انگیزه تمایل دختران و پسران به مواد مخدر به نام گل

دختران و پسران انگیزه زیادی برای استفاده از مواد مخدر گل دارند این مواد مخدر بسیار زیان آور می باشد اثرات مخرب مواد مخدر از بسیاری از مواد مخدرها بیشتر و خطرناک تر می باشد گل یک مواد مخدر جدیدی نمی باشد و راههای مختلفی برای استفاده از این مواد مخدر می باشد و خیلی هم برای فروشنده ها سود دارد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر انگیزه تمایل دختران و پسران به مواد مخدر به نام گل را در سایت خواهید دید با ما همراه باشید.

گفتگو با «دکتر محمدرضا قدیرزاده» متخصص پزشکی رسمی راجع به ماده مخدر «گل» و مشکلاتی که برای مصرف کنندگانش به‌وجود میاورد .

در حالتی که در رابطه مخدر «گل» کاوش نمایید , «دکتر قدیرزاده» از او‌لین مورد هایی است که به شما برای پژوهش ها در این مورد معرفی می گردد . آقای پزشک که متخصص پزشکی رسمی و درانگر اعتیاد است داده ها جامع و جامعی در رابطه این ماده و اثرات مرگبار آن داراست و پژوهش ها متعددی در رابطه آن به فعالیت آورده است .

پزشک مدتی است ماده ای به نام «گل» وارد بازار شده‌است , آیا این مخدری تازه است یا این که اسمی نو برای یک مخدر دیرین است؟

– گل یک مخدر تازه نیست , در واقع به عبارتی «ماری جوانا» است که فروشندگان مواد برای سود بیشتر , برای آن نام نو و وسوسه کننده ای تعیین کرده اند تا جوانان را درسمت این ماده بکشانند . سودجویان میپندارند درصورتی که به جای «ماری جوانا» از کلماتی مثل «گل» استفاده نمایند رغبت مصرف کنندگان برای تعقیب کردن این ماده بیشتر می گردد که متاسفانه در حقیقت نیز همچنین است .

ولی می بایست بدانیم ماده ای که در آن سوی مرز به نام ماری جوانا پر اسم و رسم است و در بعضی کشورها مصرف آن منعی ندارد چیزی نیست که اکنون مصرف کنندگان این ماده در مملکت ما مصرف می نمایند .

این داستان صحیح نظیر ماجرای کراک است که چندین سال قبلی تحت عنوان ماده مخدری مشهور شد که از بیرون به کشور‌ایران آمده و نشئگی متعددی دارااست و متاسفانه همین زمینه منجر شد که معتادان متعددی در سمت آن یورش بیاورند البته دیدیم که اشخاص پس از مصرف آن به چه روزی درمی آمدند .

حقیقت این بود که ماده حیاتی کراکی که بیرون از مرزهای جمهوری اسلامی ایران ساخت میشود «کوکائین» است در حالی که در مرز و بوم ما کراک , از ادغام کردن هروئین فشرده و مواددیگر به دست میاید که مصرف این ماده مرگبار سبب ساز پیدایش مشکلات متعددی میان جامعه شده‌است و اشخاص اکثری تندرست شان را با مصرف این ماده از دست داده اند .

 

آقای پزشک معالج , منشأ «گل» چیست؟

– سرمنشأ ماده مخدر «گل» , به عبارتی شاهدانه است . صمغ این ماده را حشیش می‌گویند . آن را علف یا این که گراس معرفی می نمایند و مخدر جدیدی که اسم آن گل است و در‌این رای زنی قرار است به آن اشاره کنیم , به عبارتی گل است .

ادله گرایش جوانان به سوی مخدر گل چیست؟

– زیرا آن ها دنبال یک سرخوشی کاذب می باشند که می پندارند با مصرف حشیش یا این که مواد مخدر دیگر به دست می‌آورند در حالی که‌این شم صرفا به روزهای نخستین استفاده از این مواد برمی گردد و سپس دیگر هیچ خبری از سرخوشی نیست . ولی نباید از این مورد چشمپوشی کرد که خیلی از جوان ها حقیقتا نمی دانند که‌این مواد , مخدر میباشند و نباید آن ها را استفاده کرد . یکی‌از عوارض مصرف بی شیوه این ماده , ناآگاهی است .

برنا های ما شنیده اند که ماری جوانا در کشورهای دیگر مجاز است و چه بسا تحت عنوان دارو استفاده می‌شود , به همین علت با خودشان میگویند ما نیز استفاده کنیم . چه بسا فکر می‌کنند هنگامی کسی به آنان هشدار میدهد , هشدارش به طور کامل خطا است و صرفا قصد ترساندنشان را داراست , در حالی که همان گونه که گفتم بین موادی که آن‌ها دارا هستند و مواد ما تفاوت دوچندان متعددی است .

 

آیا آماری در رابطه این‌که چه درصدی از مصرف کنندگان ماده مخدر گل مرد و چه تعداد زن میباشند وجود دارد؟

– نمیشود تقریب زد . صرفا میتوانم بیان کنم که متاسفانه این ماده به وسیله خانم ها هم استفاده میشود و استدلال با اهمیت اش به عبارتی نحوه اندیشه نادرست در رابطه شعف زا بودن این مواد است . مصرف کنندگان این ماده بایستی بدانند این شعف ظرف دوران کوتاهی به افسردگی و کناره گیری تبدیل خواهد شد .

 

این ماده تنها همراه با سیگار استفاده می شود؟

– خیر , برخی ها آن را به صورت تنباکو در قلیان می کشند , بعضی دیگر درون سیگار , یک توده ای نیز با آن شیرینی صحیح می نمایند و به فروش میرسانند . این شیرینی ها که به معجون زابلی , معجون بیرجندی و معجون بمب خنده دارای شهرت میباشند به عبارتی سرخوشی کاذب را به مصرف کننده میدهد .


چرا این اسامی را روی آن گذارده اند , آیا دلیلش این است که در آن بخش ها ایجاد می شود؟

– خیر , بدین اسامی مشهور می‌باشند . اتفاقا این کیک ها همگی جا ایجاد می‌شوند و متاسفانه راس تولیدش نیز یک کدام از شهرهای مرکزی است .

 

شما تحت عنوان درمانگر با انسان هایی روبرو میباشید که از گل استفاده می نمایند ; آن‌ها چه خصوصیاتی دارند؟

– اینچنین اشخاصی از تعلق دیوانه سختی میبرند و خیر تعلق جسمی , یعنی در صورتی ماده یک ساعت دیرتر از موعد به آنان رسد آغاز به پرخاشگری می نمایند . متاسفانه یکی‌از دلایلی که بعضی از اشخاص تمایل به مصرف این ماده می‌گیرند این است که در اعتقادوباور آن ها , گراس , علف و گل اعتیاد ندارند , در حالی که اینطور نیست و در‌صورتی‌که مواد مخدر صرفا به جسم جراحت می‌رسانند , ماده ای نظیر گراس روان آدم را به نیز می ریزد .

 

از آن جا که اشخاص , معمولا این ماده را با سیگار مصرف می نمایند احتمال دارد بعداز مدتی ریه شان نیز با خلل روبرو شود و از این نظر هم زخم متعددی ببینند . از نشانه ها همگانی دیگر که در مصرف کنندگان این ماده مشاهده می شود , پرخاشگری , عصبی شدن , ارتقا اشتها , قرمز‌رنگ شدن دیده ها , زیر داخل شدن خاطر و لطمه های تحصیلی است .

یک مورد همگانی دیگر درین اشخاص , «سندرم بی انگیزگی» است . این اشخاص نسبت به تحولاتی که در اجتماع شان چهره می‌دهد به شدت بی تفاوت می‌باشند . همان طور که شاهد هستیم بعضا ها بعداز مصرف این مواد , آغاز به راننندگی بی پروا در بزرگ راه ها می نمایند و زیر تاثیر آن احتمالا رویدادها وحشتناکی را نیز رقم بزنند .

 

پس از چه مقطع مصرف , این اعتیاد صورت می گیرد؟

– یک سری ماه . شاید شخص مصرف این ماده را متوقف نماید البته وسوسه های این ماده به شدت بالاست , متاسفانه شخص به خاطر شعف , هیجان , توهم و وضعیت خل وچل برانگیختگی که به وی دست میدهد مجدد قصد به مصرف میگیرد .

احتمال دارد مصرف گل منجر مرگ شود؟

– زمانی یک نفر زیر تاثیر این ماده به صورت روانی وار رانندگی یا این که پرخاشگری می نماید شاید دست به هر کاری بزند , کارهایی که سبب ساز مرگ خودشان یا این که نزدیکانشان می گردد .

 

درمانی برای تعلق شدید کم عقل که از آن حرف کردید وجود دارد؟

– آری , البته معالجه شدن این اشخاص صرفا وقتی صورت می‌گیرد که زیر حیث روانپزشک متبحر باشندت زیرا این ماده مستقیما روی مغز تاثیر می‌گذارد , برای ترک چنین موادی خوب تر است شخص در کنار رفتن به کمپ , حتما از سرویس ها پزشکی و روانزشکی نیز امداد بگیرد .

 

رضا 22 ساله , پس از سه سال مصرف گل و مشتقات آن , به سرطان ریه دچار شد

به خاطر آرزوهایم ; به مرگ تفکر نمیکنم

رضا از سمت یک کدام از کمپ های تهران معرفی شده‌است . وی دو‌مین زمان حضور خودش در کمپ را می‌گذراند . خودش می گوید که بیشتر از سه سال است که به گل اعتیاد دارااست .

از بریده بریده کلام زدنش و جدا ناگهانی سخنانش , به آسانی میگردد فهمید که اثرات مخرب این ماده مخدر تا چه حد به روان وی لطمه وارد نموده است , 22 ساله است , از چهار سال گذشته با حشیش استارت کرده و بعد از آن با «گل» آشنا شده‌است .

با وی در مورد این ماده گفتگوی کوتاهی داشتیم که به‌دنبال میخوانید .

چندین سال پیشین با گل آشنا شدی؟

– گل را 1 سال بیشتر نیست که می‌شناسم . گذشته از آن تنها حشیش و گراس مصرف میکردم . اما موضوعی که برای خودم نیز خیره کننده است این است که چطوری به اینجا کشیده شدم . اینجانب کلا از مواد مخدر خوشم نمی آمد زیرا تعداد متعددی از اشخاص مرتبه یک خانواده ام اعتیاد داشتند و اینجانب به هیچ وجه دلم نمی خواست مشابه آنان نحس .

18 سلامت بود که یک روز با دوستانم در بوستان نشسته بودیم . یکی‌از آن‌ها یک نخ سیگار درآورد و استارت کرد به کشیدن , قبلی از آن نیز سیگار کشیده بودم ولی بوی سیگاری که آن روز در دست دوستم بود فرق داشت . بوی عدس سوخته می اعطا کرد . هر نفر یک پک زد و نوبت به اینجانب رسید . شناختی از حشیش نداشتم . اینجانب نیز یک پک زدم . دفعه نخستین بوی تندشتوی گلویم زد و به سفره افتادم ولی آنگاه اما بعد از آن بقدری همراه با دوستانم به همه چیز خندیدیم که سرفه از یادم رفت.

 

حس و حال اولین مصرف حشیش چطور بود؟

– فقط می خندیدم. آنقدر خنده ام زیاد بود که نمی توانستم حرف بزنم. کلمات را از یاد برده بودم و فقط می خندیدم. این تجربه روز اول بود اما بعدا اتفاقات دیگری برایم رخ داد. در خانه که سیگاری می کشیدم احساس می کردم وسایل خانه از سر جایشان بلند می شوند و روی هوا حرکت می کنند. دوستانم را شبیه حیوان می دیدم و از خنده غش می کردم.

 

تا چه مدت این خنده ها ادامه داشت؟

– خیلی زیاد نبود، بعد از آن از نظر روانی به این ماده کاملا وابسته شدم. اگر یک روز حشیش به من نمی رسید اعصابم به هم می ریخت و پرخاشگر می شدم.

گل چه زمانی وارد زندگی ات شد؟

– بعد از حشیش با گراس آشنا شدم. حال بدی که بعد از مصرف حشیش و گراس داشتم تفاوتی با هم نداشت تا اینکه یک سال قبل با گل آشنا شدم. مقداری از آن را گرفتم و به خانه دوستانم رفتم و این بار من این ماده را به آنها تعارف کردم. فروشنده ای که از او گراس می گرفتم این ماده را به من معرفی کرد و من هم مثل کسی که دنبال آخرین متد مواد مخدر روز است، آن را خریداری کردم. قبل از اینکه مصرف کنند درباره تاثیرات این ماده با آنها صحبت کردم و گفتم که این ماده با بقیه مواد تفاوت دارد.

 

تفاوتی هم داشت؟

– نه؛ اما بعد از یک ماه مصرف مداوم متوجه شدم این ماده از نظر روانی صد برابر حشیش عمل می کند. من روزی چند بار مجبور بودم مصرف کنم. مثل یک معتاد فقط مصرف می کردم تا سرپا باشم.

 

چه حالی داشتی؟

– گیج بودم. همه چیز یادم می رفت. دیگر نمی توانستم به مغازه پدرم بروم چون با همه دعوایم می شد. من که به واسطه ماده حشیش مدام روی دور توهم خنده بودم، به یک آدم منزوی تبدیل شدم. چشمانم هر روز کاسه خون بود و خانواده ام از همین طریق متوجه شدند که من چند سالی است درگیر این ماده شده ام.

یکی از اتفاقات دیگری که برای من رخ داد این بود که در توهماتم احساس می کردم که حس هایم خیلی قوی شده اند. همه طعم ها و بوها برایم تازه بودند. در یک وعده غذایی آنقدر غذا می خوردم که دیگر نمی توانستم تکان بخورم. در این چند سال از یک آدم 60 کیلویی به یک مرد 100 کیلویی تبدیل شدم که حال نداشت از روی زمین بلند شود.

بدترین حسی که در زمان مصرف این ماده داشتم این بود که خودم را خیلی حقیر می دیدم. فکر می کردم همه دنیا از من بهتر هستند و من خیلی کوچک و بی مصرفم. همین مسئله آزارم می داد تا جایی که حتی به خودکشی هم فکر می کردم. گاهی مغزم طوری بود که نمی توانست به اندام های دیگر بدنم فرمان دهدو من نمی توانستم کارهای روزمره ام را انجام دهم. مثلا می رفتم داخل پارک می نشستم اما توان اینکه از آنجا خارج شوم را نداشتم.

چطور شد که تصمیم به ترک این ماده گرفتی؟

– مدتی بود حالم هر روز بدتر می شد و وزنم با سرعت عجیبی در حال کاهش بود. در آن زمان هنوز «گل» مصرف می کردم اما دیگر خبری از غذا خوردن های افراطی نبود. به دلیل ضعفی که داشتم به پزشک مراجعه کردم و فهمیدم سرطان دارم. دکتر گفت به دلیل مصرف حشیش و گراس است. بعد از اینکه درگیر سرطان ریه شدم تصمیم گرفتم دیگر لب به این ماده نزنم. از مرگ می ترسیدم. دلم نمی خواست با این سن و سال کم بمیرم. برای همین راهی کمپ شدم. اینجا یک روانپزشک داریم که تحت نظر او درمان می شویم.

 

وضعیت بیماری ات چطور است؟

– شیمی درمانی می شوم و امیدوارم بتوانم جان سالم به در ببرم.

چه آرزوهایی داری که به خاطر آن تصمیم به ترک مواد گرفتی؟

– دلم می خواهد برای خودم زندگی تشکیل بدهم و پدر بشوم. این بزرگترین آرزویم است.

 

انگیزه تمایل دختران و پسران به مواد مخدر به نام گل

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.