جلوگیری و راه درمان آسیب عصبی

آسیب عصبی برای بسیاری از افراد در سنین پیری و کهولت رخ می دهد که دلایل علمی بسیاری دارد بدن ما به از چند نوع سلول عصبی تشکیل شده است که هر کدام کار را انجام می دهند اگر سلول های عصبی شما دچار آسیب شود دچار بیماری های مختلفی خواهید شد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر جلوگیری و راه درمان آسیب عصبی را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجلهخبری دانستن :مغز و نخاع ارسال و اخذ پیام ها از اعصاب و روان را انجام می دهند , که به شما اذن جنبش , حس , و تلاش صحیح را می‌دهد .

اول نشانه ها زخم عصبی میتوانند مضاعف ترسناک باشند . مثلا , شاید متوجه گردید پای خویش را بریده اید , سوای این‌که چیزی شم کرده باشید .

 

ولی علامتها زخم عصبی میتوانند با احساساتی به طور کامل ضد و نقیض خویش را نشان دهند : درد , سوزش و سوزن سوزن شدن شدید فارغ از علتی معلوم . علامت ها و آرم های جراحت عصبی میتوانند به صورت های گوناگون پیدایش نمایند , چون ده‌ها هزار عصب در تن آدم وجود دارا‌هستند .

 

میلیون ها نفر در سراسر دنیا از جراحت عصبی محیطی یا این که نوروپاتی سختی میبرند . دیابت ادله با اهمیت در این مورد است , در حالتی‌که از عوارض دیگر می شود به موردها زیر اشاره نمود :

وراثت

ارتقا سن

کمبودهای تغذیه ای

مصرف الکل

بعضا داروها

عفونت ها

اختلالات خودایمنی مثل هپاتیت C , دیفتری , HIV , و آرتریت روماتوئید

عاملی ناشناخته ( که احتمال دارد تا 30 درصد مورد ها را دربرگیرنده شود )

 

اعصاب و روان محیطی در تمام تن گسترده گردیده اند . آن ها جزو پوست , عضله ها و اندام ها می باشند .

مغز و نخاع ارسال و اخذ پیام ها از روان را انجام می دهند , که به شما اذن جنبش , شم , و سعی صحیح را می‌دهد .

 

وقتی که اعصاب و روان مصدوم باشند , این رابطه انقطاع می‌شود و وظیفه‌های آن جور که بایستی انجام نمیشوند . جنبش می‌تواند به واسطه ارتقا بی حسی یا این که ضعف مضاعف سخت شود , درد شدید شاید هنگامی که محرکی کوچک یا این که هیچ محرکی نیست , صورت بگیرد , و یا این که احتمال دارد به هیچ عنوان هیچ چیزی را حس نکنید .

 

گونه های اعصابی که میتوانند مصدوم باشند

سه دسته عصب وجود دارا‌هستند که دربرگیرنده مورد ها زیر میگردند :

اعصاب و روان خودمختار

این روان عملکردهای غیرارادی مثل ضربان قلب , تنفس , فشار خون , گوارش , و دمای داخلی تن را در دست گرفتن می نمایند .

 

اعصاب و روان حرکتی

این اعصاب و روان با ارسال پیام ها بین مغز , نخاع و ماهیچه‌ها حرکات را در اختیار گرفتن می نمایند . کار هایی نظیر بلند کردن یک فنجان , تایپ با کیبورد , و پیاده روی هنگامی قابلیت پذیر میباشند که روان حرکتی در هم اکنون فعالیت باشند .

 

اعصاب و روان حسی

این اعصاب و روان به اطلاعاتی که از پوست و ماهیچه ها به نخاع و مغز گشوده می گردند , متکی می‌باشند . آن ها مسئول درد , یا این که رمانتیک میباشند که شما از لمس یک جسم اخذ میکنید .

 

علامتها زخم عصبی

علامت ها زخم عصبی متعدد میباشند و معمولا به صورت تدریجی و آهسته پدیدار میگردند . به دلیل این‌که علامتها زخم عصبی تدریجی می باشند , بخت خیر برای تشخیص و معالجه نسبی آن ها موجود هست .

در بعضی مورد ها , آن‌ها نشان دهنده یک اختلال سالم بزرگتر خواهند بود , چنانچه گه گاه علامتها شاید موقتا بوده و از بین بروند . سوای در حیث دریافت کردن علائمی که تجربه می‌کنید , توصیه میشود که برای بررسی ظریف به دکتر معالج مراجعه‌نمایید .

 

بی حسی , سوزن سوزن شدن , یا این که سوزش

در صورتی بعد از بیدار شدن از خواب با یه خرده بی حسی یا این که شم سوزن سوزن شدن و سوزش در دست ها یا این که پاهای خویش مواجه می‌شوید , یا این که این وضعیت را بعد از نشستن طولانی مقطع در یک وضعیت ( مثلا هنگام تماشای یک فیلم ) تجربه میکنید , این احساسات شاید علامت موقت زیر فشار قرار به دست آوردن میباشند و می بایست در برهه زمانی وقتی کوتاه برطرف شوند .

 

ولی چنانچه این احساسات از بین نمی مراحل , این موقعیت قادر است علامتی از جراحت عصبی باشد . سوزن سوزن شدن , سوزش و بی حسی بیشتر مواقع در اندام های انتهایی نظیر انگشتان پا , انگشتان دست , کف پاها , و کف دست ها صورت می‌گیرند و از پتانسیل بسط در تمام ارتفاع دست ها و پاها برخوردار می باشند .

 

در شرایطی که به صورت مداوم با حس سوزن سوزن شدن , سوزش شدید , یا این که محدودیت در شم – متوجه بریدگی یا این که لمس جسمی داغ نمی گردید – مواجه می باشید , در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دکتر معالج رجوع کنید .

ناتوانی در جنبش

در صورت زیر تاثیر قرار به دست آوردن اعصاب و روان حرکتی و ناتوانی مغز در به جنبش درآوردن تن به روش صحیح , ضعف یا این که فلج قادر است چهره دهد . با این حال , پیش از تشخیص زخم عصبی می بایست بعضا مشکلات دیگر که میتوانند موجب تکوین این موقعیت شوند , بررسی و حذف شوند .

در صورت دشواری در تکان مراجعه به بیمار ستان فراوان دارای اهمیت است , چون قادر است علامتی از تجربه سکته مغزی و نیاز به نگهداری فوری باشد .

 

درد ذیل رونده در یک پا

دردی که فقط در یک پا به جهت ذیل جنبش می نماید قادر است علامتی از زخم عصبی باشد . این درد از کمر آغاز شده و به سوی ذیل یک پا تکان می نماید .

درد میتواند به صورت سوزن سوزن شدن , سوزش یا این که دردی تیز صورت گرفته و می‌تواند به سیاتیکا , فشردگی عصب سیاتیک , اشاره داشته باشد . سیاتیکا می‌تواند به واسطه لغزش یا این که فرسودگی یک دیسک در ستون فقرات صورت بگیرد .

 

ناپایداری هنگام ایستادن

مشکلات ثبات می‌توانند در سود یک زخم عصبی صورت بگیرند . بعضی وقتها روان بزرگ‌تر که بر حس و احساس عمقی ( احساس شرایط قرارگیری اعضای تن ) تاثیرگذارند , زیر تاثیر قرار میگیرند و محافظت تعادل و آگاهی فضایی را دشوارتر میسازند . هماهنگی هم احتمال دارد زیر تاثیر قرار بگیرد که خطر زخم ناشی از زمین میل کردن را ارتقاء می‌دهد .

 

سردردهای پر سرعت و شدید

در صورتیکه یک عصب در گردن زخم ببیند , شما شاید سردردهای شدیدی را تجربه فرمائید . یک توشه دیگر , مراجعه به پزشک معالج برای بررسی ظریف حالت از اهمیت ویژه ای برخوردار‌است .

 

تعریق بیشتراز مقدار فراوان یا این که بیش تر از مقدار کم

در‌صورتی‌که در یک روز سرد پاییزی هنگام حضور در فضای گشوده به صورت قابل توجهی عرق می‌کنید یا این که در یک روز گرم تابستانی هنگام دویدن عرق نمی‌کنید , این حالت قادر است علامتی از جراحت عصبی باشد .

علائمی نظیر این میتوانند در سود خشکی تن یا این که فشار خون بالا صورت بگیرند , ولی میتوانند نشان دهنده جراحت دیدگی اعصابی باشند که داده ها را از مغز ما به غدد عرق – در تهیه و تنظیم دمای داخلی تن نقش دارا‌هستند – انتقال می دهند .
علامتها بر طبق مدل عصب

مدل علائمی که شم می‌کنید تا حد متعددی رفلکس دهنده این است که کدام اعصاب و روان – خودمختار , حرکتی یا این که حسی – مصدوم اند .

 

نشانه ها زخم عصبی خودمختار مشتمل بر موردها زیر میگردند :

ناتوانی در شم درد سینه ( مثل آنژین یا این که یک هجوم قلبی )

سبکی راز

کم آبی دیده ها و دهن

یبوست

ایراد در سعی مثانه

خلل جنسی

 

علامت ها زخم عصب حرکتی میتوانند دربرگیرنده مورد ها زیر باشند :

ضعف

آتروفی عضلانی

انقباض های غیر قابل در دست گرفتن

فلج

 

علامت ها جراحت عصب حسی میتوانند مشتمل بر موردها زیر باشند :

درد

آلرژی

بی حسی

سوزن سوزن شدن

سوزش

مشکلات مرتبط با آگاهی موقعیتی

 

زخم عصبی مربوط به دیابت

همان طور که پیش‌تر اشاره شد , دیابت یکی‌از عارضه ها حساس زخم عصبی به حساب آورده می شود و اکثر زمان ها سود کاهش جریان خون و سطح های بالای قند است .

نسبتاً نیمی از اشخاص در گیر به دیابت به نوعی جراحت عصبی را تجربه می نمایند , اگر‌چه علامت ها به صورت معمول تا زمان ها بعد از تشخیص پدیدار نمیشوند . از این رو , در‌حالتی که به دیابت دچار می باشید , مدیر سطح های قند خون و وزن از اهمیت ویژه ای شامل است .

 

در بیماران در گیر به دیابت , دست ها و پاها به صورت معمول اول بخش هایی می‌باشند که از جراحت مشقت میبرند , در صورتی‌که روان در اختیار گرفتن کننده گوارش هم زیر تاثیر قرار می‌گیرند . از علامتها زخم عصبی گوارشی می شود به موردها زیر اشاره نمود :

 

شم پری بعداز مصرف اندازه اندکی طعام

سوزش سردل یا این که نفخ

وضعیت تهوع , یبوست , اسهال

مشکلات بلع

بالا آوردن غذای گوارش نشده یکسری ساعت بعداز یک وعده غذایی

 

موردها بالا فقط علائمی نیستند که بیماران دچار به دیابت تجربه می نمایند و می‌توانند با آرم های زخم عصبی که تا قبل از این به آن ها اشاره شد هم مواجه شوند .

 

چگونگی پیشگیری از زخم عصبی

یک کدام از شایسته ترین روش ها برای پیشگیری از زخم عصبی پیشگیری از دیابت است . این به معنای تعقیب کردن یک رژیم غذایی سلامت است که از محتوای کم کربوهیدارت های پالایش شده و مواد غذایی با شاخص گلیسمی زیر شامل است .

 

جلوگیری و راه درمان آسیب عصبی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.