کمپرس سرد،مرهم چای سیاه برای درمان ورم چشم در خانه

ورم چشم در اثر آلرژی در فصل بهار رخ می دهد و باعث می شود چشم ورم نماید این حساسیت ها می تواند محرک ها نیز ایجاد شده و چشم شما را اذیت نماید شما می توانید از روش های خانگی برای درمان ورم چشم استفاده نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر کمپرس سرد،مرهم چای سیاه برای درمان ورم چشم در خانه را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: به عبـــارت ساده، ورم ملتـــحـــمـه آلـرژیک، قرمزی آلــرژیــک چشـــم اســـت. این نوع قرمـزی چشم، مسری نیسـت امـــا معمولا هر دو چشم را به طور همـــزمان تحت تاثیــر قرار میــ‌ــدهـد. ورم ملــتحـــمـه آلـــرژیــک زمانـی روی میـــ‌ــدهد که وقتی محـــرکی که به آن حســـاسـیــت دارید، ملتحـــمهــ‌ـــی چشــمــ‌تـان را تحـریـــک می‌کـنـد.

ملـتحمـهــ‌ی چشــم لایــه‌ـی نازکـــی است که روی چشـــم و داخـل پلک‌ را میــ‌پوشانـــد. ورم ملـتـــحـــمــه‌ـی آلـرژیـــک مانـــند تمام آلرژیـــ‌هــا زمانی شروع میــ‌شود که سیـــستـــم ایـمنــی یک مادهــ‌ـی بیـــ‌ـخطـر را آلــرژن شنـاســایی میـــ‌کند. این باعــث میـــ‌ــشود سیســـتم ایــمـنی‌ـــتـان واکنـش نشان داده و آنـــتی بادیــ‌هایی تولید کند که موجب واکنش آلــرژیک می‌شوند.

در ورم ملتـــحـــمه آلـــرژیــک، واکنش بعـد از قرار گرفـتـن در معرض آلرژن‌ــهایی چون گرده‌هـا، مایت‌ـــهـــای خاک، موی حیوان، عســل، محلول‌ لنزهای تماســی، کپک یا مواد شیـمـــیــایـی شروع میـ‌شود. ورم ملتـــحــمه آلرژیـک میـ‌ـتوانـــد حاد یا مزمـن باشد. علائم این بیـــمــاری شامـل ترشح آبکـــی و شفـاف از چشــم، قرمـزی، خارش و الـــتهاب چشم. ضمـــنـا ممـکن است در چشمـهـــای‌ـتـان احـســاس زبـــری و شن مانند داشته باشـــید.

آلرژی در هر سنی میــ‌ـتواند افـراد را مبتلـــا کند امـا در بیــن افرادی که آلرژیــ‌هــای دیگری نیـز دارنــد شایـعـــ‌ـــتر اســت مثلا تب یونجــه، آســـم یا اگزما. تشخـیـــص به موقع می‌توانـــد به کاهــش علائم پیـــش از آنکه تشـدید شوند کمـک کنـد. با یک سری راهــکــارهـای ساده‌ـی خانـگــی میــ‌ـــتوانــید از شدت علـائم بکاهـید


1. از محرکــ‌ها دوری کنیـــد

هر چند نمــیـ‌ـتوان از عوامل محـیطـی که میـ‌توانند سبــب واکــنــش‌هـای آلـرژیک شوند به طور کامل اجتـــناب کرد امــا دست کم می‌توانیـــد کمتر در معـرض آنــهـــا قرار بگیریـــد.

وقتی میزان گرده‌ـــها زیــاد اســـت، درهـا و پنجــره‌ـها را بستـــه نگــه داریـد. محـیـــط خانــه را از گرد و خاک پاک کنـیـــد و مرتبا جاروبرقــی بکـــشـــید. از تصـفــیــه کنـندهـــ‌ــی هوای داخـل اسـتــفاده کنــید تا کیفیت هوای محیط بســـتــه را بهتـــر کنـــیـد. از قرار گرفـتـــن در معرض مواد شیمــیایی مانـنـــد رنــگ مو و عطـر خودداری کنـید.

2. کمپـرس سرد

گذاشـتن کمـــپرس سرد روی چشــم میــ‌ـــتوانـــد خارش و درد را تسکـــیــن بدهد و ضمنا از تورم و الــتـــهـــاب کم کند. میــ‌ـــتوانـیــد هر کدام از ایـــن راهکــارها را به کار ببــریــد: یک تکه پارچـــه‌ی بدون پُرز را در آب سرد فرو برده، بچـلانـــید و آن را روی چشمهـــایــ‌ بســتــه‌تـان بگذارید. بعد از 5 تا 10 دقـــیــقـــه کمپــرس را برداریــد. ایـــن کار را چند بار در روز تکـرار کنــیـد. چنـد تکه یخ را در پارچهــ‌ــای بدون پُرز بپیـچید و آن را روی چشــمـهـای بسته‌ـــتـــان بگــذارید و بعـــد از 5 دقیـقــه بردارید. یک قاشق سرد را روی چشـمهــایـــ‌ بســـتـهـ‌ـــتـان بگــذاریـــد.

نکـتــه: برای هر چشـم از پارچـهـ‌ای جداگانه استـــفـــاده کنیـد.

3. محـلول آبـــنـمک

شستـشوی چشـمها با محلول خانــگـی آبنــمک نیــز راهکار موثر دیگـــری است که اگر آلرژنی در چشمــ‌ــتـــان گیـر افتــاده میــ‌ـــتوانــید به کار ببرید.

محلول آبــنـمـک برای کاهش الـــتـهاب چشـــم مفـید است و کمـک می‌ـکــنـــد هر گونه آلودگی که در چشمـهــاست پاک شود. یک دوم قاشـــق چایخوری نمـک را در یک فنجـــان آب مقـــطـــر حل کنــید. آب را به جوش بیاورید و سپـس اجـازه دهیـــد تا خنـک شود. حالــا با کمـک آیکــاپ یا قطـــره چکـان از آن اســتفاده کنـیـد و ایــن کار را روزی چند بار انــجام دهید.

هشـــدار: همـیــشه مواظب باشــید تا آب زیاد گرم نبـاشــد چون به چشمها آسیب می‌زنــد.

4. مرهم چای سیـاه

مرهم چای سیاه نیـز راهـکــار منـاسـب دیگری برای تسکـیــن ورم ملـتــحـمه چشـم اســت. تانیـــن‌هــای موجود در چای سیـــاه برای چشمها آرامـشـبـــخــشـــ‌ـاند و به کاهش درد و التــهـاب کمــک میـــ‌کــننـــد.

دو عدد چای سیـاه کیسه‌ـــای را در دو فنـجـان آب گرم به مدت 5 دقیـقــه بخـــیســـانید. کیــسـهـ‌ـــها را خارج کرده و آنهــا را در بشــقــاب تمیــزی قرار دهیــد تا کمـــی خنک شوند. حالا از ایـــن کیسـهـ‌ــها به عنوان مرهمی گرم روی چشمـهـای بسته به مدت 15 تا 20 دقــیقـه اســـتفـاده کنــید. ایــن کار را روزی 3 تا 4 بار انـجام دهــیـد تا علـــائم تسـکـــین یابــند.

5. بابونه

بابونه خاصیـــت قوی ضد آلرژی دارد و ترشـــح هیـــسـتامیـنـ‌هـا را مهار میـ‌ـکـند که برای جلوگیـری از واکنش آلـرژيک مفـــید اســـت. اگـــر از چای بابونه به عنوان کمـپــرس سرد یا چشــم شویه استـــفــاده کنیـــد، خارش و التـهـاب چشم کم خواهـــد شد. دو عدد چای کیــسهـــ‌ای بابونه را در دو فنجــان آب گرم بگـــذارید و 5 دقـیــقه صبــر کنـیـد تا دم بکـــشــد. کیســهـ‌ــهـــا را خارج کرده و جداگانــه در یخچال بگذارید. کیسهـ‌ــهای سرد شده را حدودا 10 دقــیـقــه روی چشمــهـای بسته‌ی خود قرار دهید. ایـن کار را روزی 3 تا 4 بار انـــجام دهیـد. همــچنـــیــن میــ‌توانید از چای بابونهـــ‌ــی خنک شده به عنوان چشــم شویه اســـتــفاده کنــیــد.

6. گلــاب

گلاب خالص نیــز راهکــار خانگـــی موثر دیگـــری برای تســـکـــیـن ورم ملـتـــحـــمــه آلرژیک است. گلــاب خاصــیــت آرام کنــندگی و خنـک کننـدگی دارد و میـــ‌ــتواند محرک‌ــهایی را که موجب قرمزی و خارش چشـــمـهـــا میـــ‌ــشوند پاکـــســـازی کند. ویژگی ضد الـتــهابــی و آرامشبخـــشـی گلاب به کاهـــش قرمـزی و خارش چشمهـــا کمـک می‌کنـــد. روزی 2 تا 3 بار چشـمـهـا را با گلاب خالــص بشویید. دو عدد پنبه توپی را به گلـــاب آغـشتـه کرده و آنـــها را 15 تا 20 دقـیـقـــه روی چشمـــهـــای بســتــهــ‌ـتان قرار دهـــید.

7. ریحـــان مقــدس

ریحــان مقـدس خاصـیـت ضد الـتهابی و آرام کنـــنـدگی دارد که از چشــمــهـــا در برابــر آســیـــبـــ‌ـــهـــای محیـــطـــی و رادیکـــالــ‌ـهـای آزاد محافــظـت می‌کـنـــد. همــچــنـین ریحـان مقدس میـــ‌ــتواند چشــمـــهــا را از محـرک‌ــهـا پاک کنـــد. یک مشت برگ ریـــحان مقـدس را در یک فنـجــان آب گرم بریـــزیـــد، روی آن را بپوشانیـد و 10 دقیقـــه صبـــر کنـید تا دم بکــشـــد. آب آن را بگـیرید و بگـــذاریــد خنـــک شود. از ایــن آب برای شسـتــشوی چشـمــهـا استفاده کنــیـد. این کار را روزی 2 تا 3 بار انـــجام دهید. همــچـــنــیـن می‌ـتوانــیـــد پارچــه‌ـــی تمیــز بدون پُــرزی را به ایـن دمـنوش آغشـته کرده و به عنوان کمـــپـرس گرم از آن استـــفاده کنـــیـد.

8. خیــار

خیار سرد میـــ‌تواند مرهــم خوبی برای تسکـــین الـــتهـــاب و خارش ناشی از ورم ملـــتــحــمه آلـــرژیــک باشد. آنزیــمـ‌ــها و خاصـــیــت انقـبــاض آور موجود در خیار کمــک می‌کنـد تا از التهــاب اطـــراف چشمـهــا کم کنـیـــد. یک عدد خیار را برش‌های ضخــیـم بزنـیــد و آنهـا را 10 دقــیقه در یخچـــال سرد کنید. برش‌ـــهـا را به مدت 10 دقیــقـه روی چشمــهـای بســـته بگذاریــد تا گرم شوند. ایـن کار را روزی چند بار انجــام دهــیــد.

9. شیـــر سرد

شیـر هم راهــکـــار خانـگــی موثری برای قرمزی آلرژیـک چشــمهاسـت. شیر سرد، حس سوزش را آرام کرده و خارش را تسـکـیــن می‌ـــدهد. یک پنـــبـه توپی تمـــیــز را در شیــر سرد فرو ببــرید و آن را به اطراف چشـــمهـای بســـتـــهــ‌ــتان بزنـیــد. ایـــن کار را روزی 2 تا 3 بار انجـام دهید. همـچــنین می‌ـتوانیــد یک تکـــه پارچـــهـ‌ـی بدون پُـرز را به شیــر سرد آغشـتــه کرده و آن را روی چشمهــا بگذاریـد و 15 تا 20 دقــیـقــه کمـپـــرس کنیـــد.

10. از لنـــز اســـتــفاده نکـنیـــد

اگر از ورم ملـتــحمــه آلرژیـک رنج می‌ـبرید شدیدا توصیـه میـــ‌ـکــنیــم از لنزهـــای تماســی اســتــفـاده نکنــید تا پروسهـــ‌ــی درمـان‌ــتـان سرعـــت بگـــیــرد. تا زمـانـــی که علـائم کاملا برطــرف نشـــده‌ـانــد لنــز نگذاریــد و این چنــد روز از عیـنــک اســـتـفــاده کنیــد. پیش از استفـادهـــ‌ـــی مجدد از لنـــزهـــا از پزشکــ‌تـان بپرســـید آیـــا باید ایـن لنــزها و جا لنزی و محــلول تمــیــز کنــنـده‌ــی آن را دور بیـــنـدازیــد یا نه.

چنـد نکــته:

. چشـمــهـا را نخـارانــیـــد و نمالـــیــد.

. با دســت‌ــهای کثـیف چشـمــهایــ‌ــتان را لمس نکنـــید.

. دســت‌ـهـــا را مکـررا با آب گرم و صابون بشویید.

. روبالشـتی و روتخــتی و حوله‌ـهــا را با آب گرم و پودر بشوییــد تا از میزان آلــرژنـــ‌ـــهـا کم شود.

. قبل از اسـتـــفــاده از قطـره‌ چشـم دستــ‌ـــهـــا را بشوییــد.

. از آیکــاپی که با آن چشــم مشـکل دارتان را شسـتـهــ‌اید برای شستـــشوی چشـم سالـم استـــفـــاده نکنـــیـد.

. میــ‌توانـیـد از آنـــتــی هسیتامـیــنــ‌هــای خوراکی برای مهـــار ترشح هیـــســـتامین اســـتفاده کنیــد.

. قطـــرهــ‌ـــهـــای اشـک مصــنوعی میـ‌توانـــند به تسـکیـن علــائم کمـک کنــند.

کمپرس سرد،مرهم چای سیاه برای درمان ورم چشم در خانه

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.