دکوراسیون زیبا از طراحی های رمانتیک و احساسی

دکوراسیون به سبک رمانتیک و احساسی می تواند برای آرامش شما بسیار زیبا و مناسب باشد شما باید در خانه خود به آرامش برسید اگر رنگ دکوراسیون شما زیبا باشد به شما روحیه خاصی خواهد داد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دکوراسیون زیبا از طراحی های رمانتیک و احساسی را در مجله خبری دانستن خواهیددید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : احـســاســات در هر کاری که انــجــام میـــ‌ دهیم و در هر آن چه به آن فکــر میـ‌ کنیم، طنــیــن‌ انداز است. از طرفـــی هم طرز تفــکر آدمی به‌ واســطه احساسـات مخـــتـــلف، دسـت خوش تغیـــیر میـــ‌ شود.

بهــ‌ طبع، انسان با داشـتـــن انــرژی مثــبت و احـساسی ممـــلو از آرامش و لذت در مقابـــل مشـکــلـات مختــلــف زنـــدگــی انـــعطافـــ‌ پذیـرتـــر شده و در کشـف راه‌ حل خلــاقــ‌ تر می‌ گردد.

 

جرقـه ابتدایی این شیوه با تفـــکــرهای ناب برخی طراحـــان در اواسط قرن بیـسـتم میلادی زده شد. از ششـمیـن دهـــه ایــن قرن، تمرکـــز و میـــل شرکـت‌ های طراحی و طراحان آزاد به ساخـــت محصولات از راه به‌ کارگیـری هر چه بیـش تر فرم‌ های نرم و ارگانیــک و هم‌ چنـــیــن رنـگـــ‌ های روشن و زنـــده اســت.
طراحی احسـاس‌ گرا( Emotional Design)، هم عنوان کتـابـــی از دونالـد نورمـن(Donald Norman)، خالق اصــلی ایــن شیوه است. به نظــر او اســاسیــ‌ ترین موضوع در طراحـــی یک فضـا، احـساســات است که نقـــش مهمــی را در توانایی انســـان برای درک جهـــان و یادگیـــری چیــزهای جدیــد، ایفـــا میـــ‌ـکند.

تا به امـــروز دیــدهــ‌ ایم که آدمی دیـــگـر مانــنـــد قبـــل، محصولات را تنها به دلــیل جنـــبـــه کارکـــردیـشان انتـــخاب نمــی‌ کنــد، بلکـه اغلـب در خصوص محـصولات، به شکلـــی فکر و صحــبت می‌ کنـــنــد که گویی یک شخـــصــیت و موجود زنـــده را در نظر دارند؛ محصولی که قادر اســت مانــنـد انـسان، قدرتــمند و خشن و یا مهـــربان باشــد!

ویژگــیــ‌ های مهــم طراحی احـســاسـ‌ـگـرا:

ایجـــاد فرمـــ‌هـای شاد و رنگـــیـن:

در طراحـــی احـســـاسـ‌ گرا سعی در ایـــجاد احــساســاتــی ناب و عالی از راه حس بینـــایی به اشخـاص اسـت. فرمـــ‌ های بهـ‌ کاررفـــته در این طراحــی، بیش تر شامـــل فرم‌ های منحـــنـــی، نرم و هموار بدون هر‌ـــگونه محدودیتـی اســـت. در این شیوه، تأـــکـــیــد بسیــار می‌ شود که بر روی فرمــ‌ های بســـیـار پیچـیده و خلــاقانه به این صورت که با تنوع‌ بخـــشی به فرمـــ‌ های پایه در طراحی لوازم مختلفی مثل استــنـد تلویزیون، میـز قهوه‌ خوری و مبلمان تک و هر آنـــچـــه تصور کنــید، حس کنجــکاوی را در آدمی زنـده گردد. روشن اسـت که حجـم بالایـــی از خلاقـیــت در فضای داخـلی، همیـــشـه تحسیـــن‌ برانگیز خواهد بود.

 

طیفـــ‌ های مزهـ‌ دار، طعــمــ‌ دار و کودکـانه

به‌ کارگیــری رنگ در ایـن طراحــی، طبق قانون و پالـتــی از پیـش تعـیـــینـــ‌ شده صورت نمی‌ گیـرد، بلکـــه با جســارت از طیــف‌ های خیره‌ کنــنــده با مقـیاس قابــلـ‌ توجه اســـتـفاده میـــ‌ شود.
در این شیوه، شاهد اسـتفــاده از طیــفـــ‌ های طعـــم‌ دار رنگـــ‌ های مخــتلف مثل لیمویی، هلویی، پرتقـــالــی، دارچــیـنـــی و… هســـتــیم که چهـــره هر بیــنــنــدهـــ‌ ای را خنـــدان میـــ‌ کنـد، چرا که کودک درون آدمــی را تحــت تأثــیر قرار میـــ‌ دهد. کودک بودن در دنـیـــای بزرگی به ما کمـک می‌ کند تا بیــشتــر خلــاق، رویاپرداز، مبتکر و فعــال باشیـــم و همیـنــ‌ طور به اطــرافـــیـان خود بی‌ پروا عشـق بورزیــم.

سعـــی در ایـجاد سطوح تمـــاسی:

یکی از مشخـصهــ‌ های زیـبــاشنــاخــتـی ایـن طراحی به‌ کارگـیــری سطوح خاصــی است که موجب تحـــریــک حس لامـسه میــ‌ شود. سطوحی جذاب و نرم مثـــل پوست طبـیــعــی حیوانــات ماننـد پشــم و خز و یا کرک. همـ‌ چنیـــن یکـی از مواد منــاسب برای ایـــن منـــظور که در ایـــن طراحی بسـیــار استـــفاده میـــ‌ شود، سطوح موزایــیکـــی نقــشــ‌ دار اســـت.
پارچـــه‌ های بیـ‌ نهـــایــت دوستـــ‌ داشـــتنــی خز یا پرزدار را در هر کجای خانـهـ‌ تان میـــ‌ توانیـــد استــفاده کنـیــد. ایــن پارچه‌ های دوست داشتـی چه در قالــب فرش، چه کوسن، چه پتو و حتــی یک پوف بزرگ می‌ توانند دکوراسیون داخلـــی شمــا را زیر و رو کنند. جادوی آن ها را دستـــ‌ کم نگیـریـــد، یکـــی از آن ها را برای فضـــای داخلی خود در نظـــر بگــیــریـــد و بیش از بیـــش از آن لذت ببـریــد.

سعـی در اسـتفاده از مواد طبـــیعـــی

به کار بردن مواد طبــیعــی مانند چوب، حصـیـــر، پارچه‌ های نخی و سبـــک، چرمـ‌ های طبـیعــی و همـ‌ چنیــن پوشاندن دیوار با مصـــالــح طبـیـعی مثــل آجـر و پنـــلـــ‌ های سنــگــی مصـنوعی در طراحـی داخـلـــی باعث ایـــجاد حس خوب صلـح و آرامـــش می‌ شود، روح و ذهن شمــا را تازه میــ‌ کنــد و از همه مهــمـ‌ تر حس خوش‌ آمدگویی را افزایش میـ‌ دهد.
امـروزه به‌ وفور شاهد شبیــهــ‌ سازی مواد طبــیـعی با اسـتفاده از مواد مصـنوعی هسـتـیم، چراکـه مواد طبیعـــی مانـند چوب و سنــگـــ‌ های صخره‌ ای، حس دیـداری و لامـــســه را بیـش از بیـــش تحریک میـ‌ کنـد. هم‌ چنـــیـــن اسـتـفـاده از این مواد در فضای حمام، ناخودآگاه حس طراوت و تازگـی را در انــسـان به وجود میــ‌ آورد.

اضـافـه کردن جزئیات فریــبــنـــده به اشیـاء

یک روش دیـگـر، اضافـــه کردن جزئیات ارزشمند به حاشــیه محـصولات اسـت؛ به‌ طور مثال اضــافــه کردن سنگ‌ های اتـــمی، درخشــان و رنـگـــی در مبـــلـــمــان و بهـــ‌ خصوص سرویس‌ های بهداشتــی که برای هر بیـــنـــنـــدهــ‌ ای چشمـــ‌ نواز است و آدمــی را به وجد میــ‌ آورد.

سعـــی در ساخـــت فضـایـی رویایی

فضـــای داخــلــی رویایـــی، فضـــایی است سرشـار از نور، رنــگـــ‌ های درخـشـــان و همــ‌ چنــیـن مبلـمـان، لوازم روشنـایــی و لوازم دکوری با طراحی متـــفــاوت و گاهی اغراق شده در بعـضــی از اجزای آن ها که فضــای موردنظـر شما را برجــسته میـ‌ کند.
طراحی احـــساسـی و رویایـــی، فضای موردنــظر شمــا را از فضایــی بی‌ روح و کسـلـ‌ کننــده به فضـایـی جذاب و هیجـان‌ انگــیز مبـدل می‌ سازد.

ایـجاد سایهــ‌ های نامـتــعــارف و شاعـرانــه بهــ‌ وسیله سطوح مبـــلـــمــان و لوازم دکوراتیو

این شیوه با اسـتــفــاده از عناصر دکوراتـیو، لوازم روشنایی و همــ‌ چنـیــن قطعاتــی از مبــلـمـــان که در طراحی آن ها خلـاقــیــت به اوج رســیـــده، شکــلـــ‌ های پرهیجان نوری را از راه بازی نور و سایه به اجـــرا درمیــ‌ آورد.

بهرهـــ‌ گیـــری از محــصولاتــی با حس و حال کودکـانه و لطیــف و ایــجـاد فضـایی فانـــتزی و لطـــیـف

چقدر دلــپذیـر اســـت که در طراحـی فضـــای زندگی خود مثــل بچـه‌ ها، خودمــان را رهـا کنـــیـم و از رنگ، نور و چیـــدمان لذت ببــریـم، هر آنچه دلـــمــان میـــ‌ خواهـد و حسـمـــان می‌ گوید را برای محــل کار و زنـدگـــیمان خلـق کنیـــم.

قصـه‌ پردازی در دکور

قدرت تخـــیـــل در طراحی فضــایــی اسرارآمیز و جذاب، همواره حائز اهمـیت اسـت. بهرهـــ‌ گیری خلاقـانـــه از عوامل متـعددی مانـنــد طبیـعـت‌ های بکـــر، امـــاکـــن تاریـــخی، داسـتـــان‌ های ملی و فرهــنــگـی هنری اقوام و ملـیــت‌ های مخـتـلـف و فرهـنــگ‌ های محلی منجر به طراحی فضــایـــی متفاوت میـــ‌ شود که تأـثــیـــر عمـیـــق و شگرفـــی در روح آدمـــی بهـ‌ جا میــ‌ گذارد.

هم‌ چنیــن تجـربـه یک روز خاطرهـ‌ انگـیــز در زنــدگی آدمی و یا حتـی یک موسیقـــی دلنواز و یا یک فیـلـم سینـمایـــی تأثـیـرگـذار میــ‌ توانـند عوامـــلی الهـامـ‌ بخــش برای داسـتـــان‌ سرایی و طراحــی فضــا به طراحی احـسـاســی باشنـد.
قصـــهــ‌ پردازی در دکور بیش تر در فضاهـای عمومی مانـند لابی هتـل، رســتورانــ‌ و کافـیـــ‌شاپـ‌ ها به اجرا درمـــی‌ آید تا همــگان را مبهوت جذابـیت و خاص بودن فضــا نمـاید.

پوشش دیوار با مواد نامــعمول

این طراحـی با اسـتـــفاده از دیوارپوش‌ های خلـاقانـــه و متفاوت و اغلـــب با بافـتی قابـلـــ‌ لمـس، جذابیـــت بصـری میـ‌ آفرینــد. موارد پیـشــنهــادی در این شیوه، شامل طراحـی کاغـــذدیواری‌ هایـی با طرح متفـاوت با استـــفاده از تکنــیـک‌ های چاپ، نقــاشـی، طراحــی گرافیکـــی و هم‌ـچــنین پنـلـ‌ های چوبی با ساخـتاری خاص و بافــت سه‌ بعدی، پنلـ‌ های چرمی با ترکیـــب رنـــگ متـــفـــاوت و موزایــیـکــ‌ کاریـ‌ های فریـبــنـده است.

دکوراسیون زیبا از طراحی های رمانتیک و احساسی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.