چگونه برخی از افراد غش نموده و از حال می روند

افرادی در دنیا وجود دارند که وقتی از چیزی می ترسند عکس العمل شان به صورت غش کردن می باشد فشار خون این افراد افتاده و از حال میروند اگر وقتی می ترسید یا خون می بینید از هوش می روید غش کردن برای بدن مضر می باشد در ادامه جزئیات بیشتر چگونه برخی از افراد غش نموده و از حال می روند را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : زمانی یک چیز ترسناک می بینید احتمالا جیغ بکشید , احتمالا نیز بخندید! البته آیا تا به اکنون غش کرده‌اید؟ در حالتی که چنین است می بایست بدانید که غیر طبیعی نیستید . اکثری از اشخاص در برخورد به واهمه , غش می‌نمایند , ولی به حقیقت برهان این برخورد شدید چیست؟

هنگامی کسی با یک مسئله ترسناک , مشمئز کننده یا این که ترس انگیز روبرو میگردد , مرکزها هیجانات در مغزش فعال شده و سیگنالی به مغز رسول می شود که مغز و نخاع را به نیز دارای ارتباط مینماید . زمانی این ارتباط‌ها برقرار می شود , سیگنالی به نخاع رسول میشود که رگهای خونی گشاد شوند و سیگنالی نیز به قلب پیامبر می گردد تا ضربانش را آهسته‌تر نماید , و این وقتی است که غش کردن واقعه میفتد .

به صورت ارگانیک وقتی که فشار خون افت می نماید , ضربان قلب بایستی عجله بگیرد و برعکس . البته در مواقعی که اشخاص غش می کنند , این سیگنال‌دهی‌ها بهم می‌ریزند ; رگهای خونی گشاد می گردند و ضربان قلب کُند میشود و در سود افت فشار خون و کُند شدن ضربان قلب موجب غش کردن شخص می گردد . این دسته غش کردن , سنکوپ وازوواگال ( یا این که اصطلاحا شوک وازوواگال ) نامیده می گردد , که شایع‌ترین استدلال غش کردن است . این حادثه معمولا با دیدن خون یا این که سوزن و یا این که هنگامی که کسی می‌ترسد , دهیدراته شده و یا این که مبتلا گرما زدگی شده روی می‌دهد.

پارادوکس عکس العمل «جنگ یا این که گریز»

هرچند احتمال دارد اینطور به لحاظ رسد که عکس العمل نزاع یا این که فرار و گریز تن بایستی بازدارنده غش کردن ما بشود ولی مدام نیز اینگونه نیست . بعضا از اشخاص , در جزء عکس العمل مبارزه یا این که فرار خویش , ضربان قلب‌شان خیلی دوچندان بالا می‌‌رود , و عوض اینکه تدریجا زیر بیاید , مغز این ترمز کردن را خیلی ناگهانی انجام می دهد . بدین ترتیب قلب خیلی سرعت بالا از حالت تپش بسیارشدید به شرایط دوچندان آرام می رسد و شما غش می کنید . برخورد پیکار یا این که فرار و گریز , به شیوه‌ای دیگر هم اجرای نقش میکند .

زمانی ما میترسیم یا این که خیلی مضطرب می‌شویم , آدرنالین ترشح می کنیم ( اپی نفرین ) , که یکی‌از هورمون‌های عکس العمل نزاع و فرار و گریز ماست . این هورمون به ما یاری میکند تا از وضعیت بد گریز کنیم . یکی کارهایی که‌این هورمون‌ انجام می دهد , صادر کردن خون به پاهاست . در‌حالتی که فرار و گریز نکنیم ( زیرا استرس ما هیجانی و روحی است خیر جسمی ) , خون انباشته شده در پاهای‌مان دوچندان شده و در فیض خون کمتری درسمت سرمان می رود و سبب می گردد در چنین قوانینی , در معرض غش کردن قرار بگیریم . همین حادثه در مواردی که خون می بینیم روی میدهد که دربین 3 تا 4 درصد جمعیت , شایع است .

اشخاصی که با دیدن خون غش می‌نمایند احتمال دارد در مواجهه با درد هم غش نمایند , برای مثال هنگام واکسیناسیون یا این که جراحت دیدگی . مکانیسم این گونه غش کردن , گیج کننده است ; با ارتقاء ضربان قلب و فشار خون استارت میشود , آن گاه فشار خون و ضربان قلب در طول غش کردن افت می‌کند! معمولا اشخاص قبلی از غش کردن شم تهوع مینمایند که قادر است به دلیل فقدان خون در نصیب پشتی مغز باشد , و شاید استفراغ نمایند .

به عقیده‌ی برخی از پژوهشگران , استدلال این واقعه قادر است ترکیبی از اثر اپی نفرین با تغییرات فیزیولوژیکی ناشی از یک عکس العمل هیجانی به واهمه یا این که اضطراب باشد که سبب به‌این الگو از تغییرات در ضربان قلب و فشار خون میگردد .

غش کردن تا چه مقدار خطرناک است؟

بیشتر از 50 درصد اشخاص زمان‌هایی در معاش خویش غش میکنند . این حادثه میتواند متناوب یا این که فعلا باشد , صحیح همان گونه که سنکوپ وازوواگال یا این که مشکلات تهیه فشار خون , برای 70 درصد از آنهایی که غش مینمایند موجود است .

غش کردن به دلیل مشکلات تهیه و تنظیم فشار خون چنانچه میتواند خطرناک و بدون شوخی باشد که شخص در موقعیت خطرناکی غش نماید به عنوان مثال هنگام رانندگی یا این که این‌که به دلیل از حال رفت از طول پرت شود و یا این که به خودش آسیبی بزند . ولی این شرایط به خودی خویش , هیچ خطری ندارد . البته چنانچه غش کردن به جهت بیماری‌های قلبی باشد ( 10 تا 15 درصد از مورد ها ) , برای مثال به دلیل ضربان غیر نرمال قلب یا این که بیماری‌هایی که جریان خون از قلب مسدود میگردد , میتواند مضاعف خطرناک باشد . یک نگرانی دیگری نیز که درباره‌ی غش کردن موجود هست هنگامی است که هنگام ورزش کردن یا این که دراز کشیدن روی بدهد , یا این که برای آنهایی که سابقه‌ی فردی یا این که خانوادگی بیماری قلبی دارا‌هستند .

غش کردن موروثی است!

اگر‌چه سنکوپ وازوواگال شایع است , البته هنوز دقیقا مشخص و معلوم نیست چرا عده‌ای غش می کنند و سایر نه! بیشتر دانشمندان دریافته‌اند اشخاصی که مستعد غش کردن می باشند , خون بیشتری به سوی پاها و لگن خویش می کشند , به این ترتیب هنگامی از جا بلند میگردند , خون بیشتری به جهت پاهای‌شان رفته و خون کمتری به سرشان میرسد . این اشخاص در هوای گرم بیشتر در معرض غش کردن میباشند , چون تن , رگهای خونی را گشاد میکند تا خون بیشتری را به تراز پوست برساند و دمای تن را زیر بیاورد . البته این رخداد میتواند به‌این مفهوم نیز باشد که , این رگها مجددا عالی منقبض نمیشوند تا خون را درسمت قلب بفرستند تا قلب نیز آن را در تن پمپاژ نماید .

آنهایی که سنکوپ وازوواگال را تجربه می کنند , احتمال این که زمینه‌ی ژنتیکی آن را داشته باشند , بسیار است , اگر چه تا به امروز هیچ ژن خاصی شناسایی نشده است . در‌حالتی که سابقه‌ی خانوادگی غش کردن را دارید , احتمال این که شما نیز غش نمائید مضاعف است! درضمن مطالعات نشان داده غش کردن وازوواگال , در دوران کودکی و نوجوانی نقط ی اوج میگیرد و با ارتقاء سن , کمرنگ‌تر می گردد . بیمارانی که هنگام دیدن خون یا این که تماشای فیلم‌های ترسناک غش مینمایند , معمولا در دهه‌ی بیست و سی و چهل زندگی‌شان به مراتب خوب تر خواهند شد.

سیستم بدن در دهه‌ی بیست و سی و چهل زندگی، بسیار سالم و قوی می‌شود و با افزایش سن، سیستم بدن ریلکس‌تر خواهد شد. همچنین با افزایش سن، احتمال اینکه دارو مصرف کنیم بیشتر می‌شود. اگر فشار خون بالا داشته باشیم و برایش دارو مصرف کنیم، احتمال گشاد شدن رگهای‌مان بیشتر است، بنابراین اگر دچار استرس یا گرمازدگی شویم یا عمل جراحی داشته باشیم، احتمال اینکه غش کنیم بیشتر است.

اگر احساس کردید دارید غش می‌کنید چه باید بکنید

اگر مستعد سنکوپ وازوواگال هستید اما همچنان دوست دارید به دیدن صحنه‌های ترسناک ادامه دهید، چند کار وجود دارد که می‌توانید قبل از تماشای مثلا یک فیلم ترسناک انجام دهید.

. آب بنوشید و کمی نمک بخورید تا حجم پلاسمای خون‌تان بیشتر شده و حتی اگر رگهای‌تان گشاد شد و ضربان قلب‌تان افت کرد، بتوانید جلوی افت فشار خون‌تان را بگیرید.

. اگر نشسته‌اید، به جلو خم شوید و پاها و عضلات باسن‌تان را منقبض کنید. منقبض کردن عضلات پا باعث می‌شود خون، بالای کمرتان باقی بماند و در نتیجه غش نکنید.

اگر هم نشسته نیستید، چمباتمه زدن هم باعث می‌شود خون از پاهای و شکم‌تان به سمت سرتان برود. در مواردی که با کسی مواجهه می‌شوید که غش کرده، فورا او را بخوابانید، سپس پاهایش را به حالت ضربدری بالا بیاورید تا خون به سمت قلبش برگردد. یادتان باشد بعضی از افراد ممکن است هنگام غش کردن، تکان بخورند، معنی‌اش این نیست که لزوما صرع دارند. تکان‌های بدن معمولا تلاش بدن برای برگشتن به شرایط عادی است. اما اگر تکان‌ها ادامه پیدا کرد، فرد را به پهلو بخوابانید چون ممکن است صرع داشته باشد، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

چگونه برخی از افراد غش نموده و از حال می روند

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.