلـ‌ــدار و پر زرق و برق به كلـــي جلوه دكوراسيون شما را تخريب خواهـــد كرد. فكـر كردن به مبــلـــمـان و وسايل موجود در خانـه، عنـــاصــر دكوراتـــيو و موكت يا ديگـر كف‌پوش‌ـهای موجود در فضـا نيز ايده خوب ديگـــری است. اجــازه دهیـــد بیــشـتـــر در مورد ایـن موضوع صحـــبت کنــیــم.

اگر خواهـــان خلـــق فضایــی آرام، منـظـــم و همـــراه با آرامش هســتیـــد، انتخــاب کاغذ دیواریـ‌ــهـایی با رنـــگ‌هـای ملــایـــم توصیه می‌شود، امـــا اگر احـساس میـــ‌کنـــید دلـــتــان میـــ‌ـــخواهد فضــایی شاد و پر هیجان داشتــه باشیــد، از رنگـــ‌های شاد با طرحــ‌ـهای هنـدســی و هنـــری اســتفــاده کنیـد. همـچـــنـــین انـــتخاب کاغـــذ دیواری های ساده با رنگ های ملایـــم که کمتر در آنـها شکـل و طرحـی دیــده میـ‌ــشود، ضمن اینکه برای هماهـــنــگـی با انواع دکورها منـاسب هستنـد، برای افـــراد تنوع طلب توصیــه می شود.هنگام انتخـاب کاغذدیواری حواسـتـــان باشد که اگر طرحـــ​ــهای روی آن نزدیک به هم و در خطوط مرتب افقــی و عمودی قرار داشــته باشــند، طرح موجود بر محیط اتــاق غالـب خواهـد شد.

پس اگر می​‌ـــخواهـــیـد وسایـــل اتـــاق فوق بیشـــتــر به چشم بیـــایـــد مراقـــب باشــید از کاغذ دیواری با خصوصیاتــی که ذکـــر شد استـــفـاده نکـنـــیــد.اگــر قصـد دارید از کاغـــذدیواری گلدار و شلوغ برای اتـــاقــی اســـتــفاده کنــید بهــتر است بدانید چنیـــن طرحـــ​هـــایـی فضــای اتاق را کوچک جلوه میـ​‌دهــد.

پس با توجه به ابـعـاد اتـاق چنـــیـن طرحـ‌هـایی را انتخــاب کنیـــد.برای وسیــعــ​ــ‌ــتــر نشان دادن فضــای یک اتــاق از کاغذ دیواری‌ـــهـــایـی اسـتفـاده کنـــید که طرحــ‌​هـــای افــقی روی آنهـــا نقش بسـته اسـت. طرح‌ـــهای زیگـــزاگی هم فضـــای اتـــاق را زنــدهــ‌تـــر جلوه میــ‌ـدهنـد.فضــاهـــایی مثــل اتاق نشـــیمــن که در واقـــع محــیطـ​ـ​ـ‌ـــهـــای دورهـــمی اســت بهتــر اسـت با کاغذ دیواری‌هایی با رنگـ​ـهای غالب گرم مثل قرمـــز، نارنجـی یا زرد طراحـی شود، چرا که به فضـــا صمـیـمـــیت خاصی میـ​‌بخشد.اگر اتاقـی دیوار​ـــهای کوتاه دارد و در نتـــیجـه سقــف آن هم کوتاه اســـت بهــتر اسـت برای پوشش دیوارهـــایش از کاغـذ دیواری با طرح‌ـهای عمودی استـــفاده کنــیـد چون در ایــن صورت دیوارهــا بلـــندتـر نشــان داده میـ‌ــشوند.

نصــب کاغـــذ دیواری
كاغذ ديواری را مي‌توان به نحوه‌هــای مخـــتــلـف روی ديوارهــای يك فضـــا نصـب كرد. براي مثـــال مي‌ــتوان تمام ديوارها را با يك مدل كاغـــذ ديواری پوشش داد یا براي برجســـتـــه كردن نقـطه كانوني، تنــهـا يك ديوار اتاق را كاغـذ ديواری كرد؛ همــ‌چنين مي‌ــتوان براي هر ديوار، از كاغــذ ديواری با طرح‌ـهــای متفـــاوت اسـتفـــاده كرد.هم‌چــنـــين می‌ــتوانــيد تنــهــا نيمـه پايينــی ديوار را كاغذ كنـــیـــد و نيمـــه فوقانـی را با رنگی همـاهـــنــگ و مناســب رنـــگــ‌آمــيزی كنـــيد؛ يا بالعـكـــس، نيمــه پايينی را با كاغــذ ديواری طرح‌ــدار و نيمـــه فوقانـی را با كاغــذ ديواری ساده و با رنگــي متـنـــاســـب بپوشانـــيد.


کاغـذ دیواری ضد زلزلـه!!!!
دانــشـگـاه و مرکـــز تحــقــیقات تکـــنولوژی کارســلو (KTI) آلـمان از دهــه ۱۹۹۰ تا به حال در تلـــاش اسـت که پوششی کاغذی برای نگـــه داشتــن دیوارهـا هنگام زلــزله تولیـد کنـــد. بالـاخـره تیم تحقیقاتـی در سال ۲۰۱۰ موفق به ساخــت کاغذ دیواری سیــسمیــک شد. با ارتـــقـــا کیـــفـیــت این ماده تولیــدی، دانـشگاه KTL در سال ۲۰۱۴ کاغذ دیواری ضد زلــزلـــه خود را عرضه کرد.

تولیـــد
برای تولیــد این کاغذ دیواری از رشــتـــه‌های بسیـار نازک و مسـتـــحــکم شیشــه‌ـــای استـفاده شده اســت. این رشـتـــهــ‌ـهـــا به هم بافتـه شده و یک پوشش ارتجاعی و محــکم را تولید میـ‌ـکنــد. به هنـگـــام تکان خوردن دیوار، این رشـــتــهــ‌ـهـای شیشه‌ای انـرژی حاصلـه را در چهار جهت مخــتلف پخـش میـــ‌کننــد تا انـرژی تقــسیـــم شده و به قسمـــت خاصی ازدیوار فشار بیـــشــتـــری وارد نشود.

چســـب
برای جلوگیری از ریــزش دیوارهـــا صرفــا اســتـفــاده از کاغـــذ دیواری سیـسـمــیک کافــی نیـــست. چراکـــه چسب مخصوص کاغذ دیواری‌هـای معمولی تحمـل تکــانــ‌های شدید دیوار را ندارد. به همـــین دلیـل دانشمنــدان دانـشـگـــاه KTL، چسب مخصوصی برای این کاغــذ دیواری تولید کرده‌ـــانـــد. برای این منـظور یک ماده نرم، قابل انعـطاف و چسبناک با اســـتـفـــاده از آب و مقدار زیـادی پلـیــمـر پلی پورتــان تولیــد شد. وقتـــی چسب به شیـارهــای دیوار نفوذ کند، آب درون آن بخـــار شده و باعـث میــ‌ـشود چســـب کامـلا به مواد دیوار گیر کنـد. همــینـ‌ـــطور وقتـــی کاغذ دیواری روی چسـب قرار بگیرد، کامــلـــا توسط پلـی پورتــان احاطـه میـــ‌ـــشود.کاغذ دیواری سیســمیـــک در یک شبیه‌ـســـازی زلزلـه آزمایـــش شده است. ساخــتـمانـی که این کاغــذ دیواری در آن به کار رفــتـــه بود، فرو نریخــت. از سال ۲۰۱۴ به بعـد کاغــذ دیواری سیسمیـــک به صورت انبوه تولید شده اسـت. قیمت ایــن کاغـــذ دیواری از کاغـــذ دیواری معمولی بیـــشتـر اسـت؛ ولی برای مردمـــی که در مناطق زلزله خیـــز زندگی میـــ‌ـکنـنـــد، ارزش خریـد دارد.

تغییر دکوراسیون کم هزینه با کاغذ دیوارهای طرح دار

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.