جنگل راش یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران

جنگل راش یکی از زیباترین مکان های گردشگری در پاییز محسوب می شود و بسیاری از افراد در پاییز به این جنگل زیبا سفر نموده تا از جاذبه های گردشگری این منطقه لذت ببرند جنگل راش در فصل پاییز منظره های بسیار دیدنی در دل خود جا داده است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر جنگل راش یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : این روز ها بوی فصل‌زمستان در کوچه پس کوچه های آکنده‌از دود شهر پیچیده است . درختان با تمام میزان دارایی شان , با به عبارتی برگ های رنگ زرد و سرخ به استقبال سوز و سرما می روند . انگار برگ ریزان درخت ها , شادباشی برای خوش آمدگویی به فصل‌زمستان است و دیگر وقتی تا عریانی درختان نمانده , پس می بایست این مجال را غنیمت شمرد . صحیح نظیر هفته های انتها شهریور که حس میکردم مجال تعطیلات سبز فصل‌تابستان را برای گشت وگذار از دست داده ام ; این ایام نیز تفکر میکردم حسرت یک گردش پاییزی بر دلم میماند .

به همین بهانه دنبال جایی می گشتم , تا بتوانم بیشترین استفاده را از این مناظر نارنجی رنگ و طلایی ببرم . بیشه , در فصل بهار دلربا و فرح بخش و در فصل‌تابستان دنج و دلچسب است , البته در فصل‌پاییز اغواگر میگردد . با خودم تفکر کردم تا همگی گنجینه درختان به غارت نرفته اند و فرصتی است , بایستی به بیشه رفت . روز جاری می‌خواهم به دیدن انبوه درختان رمز به فلک کشیده ای بروم که نقاش خزان , برگ هایش را آتشین رنگ کردن نموده است . بیشه رمز به فلک کشیده «راش» در پای کوه «خرونرو» که از مقصدهای منحصربه شخص برای توریسم پاییزی است . درین گزارش از کم و کیف مهاجرت به آن جا برایتان خواهم اظهار کرد .

مسیر جنبش به بیشه «راش»

جنگل«راش» یا این که به عبارتی «مرسی سی» باقیمانده بیشه پهناور «هیرکانی» است , که حدود 40 میلیون سال عمر داراست . چهت نیل به‌این افسونگر رویایی می بایست در سمت «دو دانگه» از قسمت های «ساری» جنبش کنیم . مشهد مقدس را درسمت ساری ترک می‌کنیم , البته نرسیده به‌این شهر , صحیح پس از «کیاسر» , وارد جاده فرعی می شویم و در سوی روستای «سنگده» تغییر تحول مسیر میدهیم . رویکرد با اهمیت به طرف بیشه از ساری می گذرد . ولی گذشتن از این میانبر , یک تیر است و تعدادی نشان .

ابتدا این‌که راه و روش وصال به «سنگده» یک مسیر کوهستانی قشنگ و دلنشین است . دوم این‌که با امداد منش میانبر , حدود یک ساعت و نیم از زمان رانندگی کم می گردد و در مصرف سوخت هم صرفه جویی میکنیم .

روستای «سنگده»

«سنگده» , دوچندان قشنگ و نزدیک ترین قریه به بیشه «راش» است و از قضا پذیرای اکثری از گردشگران . نزدیک بودن به بیشه و دور اندیشی دلخواه مسئولان استان موجب شده‌است که تعدادی اقامتگاه بوم گردی در ده تاسیس شود . ولی ناگفته نماند که مردمان میهمان نواز قریه نیز , مدام به راحتی یک یا این که چه بسا همگی اتاق های منزلشان را به مسافران اجاره می دهند . پس برای اسکان ابدا جای نگرانی نیست . با یه خرده پرس وجو متوجه شدم کرایه منازل روستاییان حدود 90 تا 130 هزار تومان برایمان هزینه دارااست . در حالی که اقامت در «بوم کلبه ها» 200 تا 250 هزار تومان روی دستمان خرج میگذارد . فقط مزیت «بوم کلبه ها» نسبت به منزل های محلی , وجود راهنما برای روستاگردی و بیشه گردی است .

روستای «سنگده» را می توان تکه ای از فردوس خواند . مردمان خوش برخورد آبادی نیز بر این جاذبه افزوده اند . اهل یک محل هیچ فرصتی را برای تعریف از روستایشان از دست نمی دهند . مسیر پیاده روی در بیشه نیز به نیکی نماد گذاری شده‌است واحتمال گم شدن در آن , نسبتاً صفر است . به این ترتیب نیاز چندانی به راهنما نیست .

مسیر وصال به «راش»

از «سنگده» تا «راش» یک جاده خاکی و پردست انداز انتظارمان را میکشد . خوب تر میبینیم که‌این مسیر را با ماشین برویم , به این دلیل که در «راش» , یک پیاده روی طولانی پیش رو داریم . البته در حالتی که کسی نگران سالم یاری فنرها و جلوبندی خودرواش باشد , می تواند از نیسان های هم محلی استفاده نماید . اجاره هر نیسان حدود 50 هزارتومان هزینه داراست .

بیشه «راش»
از وصف زیبایی«راش» هرچه بیان‌کنم , کم است . بشر با دیدن درختانی رمز به فلک کشیده و فرش های سرخ و زردی که در پایشان گسترده گردیده اند , در یک خلسه آهسته بخش فرو می‌رود . تا جایی که گهگاه دوست داراست , از گام گذاشتن روی برگ ها دست بردارد و غرق در بی صدا و زیبایی «راش» شود . هر چند این روز ها «راش» آن قدرها نیز که میگویند , ساکت نیست . دارکوب ها بی وقفه و با سرعت مضاعف درتکاپوی ساختن آشیانه هایشان می‌باشند . صدای تق تق آشیانه سازی شان موسیقی دلنوازی است که آدمی را به وجد می‌آورد . هرچه بیشتر به عمق جنگل نفوذ می کنیم، هوا پاک تر و لطیف تر می شود و البته سر و صداهای جنگل نیز افزون تر.
رودخانه غران دردل جنگل

صدای جریان آب هر لحظه بیشتر میشود , تا اینکه در اواسط بیشه به رودخانه ای غران می رسیم . ادامه راهپیمایی مان بر خلاف جهت رودخانه است . مقداری بعد از آن به آب بندی قشنگ و دیرین می‌رسیم , که اهل یک محل آن را برای جلوگیری از خروش ناگهانی آب رودخانه ساخته اند . این جا یکی‌از شایسته ترین مکان هایی است که می توان چندین ساعت در آن اتراق کرد .
ولی هنوز زیبایی این فصل پاییز به غایت خویش نرسیده , پس خوب تر است دو ساعت دیگر در امتداد رودخانه به بیشه نوردی مان ادامه دهیم ; تا به کم نظیرترین آبشار جنگلی برسیم .

آبشار «اوبن»

آب این آبشار از رودهای بالا دست میاید و از دیواره های خزه پوش با سرعت جاری می گردد . در کنار آبشار , شم بویایی مان را تا جایی که می‌توانیم به عمل میگیریم . درصورتی که تا پیشین از این به مدد عکس و فیلم , مناظر و نواها را ضبط کرده ایم ; این جا می بایست با تمام توان بو یگانه طبیعت را برای مدام در سینه و ولی ذهن مان حبس کنیم تا در روزهای آکنده‌از دود شهر , هر از گهگاه از آن منفعت ببریم . بو ای که در کنار آبشار به مشام می‌رسد , چیزی نیست که بتوان آن را در بند واژه و کلمه درآورد . همزمانی بوی خاک , درخت و برگ تر خورده همراه با اکسیژن خالص , این ها تنها مشتی تعابیر محدود لغوی است از تجربه بویایی اینجانب در این جا .

آهسته به دست آوردن در کنار آبشار و غرق شدن در صدای آن لذت فراوانی دارااست . البته هنوز نیز می شود به ماجراجویی ادامه بخشید . از دیواره کنار آبشار بالا میرویم . آن بالا , دشت با چشم انداز ای از کوه های صخره ای و بیشه «راش» در زیرپا فراوان خارق العاده است . به دو ادله کلیدی , خوب تر است تا قبلی از غروب خورشید از بیشه بیرون شویم . ابتدا این‌که بیشه با غروب خورشید تماما بدون‌نور میشود و قابلیت و امکان داراست گم شویم . دوم اینکه از پای بیشه تا قریه را نیز می بایست با اتومبیل برویم که در شرایطی‌که دیر شود مشخص و معلوم نیست ابدا خودرویی آن جا منتظرمان بماند .

ولی در‌حالتی که صبح هنگام رفتن , برای زمان رجوع و برگشت , با راننده قرار بگذاریم دیگر نگرانی از این بابت نیست . برای دومی توشه , شب را زیر کرسی های زغالی منزل های «سنگده» به صبح میرسانیم و خروس خوان عازم شهر مشهد خودمان می شویم .

هجرت با تور

خوشبختانه تا دلتان بخواهد تورگردشگری پاییزی برای «راش» موجود هست . این تنوع به نفع شماست تا بتوانید دلخواه ترین شان را گزینش فرمائید . تورهایی که از شهر مشهد جنبش می نمایند , به دلیل طولانی بودن فاصله , بیشتر از دو روز ارتفاع می کشند و هزینه ای حدود 400 تا 550 هزار تومان از شما میگیرند .

این در حالی است که تورهای تهرانی , برنامه «راش» و «آبشار اوبن» را در یک روز و با مبلغ 70 تا 90 هزار تومان برگزار می نمایند . در صورتی میخواهید با تور مهاجرت فرمائید می بایست هر چه زودتر دست بجنبانید ; به این دلیل‌که تورهای «راش گردی» تنها تا اولیه دی ماه برقرار است .

جنگل راش یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.