حمام کردن نوزاد با روش های آسان

حمام کردن نوزادان بسیار موضوع بااهمیتی است زیرا ابتدا باید امنیت کودک خود را مهیا کنید و سپس موارد لازم برای پاکیزگی او را در نظر بگیرید. هرچند وقت یکبار نوزاد را حمام کنیم؟ برخی از والدین کودک خود را هر روز حمام می کنند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر حمام کردن نوزاد با روش های آسان را در سایت دانستن خواهید خواند با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: با رعــایت ایـن نکات نوزاد خود را حمام کنــید استحــمام نوزادی که هنوز بند ناف دارد قبــل از ایـن هرگـز به ایــن فکـر نکردیـم که چگونه یک نوزاد تازه متولد شده ،را حمـام کنـــیـــم و یا تمـام چیـز هایـــی که به آن مرتــبط میـشود هنــگامــی که افراد تازه پدر و مادر میـشوند ، آنـــها تمــایــل دارنـد که کودک را هر روز در یک وان حمـام، با اسـتـــفاده از مواد شوینده خاص حمام کنـنــد .راه های مبـــهـمی برای شســـتـن نوزاد وجود دارد ،که می توانـد عواقب ناشـی از آنـــرا بر روی فرزنـد ایجاد کنـد اسـتفـــاده از شامــپو یا صابون نامنـاسب و همچنـین پاسخ دادن به تمــاس هنــگــام شسـتـــن کودک، دو کار اشتـــباهـی هسـتــنـــد، که هر کســـی می توانـد هنگـام شروع حمــام کودک خود انــجام دهد در ایـنــجــا توصیــه هایی که بایــد در هنـگام شستن نوزاد با بنــد ناف انـجـــام دهید، و کاری ک بایــد انـجام دهــید تا بند ناف مدت زمان طولانـی بر بدن کودک باقــی نمـاند.


نحوه شســتـــن نوزاد تازه متولد شده با بنـــد ناف

حمـام کردن نوزاد تازه متولد شده با هدف شسـتـشوی بدن نوزاد

مراحل حمام کردن نوزاد
1.کودک را دو یا سه بار در هفـــته و با یک اسفنج خیــس شده در آب گرم بشوییـــد به ایــن ترتـیب، از سوختگــی نوزاد خود جلوگیـری خواهـیـد کرد.اگر اغلب مواقع ،پوشک کودک را عوض کنـــیــد و او را با حوله های مرطوب تازه می کنیـــد، دیـــگـــر لزومی ندارد که او را هرروز حمـام کنـــیــد.
2.حوله ای را زیـر کودک بگذارید تا از سر خوردن و غوطه ور شدن تمام وسایل، در آب جلوگیـــری کنیــد و هنگام به اتــمـام رسیــدن حمــام، همیـشه یک حوله خشـک داشتـه باشید تا همـه چیـــز را تمیـــز نگــه داریــد.
از شامپو و صابونی اســـتـــفـــاده کنـید که سبب سوزش نوزاد نگـــردد .


نحوه صحیـــح شسـتشو حمام نوزاد تازه متولد شده

3.برای جلوگیـــری از رفـتن هر نوع ماده ی خارجی در چشم کودک، دسـت، خود را روی پیشـانــی کودک قرار دهـــید تا از آن جلوگیـری شود.
همچــنــین بخوانـــید : طراحـــی شگــفت انـــگیـز و پر زرق و برق مدرن اتــاق کودک و نوزاد
4.به یاد داشتـــه باشیـد که یک حوله نرم برای خشــک کردن کودک خود داشتــه باشــیــد.
5.ترجـیـها اگـر حوله، کلاه مانـــنــد باشـد بهــتر است بنـابرایـن شما سر کودک را در دمـــای مطـــلوب نگـــه میــدارید خوب اســـت که حداقــل سه تا حوله برای کودک داشتــه باشـیــد.
6.شمـا می توانـید ایـــن حمـام با اســـفــنج را در وان حمام خود و یا وان حمام پلـاستیکـــی برای آسایــش کودک انـجــام دهید ؛ به خاطـــر داشـته باشید که برای جلوگیــری از آســیـب هایی در پشــت کودک ،باید وان هم ارتفاع با شما باشد.
7.اگــر بند ناف خیـس شده باشــد، هیچ چیـز جدی رخ نخواهد داد به راحتـــی با یک حوله نرم خشک کنـــیــد، و حمام کودک خود را ادامـه دهـید بهتــر است بدانـیـد که بند ناف کودک پس از 3 هفته بعـــد از تولد از ناف جدا خواهـد شد.
8.با کودک خود بسـیـار حسـاس برخورد کنید ، کودک خود را با حوله بپوشانیـــد و هر قسمــت از بدن را موقع شسـت و سو از حوله خارج کنــیـد ؛ اگـــر زمــان حمـام برای کودک ناراحـت کنـــنـده نیــســـت، شمــا می توانیـد آن را به آرامـی بدون داشــتن یک حوله شستشو دهـــید.


مراقـبتــهـای پس از حمـام نوزاد تازه متولد شده

حمام کردن نوزاد بدون شســـتشوی قســـمــت بنـد ناف
راه کار های زیـــر را برای حمـام کردن کودک خود، در حالت بدون بند ناف در نظـر بگـیرید و آن را به بهتـــرین نحو انــجـام دهــیـــد.

آب گرم را در وان شستــشو یا پلـــاستـــیـــکــی قرار دهیــد.
ایـــن دما، باید بیـــن 23 تا 25 درجـه سانـــتـــیـــگــراد باشد.
مقــداری از آب را، تا قفــسـه سینــه کودک بریزید به طوری ک به قفـســـه سینـــه نرسد.
شسـتن کودک خود از سر تا پا آغاز کنــید در ایـن ترتیـــب، شما از چسبـــیــدن باکتری ها و ترشـــحات به کودک جلوگیـری میکـنیـــد.
به آرامی کودک را بچـرخـــانید تا پشت و باســن او را بشویید ؛ به یاد داشتــه باشید که در ایـن موقعــیت، فرزنـد شما بایــد بر روی یک دست شمـا باشد تا از هر اتـفاقـی در حیـن شســتـن جلوگیـری شود.


روش های کلیدی برای حمــام کردن نوزادان

نکات طلـایی برای حمـــام کردن نوزاد
به یاد داشــته باشید که:

برای خشـک کردن گوشها از گوش پاک کن اســـتـــفـاده نشود.
2 یا حداکــثر 3 بارحمام در هفـتـــه و نیــاز به اسـتحـــمام روزانه ندارد.
زمــان منـاســـب برای حمام کردن نوزاد بیـــن 5 تا 10 دقـیقــه است.
خشــک بودن پوست نوزاد شمـا طبیعی اســت. با ایـن حال خوب است که پس از حمام کردن بدن او را چرب کنید برای ایــن کار می توانیـــد از روغن بچــه و روغن های مایع گیاهی خوراکــی ( زیتون، بادام شیریـن، آفــتـــاب گردان و غیره) برای کاهـش خشـــکـی پوست و جلوگیری از پوستـه پوستـه شدن بدنش و نرم کردن پوست صورت او اسـتفاده کنــید فقــط بایـد مراقب باشـــیــد روغن وارد چشــم و دهـــانــش نشود.

 


حمــام کردن نوزاد و همـه نکاتـــی که یک مادر باید بدانـــد

توصیـه هایـــی دیــگر برای حمــام کردن نوزاد

لبـــخنـد بزنـیـد و با او صحبت کنیـــد .
زمان حمام، یک لحـــظه شگـــفت انــگـــیز بین شمـــا و کودک شمــا اســت ؛ مطـمئنا، کسی در درب حمــام را میـزند ، تلفـــن زنـگ میخورد ویا مجـــبور به تغییـر وضعـیــت خود به شرایــط و وضعــیـت دیگـری میـشوید،اگــر چنـــیـــن است، یک حوله را روی کودک خود قرار دهیـد و آن را در هر کجـــا که میـــروید با خود ببرید شما هرگــز نبـــایـد آن را تنها در وان بگذاریــد، زیـرا اتــفـاقات ناگوار به آسـانی اتفــاق می افتـد.

حمام کردن نوزاد با روش های آسان

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.