دلایل بیماری بیضه و راه های درمان و پیشگیری

بیماری بیضهدر برخی از مردان شایع می باشد خیلی از افراد درد بیضه را نادیده گرفته و به آن اهمیت نمی دهند ولی باید توجه نمود که درد و عفونت بیضه بسیار خطرناک است و باید سریع درمان شود بیماری های بیضه از سن 40 سالگی بیشتر در مردان دیده می شود برخی از عوامل درد بیضه ضربه می باشد که مردان باید مواظب این گونه ضربه ها باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دلایل بیماری بیضه و راه های درمان و پیشگیری را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

بیماری های بیضه را می شناسید؟
به گزارش سایت مجله خواستن: هرعضوی از تن آدم احتمالا مبتلا اختلالات ساختاری یا این که بیماری شود . بیماری‌های بیضه هم فراوان است . درین مطلب به یک‌سری گونه شایع و در عین اکنون خطرناک اشاره می کنیم که معالجه آنان می بایست اورژانسی و خیلی سرعت بالا باشد ; چون ذر‌ه‌ای غفلت احتمالا سبب از بین رفتن بیضه مریض شود .

نزول‌نکردن بیضه
بیضه عضوی است که وظیفه مهمی زیرا ساختن هورمون‌های مردانه را به عهده دارااست . این عضو به دلیل ساختارش به دمای مضاعف و چه بسا دمای تن یعنی 37 سکو دارای اهمیت است و در حالتی‌که به مقطع طولانی در‌این دما یا این که فراتر قرار گیرد به بافت آن صدمه دورازشوخی وارد می گردد و احتمال دارد برای مدام سعی خویش را از دست بدهد . به همین منظور در کیسه‌ای به اسم کیسه بیضه قرار گرفته تا دمای آن تهیه شود .

 

بیضه جنین بشر داخل محیط شکمی جای دارد . مجرایی نیز موجود است که بتدریج بیضه‌ها وارد آن مجرا می شوند و از محیط شکمی مسافت میگیرند . پس هنگامی نوزاد پسر متولد میشود , توقع داریم هنگام معاینه بیضه‌ها داخل کیسه قرار داشته باشند ; در حالی ‌که گهگاه این واقعه نمی‌افتد , یعنی یکی یا این که هر دو بیضه داخل شکم باقی‌مانده‌اند . شیوع بیضه نزول‌نکرده در نوزادن نارس بیشتر است .

 

این زمینه از دو لحاظ برای ما اهمیت داراست . همان‌طور که اشاره کردیم دمای دوچندان منجر از بین رفتن بیضه‌ها میگردد . پس تا 12 ماهگی در انتظار زیر داخل شدن بیضه‌ها میمانیم . در شرایطی که این رخداد نیفتاد حتما بایستی با امداد جراحی آنان‌را از حفره شکمی زیر آورد و در کیسه بیضه جای دارد . در شرایطی که عدم نزول بیضه دوطرفه باشد و درمانی نیز انجام نشود , نوزاد پسر درآینده دچار به اختلالات جنسی و ناباروری خواهد شد .

مورد مضاعف با اهمیت دیگر شیوع سرطان در بیضه‌‌های نزول ‌نکرده است . در چنین بیمارانی شیوع ابتلا به سرطان 30 برابر اشخاص معمولی است . چه بسا پس از جراحی و زیر آوردن بیضه‌ها نیز خطر ابتلا به سرطان بیضه در‌این خردسال ها ( در آتی ) بیشتر از جمعیت مردانی است که چنین مشکلی هنگام به دنیا آمدن نداشتند . پس این بیماران را حتما می بایست هر ساله پزشک معالج کارشناس معاینه نماید .

 

سرطان بیضه
این گونه سرطان برخلاف دیگر سرطان‌ها که بیشتر در سنین بالا حادثه می‌ افتد , در سنین جوانی شایع است ( در ده سال سوم معاش ) . متاسفانه سیر ترقی سرطان بیضه خیلی پر سرعت است , یعنی احتمالا عده طی روستا روز به دو برابر رسد . او‌لین نماد سرطان بیضه وجود تود‌ه‌ای در بیضه است . این عده احتمالا به مقدار یک نخود باشد ( هر مدل عده در باطن بیضه سرطان است , مگر اینکه بر خلاف آن اثبات شود ) . به همین علت خوبتر است مردها چگونگی معاینه بیضه را فراگیری ببینند . اما محل بیماری طوری است که احتمالا بیماران زود به دکتر معالج مراجعه نکنند . مراجعه دیرهنگام سبب ترقی بیماری می گردد و فرایند درمانی نیز دشوارتر خواهد بود .

معالجه سرطان بیضه خارج‌کردن کل بیضه است و در حالتی‌که سرطان دوطرفه باشد مریض ناتوانی جنسی پیدا خواهد کرد . بیماران شیمی‌درمانی نیز می شوند که معالجه دوچندان خیر و خوبی برای سرطان بیضه محسوب می‎شود . شیمی‌درمانی احتمالا به بیضه تندرست و غیربیمار جراحت برساند و منجر عقیمی مریض برای مدام شود . به همین منظور گذشته از استارت شیمی‌درمانی سفارش میگردد بیماران اسپرم خویش را در آزمایشگاه ذخیره نمایند تا در آتی بتوانند با لقاح تصنعی و مصنوعی مالک فرزند شوند .

پیچش بیضه
پیچش بیضه بیماری خطرناکی است که می بایست خیلی زود معالجه شود . معالجه اورژانسی است و دوران طلایی شش ساعت است که تاخیر در معالجه سبب از بین رفتن بیضه خواهد شد . بیماری در نوجوان ها بیشتر چشم میگردد ( 14 تا 20 سالگی ) . شاخص‌ترین نماد پیچش بیضه وجود درد شدید و ناگهانی در کیسه بیضه است .

علت بیماری این است که شخص دارنده اشکالات آناتومیکی در طناب بیضه است که به دلایلی یگانه , طناب بیضه مبتلا پیچش می شود . پیچش سبب ساز می‎شود عروق زیر فشار قرار بگیرد و جریان خون بیضه انقطاع شود . کمبود خون‌رسانی به جدا اکسیژن‌رسانی به بافت و مرگ سلول‌های بیضه باعث خواهد شد . با جراحی پیچش برطرف می گردد و بیضه را به پوست کیسه متصل می‌نمایند تا این واقعه دیگر تکرار نشود .

عفونت بیضه
این بیماری هم در ده سال سوم و چهارم معاش بیشتر فیس می دهد . نشانه بیماری نیز به طور بزرگی بیضه , تورم و قرمزی است . پوست بیضه ملتهب و زیاد دردناک است . عفونت بیضه بیماری خطرناکی است . تاخیر در معالجه منجر شکل‌گیری آبسه در بیضه میگردد و معالجه در‌این تراز بیرون کردن بیضه است . شایع‌ترین علت عفونت بیضه بیماری‌های آمیزشی است . اشخاصی که ارتباط ها بیرون از عرف دارا هستند بیشتر به عفونت بیضه در گیر می‎شوند . عفونت ناشی از وجود باکتری‌هایی مثل سوزاک و کلامیدیا است .

 

ضربه‌خوردگی بیضه
ضربات به بیضه می بایست بدون شوخی گرفته شود . انجام ورزش‌هایی مثل فوتبال , کاراته و کلیه مواقعی که احتمال ضربه به بیضه در آن ها دوچندان است , احتمال دارد به بیضه جراحت برساند . ضربات به بیضه علائمی نظیر کبودی و تورم پدید میاورند که علت تجمع خون در کیسه است . این اشخاص می بایست به بخش اورژانس اورولوژی بیمارستان‌ها مراجعه نمایند تا بررسی از بیضه با معاینه و سونوگرافی صورت بپذیرد و در حالتی که پارگی در آن چشم شد با جراحی ترمیم شود ; البته در صورتی صرفا پارگی مویرگ‌ها مطرح باشد , می‌توان با اوامر دارویی و مراقبتی هماتوم یا این که خون‌مردگی را معالجه کرد .

 

آتروفی یا این که تحلیل‌رفتگی بیضه
این بیماری عارضه ها متعددی دارااست . یک کدام از عارضه ها اصلی آتروفی ابتلای نوپا به بیماری اوریون است . بیماری اوریون شاید به بیضه‌ها یورش نماید و هر دو بیضه را از بین پیروز شود . به همین منظور واکسیناسیون خردسال ها ضد این بیماری اهمیت فراوانی در آتی آن‌ها داراست . یکی دیگر از مواقعی که امروزه سبب از بین رفتن و آتروفی بیضه‌ها میشود , مصرف دارو‌های آنابولیزان یا این که استروئیدی در ورزشکاران بدنساز است .

هورمون‌های استروئیدی برخلاف تصور عموم همت معکوسی روی بیضه‌ها دارا‌هستند و مصرف طولانی‌مدت آن ها سبب ساز محاسبه آن‌ها خواهد شد . موردها متعددی از جدایی بین ورزشکاران چشم میشود که عامل آن ناباروری است , سوای این که خودشان اطلاعی از مورد داشته باشند . این اشخاص در معاینه بیضه‌هایی تحلیل‌رفته دارا هستند . این بیماری غیر‌قابل‌برگشت است . متاسفانه ورزشکاران خودسرانه چنین داروهایی را تنظیم کرده یا این که هورمون‌ها را مربیانی بی‌تجربه تجویز مینمایند که توجهی به عوارضش ندارند .

 

دلایل بیماری بیضه و راه های درمان و پیشگیری

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.