دانستنی های بسیار جالب در مورد آب دهن (بزاق)

آب دهن یا همان بزاق برای دندان ها بسیار مهم می باشد برخی از افراد دچار خشکی دهان می شوند که نوعی بیماری محسوب می شود بسیاری از افراد از بزاق دهن همدیگر بدشان می آید بزاق دهن حاوی نوعی مسکن و آرام بخش می باشد برخی از رفتارهای روزانه آب دهن را زاد می نمایند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دانستنی های بسیار جالب در مورد آب دهن (بزاق) را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن : برای شنیدن یکسری نکته جذاب در رابطه بزاق مهیا اید؟ به صورت میانگین غدد بزاقی شما درطول روز یک تا دو لیتر بزاق ساخت می‌نمایند . دندان‌های ما اصولا غرق در بزاق میباشند , البته بیشتر تایم ها به آن توجهی نمی‌کنیم مگر این که از دهن کسی خارج بپاشد که خیلی بد و چندش آور است . ولی بزاق یکی‌از جالبترین مایعات این سیاره است .

 

سنگ غدد بزاقی

دهانتان کم آب است؟ در گردنتان حس درد یا این که تورم دارید؟ به رنج طعام را قورت می‌دهید؟ درصورتی که جواب شما بدین سوال ها مثبت است شاید سنگ بزاق داشته باشید . سنگ‌های بزاق اصولا مانند سنگ‌های تمامی , ولی در دهن می‌باشند . آب دهن مملو از کلسیم است که گهگاه در مجاری بزاق ساخته میشوند و سنگ‌های کریستالی روشنی را ساخت می کنند . با این وجود , محققان به طور کامل مطمئن نیستند که چرا این رخداد میفتد .

آن ها عوامل عجیبی نظیر بی آبی , سوء تغذیه و دارو را اثر گذار می‌دانند ولی در غایت دقیقا نمی‌دانند که علت تشکیل این سنگ‌ها چه چیزی است . سنگ‌های بزاقی زیاد زشت میباشند و بیشتر در مردان بزرگسال مشاهده می شوند . آن ها میتوانند زیاد بزرگ شوند , در حالیکه بیشتر سنگ‌های بزاقی حدود دو میلیمتر می‌باشند , بعضا اشخاص سنگ هایی به بزرگی ۷ سانتیمتر در دهانشان داشته اند! این سنگ‌ها احتمالا دوچندان دردناک باشند , علی الخصوص این که مجاری بزاقی را مسدود می نمایند و سبب به التهاب و عفونت می گردند .

در‌صورتی‌که چنین سنگی در دهانتان داشتید چه عمل کنید؟ بستگی به مقدار سنگ دارااست . سنگ‌های ریز را می‌توان با مکیدن آب نبات‌های ترش بیرون کرد . این آب نبات‌ها غدد بزاقی شما‌را فعال میکنند و رودی از بزاق در دهانتان روان می نمایند که با فشار سنگ‌های بزاقی را آزاد می‌نماید . بعضی وقت ها پزشکان به آرامی مجرای بزاقی را ماساژ میدهند و انسداد را برطرف می کنند . درصورتی که سنگ همیاری نکند یا این که خیلی بزرگ باشد , احتمالا دندانپزشک ابتدا با استفاده از امواج آن را خرد کرده و آنگاه بیرون نماید . ولی روش سنتی جراحی نیز موجود هست و اگرچه درد چندانی ندارد , البته تماشای آن کینه ورزی انگیز است .

 

آب دهن هیولای هیلا اشتها را کم می نماید

آیا معتاد به شکلات هستید؟ اکثری از اشخاص به مزاح میگویند که معتاد شکلات می باشند , البته عده‌ای نیز وجود دارا‌هستند که حقیقتا به طعام اعتیاد دارا‌هستند . شکلات سرشار از شکر و چربی است : موادی که مسیرهای پاداش مغز را فعال میکنند , به عبارتی کاری که موادمخدر غیر رسمی نیز میکنند . در واقع دانشمندان گروه تست هایی را انجام داده اند که نشان می دهد اعتیاد طعام مشابه اعتیاد به مواد مخدر حقیقی وواقعی است .

اگرچه بیشتر ما به مواد غذایی اعتیاد نداریم , ولی با ولع و اشتهای فراوان به خوراک یا این که شم گناه ناشی از پرخوری دست و پنجه قابل انعطاف کرده ایم . البته اکنون روش جدیدی موجود است که به اشتهایمان یورش کنیم و آن نیز استفاده از مارمولک هایی است که در آمریکای شمالی معاش می کنند . همگی از نیش خطرناک هیولای هیلا ( Gila monster ) می‌ترسند , البته بزاق این حیوان قادر است برای مدام به اعتیاد و اشتهای شما نسبت به خوراک پایان دهد .

پژوهشگران کالج گوتنبرگ در سوئد , کشف کردند که بزاق هیولای هیلا سرشار از مخلوط اکسندین – ۴ است . اکسندین – ۴ نظیر مواد مخدر , بخشها هدف و پاداش مغز را زیر تاثیر قرار میدهد و فارغ از میل کردن غذای حقیقی و واقعی , ولع و اشتهای شما نسبت به طعام را راضی می کند . پژوهشگران این اثر هیجان آور را روی موش‌های آزمایشگاهی پیاده کردند . جوندگان به پرخوری معروف میباشند , ولی پس از مصرف اکسندین – ۴ اشتهای خویش را از دست دادند . محققان به آن ها طعام و شکلات دادند , ولی موش‌ها تمایلی به آن ها نشان ندادند . محققان امیدوارند که در آتی , اشخاصی که نقص‌ رژیم غذایی دارا‌هستند یک قرص بزاق این مارمولک را مصرف و به راحتی یک سری کیلوگرم کم نمایند . اکسندین – ۴ مجال جذاب دیگری نیز ارائه می دهد , ازآنجاکه بخش ها پاداش و هدف مغز , میل ما به مواد مخدر و الکل را نیز در اختیار گرفتن می نمایند , احتمال دارد بزاق هیولای هیلا بتواند این اعتیاد را نیز از بین چیره شود .

بزاق دربردارنده مسکن ارگانیک است

دهن جای خیره کننده و غریبی است . خیر صرفا قابلیت و امکان وجود ۷۲ جور باکتری متعدد در آن موجود هست , بلکه یکی‌از قوی‌ترین مسکن‌های شناخته شده به وسیله آدم را ایجاد میکند . بزاق سرشار از ماده‌ای به اوپیورفین ( opiorphin ) است ,برای آزمودن اثربخشی اوپیورفین , پژوهشگران موسسه پاستور پاریس یک ماده شیمیایی دردناک به موش‌ها تزریق کردند . آن‌گاه به آنها اوپیورفین اعمال کردند و دیدند که درد موش‌ها التیام یافت . آن‌گاه پژوهشگران به تنی چند از آنان مورفین و به چندین دیگر اوپیورفین تزریق کردند . آنگاه موش‌های بیچاره را ناچار کردند روی بستری از سوزن منش بروند . معین شد موش هایی که به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنشان یک میلی گرم اوپیورفین به آنها تزریق شده بود به هیچ عنوان درد را شم نمی‌کردند . در حالی که به سه میلی گرم مورفین نیاز داشتند تا پنجه هایشان در قبال درد سوزن‌ها بی شم شود .

 

این تفاوت بزرگی است . محققان از نتایج تست اوپیورفین خوشنود می‌باشند . اوپیورفین خیر صرفا موثرتر از مورفین است بلکه هیچ جنبه اعتیاد آوری ندارد . پژوهشگران معتقدند که اوپیورفین خواص ضدافسردگی نیز دارااست . نیز چنین دیدنی است که آدم هزاران سال است در ادامه راهی برای کاهش دردهای خویش است و درحال حاضر آن را در دهن خویش پیدا کرده است!

استفاده از موبایل آب دهن را ارتقا میدهد

چنانچه دیدید کسی دهانش کف کرده نترسید , احتمالا صرفا مضاعف با موبایل کلام نموده باشد . طبق پژوهش ها یکی مرکزها تحقیقاتی و دانشکده دندانپزشکی هند , اشخاصی که زمان متعددی را با گوشی کلام می کنند بیشتر از بقیه افراد آب دهن ایجاد مینمایند . در سال ۲۰۱۲ محققان ۱۴۲ کمپانی کننده را به دو مجموعه تقسیم کردند : دسته‌ اولیه که دوچندان با گوشی کلام می نمایند و دسته‌ دوم که در اختیار گرفتن شده حرف می‌نمایند . مدل اولیه بیشتراز دو ساعت در طول روز با تلفن همراه خویش حرف میکنند و مدل دوم زمان محدودی را .

در‌این تحقیق محققان بدون چاره بودند جریان آب دهن را در غدد بناگوشی کمپانی کنندگان ثبت نمایند . این ارگان‌ها وسیع ترین غدد بزاقی در تن ما میباشند و محققان دریافتند که مقدار غدد بناگوشی اشخاص جور نخستین بزرگتر از میانگین است و تراز جریان خونشان نیز بیشتر است . خیر صرفا این , بلکه آنها آب دهن بیشتری نیز ایجاد می‌کردند . اشخاصی که فراوان از گوشی استفاده می‌کردند ۲۶ درصد بیشتر از مجموعه دوم آب دهن ایجاد می‌کردند . اما این ارتباط علت و معلولی نیست . در حقیقت تابیدن الکترومغناطیسی تلفن‌های همراه موجب بزرگ شدن غدد بزاقی و ایجاد حجم متعددی از آب دهن می گردد ; بدین ترتیب یا این که می بایست موبایل خویش را بیشتر وقت‌ها پاک نمائید , یا این که صرفا از پیام متنی استفاده فرمائید .

اشخاص درونگرا بزاق بیشتری ترشح مینمایند

انسان‌ها به دو گونه درونگرا و برونگرا تقسیم میشوند . اشخاص درونگرا عملکرد می‌نمایند خودشان را پنهان نمایند و از توده به دور نگه دارا هستند , به رنج با دیگر افراد کلام می کنند و هنگامی این عمل را می‌نمایند مغزشان به شدت برخورد نشان می دهد . سیستم فعال کننده مشبک ( RAS ) قسمتی از مغز است که به تماس اجتماعی جواب میدهد .

این نظریه می گوید که درونگرا‌ها نسبت به اشخاص برونگرا کار بیشتری در سیستم فعال کننده مشبک خویش دارا‌هستند . در واقع پژوهشگران معتقدند که سیستم فعال کننده مشبک اشخاص درونگرا فراوان راحتتر از اشخاص برونگرا تحریک می شود ; به این ترتیب زمانی درونگرا‌ها با سایر افراد رابطه برقرار می‌نمایند , سیستم فعال کننده مشبکشان پاره ای مضطرب میشود . صرفا خط مش آهسته کردن آن اجتناب ازمحرک‌های فرنگی نا مطلوب ( اشخاص دیگر ) است .

ولی RAS وظیفه دیگری نیز دارااست و علاوه بر در دست گرفتن مهارت‌های اجتماعی , میزان ترشح بزاق را هم در دست گرفتن مینماید و به لطف آن پژوهشگران میتوانند با اعتنا به میزان آب دهانتان متوجه شوند که شما درونگرا یا این که برونگرا می‌باشید . برای این فعالیت تنها به یک لیمو نیاز است . در سال ۱۹۶۷ استادان موسسه روانپزشکی دانش گاه لندن آزمایشی روی ۱۰۰ داوطلب انجام دادند . آنها آب لیمو را روی لهجه داوطلبان فشار می‌دادند و ترشح آب دهن آنها‌را مشاهده می‌کردند . روشن است که چه درونگرا باشید چه برونگرا این رخداد می‌ افتد , ولی اشخاص درونگرا ۵۰ % بزاق بیشتر ترشح می کنند . به‌این ادله که RAS درونگرا‌ها خیلی فعال است ; براین اساس احتمالا خوبتر باشد درونگرا‌ها بیشتر زمان ها دهن خویش را بسته نگاه دارا‌هستند .

بزاق می تواند سن شمارا نشان دهد

این روز‌ها به مشقت می‌توان نام و نشان جعلی داشت . در عصری که تکنولوژی پلیس با گاز در هم اکنون ترقی است , مجرمان مجبورند مراقب کوچکترین تکان خویش باشند یا این که به زندان میفتند ; و اکنون پژوهشگران متوجه گردیده اند که آب دهن نیز میتواند آن ها را لو دهد . DNA بزاق ما به مرور زمان تغییر‌و تحول می‌نماید . هر چه سن ما بالاتر می‌رود DNA تحت فرآیندی به نام متیلاسیون قرار می‌گیرد. این فرآیند شیمیایی ژن‌های خاصی را براساس عوامل محیطی مثل رژیم غذایی فعال یا غیر فعال می‌کند. اساسا هرچه پیرتر می‌شویم، متیلاسیون نحوه ابراز ژن‌ها را تغییر می‌دهد.

باتوجه به این موضوع، محققان DN نزدیک به ۱۳۰ نفر را آنالیز کردند. آن‌ها با تمرکز روی دو ژن که بیشتر از بقیه تحت تاثیر قرار می‌گیرند، توانستند سن شخص را با تقریب 5 سال تعیین کنند. این یافته می‌تواند به کارآگاهان برای شناسایی مجرمان کمک کند، ولی به پزشکان هم می‌تواند کمک کند. جالب است که سن DNA ما که سن بیولوژیکی نیز نامیده می‌شود، همیشه با سن تاریخی ما مطابقت ندارد. به همین دلیل محققان سن را در یک محدوده ۵ ساله تخمین می‌زنند. اگر پزشکان سن بیولوژیکی را بدانند می‌توانند درمان‌های بهتری را برای بیماران خود در نظر بگیرند. این کشف به همه کمک می‌کند، به جز مجرمان و کلاهبرداران که دیگر مجبورند چند فنجان آب دهان هم با خود به صحنه جرم ببرند.

 

بزاق خفاش خون آشام به درمان سکته مغزی کمک می‌کند

افراد کمی از چیروپتوفوبیا (ترس از خفاش) رنج می‌برند. خفاش‌های خون آشام نفرت انگیز هستند، اما شاید این همه نفرت بیجا باشد. آن‌ها خون می‌خورند، ناقل هاری هستند و شبیه شیاطین جهنمی هستند، اما ممکن است روزی آب دهانشان زندگی شما را نجات دهد. بزاق خفاش خون آشام پر از آنزیم دسموتپلاز (DSPA) است. این آنزیم مانع لخته شدن خون می‌شود و می‌تواند برای کمک به سکته مفید باشد.

حدود ۸۷ درصد از سکته‌های مغزی که در آمریکا رخ می‌دهند سکته ایسکمی هستند؛ و زمانی اتفاق می‌افتند که خون در رگ‌های مغزی لخته شده و مانع رسیدن اکسیژن شود. حملات ایسکمی ممکن است منجر به فلج، مشکلات گفتاری یا حتی مرگ شوند. در حال حاضر پزشکان از پروتئینی به نام فعال کننده پلاسمینوژن بافت (tPA) برای از بین بردن لخته‌های خون استفاده می‌کنند، اما اگر تا سه ساعت بعد از سکته اعمال نشود، tPA موجب آسیب جدی به مغز می‌شود. متاسفانه بیشتر بیماران دیر به بیمارستان می‌رسند و tPA دریافت نمی‌کنند.

محققان دانشگاه موناش استرالیا آزمایش هایی روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند تا اثر DSPA را با tPA مقایسه کنند و متوجه شدند نه تنها DSPA موثرتر است بلکه بی خطرتر هم هست. دانشمندان متوجه شدند که پزشکان می‌توانند آنزیم براق خفاش را تا ۹ ساعت بعد از سکته ایسکمی به بیمار اعمال کنند بدون اینکه نگران هرگونه آسیبی به مغز آن‌ها باشند.

والدین بزاق فوق العاده ای دارند

پستانک‌ها بهترین دوست والدین یا شاید بدترین کابوس آن‌ها هستند. هرچند آن‌ها بچه‌ها را در طول روز ساکت نگه می‌دارند، اما میکروب زیادی به خودشان می‌گیرند مخصوصا اگر روی زمین بیفتند. وقتی پستانک روی زمین می‌افتد بیشتر والدین انواع میکروب کش‌ها را به کار گرفته و سپس آن را زیر آب سرد می‌شویند. اما پدر و مادرانی هم هستند که به جای این کار، پستانک را برمی دارند، در دهان خود می‌گذارند و میکروب هایش را می‌مکند.

شاید نادرست به نظر برسد، اما محققان دانشگاه گوتنبرگ اعتقاد دارند که این کار والدین، کودکان را در برابر آلرژی‌ها واکسینه می‌کند. در تحقیقی که روی ۶۵ نوزاد انجام شد، دانشمندان سوئدی بچه هایی که والدینشان پستانک آن‌ها را می‌شستند را با آن هایی که با زبان زدن تمیز می‌کردند مقایسه کردند. افراد دسته دوم به احتمال کمتری به بیماری‌های اگزما یا آسم دچار می‌شدند.

محققان معتقدند وقتی والدین با دهانشان پستانک کودک را تمیز می‌کنند، برخی از باکتری‌های بی ضرر خود را به دهان کودک انتقال می‌دهند. این باکتری‌ها یکی دو عفونت را دیده اند و می‌دانند چگونه با بیماری‌ها مبارزه کنند. وقتی این باکتری‌ها به میکروبیوم نوزاد وارد می‌شوند، سیستم ایمنی را مانند سربازان نظامی آموزش می‌دهند. هم چنین به سیستم کودک آموزش می‌دهند که هنگام مواجهه با بادام زمینی یا گربه آرامش خود را حفظ کند.

تجارت غیرقانونی بزاق

احتمالا در مورد مجرمانی که اسپرم، بخش هایی از خرس و پوست مار پیتون را معامله می‌کنند شنیده اید، اما در آفریقای جنوبی، گروه خاصی از مجرمان با آب دهان خود تجارت می‌کنند. سل یکی از مشکلات بزرگ آفریقای جنوبی است. نیم میلیون نفر هر سال به سل مبتلا می‌شوند و به خاطر مشکلاتی مثل ایدز و سوء تغذیه، این بیماری به سرعت در حال گسترش است. دولت کمک هزینه درمانی به افراد مبتلا به سل می‌دهد تا به آن‌ها کمک کند و این جاست که مجرمان وارد عمل می‌شوند.

در اواخر سال ۲۰۱۳، نرخ بیکاری آفریقای جنوبی ۲۴ درصد بود. با وجود فرصت‌های کمی که وجود داشت برخی از افراد که ناامید شده بودند تصمیم گرفتند دولت را فریب دهند. افراد سالم به امید دریافت کمک هزینه‌های پزشکی، به فروشندگان آب دهان روی آوردند، قربانیان سل به کلینیک‌های پزشکی می‌رفتند و چند بطری برای نمونه بزاق خود تهیه می‌کردند. آن‌ها بزاق خود را در این بطری‌ها می‌ریختند و به قیمت ۴.۵ تا ۹.۲ دلار می‌فروختند. سپس خریداران این بطری‌ها را به کلینیک‌ها می‌بردند. طبق قوانین کارکنان باید افراد را هنگام تولید بزاق مشاهده کنند، اما بیمارستان‌ها آنقدر شلوغ است که کسی فرصت این کار را ندارد. آن‌ها آنقدر عجله دارند که بطری جعلی را می‌گیرند و گواهی عدم سلامتی را به بیماران خوشحال می‌دهند. این یک تجارت غیرقانونی و کثیف است، اما سود زیادی دارد. هرچند رقابت در این بازار بسیار شدید است.

دانستنی های بسیار جالب در مورد آب دهن (بزاق)

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.