دریاچه زیبای آستارا که جا به جا می شود

دریاچه آستارا که متحرک می باشد و در استان گیلان واقع شده است این دریاچه متحرک یکی از جاذبه های مهم این استان می باشد آستارا یکی از شهرهای بسیاری زیبا در شمال کشور می باشد که شهر مرزی ایران نیز بشمار می رود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دریاچه زیبای آستارا که جا به جا می شود را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن : یـــکـی از شهـرهـــای سرســـبـز و توریسـتــی استان گیلـان شهــر آســتــارا اســـت که شهری ساحــلــی محسوب می شود و جاذبـه های بکـر و دیــدنی زیادی را در خود جای داده است. شهری که هم سبزی کوه های جنـــگـلـی و انــبوه را دارد و هم از بیکـران دریــا بهـره می برد و زیـــبایـی بی اندازه ای دارد. اگـر چه از نظـر خیلــی ها جاذبـه های شهرهــای شمالـــی ایـران در دریـــا و جنگـل خلــاصــه می شود امـا اگـر بدانید که جاذبـه های دیـگــری هم مثل دریـاچـــه متــحرک آستارا وجود دارد مطمئنا فورا سفرتــان را به آن آغـاز می کنــیـد، دریـاچـه ای که جا به جا می شود!

یکـــی از شهرهــای شمـالـی کشورمـان که در اسـتـــان گیلان قرار دارد، شهـر ساحلـی آستارا یا «آهستــه رو» اســت که در واقــع خیلـــی ها از نام دیـــگر آســـتارا بی خبـــرنـد چرا که آهـــستـــه رو نام قدیـمی آسـتارا است و به ایــن دلـــیل به ایــن نام خوانده می شده اســـت که به خاطــر پس روی آب دریـــای خزر بخش هایی از آن به صورت باتـلاق در آمده بود. آستـــارا یکـی از توریسـتــی ترین شهرهـــای ایران است که طبـق آمارها در سال قبــل ۴ میـــلـــیون گردشـگر داشتــه اسـت.

آســـتـارا جذابــه های دیدنــی زیــادی مثل جنگـــل و دریـا دارد اما در ابـــتـدا در ایـــن جا نمـــی خواهـــیــم در ایـــن مورد آن ها صحبـــت کنـیــم بلـکـــه می خواهـیم در مورد یک جای منـــحــصـر بفـرد تر به نام دریاچه ی متحـرک بگوییـم که آب آن مدام جا به جا می شود و دلـیــل آن هم تغـــیـیرات جوی است.


به دریاچه متحـــرک آســـتـــارا، تالاب اسـتیـل و یا دریـــاچــه استیـل هم می گویند

دربـاره ی دریاچـه متــحرک آسـتـارا
این دریاچه که به آن تالـاب استـیــل و یا دریاچـــه اســتـیـل هم می گویند، در استان گیـــلــان و در شهـــر آســتـــارا قرار دارد و وسعتـــی برابر ۴۸۱۴۲ متر مربع دارد. از آن جا که اطـراف ایـن دریاچــه را زمــیـن های سبـــز تشکیـــل می دهد جایـی عالـی برای اقامــت گردشـگران و برپایی چادر است. مسافرانــی که در اطراف ایــن دریــاچه چادر زده انـــد گفـتــه انـــد که برای اسـتــراحــت در کنـار دریـــاچـــه متـــحـرک آستارا چادر زده بودنـــد و اقامت کرده بودند که متوجه جا به جایی آب این دریاچه شده انـد. در واقع آب این دریاچـــه به انــدازه ای جابــه جا می شود و متغـــیــر است که گاهی درختــان کوتاهی که در آن قرار دارد کامـــلا به زیـــر آب می روند و ناپـــدید می شوند و گاهــی مانـــنــد قبـل به بیرون می آینـد و سر به بیـرون می آورنـــد.

الــبتـــه رخـداد چنـــین پدیده ای برای بومی های ایـن شهر چنـدان عجیب نیــست امـا گردشــگـــرهــایـــی که به آســـتارا و دیــدن این دریاچه رفتــه انـد و توانـســتـــه انـــد این تغیـیـــرات را ببـیـنند بسـیــار حیـــرت زده شده انـــد. این تغییــرات به خاطــر تغیـــیرات جوی اتـــفــاق می افتد. یکی از ویژگی های دیــگــر دریاچه متـــحرک آســتــارا وجود ماهی های کپور و اردک ماهی در آن و پرنـــده های و مهــاجــر و کمــیابــی است که از اروپا به آن جا می آیــنـد تا بتوانند زاد و ولد کنند. این دریاچه در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکـی از منـاطق گرشگری برتــر گیلان معرفــی شد.

دریـاچــه متـــحـرک آســـتارا، جایــی عالـی برای اقـــامت گردشــگران و برپایــی چادر اســـت

بهــتریـــن زمـــان بازدید از دریاچــه متحرک آســـتـــارا
اگــر کنــجکاو شدیـــد تا از ایــن دریـــاچــه جالـــب دیدن کنــیـــد بایـد بدانـــیـــد که فصل بهار و تابــسـتــان بهـــتـــریـــن زمـان برای بازدیـــد از ایـــن تالاب دریـاچه است. بعد از بازدید از ایـــن مکان می توانــید سری به بازارهای محلــی آســتارا بزنــیـد و از آن ها خریـد کنــیـــد.

دیگر جاذبه های گردشگری آستـارا
شهر آستــارا جاذبـه های گردشـگری زیـادی دارد که در زیـــر به تعـدادی از آن ها می پردازیم:

قلـه اســـپـــینـــاس: اسپــینـاس بلندتــریـن کوه آستـارا با ارتــفاع ۲۱۵۰ متـــر است که در پشت دریـاچه متحرک آســتارا قرار دارد و یکی از آبـشارهای مشهور به نام آبشـار لاتون از ایــن کوه سرچشـمـــه می گیــرد.

روستــای حیــران: حتمـــا تا حالا نام روستای حیــران را شنـیده اید از جاذبـه های مهـم توریـــسـتی ایــران که در جاده ی آستارا به اردبیــل قرار دارد و به دلیـل طبــیـــعت فوق الـعاده ای که دارد به یکــی از جاهای پر طرفـــدار ایـــران تبــدل شده است. محـبوبیــت این روستــا به انـــدازه ای رسـیـــد کم در آن شروع به ساخــتـــن بناهای تفریــحــی شد و ایــجـــاد تلــه کابـــیـــن در ارتـــفـاعــات حیـــران یکــی از آن اقدامات بود. ارتـــفـاعــات این روستـــا مســـیــرهای کوهنوردی مشهوری هم دارد که از آن ها می توان به مســـیــر علی داشی و آلما تله سی اشـاره کرد.

گردنــه حیــران هم از چشــمـــگــیرترین جذابـیــت های آن اســت، گردنه ای که در اکــثر مواقــع سال زیـر پوششـی از مه پنـــهـان شده است و ایــن منـطره در کنار چشـــم اندازهـای سبــز و دره ها و ارتـــفــاعات پر از گل و درخت و دام هایی که در طبـــیـــعـــت در حال چرا هستند، چشم هر بیـــنــنده ای را خیــره می کنـــد.

فصـل بهـار و تابـستـان بهــتـریـن زمـان برای بازدیـــد از ایــن تالــاب دریـــاچه است

بازارچه ساحــلـی آسـتـارا: این بازارچـــه در یکی از بهترین منـــطــقــه های آسـتـارا و در کناره ی مرداب آستارا قرار دارد و خود ایـن بازارچـــه با بامـهــای سفالـــیـــنی که دارد بسیـار جذاب اسـت. بازاری که هنوز فرم سنـــتی خود را حفظ کرده اســـت. مردم محــلـی آســـتـارا به این بازارچه بساط می گوینـد و یکـی از مکـــان های اصـلی این شهر اســت که گرادشـگـــران در ورود خود به آستـارا حتمـا حداقـــل یکبـــار از آن دیدن می کنــند.

ساحل صدف: یکی از اصـلی ترین جاذبـــه های های گردشـگری آستـارا ساحل صدف آن است که به مرکز شهـــر هم بسیـار نزدیک است و فقـط یک ربع تا آن فاصـلـه دارد و جایی امـــن برای شنـا و ورزش های آبی اسـت. این ساحــل در ۷ کیــلومتری آستارا و به سمــت شهــر تالش قرار دارد.
ساحــل صدف

قلعـــه شینـدان: آســتارا آثار تاریخـی هم دارد که یکــی از مهـــم تریـن آن ها را می توان قلــعــه شینـدان دانست قلعه ای که در ارتفـــاع ۱۸۵۰ متری از سطـح زمــیـــن روی کوهی به همــین نام در حاشــیه ی آســـتارا اردبیـــل قرار گرفـــتـــه اسـت. در گذشــتـــه ایــن قلــعه محـل آتشـکـــده های بوده است به همـــیــن دلـیل به آن شیـــندان می گوینـــد که به معنـای محــل نور اســت. قدمت ایـن قلعه به قبــل از اسلــام برمی گردد و در آن اتــفــافـات تاریخی زیادی افـــتـــاده اســـت که یکـــی از مهـم تریـن آن ها قیام حاکـــم تالـش در زمــان شاه عباس صفوی بوده اســت که حاکــم اردبـیـل حدود ۹ ماه ایـــن قلعـه را محـاصره کرده بوده است.

دریـــاچه متـــحـــرک آستـارا، وسعتی برابــر ۴۸۱۴۲ متر مربع دارد

دریاچه زیبای آستارا که جا به جا می شود + تصاویر

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.