دکوپاژ نمودن سطوح با روش های متنوع و آسان

دكوپاژ ( Decoupage ) يكي از تكنيك‌هاي بسيار بی آلایش و زيبا براي جلوه بخشيدن به وسايل قديمی و كهنه است . در اين روش تزييني مي‌توانيد با استفاده از عكس , خبرنامه , كاغذ كادو يا دستمال سفره , طرحي جديد اجرا كنيد و وسايلي را كه از كاربري بیرون شده‌اند , احيا كنيد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دکوپاژ نمودن سطوح با روش های متنوع و آسان را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : در حالتی‌که از طرح معمولی صندلي‌های‌تان خسته شده‌ايد يا يك ميز تلويزيون كهنه داريد كه نگاه كردن به آن براي‌تان تكراري شده و درصورتی که مي‌خواهيد كلي طرح و نقش را به شيوه‌اي امروزی روي ديوار خانه‌تان به نمايش بگذاريد , توصیه ما به شما استفاده از تكنيك دكوپاژ يا ترانسفر است . اجراي اين تكنيك بسيار بی آلایش است . شما مي‌توانيد آن را روي هر سطحي اجرا كنيد ; از چوب گرفته تا ديوار , درهاي كابينت , روي شيشه ,سنگ يا چه بسا سطح ها پارافيني مثل شمع .

بيشترين جلوه اين تكنيك روي سطح ها چوبي است . براي استارت يك سيني چوبي تهيه كرده و طرح مورد نظرتان را كف سيني اجرا كنيد . سيني‌هاي کناره كنگره‌دار در اولويت می‌باشند . طرح مورد نظرتان را در بعد ها سيني پرينت بگيريد . در‌حالتی که روي مرحله سيني چوبي‌تان صاف نيست , با يك تكه سمباده آن را كاملا صاف كرده و آنگاه با يك دستمال مرطوب گرد و خاكش را پاك كنيد . در صورتیکه زمينه طرح متبوع يا عكس‌تان سفيد يا گویا است بايد يادتان باشد كه رنگ زمينه چوب , روي رنگ پاياني كار تاثير مي‌گذارد .

براي اين‌ كار خوب تر است تراز چوب را با يك لايه رنگ آكريليك متبوع بپوشانيد . رنگ را نیز مي‌توانيد با تعدادی قطره آب رقيق كنيد و بعد با قلم‌مو روي كار بكشيد . مي‌توانيد تمام مرحله سيني از پشت و كف سيني تا تمام ديواره‌ها را ترانسفر كنيد يا اينكه صرفا یکسری گل يا طرح را روي آن منتقل كنيد . در هر موقعیت شما به چسب چوب روشن , چسب DM5 و اسپري فيكساتور يا تثبيت‌كننده احتياج داريد .

براي تهيه طرح مي‌توانيد از يك قطعه عكس يا طرح رنگي پرينت گرفته شده استفاده كنيد . شما میتوانید حتي به مغازه‌هاي فروش اثاثیه آشپزخانه برويد و طرح‌تان را از ميان آن‌ها گزینش كنيد . در صورتی‌که از كاغذ پرينت استفاده مي‌كنيد , طرح را دقيق و تميز ببريد . هرچه تصوير نازك‌تر باشد , نتيجه كارتان زيباتر خواهد شد و در صورتی از دستمال كاغذي استفاده مي‌كنيد , دو لايه پشت دستمال كه معمولا معمولی و سفيد رنگ می‌باشند را از آن جدا كنيد . عكس‌ها يا طرح را پیشین از چسباندن , روي كار بچينيد تا از قرارگيري آنان مطمئن گردید . كاغذ را به‌وسيله چسب‌چوب روي كار بچسبانيد و با انگشتان تميز به آرامي روي آن را بكشيد و مرحله را صاف كنيد .

پس از خشك شدن , يك لايه نازك از چسب5 DM را روي كار بزنيد . البته براي انتقال طرح دستمال , تنها از چسب DM5 استفاده كنيد و مراقب باشيد طرح را در چسب غرق نكنيد . لايه نازك دستمال بر اثر بي‌دقتي و خيسي فورا پاره مي‌شود . با يك قلم‌مو چسب را به تراز كار بزنيد و آن گاه دستمال را روي آن قرار دهيد و اذن دهيد تا كاملا خشك شود . در صورتیکه تكه‌اي از دستمال‌تان در حين كار پاره يا از آن جدا شد , به دور تا بدور يك گل يا طرح كوچك را جدا كنيد و روي به عبارتی نصیب بچسبانيد البته حواس‌تان باشد كه وصله و پينه‌ها را با توجه انجام دهيد تا در پايان به دیده نيايد .

براي خشك شدن چسب‌ها , شتاب نكنيد و بگذاريد در هر تراز به‌طور كامل خشك شوند . روي كار را نیز به آرامی چسب بزنيد . استفاده از چسب DM5 روي كار يك لايه نگهدارنده به‌حساب مي‌آيد ولی حتما در پايان كار , روي آن فيكساتور بزنيد . به‌هيچ‌وجه فيكساتور را در مسافت نزديك به كار اسپري نكنيد زيرا ذرات آن به‌صورت دانه‌هاي درشت و قابل ديد , روي كار مي‌نشيند . خوبتر است اين كار را در فضاي گشوده انجام دهيد و جلوي دهان‌تان را نیز بپوشانيد . مي‌توانيد يكي , دو توشه ديگر نیز از فيكساتور استفاده كنيد البته هربار اذن دهيد تراز كار كاملا خشك شود و آن‌گاه اسپري بزنيد .
يادتان باشد اين اسپري تراز كار را نیز درخشان مي‌كند . استفاده هرچه بيشتر از فيكساتور لبه‌هاي تصوير را محو مي‌كند و نماي كار طوري ديده مي‌شود كه طرح با زمينه يكي است و عكس جدا از زمينه به حیث نمي‌رسد .در شرایطی که دوست داريد كارتان شرایط پتينه و قديمي به خویش بگيرد , بعداز پايان كار با يك تكه سيم ظرفشويي خطوطي روي آن ايجاد كنيد . خطوطي كه با كشيدن سيم روي مرحله ايجاد مي‌شود , شرایط رنگ‌رفتگي را القا مي‌كند . خوبتر است اين كار روي سطوحي كه از رنگ پوشيده شده و صرفا یکسری طرح روي آن ترانسفر شده , اجرا كنيد . اینها پیشنهادهایی برای مکان های گوناگون منزل تان است . میتوانید با کاغذهای رنگی و دستمال سفره ها به جان در و دیوار منزل تان بیفتید و هنرنمایی نمایید .

اتاق خواب

براي اجراي اين تكنيك در اتاق خواب , مي‌توانيد كشوهاي ميز يا كمدتان را رنگ كنيد و آنگاه تكه‌هاي گلدار از يك طرح را روي آن بچسبانيد . در‌حالتی که تازه‌كار هستيد و نگرانيد كارتان عالی از آب درنيايد , اين تكنيك را در تراز داخلي كشوها اجرا كنيد . براي هماهنگ‌ كردن اجزاي ديگري از اتاق , مي‌توانيد از آباژور و آرك يا كتيبه‌ بالاي پرده استفاده كنيد .

اتاق نشیمن

به چهارپايه كوچك جلوي ميز آرايش‌تان نگاهي بيندازيد . شايد دل‌تان خواست طرح ظريفي را روي آن اجرا كنيد و احتمال دارد در نهايت آن‌قدر به آن علاقه‌مند شويد كه آن را به گوشه‌اي از اتاق پذيرايي هدايت كنید . اين تكنيك را روي باکس دستمال كاغذي , سطل و طبقه اختصاصی مجلات نیز مي‌توانيد اجرا كنيد .

در شرایطی‌که يكنواختي مرحله كابينت‌ها آزارتان مي‌دهد , استفاده موقتي از تكنيك دكوپاژ هم اکنون و هواي خوبي به فضاي آشپزخانه‌تان‌ مي‌بخشد . طرح مورد نظرتان را روي كابينت منتقل كنيد . دستگيره‌هايي با تراز صاف گزینش كرده و بخشي از طرح را روي گونه كابينت اجرا كنيد . از اجراي طرح‌تان روي مگنت يخچال نیز غافل نشويد .

براي داشتن يك جاي آويز دستمال يا جاي آويز كفگير و ملاقه , از يك وردنه چوبي بی آلایش استفاده كنيد و طرح مورد نظرتان را روي وردنه اجرا كنيد . براي راحت‌شدن كار مي‌توانيد وردنه را روي يك آويز سه‌تايي پيچ كنيد . در صورتیکه نیز چيز سنگيني از آن آويزان نمي‌كنيد , مي‌توانيد آويزها را با چسب قوي به پشت وردنه بچسبانيد و بعد آن را روي ديوار نصب كنيد و نماي منحصر به فرد به فردي براي فضاي آشپزخانه‌تان بسازید .

راه پله

راه‌پله‌ها يكي از بهترين مكان‌هايي میباشند كه مي‌توانيد پروژه دكوپاژتان را در آنجا اجرا كنيد . اين كار را روي سطوحي كه از روبه‌رو ديده مي‌شود , انجام دهيد خیر روي خویش تراز پلكان زیرا پاخوردن طرح‌تان را در كمترين زمان ممكن از بين مي‌برد و تمام تلاش‌تان هدر مي‌رود . مي‌توانيد براي راه‌پله يا ديوارها از طرح كاشي‌هاي واقعي پرينت بگيريد و نمايي مثل نماي كاشيكاري را به بيننده القا كنيد .

دکوپاژ نمودن سطوح با روش های متنوع و آسان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.