خاصیت شگفت انگیز توت سفید و قرمز درختی

توت در فصل تابستان رسیده و خوشمزه می شود شما می توانید از توت به عنوان یک میوه که فواید بسیاری برای بدن دارد هر روز میل نمایید تا از بیماری هایی مانند نارسایی کلیه و یبوست در امان باشید توت تازه خاصیتش بیشتر از توت خشک شده است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر خاصیت شگفت انگیز توت سفید و قرمز درختی را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: توت سفـید یک میوه خوشمزه تابـستانـی است که طعــم بســـیـار خوشی دارد. آیا می‌دانــید خواص توت سفـیــد تازه چیـــست؟ توت سفـــیــد ماننـــد هر میوه دیـــگـــری خواص بسیــار مفـیــدی دارد که برای بدن و سلـــامـــتی ضروری هستــند. در ایـن مطلب خواص توت سفیـد تازه و همچــنـــین خواص برگ و شیره این میوه را بررسـی می‌کنیم. همـراه ما باشـید.

خواص توت سفیــد تازه

هر یک از میوه‌ـــها دارای خاصیت و فواید زیادی برای بدن هسـتنــد، در واقع میوه‌هــا یک روش درمــان سنـتــی برای انواع بیـماری‌ها محسوب میــ‌شوند. با میـــل کردن میوه‌هـا مواد مغــذی که بدن نیـاز دارد را وارد بدن خود خواهـــیــد کرد. خواص توت سفــید تازه نیز ماننـــد خیـلـــی از میوه‌ـهــای دیگـر، بسیـار زیاد اسـت و در موارد مخــتلف کاربرد زیــادی دارد. خواص توت سفیــد تازه بســـیـار فراوان است که در ادامه به چنــد موردِ مهم آن اشاره می‌کـــنـیم:

پیشــگری از سرطان

توت‌ها منـبـــع خوبی از فیـتونوترینــتی توانا به نام رزوراتـــرول (resveratrol) هســتـــنـد که همیـــن مورد باعـــث پیشــگیــری از سرطان می‌شود و هم توانـایـــی مقـابلـــه و جنــگ با سرطان را دارد.

تقویت کلیــهـ‌ــها با توت سفید تازه

یکـی دیـگر از خواص توت سفــید تازه تقویت کلیـهـ‌ها اسـت. در طب سنــتـــی ایـــن عقــیـــده وجود دارد که توت سفیـد موجب تقویت عملــکرد کلیهـ‌ها نیــز می‌شود.

توت سفیـــد و درمـــان یبوست

یبوست مشــکـــلی است که برخـی از افــراد دچار آن میـــ‌ـشوند یک راه حل برای درمان آن، میل کردن توت سفید با معــده خالی، به همـراه یک لیوان آب اســت.

درمــان سرمـاخوردگی و آنفولانزا را به توت سفیـــد بسپـارید

توت سرشار از ویتــامــین C اســـت که وجود این ویتامــیـــن باعــث درمـان سرمــاخوردگی و آنفولانـــزا میـ‌شود. پس در دوران سرماخوردگی خود از توت نیــز استفــاده کنـید تا از خواص توت سفــیــد تازه بهـرهـ‌مـــنـــد شوید.

پاک کنـــنــده کبد

یک باور عمومی در مورد توت سفیـــد ایـــن اســت که کبد را پاک و تمـیــز میـ‌کــند. پس شما نیز می‌ــتوانـــید از توت سفــیـــد تازه برای پاکـــسازی کبد خود استفــاده کنـــید.

درمــان کم خونی

توت دارای مقدار زیـادی آهـــن اســـت که باعـــث شده این میوه برای درمـان کم خونی مفیــد باشـــد. کم خونی از بیــمـــاری‌هـای شایـع در بین مردم و بخصوص ایرانــیــ‌ـــهــا میـــ‌ــباشد. میـ‌ـــتوان با مصرف توت سفــیـد تازه به جمگ ایـن بیــمـاری نیـــز رفت.

درمان سفیـــد شدن موها

در بســـیـاری از کشورها از توت‌هـا برای درمـان و علاج سفید و یا خاکــسـتری شدن زودرس موها استــفـاده می‌شود.

تصـــفیــه خون

توت‌ــها به عنوان یک تصفــیهـ‌ـکــننده خون به شمـــار می‌آیـنـد، در واقـع خون را تمیز کرده و هم باعــث افــزایـش تولید خون می‌ـــشود. در حالــت کلـی باعـث تقویت کل سیـــســم خون خواهــنــد شد. این خاصیـت را میـ‌ـــتوان جزو بهـــتــرین خواص توت سفـیــد تازه دانــســت.

خواص توت سفید در بارداری و شیــردهـی

آیـا می‌دانــید خواص توت سفــید در بارداری چیـــست؟ مصرف توت در بارداری ممـــکــن اسـت منجر به بروز حساسیت در جنین شود. ولی مصــرف توت خشـک در شیردهـــی هیچ مشکلی ندارد. مصــرف توت در شیردهــی باعــث افزایـش شیر مادر میـــ‌ـــشود. امـا بهــتر است قبــل از مصــرف توت سفـــید در دوران بارداری با پزشــک خود مشورتـی داشـــتــه باشـــیـد.

خواص برگ توت سفیـد

برای بهتــر دیـــدن و شنیـدن، با کمـــک برگ درخت توت سفید، چایی تهـــیــه کنــیـــد و بنوشید. همچنــیـــن دم کرده برگ درخت توت، خون را خنک میــ‌ــکـنـــد و الـتهاب را فرو میــ‌نـــشـانــد برگ درخــت توت نیـز صاف کننده خون و خون‌ــســاز می‌ــباشـــد. کسـانی که رماتـیـســم دارنــد از چای برگ درخــت توت برگ و میوه توت استفــاده نمایند.

خواص شیره توت سفیــد

شیره توت فواید زیادی برای بدن و سلـــامتی دارد. شیره توت سفـیـــد طبیعت گرمـی دارد، موقعی که ایــن میوه تبدیل به شیــره می‌ـــشود، تمامی خواص به صورت فشــرده در اخـــتــیـــار شمـــا قرار می‌گیرد، به گونهـ‌ای که میل کردن یک قاشق غذاخوری شیـــره توت سفـید، با میـــل کردن ۲ تا ۳ فنـــجـان از خود میوه برابر اسـت. در ادامه خواص شیــره توت سفـیـد را بررسی می‌ـــکـنـیم:

شیــره توت هم مانــنـــد شیـــره انـگور و خرمــا در درمــان و پیشگــیـری از کم خونی موثر اسـت. آهــن موجود در ایــن شیـره باعـــث رفع کمــ‌ـخونی و فقر آهن خواهـــد شد.
شیــره توت به علـــت دارا بودن انواع ویتــامیـن‌ـهای گروه B در کاهش و رفــع عصـــبـانیــت و اســتـــرس و اضـــطراب، مفــیــد است، همــچـنـــیـــن ایـــن شیـــره ضعــف بدن را نیــز از بیـن میـــ‌ــبــرد.
فیـــبر موجود در شیره توت سفـــید، باعـــث درمان و پیشگـیری از یبوست میـــ‌ــشود.
ویتامین A موجود در شیره توت باعـــث تقویت چشم و رشـــد ناخـن خواهد شد.
شیـــره توت برای رفع خواب رفتن دست و پا نیز مورد اســتفــاده قرار میـــ‌ــگیـرد.
اســـتـفـاده از شیــره توت برای درمان سردرد و سرگیـــجــه ناشـــی از کم خونی مفـــیــد می‌ـباشـــد.
شیره توت دارای آنـــتی اکــســـیـــدانـــی با نام آنتوسیـانـیـــد بوده که باعـث کاهش کلسـترول بد خون و پیشــگـیـری از بیــماری قلــبی و عروقی میـ‌ـشود.
همچـنیـن آنتــی اکــســـیــدانـ‌ــهـای موجود در این شیـــره پرخاصیـــت در پیشــگـیــری از سرطـان نیز نقـش مهــمــی دارند.
شیــره توت در تصــفیــه خون موثر است و به حفــظ سلامـت کبـــد و طحـــال کمـک میــ‌ـــکنـد.
شیــره توت به افـــزایش قدرت یادگیری و رشد و همچنـــین تامـین انرژی مورد نیـــاز کودکـان بسیــار مفـــیـــد است.

طرز تهـــیـه شیـره توت سفیــد

حال که خواص توت سفـــید تازه و خواص شیره توت را خوانـدیم، می‌ـــخواهــیم بدانــیم شیـــره توت را چگونه تهیـــه کنــیـــم؟ برای تهیه شیره روش‌های مخــتلف خانگــی، سنــتی و همچنـیـن صنـــعـتی وجود دارد. یکــی از ایــن روش‌ـها خشک کردن توت است که بعد از خشــک شدن به عنوان یک خشکـبــار یا آجـــیـــل طرفــداران زیـــادی دارد. روش دیگـــری که برای تهـــیـه شیـره میـــ‌ــتوانــید اسـتــفـاده کنید ایـــن اســت که آب توت سفیـــد تازه را بگیــرید و سپــس با خاک سفید که حاوی آهک و امـلاح معـدنـــی است، مخـــلوط کنیـد. در واقــع با افـزودن آب سفــید، آب توت را تصـفیـــه میـ‌ـــکنــیـم. پس از طی کردن ایــن مرحله، آب توت سفـــید را در پارچهـــ‌ـهـای مصنوعی فشرده کرده و خاک سفید را جدا نمــایــیـد و سپــس میـــ‌جوشانــید. در واقــعـــدر اثر جوشاندن آب مازاد توت سفید تبخـیـــر و بر میزان قنــد آن در واحد حجـــم افـزوده میـــ‌ــشود.

نکات قابل توجه در مورد توت سفیــد تازه:

1. بهـــتریــن زمــان مصرف توت قبـــل از غذا و با معده خالـــی اســـت ولی می‌توانــیــد عصـــر در فاصلــه غذای ظهـــر و شام هم توت سفید را میــل کنــیــد. روی غذاهای سنــگـــیـن، توت نخورید.

2. مصرف شیره توت سفـیــد به دلـیل نوع قند موجود در آن، بر خلــاف بیشـــتر شیرهـ‌ـــهـا برای بیمــاران دیـابـــتـــی مضـــر نیســت و آن‌ــهـــا می‌ـــتواننـــد با رعایـــت اعتـدال و مشورت با پزشــک از این ماده غذایی استفاده کننـــد.

خاصیت شگفت انگیز توت سفید و قرمز درختی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.