دکوراسیون داخلی اتاق کودک و مراحل طراحی آن

دکوراسیون اتاق کودک را می توانید از این ایده ها استفاده نموده تا یک اتاق زیبا و جذابی داشته باشید تخت بچه را با پرده و رنگ  دیوارها ست نمایید روتختی انتخاب نمایید که مناسب اتاق کودکتان باشد دکور مناسب اتاق کودک را طراحی نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دکوراسیون داخلی اتاق کودک و مراحل طراحی آن را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: در مسیر بچه دار شدن و بزرگ کردن ایـن موجودات کوچک، همواره بایـد تصـــمیـمــات زیـادی بگیریـــم. بعضی از ایـــن تصمیـــم ها سخت و پیچیده و بعضــی دیـــگر بســیــار آسان و هیـــجــان انگـیـــز هسـتــنـــد. ما به شما می گوییـــم که برای درسـت کردن و طراحی اتاق کودک چه کارهایـی را انـــجــام دهـــید. یادتــان باشــد که شمـا و کودکــتـــان زمان زیــادى را در ایـن فضــا مى گذرانــید. مهمتریـــن کاری که برای خلـــق ایـــن فضا می توانــیــد انجـام دهیــد ایجاد فضـــایـــیـــست که احساس راحــتــى و آرامش در شمـا و فرزندتان بوجود آورد و لبخـــنـد بر لبتـان بنـــشاند.

بر اســـاس اصول طراحــى داخلی، براى چیـــدن و طراحــی اتاق کودک، به ۶ وسیـلـه زیـر نیاز داریـــد:

تخت بچه

ست روتختـــى

جاى تعویض پوشک بچه

مبـل راحتـــی

کمد و کابــینت

دکور

۱) تخت کودک

بین تمام وسایــل اتــاق کودک، تخـت کودک وسیـله ایسـت که بایــد برایـش بیـشــتــریـن هزیـنــه را بکــنـید. شاید فکر کنــیـد که ایـــن یک وسیله موقت اسـت و ارزش هزیـــنــه کردن ندارد، ولى یادتــان باشد که بعـضى ازبچه ها تا سن ٣ یا حتـــى ۴ سالـگى و شایــد کمـــی هم بیـــشـتـر، در همــین تخت می خوابــنـــد. همـچنــیـــن اگر تصــمیم به داشـتن بیش از یک فرزنـد دارید، یک تخت خوب، محــکــم و مقـاوم به راحـــتــى میـتوانــد براى چند سال اول همـه بچه ها قابل استــفاده باشد.

هنـــگــام خریـــد تخت کودک، ٣ نکـــته را در نظــر داشته باشیـــد :

مطـمئن باشـیــد که تخت بچـه استانــداردهـاى لازم را داشتـــه باشد. اســتـانداردهـاى ایــمـنــى آمـــریـکـایـــى معـــمولا اســتــانـــداردهـــاى منـــاســـبى هســتـند. لطـفا براى نوزاد تخـــت عتــیــقه و قدیمى نخـریـــد و یا تصـــمیـــم نگـــیـرید که از تخت دوران کودکـى خودتــان براى او اســتـــفـاده کنیــد. اسـتــانـــداردهـــاى تخت کودک در سالـــهاى اخیــر تغـیـیـــرات زیــادى کرده است و از آنــجایى که تخت مکــانــى اســـت که شما احـتمالــا کودکـتــان را در آن تنـهـــا مى گذاریـد، بایــد مکـان امنـــى باشــد. پس با گشـــاده دســـتـی برایـــش هزیــنـه کنیـــد.

بعضى از تخــت هاى نوزادى قابلــیت تبـدیل شدن به تخت بزرگــســـالى را دارند، ولى دو چیـــز را همیــشه یادتـان باشــد: اول ایـــنکه اگــر تصـمـیــم به آوردن فرزنـــد دوم و یا سوم را داشته باشـــیـــد، بایـد براى خریـدن تخت نوزادى او باز هزینه کنـید، دوم ایـــنـــکـــه بهــتـر اســت وقتـى که بچـــه ها بزرگــتـــر مى شوند، به سلیــقـه و نظـر شخـــصى او در انتـخــاب تخت احـــترام بگـــذاریـــم. بهتر است که تخــت نوزادى که تبـــدیـل به تخـــت کودک نوپا می شود، حفاظ مخـــصوص براى جلوگیـــرى از افــتادن کودک داشتـــه باشـد.

مدل، سبــک و اســتایــل تخـــت کامــلا به سلــیـــقه شخصــى شما برمی گردد، ولى اگـــر تصـــمیم به داشتـــن بیـــش از یک فرزند داریـد، سبـــکــى را انـــتـــخـاب کنـــید که هم براى دخــتر و هم براى پســـر مناســب باشـــد. این یعــنــى شما بتوانـــیـد ایــن تخـــت را هم در یک چیــدمــان پسرانه قرار دهـــید و هم در یک چیـدمان دخـــتــرانه.

مدل، سبک و اســتـــایـل تخت کامـلـــا به سلـــیـقـــه شخـــصى شما برمی گردد

۲) ست روتخـتــی

وقتــى شروع به طراحــى اتاق کودک مى کنــید، بهتــریـــن نقطـه براى شروع، می تواند انتـخــاب تخت و ست روتختى باشـــد. ترکـیب تخـت نوزاد با ست روتخــتـى در واقع قســمــت عمـــده زیبایـــى اتــاق کودک را تشـکیل مى دهـند. اینـجا دقـــیـقـا آن نقــطـه ایــســـت که می توانـــیــد سلـیــقه اعـمـال کنید و از دیــدنــش لذت ببــرید. همـچنـین اگــر تِـم و ایـده خاصى براى طراحى و ترکـــیب رنــگى اتـــاق دارید، اســتفـــاده کنـــید. چنـــد نکـــته را در نظر داشـتــه باشـیـد :

حتـــما ٢ عدد پد ضد آب براى تشــک بخریـــد.

مطــمئن باشیـــد که حداقـل ۴ تا ۵ عدد ملـــحفــه تشـــک اضـــافه بخـرید. شایـد تصورش سخــت باشـد ولی بعـضـــی روزهـــا به خاطــر کثـیفی مجبور به تعویض چند باره ملــحـفـه می شوید. الــبتـه اگر میتوانـــیـــد، دائما لبـاس شویى را روشن کنیـــد نیازی به انـجـــام ایــن کار نیســـت، ولی در غیـــر اینــصورت در این زمـیـنه یک سرمـــایـــه گذارى انجـــام دهـــید!

تا زمانى که کودک قادر به حرکت دادن دســـتها و جابه جا کردن اشیا نیــســت، از لحاف به عنوان دکور اتـاق اسـتفـاده کنـیـد! در غیر ایـــنـصورت احــتمال خفــگى وجود دارد!‌

 

بهتریـــن نقطــه براى شروع طراحــى اتـاق کودک، می تواند انتــخاب تخت و سِـــت روتخـتى باشـد

۳) جاى تعویض پوشک بچـه

سومیـــن وسیلـــه ضرورى که براى طراحــی اتاق کودک به آن نیـــاز دارید، جایی برای عوض کردن پوشک بچه است. خبـر بد ایـــنکه هیــچ راهی برای فرار از ایـن موضوع ندارید، پوشک کثـیـــف جز لاینفـک زنـدگى نوزاد است و تنهـــا راهــى که با آن می توانـــیـد این کار را به یک تجربـه خوب تبـــدیــل کنــیـد ایـن اســت که، تمـــام وسایــل مورد نیاز این کار را در دســـتـرس قرار دهـــیــد. خوب ایــنـــجاست که میــز تعویض پوشک بچـه به شمـــا کمک می کند.

اگر در اتاق کودک فضـا به انـدازه کافــى وجود دارد، یک میـز مخـصوص برای تعویض پوشک بخرید که عمـرش طولانى باشــد. خلاق باشیـد، شاید بعدها بتوانــیـد از آن به عنوان جایـــى برای نگـــهدارى اسبــاب بازی یا کتابـــخانــه استفاده کنید. کافیـسـت کمی وقت بگذاریــد و کمـــی بگـردیـد. ولى اگــر فکر می کنیـــد که بعــدهـا نمـــی توانـید از آن استفـاده دیـــگـــرى کنیــد، به هیچ عنوان برای آن هزیــنـــه نکـــنـید و ایـــن راه حل را کلـا فراموش کنـیـــد!

اگر محــدودیـــت فضا دارید فقـط به خریــدن تشـک مخـــصوص تعویض پوشک فکر کنیـــد. این تشک ها قابـــلـــیت ایـــن را دارنـد که روى کمد یا کابــیـــنــتــی که براى قد شمـــا منــاســـب بوده، قرار بگیرند. مزیــت ایــن راه حل این اســـت که وقتـى بچه ها مرحله پوشک شدن را پٌـــشـــت سر گذاشــتــنـد، به راحــتى می توانــید ایـن تشـــک را جمع کنــیــد.

بهـــتـــر است وسایل مربوط به تعویض کودک مثـــل پوشک، دستمــال مرطوب، چنـــد دسـت لبـاس تمیز، لوسیون، حوله و غیــره را در دستــرس قرار دهید. از کشوهاى میـــز زیـر تشــک و یا سبــدهایـــی که به دیوار زده می شوند، اســـتفـــاده کنـید.

حتـــمـا چند اسـبــاب بازى کنار دســت داشته باشـیـد یا یک آویز بالا ایــن مکان برای مشــغول کردن کودک را مشـــغول قرار دهید.

برای خرید روکش مخصوص تشـــک تعویض، سرمـــایـــه گذارى کرده و چنــد تا بخـــرید، ایــن روکش هم مثـــل ملــاحفه تخـت دائما کثیــف می شود.

از کشوهاى میز زیـر تشــک و یا سبدهایــی که به دیوار زده می شوند، اســتـــفاده کنیـــد

۴) مبــل راحتی

مبل راحتی یکـــى از خریــدهـاى مهــم برای طراحـــی اتــاق کودک محسوب می شود، یک جاى راحـت براى نشـسـتـــن شما! از ایــن مبــل برای نشـــسـتـــن و شیـــر دادن به کودک یا خوانــدن کتـاب استفـــاده خواهید کرد. روی این مبل کودک را در آغوش بگــیریـد، با او بخــنـــدیــد، تکــانـــش دهید و حتــی بخوابـانـــید یا شاید تا صبح با او گریـه کنـیـد، بنـابراین با دقــت انـــتـخـابـــش کنـیـــد!

بهتـر است که این مبـــل، گهواره اى باشـد. تکـــان خوردن مبــل باعــث می شود که هر دوی شما بهـتــر بخوابیــد. مراقـب باشـــیــد که پارچه روکش مبـل قابل شســـتـشو بوده و با اســتـفاده مکـــرر پاره نشود.

مبـــلـى را انتخـــاب کنید که آنقدر بزرگ باشد که شمــا و نوزادتان بتوانید به راحـــتــى در آن اســـتـــراحـــت کنــید. مطمئن باشــید که جا براى قرار دادن دستهـایتـــان داشتـه باشـد، پشتــش آنقـــدر بلـــند باشــد که به راحتى بتوانیـد سرتـــان را به آن تکیـه دهــید و عمقش آنــقـدر باشــد که بتوانــید یک بالـش پشـــتتـان بگذارید.

به هر حال چون این وسیله قســـمـــتـى از دکور اتاق فرزنـدتان حســاب می شود، زیـــبــایـــی آن مهـــم اســت، از سلـیــقــه تان نهــایــت اســـتـفـــاده را ببــریــد. اگــر محـدودیت بودجــه داریــد، از یکــى از مبل هاى تک نفـــره راحـــت خانه استـفـاده کنید، فقـــط کافــیســت که برای آن یک روکش زیـبـا که به رنگ و تِم طراحـی اتـاق کودک میخورد بدوزیـــد.

مطمئن باشــیـــد که حتـــمــا یک چراغ خواب / مطالـعه در کنـــار ایــن مبـــل بگذارید که وقتی کودک خوابیــد، بدون نیاز به بلـــنـد شدن بتوانید آن را خاموش کنید. یک چهارپـایه کوچک برای استراحـــت پاها جلوی مبـل بگذاریـــد، باور کنـــید به آن خیـــلـــى نیاز خواهـــیـــد داشت! و در نهــایـــت یک پتوی نرم و سبــک به این ترکیب اضـافه کنـیـد تا این مبـل را به راحـت تریـن جای اتاق تبـــدیل نمایـید.

مبـــلـى را انتـخــاب کنـیـد که آنقدر بزرگ باشد که شما و نوزادتان بتوانید به راحــتى در آن استــراحــت کنید

۵) کمـد و کابینت

وقتـی دقــت کنیـــد، متوجه می شوید که این موجود کوچک، بیـــشترین وسایـــل را لازم دارنـد. اســـبـاب بازى، لبــاس، پوشک، کتاب و کلـــى خرت و پرت های دیــگـــر، و خوب همــه این وسایـل نیاز به جا براى نگهـدارى دارنـد. وقتى در حال فکـر کردن به طراحی اتاق کودک هستــیـــد، به نکات زیـــر هم فکـر کنید:

هنـــگــام خریـد وسایل مورد نیــاز نوزاد، فقط به نیازهـای کوتاه مدت او فکـــر نکنــید، به آینـده هم فکـر کنید. یادتـــان باشــد که بچـه تا آخـر عمـــرش قرار نیســت پوشک داشتـه باشــد. اگـــر به عنوان جای پوشک سبــد می خریـد، مدلی انتخـاب کنید که بعـدا بتوانــید از آن اسـتـفـــاده دیگر بکــنـید.

کابیـنـت هایى که باز هســتـنـد فضاى خوبى برای نگـــهـدارى لحـاف، بالـــش و خرت و پرت هاى دیگر بچه ها هســـتـند و بعـد ها می توانــند تبدیل به کابیـــنـــتـی برای اسبـــاب بازى بچـــه ها شوند. یک سرى سبــد و یا جعــبه هایـــى که روى زمیـن قرار میــگـیرنـد در اتاق بگذارید تا اگـــر مهـــمان سرزده به منـزلتـــان آمـد، سریــع بتوانـید همـــه وسایل را در آن ریـخته و اتاق را مرتب کنید.

حتمــا نزدیـک میــز تعویض پوشک کودک، جایـى مخـــصوص براى وسایل مربوط به تعویض پوشک بگذارید، حالـا این جا می توانـــد قفســـه هایـى باشد که روى دیوار نصب می شوند و یا سبـدهــایـى که در کشوى زیــر میـز قرار می گیــرنـد.

به خریـدن و یا درست کردن کمدى که جا برای آویزان کردن لباس داشته باشـــد، فکـــر کنیـد. لبــاس های کوچک نوزادی نیـازی به ایــن قســمــت کمـد نخواهـــد داشت، ولى مطــمئنا بعـــد از ١ سالـگى از آن اسـتفاده خواهـــید کرد.

هنگام خریـد وسایــل مورد نیـــاز نوزاد، به نیــازهـای کوتاه مدت او فکــر نکنید، به آیـنـده هم فکـــر کنید

۶) اکـســـسوری های اتـــاق کودک

بعـد از خریــد وسیـله های کاربردی اتاق، یعـــنـــى وسیـــلــه هایــی که هنــگام انتـخـاب و خریـد علاوه بر اعــمال سلیقه شخـــصى، اصول و اســـتاندارها را هم باید در نظر بگـــیـــریــد، با کمـــک اکســسوری های مناسـب شروع به دکور کردن اتــاق کودک کنیــد. وقتــى حرف از طراحی اتــاق کودک می شود، حرف از یک موضوع کاملــا شخــصى و سلــیــقه ایـســت. مطمئنا همه ما دوست داریــم که فضــای اتـــاق فرزنـــدمــان دلـــنـــشــیــن باشـد.

با انــتخــاب فرش شروع کنـیــد. فرش نقش مهمی در ایـــجاد طراوت و شادابی در فضـــای داخــلــی دارد و به آن شخــصیــت می بخـــشـــد. یادتان باشــد برای اتاق کودک، فرشـی انـــتـخاب کنیــد که قابـــل تمـــیز کردن باشــد.

بعد سراغ انــتــخاب پرده بروید. پرده ها بخـــش مهمـی از فضـــای داخلــی اتاق کودک را تشـکـیـل می دهنـــد، چون علـاوه بر افـــزودن به زیـبـایـــی اتـاق، فضـای تاریــک و مناســـب برای خواب نیــمروزی او را فراهـــم می کنــد.

به دکور اتـــاق کودک که می رسیــم، تنـــهــا قانونى که بایـد دنبــال کنـــیــم این است که بعــد از امـــنیـت، واقـــعــا هیچ قانونى برایـــش وجود ندارد. اگـر شما فضــاى اتــاق را با چیــزهایـــى که خوشحال تان می کنـــد پر کنیــد، نتــیـــجـه اش چیزى جز زیـبــایى نیست و مطـــمئنا زیبـایـــى هر کسى را خوشحــال می کنـــد.

یادتـان باشد که اتاق کودک نبـــایـــد فریـــاد بزند: من یک اتاق کودکم! اینــجــا درست مثل بقـیه فضـاهـــای خانـه جایــی اســت که شما می توانــید در آن اسـتایل و سلــیقه شخــصـــی اعمــال کنیـــد. در عین حالی که از وسایل نو برای دکور اتــاق استفاده می کنیـد، می توانـــیــد از یک وسیــله قدیــمی مثلا صندوق متـعــلق به مادربزرگ هم اســتــفــاده کنیــد.

اگر در حال طراحــی اتاقـی برای فرزنــد دومتــان هســتـــیــد، از فرزنـــد اولتان بخواهـید که چیزى برای خواهـر یا برادرش درسـت کند، مثــلـا شاید یک نقــاشـــى که شما بتوانید قاب کنید و به دیوار اتاقش بزنـــیـــد.

شما فضــاى اتــاق را با چیـزهایــى که خوشحال تان می کند پر کنیـــد

دکوراسیون داخلی اتاق کودک و مراحل طراحی آن

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.