درمان خانگی ییوست با داروهایی گیاهی و خوراکی

یبوست نوعی بیماری گوارشی می باشد شما می توانید از داروهای گیاهی و یا برخی از خوراکی ها پبوست خود را برطرف نمایید خیلی از افراد هفته ای یک بار هم شکمشان کار نمی کند خیلی از مواد غذایی ها هم می توانند یبوست را از بین برده و باعث شود شکم شما کار نماید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر درمان خانگی ییوست با داروهایی گیاهی و خوراکی را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : یبوست ناگوار است و قادر است معاش را برای شخص طاقت فرسا نماید . زمانی شم سنگینی و پف کردگی میکنید , می‌خواهید خیلی زود خوبتر گردید . احتمالا بتوانید برای بهبود یافت کردن از گیاهان ارگانیک استفاده فرمائید .

یبوست بدین مضمون‌ است که در زمان هفته , کمتر از سه جايگاه شکمتان فعالیت نماید . این اختلال می‌تواند مزمن باشد و یا این که صرفا گهگاه مواقع پیش بیاید .

بعضا از علامتها یبوست عبارتند از :

مدفوع مشقت بار
بیش تر از حد تحمیل زدن برای به جنبش در آوردن روده ها
حس این که نمی توانید روده ها را به طور کامل خالی فرمائید .
نیاز به یاری برای تخلیه رکتوم
درد شکمی
شرایط تهوع و پف کردگی

استفاده از داروهای گیاهی

یافت کردن داروهای گیاهی برای معالجه یبوست بی آلایش است . در واقع اکثری از ملین های سوای نیاز به ورژن , دربردارنده ترکیبات گیاهی می‌باشند . بخش اعظمی از گیاهان ملیّن , دربردارنده آنتراکوئین ها میباشند یا این که روی روده تاثیر تحریک کننده دارا هستند . این ملیّن ها با جذب مایعات به سوی روده و ارتقا جنبش روده کار می نمایند . تکان روده یاری می نماید مدفوع از تن بیرون شود . افزودن فیبر و مایعات به برنامه غذایی در اشخاصی که مبتلا یبوست می‌باشند , لازم است .

در‌پی می‌خواهیم پنج داروی گیاهی را به شما معرفی کنیم که در صورت ابتلا به اختلال یبوست میتوانید از آن‌ها استفاده فرمائید .

1 – ارجنگ

ارجنگ یکی گیاهان دارویی شناخته شده با خواص ملین است که از عصاره پوستِ درختی با همین اسم گرفته میگردد . این عصاره منجر تحریک روده میشود تا به جنبش در آید . استفاده کوتاه برهه زمانی از آن , معمولا برای تن به خیر و خوبی قابل تحمل است البته شاید منجر پیدایش دردهای شکمی و یا این که نا متعادل شدن الکترولیت های تن شود . استفاده بلند زمان از این گیاه , می‌تواند سبب به مشکلاتی برای کبد شود که دامنه این مشکلات از حزن های خفیف تا تلف کردن کبد را در بر میگیرد .

2 – اسفرزه

اسفرزه فیبر ارگانیک ملین است که به محکم شدن مدفوع یاری می نماید . اسفرزه معمولا برای معالجه یبوست مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمالا با دیگر ملین های ارگانیک و تصنعی مخلوط شود . این دارو احتمالا دلایل جانبی نیز داشته باشد اعم از :

برخورد آلرژیک
موقعیت تهوع
معده درد
استفراغ

3 – ریواس

این گیاه هم که نیز در پخت و پز و نیز به طور بی واسطه استفاده می گردد , برای از بین بردن یبوست موثر است . ریواس تاثیری ملین داراست ولی در یک تحقیق مشخص و معلوم شد به دلیل داشتن تانین , تاثیر ضد اسهال هم داراست . ریواس برای معالجه یبوست صرفا بایستی به طور کوتاه بازه زمانی مورد استفاده قرار بگیرد .

4 – سنا

سنا برای معالجه یبوست و خالی کردن روده , پیشین از بعضی از طریق های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد . تاثیر میوه این گیاه از برگ آن خفیف خیس است . سنا را بایستی به طور کوتاه مقطع و دوزی که دکتر انتخاب می نماید استفاده فرمایید . قرص های سنا برای معالجه یبوست تاثیر گذار می باشند و می‌توانید به آسانی از داروخانه ها تهیه و تنظیم نمایید . استفاده بلند بازه زمانی و دوز بالای آن قادر است به کبد زخم وارد نماید .

5 – نارون آمریکایی

این گیاه , سوابق بلند مدتی در معالجه یبوست داراست . سبب ساز تحریک روان دستگاه گوارش و ایجاد مخاط می گردد و یبوست را تسکین میدهد . برای تاثیرات این گیاه در بلند بازه , پژوهش ها محدودی انجام یافته شده‌است . نارون آمریکایی دربردارنده مواد چسبنده ای است که مسیر گوارشی را می پوشاند . در سود شاید جذب بعضی داروهایی را که همراه با آن استفاده می‌شود کم کند .

یبوست به عوارض بخش اعظمی فیس می‌دهد :

عدم کار
جراحی
داروها
رژیم غذایی که فیبر یه خرده دارااست
اخذ ناکافی مایعات
استرس
مصرف بیشتراز حد ملین ها

یک سری چاره دیگر برای معالجه یبوست

گیاهان دیگری می باشند که نمی توانند به طور بدون واسطه و با تحریک روده , یبوست را تسکین دهند ولی میتوانند علامت ها همراه با آن را کاهش دهند .

مثلا , چای نعنا به بهبود موقعیت تهوع و پف کردگی امداد می نماید . هاماملیس انجیلی و بابونه میتوانند به خیر درد هموروئید و تحریک رکتوم را بهبود ببخشند .

فراموش نکنید اساس ای ترین معالجه برای یبوست و پیشگیری از آن , تناول کردن بیشتر فیبر , غلات بدون نقص و گیاهانی است که کمک می کنند فیبر مورد نیاز روزانه تان را دریافت کنید.

این موارد را تبدیل به بخش های اصلی برنامه غذایی تان کنید:

میوه ها
سبزیجات
حبوبات
آجیل ها
دانه ها

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

اگر فقط گاهی دچار یبوست می شوید، پس نمی تواند جز ناراحتی کوتاه مدت چیز دیگری باشد. اما اگر به صورت مرتب اتفاق بیفتد و یا با این علائم همراه باشد، با پزشک خود تماس بگیرید:

شروع ناگهانی با چندین گرفتگی و عدم توانایی برای دفع گازها
خون در مدفوع
درد رکتال
درد شدید معده و پف کردگی
کاهش وزن بی دلیل
یبوست و اسهال متناوب

همچنین اگر ملین ها پس از چند هفته استفاده بی تاثیر بودند، باید با پزشک تماس بگیرید.

برخی افراد بر این باورند که تمام گیاهان چون طبیعی هستند بی خطرند. با اینکه در برخی موارد این صحیح است اما برخی گیاهان هستند که استفاده از آنها موجب عوارض جانبی می شود.

پیش از استفاده از داروهای گیاهی، برای درمان یبوست حتما با پزشک خود مشورت کنید مخصوصا اگر باردار یا شیرده هستید.

درمان خانگی ییوست با داروهایی گیاهی و خوراکی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.