درمان خانگی جوش های سر سیاه

جوش های سر سیاه در صورت بیساری از افراد دیده می شوند و پوست صورت افراد را زشت و شادابی پوست صورت را کم می نماید بیشتر افراد برای درمان جوش سر سیاه نمی دانند چه راهی بهتر می باشد جوش های سرسیاه را با جوش های سفید مقایسه ننمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر درمان خانگی جوش های سر سیاه را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: آکـنه یا جوش‌ـــهـــای صورت انواع مختلــفــی دارند که که روش‌ــهای درمـان و رفـع آن‌ها بر حسب نوع آکـــنـــه متفاوت است. جوش سر سیاه یکی از انواع آکـنــه اسـت که خوشبخـتانـــه قابــل درمــان هم می‌بـاشد. قطــعـــا هیـــچکـــس از دیـــدن ایــن دانهـــ‌ـــهای سیـــاه رنگ روی پوستش خوشحــال نمیــ‌ــشود و بلــافـاصـلـه به فکر راه چارهــ‌ـای برای از بیـــن بردن آنــ‌ـــهــا میــ‌ــافتــد. اســـتـفــاده از ماسک صورت با اســـتـــفـــاده از مواد طبــیـــعـــی مثل عســـل، تخم مرغ یا آلوئه‌ورا میـــ‌ــتوانـد روند بهـبود این جوش‌هـــا را سرعـــت ببـخـــشـــد. ما در این مقــاله روش‌هایـــی کاملا خانگی و قابل دستـــرس را برای درمـان ایـــن دانــهـ‌ــهــای سیـاه پوستـی ذکر خواهـــیـــم کرد.

جوش سر سیــاه چیـسـت؟

جوش سر سیاه یکــی از انواع آکنهــ‌ها هستـند. آکـنه از جملـــه شایـعـ‌ـــترین مشـکـلـات پوستی اســـت که افــراد برای درمان آن به متخـصــص پوست مراجعه می‌ـــکنند. جوش‌ـهـــای سرســیـــاه را باید از جوش‌ــهــای سرسفـــیـد تفکــیـــک کرد زیرا روش درمــان آنــ‌هــا با یکـدیگر متـفـاوت اسـت. جوش‌هــای سرسـیـاه فولیـکول‌ـهـایی هستنـــد که منــافـذ آنــهـا بیش از حد باز اســـت. این منـافـــذ با چربـی‌ــهـا و سلول‌ـهــای مرده پوست پر شدهـ‌ـــاند و در نتــیــجه یک واکنـــش شیـمـیـــایــی به اکـسیــده شدن ملـانـیـــن در پوست منجـــر میـــ‌شوند.

علت ایجاد جوش‌های سر سیـاه چیست؟

یکــی از عمدهـ‌ـــتـــریـــن دلـــایــل ایـجاد جوش سر سیــاه ، چربی پوست و منـافذ باز آن اســـت. با استفـــاده از روش‌ـهـــای درمـانــی، نمـیــ‌توان چربی پوست را از بیـــن برد امـا میــ‌ــتوان آن را کنتـــرل کرد و در نتـیـــجه جوش‌هــای سرسیاه را کاهـش داد. در حالــیــ‌ که بسیاری از افـــراد برای درمان ایــن جوش‌هـــا به پزشک متــخــصص مراجـــعه کرده و از محصولات و داروهای شیــمـیــایی استــفـاده میـــ‌ـکنـــند، برخــی دیــگـر نیـــز ترجیح می‌ــدهـنـــد با ایــن مشــکـل از طریق روش‌های درمـانـــی طبـــیـــعـــی مقـــابـلـــه کنــنـــد.

چطور پیــشـــگیـــری کنـیـم؟

موثرتـــرین راه پیشگــیـــری از ایـجـــاد جوش سر سیاه تمیز کردن یا پاکسازی صحیـح پوست است. هیچ‌ـــگــاه شب با آرایــش نخوابیـد و حتــمـاً قبـل از خوابیـدن پوست خود را تمــیز کنــیــد. الـــبـــتـه توجه داشـتــه باشــیـد که تمــیز کردن بیـــش از حد پوست (بیــشـــتـر از روزی دوبار) نیــز موجب تحریک و ترشــح بیش از حد چربی و تشـــدیــد دانه‌ـــهـــای سرسیاه می‌ــشود. همــچنـــین اســـتـفـــاده از یک صابون و پاک کنـنده ملایـــم به خصوص در افــراد مستـعد آکـــنــه بسـیار مهم است؛ زیرا موجب حذف سلول‌هـای مرده از روی پوست میـ‌ـــشود. همیشه آب زیــادی بنوشیــد و پوست خود را هیـــدراتـه نگه داریـد. خوردن غذاهای چرب و استــفـاده از کرمـ‌هـــا با پایـــه چرب را به طور کلی فراموش کنید. با انـجام این کارها به آسانی می‌ـتوانیـــد از بروز آکـنـه‌ــهــای پوستــی جلوگیـــری کنـــید.

درمـــان جوش سر سیــاه

جوش‌ـهای سرســـیاه را به آسانـــی میـــ‌توانـــیــد با درمــانـ‌ـــهـای خانـگی از روی بینی و صورت خود حذف کنید. درمــانــ‌ خانگـــی جوش‌ـهای سرسیــاه اصـــلا پر هزینـــه نبوده و تنهــا روش‌ـــهــایی موثر و بی‌ـخــطـر برای پوست می‌ــبــاشند. در این جا برخــی روش‌ـهای درمــان خانـــگــی طبـیــعی برای از بیـــن بردن سریــع جوش‌ـــهای سرســیـــاه ذکـــر شده انــد:

از لیـــمو ترش استفــاده کنــیـد

لیموی ترش خواص ضدعفونی و آنتیـــ‌ــاکســیــدان دارد و به همــین خاطـر درمـان خانــگی پرطرفداری در از بین بردن جوش سر سیاه روی بیـنی و صورت اســـت. چون لیمو کامــلا اســیدی اســت باید آن را با مقدار کمی آب رقـــیـــق کنـیـد تا پوست را تحـریـــک نکنـــد. به ایــن مخلوط نمک هم اضـــافه کنــیـد تا تاثــیر بهــتــری داشته باشد. ایـن مخلوط را روی صورت و بینـی بمـــالــیــد. بگذاریــد تمـام شب روی صورت بمـــانـــد و صبح آن را با آب ولرم بشوییــد. نمـک و اســید طبـیــعــی موجود در لیمو ترکـــیــب عالـــی در خشک کردن سرسیاهـــ‌ها میـ‌ـباشد. با اسـتــفــاده از ایـــن ترکیـب فورا متوجه خواهیـد شد که این دانهــ‌ـــهـا کمــ‌تــر شده‌اند و بنابـرایـن پوست شما تمیــزتــر و درخشــان‌ـــتـر نیـز می‌شود.

با ترکیب شکر و عسل اسـکراب خانگــی بسـازید

مقـدار کافی شکر را با عسل مخـــلوط کنــیـــد تا یک لایـه بردار طبیعــی صورت بســازیــد. بعــد از پاک کردن و تمـیـز کردن صورت، از مخــلوط عسل و شکر برای لایه برداری بینی و دیگــر بخـــشــ‌ـــهـای صورت که جوش سر سیاه در آن دیـــده میـــ‌شود استــفاده کنید. ایـــن لایـــه بردار پوست‌های مرده را برمـــیـــ‌ــدارد تا اجــازه ظاهـــر شدن به سرسیــاه‌هـــا را بدهـــد. هنـگـــامــی که سرسـیــاه‌ــهـــا در پوست ظاهـر شدند آسانـــ‌ــتـــر می‌ـــتوان آن‌ــها را از بیــن برد. این روش راهـــی موثر برای از بیـــن بردن جوش‌ـهای سر سیاه صورت و بینی اســت.

تاثـیـر آلوئه‌ورا در از بیــن بردن جوش سر سیـــاه

آلوئه‎ـ‌ورا شفـافیت پوست را به دنـبـال دارد و یک ضد عفونی کننـده و بیــ‌ــحــس کنـــندهـ‎ فوق‌ـــ‎ــالـعاده برای پوست اســت. ایـن گیـاه رطوبت پوست را تامـــیــن می‎ــکـند. آلوئه‎ورا یک درمان خانــگی موثر برای رفــع لکهــ‌هـای تیره پوست و از بیـــن بردن آفتاب سوختـگی‎ــها، جوش‎های آکنه، رفـع خشــکــی پوست و پوستـه پوسته شدن آن اســت. همــه‎ اینــ‌ـــ‎ـــهـا موجب پیــری زودرس پوست شده و جوش‎های سرســیاه را به دنبال دارنــد. شمــا می‎ــتوانیـــد ژل آلوئه‌ورا را به طور مسـتقیم روی پوست بمـــالید و سپــس پوست خود را ماســاژ دهـیـــد.


جوش شیریـن را فراموش نکنیـــد

جوش شیــرین یکـی از آن ماده‌ـهـای جادویی اســـت که کاربـــردهای زیادی در زندگـــی روزمـــره دارد. علــاوه بر خاصـــیت پاک کننـــدگی، جوش شیریــن به لایـهـــ‌برداری سلول‌ـهای مرده نیــز کمک میـــ‌کنـد. مقــداری جوش شیـریـــن را با کمی آب مخـلوط کنـید تا یک خمیر حاصـــل شود. سپـس به آرامی و به حالـت چرخـش‌وار آن را بر روی پوستــتـان بمــالید و اجـازه دهـــید ۵ الی ۱۰ دقـیـقه بر روی پوست بمـانـــد تا کاملــا خشـک شود. سپس آن را با آب بشوییــد.

ماسک تخــم مرغ میـــ‌ـــتواند کمـک کنـنده باشـد

سفیـده تخم مرغ موجب تنـــگ شدن منافذ باز پوست میـــ‌ـــشود و آلودگــی موجود در آنهــا را نیـــز از بین برده و پوست را پاک و تمـــیـــز میـ‌ـــکــنـــد. زرده دو عدد تخم مرغ را از آنـهــا جدا کنید و سفـیده باقی مانــده را بر روی پوستـتــان بمالـیـد. اجازه دهــیـد سفیده‌ــهـــا روی پوستتــان خشـک شوند سپس یک لایه دیــگر از سفـــیـــده باقـــی مانـده را بر پوستتـان بمالـــید. اجــازه دهـــیـد ایـــن ماسک دو لایـــه به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقـیــقـه بر پوست صورتـــتان بمـانـــد و خشک شود. سپس با اســتفــاده از آب گرم ماسک را بشوییــد. با انـــجـام ایـــن کار به مرور شاهـــد از بین رفـتــن جوش سر سیــاه روی پوستتان هستیـــد.

علاوه بر اســتـــفاده از مواد طبــیـعـی که در بالا ذکر شد رعـــایــت موارد زیر هم می‌ــتوانــد در بهبود سریـع آکنـــه‌های پوستی و به ویژه جوش سر سیاه موثر باشـــد:

روزی دو بار صورتـــتـان را بشویید و برای ایــن کار از شوینـــدهـــ‌ـهـای بسیــار ملایم اســتــفاده کنـیـــد.
مرتـــب رو‌بالشـــی‌ـــهایــتـــان را عوض کنـید تا زمینه بروز دانه‌های سر سیـاه ایـجـاد نشود.
کرمـــ‌هایـی که پوست را خیـــلــی خشــک یا چرب می‌کننـــد اســتفـاده نکـــنــید.
بطور مرتب از مرطوب کننـــده‌هــای بدون چربی اســـتفـاده کنـیـــد.
به مدت طولانـی در معــرض نور آفـتـــاب مستـقــیم قرار نگـیــریـــد.

درمان خانگی جوش های سر سیاه

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.