درمان سردردهای ناشی از روزه داری | علت سر درد افراد روزه دار

روزه باعث می شود قند خون کم شده و افرادی که میگرن دارند سردردهای میگرنشان بیشتر شده و غیر قابل تحمل شود گرسنگی تاثیر مستقیم روی سر درد میگرنی دارد در روزهای اول ماه رمضان سردرد شما نسبتا شدید می باشد ولی بعد از چند روز به روزه عادت می نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر درمان سردردهای ناشی از روزه داری | علت سر درد افراد روزه دار را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

در ماه رمـــضـان و با شروع روزه داری عوامــلـــی ماننـد کاهش قنــد خون و کم آبـــی، بی خوابـــی و کم شدن زمـــان اسـتـــراحـــت باعـــث افزایش اسید‌ــهـــای چرب آزاد خون شده و به طور مســـتقیــم در میـــگـــرن، سردرد‌هـای عصــبــی و سردرد‌هــای مخــتــلـف تاثیـــر میـــ‌ـگذارد.

علـت سردرد‌ـهــای ناشـــی از روزه داری

علـــت سردرد‌هـــای ناشی از روزه داری به دو شاخــه‌ی اصـــلــی تقسـیم می‌ــشود که یکــی مربوط به تغـــذیه و دیـگـری به کم خوابی بازمیـ‌گـــردد.

۱- سردرد‌های ناشـــی از نوع تغذیه

از دیدگاه طب سنتی کاهش قندخون در طول روزه داری، کم شدن مصرف کافئین، کاهـش مصـــرف سیگــار، کم آبی، کم خونی و مشــکلـــات دستگـاه گوارش و معـــده علـــل شایعی برای سردرد محسوب میـ‌ــشوند.

عدم مصــرف مایعــات به مقـدار کافـی و بروز کم آبـــی به خصوص در روز‌ــهــای گرم تابســـتـان در ماه رمضان در افــراد دچار سردرد و میـگرن، باعـث تشــدید بیـــمـــاری میــ‌ـــشود لذا به این افراد توصیــه میـ‌شود در فاصــله بین افـطــار تا سحـــر میوه‌ـهـایی مثل خیـار، هندوانـه، خربزه، انـگور، گلــابــی، سیـــب، به، آلـبالو و زردآلو مصرف کننــد.

۲- سردرد‌هـای ناشـــی از کم خوابی

یکـــی از دلایــل سردرد‌ـــهای ناشـــی از روزه داری، کمـــبود خواب و نداشتـــن استــراحــت کافـــی اســت. افــراد روزه دار بایـد ساعـــات خواب را طوری تنظیــم کنـــند که دچار کم خوابی آزار دهنده نشوند. در ایـــن خصوص خواب قیـلوله (یعــنـی از حدود یک ساعـــت به ظهر مانـــده، به مدت نیم ساعــت خوابـــیدن) اثـــر نشـــاط بخــشـی دارد.
یکی دیـــگر از دلایل سردرد‌های روزه داری، خواب با شکم پر بعـد از خوردن سحــری است که باعث پیدایـش طعم نامطـــبوع در دهان، احــساس کســـالت و سردرد و بی نشــاطــی میـ‌شود. الــبـتـــه خواب بلافـــاصلــه پس از افـــطـار نیز صحیـــح نیــست، امـــا خواب در ساعـــات اولیـــه شب توصیه میــ‌ــشود.
اثرات روزه داری بر سردرد میـــگرنی

ســردرد‌ـهـای میـگــرن نیز در ماه مبـــارک رمـــضــان تشــدیـد می‌شود چرا که در ماه رمضــان علایمـی ماننـــد سردرد‌ـهـــای عصبی، کاهـش قنـــد خون و کم آبـــی موجب افـــزایش اسـیـــد‌ــهــای چرب آزاد خون شده و این مواد به طور مستـقـــیم اثــر شدیدی روی آزاد سازی عوامـــل ایــجــاد کننــده میـگرن دارد.
برخی از افراد مبـــتـــلـــا به میگرن در زمان گرسـنــگــی دچار علــایـــم شدیــد و سردرد‌های غیـــرقـابــل تحمـل میــ‌شوند. در این موارد روزه داری توصیـــه نمی‌شود، اما در صورت اصرار بر روزه گرفــتن، ایـن بیـــمـــاران حتمـــاً باید پیــش از آغــاز ماه رمضان با یک متـــخصـــص نورولوژی یا مغــز و اعصــاب مشورت نمـــایـــنـد.
راهکـــار‌های برای کاهـش سر درد‌ــهـــای روزه داری

۱- برای ایــنــکـه بتوانـید با ایـن سردرد‌ روزه داری مقابــله کنـــیـد، بایــد کمی الگوی مصـــرف مواد غذایـــی را تغــییــر دهیـد، به این صورت که حجم غذای خود را کم کنـــیــد و کمتر مواد غذایی پرکـالــری بخوریـد.

۲- قبـل از شروع ماه رمـــضان حتمـا سعـی کنیـــد تعداد و غلـظــت چای مصـرفی روزانه را کاهش دهـیـد، زیـــرا یکی از عمده دلـایـــل بروز سردرد در افـــراد روزه‌ـدار، کم نوشیدن چای اسـت. می‌ـتوانـیــد با کم نوشیـــدن و نوشیـدن چای رقیـــق، بدن خود را به کافئین کمتـر عادت دهـــید تا در ماه رمـــضــان کمــتــر دچـــار سردرد شوید.

۳- افراد با سابــقـــه سردرد‌های روزه داری، حتمـــاً بایـد وعده سحــر و افطـــار را به طور کامل صرف کنـنـد. برخی افـــراد اقدام به حذف وعده سحـر میـ‌ــکنند. حذف وعده سحر قطعا ممـــنوع است و برای جلوگیری از سر درد در ماه رمــضان بایــد سحـــری حتـما میــل شود.

۴- مبـتلـایــان به سردرد در صورت حذف شدن وعده سحـــر، نبایــد روزه بگیـرنـــد در غیر ایــن صورت سردرد آنان به دلیل افت قنـــد خون تشـدید می‌ـــشود؛ ایـــن سردرد‌ـــها در مواقع بعدازظـــهــر افزایــش بیشــتری میـــ‌ـیابــد.

۵- وعدهـــ‌ـــهای غذایــی مبــتلـایان به سردرد بایـــد متــنوع باشــد؛ آنــان باید از مصـــرف سریـع و با عجـلـه مواد غذایی پرهیـز و افـطـار خود را با مایعــات گرم شروع کنــند چرا که مصــرف مایــعــات خنـک موجب آغـــاز یا تشـدیــد سردرد میـــ‌ــشود.

۶- همـــچنــیـن مبـــتـــلایـــان به سردرد بایـــد در وعده افـطار به تدریـــج مواد قندی مصــرف کنـــنــد. بهـــتــرین ماده قندی نیــز خرما است چرا که خرمــا، قنـــد را به تدریـج افزایــش می‌دهد.

۷- مبتـــلایان به سردرد به ویژه در ماه مبارک رمــضان بایـد از قرار گرفــتـن در معـــرض گرمـــا خصوصا از ساعـــت ده صبح تا چهار بعــدازظــهـر، پرهــیـــز کننـد.

۸- مبـــتــلایــان به سر درد‌هـــای میــگــرنـی باید مایـــعـــات به ویژه آب و شیــر، زیـاد مصرف کنـند.

نکـات کلیـدی در خصوص روزه و سردرد

آب و مایعات کافـی نوشیـده شود. مصرف سبزیجـــات در وعده‌ــی سحری کمک کننده اســت.
عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید و در صورت اجبــار، از عینــک و کلاه اسـتـــفـــاده شود.
عدم انـجــام فعالـیـــتـــ‌های شدیـــد بدنـی و ورزش در معرض نور خورشــیـد
ترک سیــگــار قبــل از ماه مبارک یا به حداقل رسـاندن مصـــرف آن
کم کردن مصرف قهوه و چای پررنگ قبــل از ماه مبـــارک
گاهی مصـــرف یک قرص مسکن در وعدهـــ‌ی سحری، با مشورت پزشک می‌تواند کمـک کننـــده باشد.

درمان سردردهای ناشی از روزه داری | علت سر درد افراد روزه دار

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.