درمان خانگی بواسیر با تغذیه مناسب و استفاده از این غذاها

اگر بواسیر مدت طولانی باقی بماند و درمان نشود ممکن است منجر به عوارضی مانند خونریزی مزمن، مرگ بافت و حتی سرطان مقعد یا کولورکتال شود درمان با بواسیر و کاهش علائم با مواد ساده و طبیعی، دشوار نیست در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر درمان خانگی بواسیر با تغذیه مناسب و استفاده از این غذاها  را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

1-یخ
اولین درمان خانگی که به شدت توصیـه می شود یخ اســـت. یخ به کاهــش رگ های خونی کمــک می کنـد، تورم را کاهش می دهد و فورا باعـث آرامش و کاهـش درد می شود.

یک پک یخ یا یک قطعـه ذوب شده را به مدت 10 دقـــیـــقه در یک پارچه در منطقــه آســیب دیده قرار دهـــیـد. ایـن کار را چند بار در روز انـجام دهید تا خونریزی کاهش یابــد.

شمـــا حتـــی می توانــیـد از یک بسـته کوچک از سبـــزیـجات یخ زده مانـــنـــد نخود فرنگـــی یا ذرت اســتفــاده کنــیـد. بســتـه را در یک حوله قرار دهیـد و سپـس آنرا روی بواســـیر قرار دهـیــد. این کار را برای 20 دقــیقـه، سه بار در روز انـــجام دهـــیـد.

2. آلوئه ورا
آلوئه ورا یکی از بهـتــریـن مواد طبیعـــی برای درمان بواسیـر اســـت. خواص ضد الــتــهابی و درمـانـی آلوئه ورا باعث کاهــش تحــریـک بواســـیر می شود. آلوئه ورا می تواند برای بواسیـر داخـلــی و خارجــی استفـاده شود.

برای درمـان بواســـیــر خارجی، کمـــی از ژل آلوئه ورا را بر روی مقـــعد قرار دهـید و به آرامی ماساژ دهیـــد. ایـن روش ساده، درد را تسکــین می دهد و احســـاس سوزش را کم می کند.

برای درمـــان بواسـیـــر داخلـــی، برگ آلوئه ورا را برش بزنـید. اطمـیـنان حاصـل کنید که بخـش هایی از خار ماننـد گیاه را قطع کنـــیـد. نوارهــا را در ظرف قرار دهــیــد و آنــهـا را فریـــز کنیـــد. برای از بیــن بردن درد، سوزش، و احــســاس خارش آلوئه ورای سرد را بر روی بواسیـــر قرار دهـید.

آلوئه ورا یکـی از بهـتریـــن مواد طبـــیـــعی برای درمان بواســـیر اســت

3. آب لیـــمو
آب لیمو حاوی مواد مغــذی مخــتلـف است که می توانــد با تقویت مویرگ ها و دیواره های رگ های خونی بواسیر را تسکـین دهــد.

مقـداری پنـــبــه را به آب لیـمو تازه آغشته کرده و آنـرا روی بواســـیـر قرار دهیـد. در ابــتـدا، سوزش خفیفــی خواهـــید داشـت، امــا به زودی درد کاهش می یابـــد.

نصـف لیـــمو را به یک فنجان شیـــر گرم بیـفزایـیـد و آن را بنوشیـد. این کار را هر سه ساعـت برای نتیــجه بهـتـر انـــجـام دهـیـد.

نصــف قاشـــق چای خوری از آب لیمو، آب زنــجبیل، آب نعـــناع و عسل را با هم مخــلوط کنــیـد. مخـلوط را یکـــبار در روز مصرف کنـیـد.

آب لیــمو حاوی مواد مغذی مختلف اسـت که می توانـــد بواسـیـــر را تســکـــیـــن دهـــد

4. روغن بادام
روغن بادام که مخصوص خواص جذب کننـــده و نرم کنـنده اســـت، عمـــدتـــا برای درمـان بواســیـــر خارجــی اسـتــفـاده می شود. پنـــبـه را در روغن بادام خالص قرار دهـیـد و آن را در منـطـقـــه آسیب دیـده قرار دهیـــد. این کار باعـث کاهــش الــتــهـــاب و کاهش احــساس سوزش و خارش می شود. این کار را چند بار در روز انـجام دهــیـد.

5. روغن زیتون
روغن زیتون دارای خواص ضدالـــتـهابی و آنـــتـــی اکـــسـیدانـی است و برای درمـان بواســـیـــرهـــای خارجـــی مورد اســـتـفـاده قرار می گیـرد. این روغن به افــزایش الـــاستــیــســیـــتــه عروق خونی کمـــک کرده و باعـــث کاهــش الـــتهــاب و کاهـــش انـدازه عروق خونی در کانال مقعد می شود.

روزانــه یک قاشق چایخوری روغن زیـــتون مصرف کنـیـد. ایــن ماده به کاهــش الــتهاب کمک کرده و عمــلـکرد سیـستـم دفـع ادرار را بهـــبود می بخشد.

آب برگ آلو را خارج کرده و آن را به روغن زیـــتون اضافه کنـیـــد. ایــن مخـلوط را روی بواسیـر خود اعمــال کنید. ایــن کار باعـــث کاهـــش درد و تورم می شود.

روغن زیــتون دارای خواص آنتی اکســـیـدانــی است و برای درمان بواسیرهـــای خارجی منـاسـب است

6. دانــه های کامــل
اگر از بواســـیر رنج می بریـد، غذاهـــای حاوی غلـات کامل مصرف کنـیـــد. تمام محصولات غلات کامـل حاوی مقـدار زیـــادی فیــبر اســت، که در کاهش علائم بواسـیر و خونریزی بسیـــار موثر اسـت. ایـــن مواد مغـذی به پاک کردن سیــستـم دستگـــاه گوارش کمـک می کنـد، از از یبوست جلوگیری می کنـــد و به روده اجازه کارایی بیـــشتــر می دهـد. غذاهای غنی از فیــبر می توانـــد مدفوع را تسکـــین دهد و حجم آن را افزایـش دهد، که باعـث کاهش فشار خون در هنـگـام حرکت روده می شود. برخــی از بهــتـــریــن محصولات کل دانــه عبارتـــنـد از جو، ذرت، برنـج قهوه ای، ارزن، چاودار و گندم سیـــاه.

اگــر از بواســـیـر رنج می بریـد، غذاهـای حاوی غلات کامــل مصرف کنــیـد

7- عنــبر نســـا
خواص رطوبت دهـنده و مرطوب کنـــنـــده عنـــبـــر سائل باعــث کاهش ناراحتی های مربوط به بواســیـــر می شود. امولســیون رطوبت می توانــد به کاهــش رگ های خونی ملــتـــهب، کاهــش درد، خارش و تورم کمک کنـد.

یک توپ پنـــبه را در عنبـــر سائل قرار دهیــد و آن را روی بواسیر قرار دهـید. ایـــن کار را حداقـــل سه بار در روز انـــجـــام دهیـــد.

می توانــیــد از پدهـــای پزشـــکـــی که حاوی عنـــبر سائل هســـتـــنـد اســتفـاده کنـــیــد. این پدهای پاک کنـــنـده مرطوب می توانـد به جای یا همراه با کاغـــذ توالت اســـتفاده شود. ایــن یک راه خوب برای محافـظــت مقعـد از تحــریـک و میــکروارگانــیســـم ها است.

خواص رطوبت دهــنــده و مرطوب کنـنـده عنــبر سائل باعث کاهـش ناراحـــتـــی های مربوط به بواسیر می شود

8. سرکه سیب
با توجه به خواص ضد قارچ سرکـه سیب، آن را می توان برای انـــقباض عروق خونی و کاهــش تورم و تحــریک بواسیر داخـلی و خارجـــی اســتـــفـــاده کرد.

در مورد بواســـیر خارجـــی، به آرامی یک توپ پنـبه خیـــس خورده در سرکه سیب را در برابر ناحـــیـه التـــهابــی فشــار دهــیـــد. در ابـــتدا احســاس سوزش خواهـیـــد کرد، امـا به زودی از خارش و سوزش کم خواهـــد شد. ایـــن کار را چنــد بار در روز انــجام دهیـد تا تورم کاهش یابـد.

در مورد بواســـیر داخلی، یک قاشـــق چای خوری سرکه سیـــب را به یک لیوان آب اضافــه کنــیـد و حداقــل دو بار در روز آن را بنوشیـد. می توانید عسـل به آن اضــافه کنـیـــد تا طعــم بهــتـــری داشـــتــه باشد.

با توجه به خواص ضد قارچ سرکـــه سیب برای درمان بواسـیر مفیـــد است

9. چای کیسـه ای سیــاه
اسید تانـن موجود در چای نوعی رطوبت طبیـــعی است که به کاهـش تورم و درد ناشــی از بواسیـــر کمـــک می کنــد.

یک کیسـه چای سیاه را در آب گرم مرطوب کنــیـــد. آن را از آب خارج کنـــیـد و آن را کمـــی سرد کنــید. کیـــسـه چای گرم و مرطوب را بر روی رگ های متورم حدود 10 دقـــیــقـــه قرار دهــیــد. این کار را دو یا سه بار در روز انجـام دهیـــد.

می توانـیـــد از کیــســه های سرد استـــفـاده شده برای بواسـیر اســتــفـــاده کنــیـد. کیـــســـه های سرد را به مدت 5 تا 10 دقـیـقـه روی محل قرار دهـــیـــد.

اسـیــد تانــن موجود در چای نوعی رطوبت طبـیـــعـی است که به کاهـش تورم و درد ناشی از بواسیر کمـک می کنـــد

10. آب
هنــگامی که از بواسـیـــر داخلی یا خارجی رنــج می برید، مصــرف آب را افـزایش دهیـد. سعی کنــیـــد هشت تا 10 لیوان آب در روز بنوشید.

مصـــرف آب به مقــدار کافــی به پاکســـازی سیـــسـتم داخلــی کمـک می کنـــد و کل بدن شمـا را از کم آبی حفـــظ می کنــد. همــچـــنــیـــن حرکت روده را تســـهــیل می کند و مدفوع نرم را حفظ می کند و تنـــش را کاهش می دهد.

هنـگـــامی که به اندازه کافی آب و مایـعات دیگـر نمی نوشید، خروج مواد زائد از بدن کاهــش می یابـد و در روده می تواند وجود داشـــتـه باشــد. نتیجــه نهــایــی سخت شدن مدفوع اســت که مشکل بواسیر را بدتـــر می کنـد.

اگـر بواســیـــر مداوم دارید که منجـر به خونریـــزی شدیـد می شود به پزشــک مراجـعه کنید.

هنـگـامی که از بواســـیر داخـــلــی یا خارجی رنج می برید، مصرف آب را افـزایش دهــیــد

خلــاصـــه ای از درمان بواسـیـر
راه هایـی برای کاهـــش علـائم وجود دارد امـــا به طور کامـل بواســیــر را از بیـن نمـی برد.

کرم ها و پمـــادهـــا- کرم ها و پمادهـــا حاوی هیــدروکورتیزون اســت.

شستــشوی قســـمت تاثــیـــر پذیر- قســمت تاثـیـــر پذیـــر را با آب گرم بشوییــد. از صابون اســـتفاده نکـنـیــد. پس از حمــام، منــطــقـه تاثـــیــرپذیـــر را با سشوار خشـک کنیـد.

پک یخ و کمـپـرس سرد- اســـتـفـاده از کمــپرس سرد باعـــث کاهــش تورم می شود.

دستـمــال توالـت مرطوب- دسـتـمـــال توالـت خشک باعث بدتــر شدن شرایط و بیـمـــاری می شود.

مسکن ها- برخـــی مسـکن ها مانـــنـــد آســـپـــریــن، ایـبوپروفن و اســـتامــیـنوفن باعــث کاهـش درد می شوند.

درمان خانگی بواسیر با تغذیه مناسب و استفاده از این غذاها

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.