دانستنی های جالب و باورنکردنی در مورد کفش

کفش یکی از مهمترین لباس برای پاهایمان می باشد و باعث می شود انگشت و خود پا را در مقابل ضربه ها و آسیب های جدی حفظ می نماید شما می توانید با استفاده از کفش های مناسب از پاهایتان مراقبت نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دانستنی های جالب و باور نکردنی در مورد کفش را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن : چه کفش‌های ورزشی مارک بپوشید , چه کفش‌های زشت و کهن کراکس , در هر مورد هرکسی که‌این مقاله را میخواند دست کم یک جفت کفش دارااست . کفش‌ها نقش مهمی در معاش ما دارا هستند , از انگشتان ما مراقبت می کنند , سبب میگردند جذاب‌تر به حیث برسیم و امداد می‌نمایند پاره ای قد بلندتر به حیث بیاییم ; و تحت عنوان یکی قدیمی‌ترین نوآوری‌های آدم , کفش‌ها زمان متعددی برای تغییر‌و تحول معاش ما و تاثیر گذاشتن روی تن ما داشته اند .

 

بیل نای پای بالرین‌ها را نجات اعطا کرد

بیل نای یکی‌از محبوب‌ترین پژوهشگران دنیاست . وی کسی است که باله اسلیپر ( کفش باله ) را ابتکار عمل کرد . نای درباره‌ی پای بالرین‌ها دوچندان نگران بود . وی بعداز فیلمبرداری «بیل نای مرد علم» متوجه چیز نگران کننده‌ای شد . کفش تعداد متعددی از بالرین‌ها خونی بود . بیل متوجه شد که زمانی بالرین‌ها در هم اکنون اجرا میباشند گرانش تن آن‌ها‌را درسمت زمین می کشد در حالی که کف نیرویی در سوی بالا وارد مینماید . مخلوط این نیرو‌ها پای بالرین‌ها را آزار می دهد بدین ترتیب تصمیم گرفت کفش راحت تری برای آنها بسازد . کفش‌های انگشتی نای پای بالرین‌ها را از آسیب‌های دور از شوخی مراقبت می کرد .

هرنر هرتزوگ کفش هایش را خورد

صحنه‌ای از فیلم «جویندگان طلا» که چارلی چاپلین کفش هایش را خورد را به یاد می‌آورید؟ وی در یک گردباد وحشیانه در کلبه خویش گیر افتاده بود و از فشار گرسنگی تصمیم گرفت کفشش را بپزد و بندهایش را مانند پاستا بخورد . خوشبختانه کفش وی برای سیستم گوارش بشر قابل هضم بود , البته ورنر هرتزوگ خوش اقبال کمبود .

هرتزوگ یکی مشهورترین فیلمسازان آلمانی , فیلم‌های کلاسیکی نظیر خشم معبود و مستندهایی نظیر مرد گریزلی را کارگردانی کرد . نیز چنین وی از شرط بندی‌های احمقانه لذت می برد . یک روز وی در درحال حاضر گپ زدن با کارگردان آتی «ارول موریس» بود که موریس خاطرنشان کرد یافت کردن میزان دارایی برای فیلم هایش چقدر مشقت بار است . هرتسوگ که می‌خواست دوستش را به معضل بکشد به موریس خاطرنشان کرد که به سعی کردن ادامه دهد و در‌حالتی که بتواند یک فیلم را به پایان برساند حاضر است کفشش را بخورد . موریس عاقبت در سال ۱۹۷۸ توانست «درهای بهشت» را منتشر نماید و هرتسوگ بدون چاره شد به قسم خویش وفا نماید . وی در سال ۱۹۸۰ کفشش را با سیر و روغن اردک پخت و استارت به میل کردن کرد . هر چند قابل میل کردن بود , البته به خوشمزگی کفش چاپلین فقدان .

کفش های اسرارآمیز شهر هانوفر

هر شهری رازهای اسرارآمیز خودش را داراست . هانوفر در سراسر ایندیانا به خاطر یک پدیده مضاعف تعجب آور شناخته می گردد . در پنجاه سال اخیر یا این که احتمال دارد نیز بیشتر , یک جمع کفش اسرارآمیز در کناره تقاطع خیابان ۱۰۰۹ و کالومت توده می گردند . طی سال‌ها , هر دسته کفشی که فکر کنید در‌این تقاطع چشم شده , از چکمه‌های گاوچران‌ها تا کفش‌های دلقک . بیشتر کفش‌ها نسبتا کهنه می‌باشند , البته تعداد متعددی از آنان نیز مارک و جدید می باشند و مستقیما از دکان آمده اند . مسئولین بزرگ راه تر و تمیز کفش‌ها را توده می کنند , البته جمع کفش‌ها هیچ وقت برای بازه طولانی ناپدید نمیشود ; و به محض این‌که انبوه کفش‌ها ناپدید میشود یکی دیگر جایش می گیرد . اگرچه به لحاظ میرسد علم آموزان پشت این مسئله میباشند , ولی هیچکس در شهر هیچ گاه مسئولیت آن را به عهده نگرفته و حتی‌د‌ر اکنون ارتکاب این جرم بازداشت نشده است . عجیب‌تر از تمامی این که هیچکس نمی داند که‌این روایت چطور استارت شده‌است .

کفش خردسال ها رومی آرم حالت اجتماعی آنها بود

اگر چه تکنولوژی در هزاران سال اخیر دوچندان تکامل یافته است , ولی طبیعت بشر کم کم عوض شده نموده است . مثلا , رومی‌ها به عبارتی قدر به مد اهمیت می دادند که ما می‌دهیم . کفش‌ها نقش بزرگی در معاش رومیان داشتند و نیز عوام و نیز محجوب زادگان می‌دانستند که کفش پیام مهمی را منتقل می‌نماید . کفش‌ها اذن میدهند که کلیه بدانند شما که میباشید و چقدر پول دارید همانطور که روز جاری نیز همین نقش را دارا هستند . ولی در آن روز‌ها سیستم مقداری رسمی‌تر بود .

به گفته باستان شناسان , کودک ها رومی کفش هایی می‌پوشیدند که دقیقا مشابه والدینشان بود ; و این به خاطر آرزوی شیرین آنان فقدان که مشابه بابا و مادرشان باشند . بلکه این کفش‌های یکسان می‌گفتند : «من بدین طبقه جتماعی وابستگی دارم . » هنگامی دانشمندان منزل یک شخص ثروتمند را کشف می‌کردند یک جفت کفش بچگانه دقیقا به صورت کفش‌های مرد هم پیدا کردند . این کفش از چرم گران قیمتی تشکیل‌شده بود . البته باستان شناسان هنگام کاوش در محله سربازان کفش‌های بچگانه‌ای پیدا کردند که دقیقا مشابه چکمه‌های جنگی بود و نشان می‌داد بابا نوباوه یک سرباز است .

با این وجود , لژیونرهای رومی تحت عنوان یک کدام از قدرتمندترین ارتش‌های مورخ بشریت مرتکب جنایت بزرگی نسبت به مد شدند . دانشمندان در سال ۲۰۱۰ در اکنون تحلیل یک جفت کفش تابستانی رومی دریافتند که زنگار روی یک کدام از میخ‌ها آرم هایی از جوراب داراست . آری , رومیان عادت وحشیانه پوشیدن جوراب با دمپایی را مد کردند . ولی این صندل‌ها در شمال یورکشایر پیدا شدند و ممکن است سربازان به برای حفاظت از سوزوسرما به آن نیاز داشته اند .
اسا جت کفش را ابداع کرد.

 

ناسا جت کفش را اختراع کرد

ده سال ۱۹۶۰ ده سال پرکاری برای ناسا بود . رقابت فضایی در جریان بود , ماه آرزوی کلیه بود و فضانوردان جالبترین اشخاص روی زمین بودند . ولی در حالتی‌که پژوهشگران فعالیت روی این پروژه علمی تخیلی خاصی را به پایان رسانده بودند , مسافرت فضایی جالبتر نیز می شد . پژوهشگران ناسا در درحال حاضر تست روی یک جفت کفش تماما کاربردی بودند . ایده هوشمندانه جت کفش‌ها وابسته به مهندس ناسا «جان دی . برد» بود . وی با الهام از سکوی پرواز و روشی که غواصان خودشان را با کفش‌های شنا به جلو تکان می دهند , یک جفت کفش ساخت که دقت فضانوردانی مانند تونی استارک را جلب کرد .

 

این کفش‌ها روی کفش فضانورد پوشیده و به یک کوله پشتی مملو‌از اکسیژن زیر فشار متصل می‌شدند . چنانچه فضانورد می‌خواست به جلو جنبش نماید , با انگشت شست پا , کلید کفش را فشار می‌داد تا جریان اکسیژن از کفش هایش بیرون شود . از آن جا که این کفش‌ها هیچ امر هدایتگری نداشتند , فضانوردان با پاهای خویش آن را ساماندهی می‌کردند . این سیستم خیر صرفا با حستعادل بشر بازی میکرد بلکه به فضانوردان اذن می‌داد دست هایشان را در مواقعی که نیاز به انجام کاری دارا هستند آزاد نگه دارا هستند . کفش‌های جت زیر آزمایش‌های متعددی قرار تصاحب کردن , ولی دانشمندان هنوز به آن تردید داشتند . آن ها مطمئن نبودند که سوئیچ انگشتی در جامه زیر فضار نیز فعالیت میکند و نگران بودند که کفش‌ها متعددی سنگین وزن باشد . در غایت جت کفش‌ها فراموش میگردند .

کفش رهبران عالم

رهبری عمل مالامال استرسی است . آن ها بایستی با مشکلات مبرم سرزمین دست و پنجه قابل انعطاف نمایند و بدتر از همگی , مدام نگران کفش هایشان باشند . مثلا کفش‌های مدیر جمهور ایالات متحده به لطف فعالیت دشوار جانسون و مورفی مدام شیک است . این شرکت در سال ۱۸۵۰ بهره‌برداری شده و کفش‌های مدیریت جمهورهای گوناگون از میلارد فیلمور تا باراک اوباما را تامین می کند ; و حال که در این زمینه کلام میکنیم جذاب است بدانید که آبراهام لینکلن اصلی ترین و رادرفورد بیرچارد هِیز کوچکترین پا را داشتند .

ولی هنگامی کلام از سبک می شود , ملکه الیزابت از همگی پیشی میگیرد . لباس‌های ملکه به وسیله تیمی از کارشناسان مد در یک برنامه کامپیوتری بررسی میگردند که زمان و علت پوشیدن لباس‌های او‌را دنبال می کند . بنابراین وی هیچ گاه یک جامه را دوبار نمی‌پوشد . نیز چنین مراقبت‌های متعددی در رابطه پاهای وی در حیث گرفته می شود . همانگونه که ملکه نباید در میانه یک اتفاق افتاد لیز بخورد , طراحان می بایست مطمئن شوند که کفش هایش تا حد ممکن قابل انعطاف می‌باشند . چهت نیل به حداکثر راحتی , ملکه یک مستخدم دارااست که کفش‌های اورا میپوشد تا مطمئن شود عالی و راحت می باشند . این فقط یک کدام از مزایای کوچک ملکه بودن است .

کفش طریق دویدن را تغییر‌و تحول می دهد

دانیل لیبمن , زیست شناس هاروارد داعیه می نماید که دویدن با پای لخت برای تن حقیقتا خوب تر از دویدن با کتانی است . کفش‌های دو حدود ۴۰ سال است که دوست داستنی گردیده اند . قبلی از آن , مردمان ناچار بودند سوای آن ها بدوند و طبق کشف لیبمن این کفش‌ها شیوه دویدن ارگانیک را مضاعف تغییر‌و تحول می دهند . وی دویدن چند مجموعه از ورزشکاران آمریکایی و کنیایی را با و سوای کفش روءیت کرد .

کسانی که کفش می‌پوشیدند اولیه با پاشنه خویش به زمین می‌آمدند در حالیکه اشخاصی که پا عریان می‌دویدند اولیه نخستین انگشتان یا این که کف پایشان را روی زمین قرار می‌دادند . زمانی روی پاشنه فرود می آیید شوک عظیمی را به تن خویش وارد میکنید . نظیر این که کسی با چکشی که دو یا این که سه برابر وزن بدنتان است به پاشنه شما ضربه بزند . البته ماجرای پابرهنه دویدن به طور کامل مختلف است . هنگامی اولیه انگشتانتان را روی زمین میگذارید نسبتاً هیچ نیرویی به پای شما ضربه نمی‌زند , چون وزنتان خوب تر توزیع می گردد و قدم هایتان منعطف‌تر می باشند . همانگونه که لیبمن اشاره می‌نماید , هیچ راهی نیست که اجداد ما ( سوای امداد آدیداس یا این که پوما ) روی پاشنه خویش فرود بیایند .

فعالیت جراحی سیندرلا

کفش‌های پاشنه بلند اصولا برای مردان ابداع شده بودند مخصوصا برای سربازان اهل ایران . زنان در ده سال ۱۶۳۰ بود که استفاده از این کفش‌ها را آغاز کردند . از آن به آن‌گاه کفش‌های پاشنه بلند تبدیل به مد زنان شدند و در حالی که بعضا آنان‌را نشانه ظلم میبینند بعضی دیگر علامت توانمندسازی یا این که میل جنسی میدانند . البته زیبایی بها دارااست و هرکسی که از این کفش‌ها استفاده کرده می داند که دردناک می‌باشند مخصوصا در حالتی که پاهای به طور کامل بی عیب و نقصی نداشته باشید .

البته کار جراحی سیندرلا عهد و پیمان می دهد پوشیدن پاشنه بلند را برای زنان راحت‌تر مینماید . این کار مشتمل بر بخش‌های نسبتا ساده‌ای مانند از بین بردن پینه‌های آزاردهنده پا و آن گاه تزریق کلاژن است که پزشکان سرنگی را در کف پا فرو برده و با چربی لبریز می نمایند . ولی بدترین نصیب این فعالیت دربرگیرنده انگشتان می شود . گفته می شود که یک‌سری انگشت پای چپ زنان بلندتر از سایر است و آنها‌را ناچار می کند که دو سایز گوناگون کفش بپوشند . با امداد جراحی سیندرلا , پزشکان انگشت‌ها را یه خرده کوتاه می‌نمایند و اختلال آنها‌را حل مینمایند . چه بسا از آن بدتر بعضا زنان انگشت کوچک پایشان را به طور کامل جدا می کنند و شم میکنند با چهار انگشت راحتتر می باشند .

دانستنی های جالب و باورنکردنی در مورد کفش

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.