راههای تشخیص بچه دار نشدن در مردان

مردانی که بچه دار نمی شوند با این راه ها می توانند تشخیص بدهند که دلیل بچه دار نشدن آنها چیست بسیاری از خانم ها بچه دار نمی شوند در زنان پر مویی و بیماری های هورمونی باعث نازایی می شوند ولی در مردان اسپرم مهمترین نقش در باروری آنها دارند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر راههای تشخیص بچه دار نشدن در مردان را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن :موضوعي كه شايد ذهن خيلي از زوج‌هاي جوان را درگير مي‌كند , ولي به دليل خجالت و حيا از پرس‌و‌جو در رابطه آن دوري مي‌كنند , «ناباروري» و راه‌هاي معالجه آن است . دكتر محمد‌رضا نوروزي , کارشناس اورولوژي در‌این مقاله به سوال های فرضی شما در این مورد جواب داده است .

نابارور به چه كسي مي‌گويند؟

ناباروري عبارت است از اين كه يك زوج بعداز گذشت يك سال از ازدواج‌شان , فارغ از پيشگيري از بارداري و با وجود ارتباط جنسي منظم , آبستن نشود .

درحال حاضر اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا اين زوج كاملا نابارورند يا بها بررسي دارند؟

در واقع با پيشرفت‌هايي كه امروزه در دنياي پزشكي انجام شده مي‌توان اظهار‌کرد اين زوج قیمت بررسي دارا هستند .

آيا ناباروري در دنيا ريشه‌كن شده؟

بسيار بر اين عقيده‌اند چيزي به نام زوج نابارور در دنيا نیست , همگی افرادي كه باروري طبيعي نداشته‌اند مي‌توانند به نوعي براي كارهاي درماني مراجعه كنند .

آيا همگی كساني كه براي معالجه مراجعه مي‌كنند بچه‌دار مي‌شوند؟

نمي‌شود اين را با قاطعيت اعلام كرد كه تمامی آنها بچه‌دار مي‌شوند ولي اين را مي‌توان با قاطعيت خاطرنشان کرد كه همگی آنها مي‌توانند براي معالجه , مراجعه كنند .

در ناباروري‌ سهم زنان بيشتر است يا مردان؟

معمولا اختلالات باروري به صورت مساوي بين زنان و مردان توزيع مي‌شود . يعني فاكتورهاي زنانه و مردانه به يك مقدار در اين قضيه دخيل می‌باشند . معمولا در فرهنگ وتمدن ما زوج‌هاي نابارور با نیز براي معالجه مراجعه نمي‌كنند . اگرچه درمان‌هاي جديد بر اين اصل پایدار است كه زن و مرد بايد با نیز براي معالجه مراجعه كنند . در زنان , اختلالات باروري با اختلالات تخمك‌گذاري , اختلالات رحم , اختلالات لوله‌هاي رحمي و اختلالات هورموني همراه شده‌است يعني اشكال يا ايراد در هر يك از اين اعضاوجوارح مي‌تواند سبب ناباروري زنان شود . زناني كه اختلالات هورموني , عادت ماهانه نامنظم و پرمويي دارا هستند , اين‌ها مي‌تواند نشانه‌اي از امكان ناباروري در آنها باشد .

كدام مردان در خطر ناباروري قرار دارند؟

در مردان , بسياري از بيماري‌ها مي‌تواند سبب ساز ناباروري شود . اولين آن ها مشکل توانايي جنسي است . شرط اضطراری براي باروري طبيعي , ارتباط جنسي منظم است . بعضي از دلايل ناباروري در مردان عبارتند از : بيماري‌هاي دوران كودكي نظیر جراحي‌هايي كه اطراف بيضه انجام مي‌شود , بالا بودن بيضه و بيماري واريكوسل ( به‌عنوان شايع‌ترين دلیل ناباروري كه قابل معالجه است ) , اختلالات هورموني به طور ایراد در هورمون‌هاي هيپوفيز يا هورمون‌هاي جنسي , رویش نامطلوب بيضه‌ها , اختلالات ژنتيك نظیر كوچك‌بودن بيضه , برخي عفونت‌هاي مزمن كه در عملكرد بيضه نقص‌ ايجاد مي‌كند به عنوان مثال «سل» كه لوله‌هاي انتقال‌دهنده اسپرم را از بين مي‌برد , برخي داروها , برخي عفونت‌هاي دستگاه تناسلي نظیر سوزاك به شرطي كه موجب تنگي مجرا شود و بازدارنده خروج شود و بيماري‌هاي تب‌دار طولاني‌مدت كه بر نطفه‌سازي تاثير مي‌گذارد‌ علت آن است كه اسپرم در بيضه در جايگاه حرارتي پايين‌تر از جايگاه حرارت تن فعاليت پيدا كند و اين حرارت بالا و طولاني‌مدت سبب از بين‌رفتن اسپرم‌ها شود .

برخي از بيماري‌هاي ژنتيك و بيماري‌هايي كه با اختلالات بويايي و هورموني هم زمان می‌باشند . بعضي از بيماري‌ها كه موجب ايجاد ترشحات غليظ در تن مي‌شوند , سرفه‌هاي خشك , اختلالات ريوي و اختلالات بيضوي به طور ترشحات غليظ و برخي از شغل ها . افرادي كه در معرض مواد آسيب‌رسان به بيضه‌ها قرار دارا هستند مانند گونه های حشره‌كش‌ها وقتي به طور همیشه با آن تماس داشته باشند يا مانند كساني كه در كارخانه‌هاي توليد اين مواد می‌باشند يا سم‌پاش‌ها . نانوايي‌ كه دائما در كنار تنورهاي داغ جای دارد . برخي مواد رنگي , سيگار و . . . نیز مي توانند تا حدي بر توان باروري تأثير بگذارند .

آيا اين قضیه واقعيت داراست كه كارگران مشغول به کار در كارخانه‌هاي شيشه و فولاد يا بچه‌دار نمي‌شود يا فرزندشان دختر است؟

در واقع اثبات شده حرارت‌هاي بالا مي‌تواند سبب مختل‌شدن فرايند توليد اسپرم شود . درباره با جنسيت‌ نیز در واقع كروموزم «Y» كه برهان پسرشدن است خيلي ضعيف‌تر است و مقابل استرس‌ و عوامل آسيب‌رسان به بيضه بسيار زود آسيب مي‌بيند . حتي در ميان جراحان كه استرس زيادي دارا هستند , ديده شده فرزندان دختر بيشتر است . يعني استرس كار بر اين كروموزوم‌ها‌ تاثير نهاده است . يعني در شغل ها و موقعيت‌هاي پراسترس , كروموزم‌هاي «X» بيشتر امكان باروري مي‌يابند و احتمال دختردار شدن شخص بيشتر است .

شايع‌ترين علت در ناباروري مردان

شايع‌ترين بيماري قابل معالجه در ناباروري آقايان «واريكوسل» است . اين بيماري عبارت است از واريس عروق بيضه , نظیر پيرمردان و پيرزنان مبتلا واريس عروق پا مي‌شوند و پاهاي‌شان ورم مي‌كند و خون به خوبي در تخليه كند، اين ماندن طولاني‌مدت خون در بيضه‌ها باعث مي‌شود درجه حرارت بالا برود و اختلالات هورموني به همراه داشته باشد. اين عوارض باعث مي‌شود اسپرم‌سازي خوب انجام نشود. اين اختلال در اسپرم‌سازي، فرد را مستعد ناباروري مي‌كند.

گاهي ديده مي‌شود كه به هیچ عنوان نطفه‌اي شكل نمي‌گيرد , به همين دليل بدون چاره هستيم از بافت بيضه نمونه‌برداري انجام بدهيم كه آيا اسپرم در درون بيضه موجود است يا نه؟ اگر‌درنمونه‌برداري از مردي اسپرم پيدا كنيم حتي در شرایطی که كم يا ضعيف نیز باشد , خرسند مي‌شويم زیرا راه‌هاي معالجه زيادي موجود است تا اين مشكل برطرف شود ولي در‌صورتی‌که در نمونه‌برداري از بيضه نیز , اسپرم ديده نشد , يعني اين‌كه اين آقا توان باروري ندارد يعني خودش نمي‌تواند دلیل بارداري همسرش باشد .

 

چه‌طور مي‌توان واريكوسل را تشخيص داد؟

اين مورد در بين پسران برنا علی الخصوص در سن بلوغ , بين 15 تا 25 سالگي ديده مي‌شود , چنانچه اين مشکل به موقع تشخيص داده شود و معالجه صورت بگيرد از آسيب‌ به بيضه جلوگيري مي‌كند . بهترين روش , تشخيص اوليه بيماري به وسیله خویش شخص است . يعني شيوه معاينه‌‌ را فراگیری دهيم . شخص بايد طناب بدور بيضه را لمس كند و در‌صورتی‌که در ناحيه زيرين شبكه‌اي كرمي شكل لمس كرد , مشكوك به بيماري واريكوسل است . دسته شديد واريكوسل را مي‌توان از روي پوست تشخيص بخشید . شبكه‌اي مارپيچي روي پوست كه پر رنگ است , از علامتها اين بيماري است .

معالجه واريكوسل چيست؟

معالجه نهايي واريكوسل , جراحي است . 20 درصد پسران برنا از اين بيماري سختی مي‌برند و 20 درصد افرادي كه واريكوسل دارا هستند از ناباروري مشقت خواهند موفقیت . به همين دليل , شناسايي افرادي كه واريكوسل دارا هستند اهميت زيادي دارااست . در اکثر زمان ها مورد ها ناباروري مردان از طريق آزمايش‌ نطفه مختل كه چنددفعه تكرار شده و هر توشه نتيجه همين بوده , شناسايي مي‌شود . پس از بررسي آزمايش‌هاي گوناگون , به‌دنبال دلايل آن هستيم و بسته به اين‌كه واريكوسل , مشکل بيضه , آيا ایراد هورموني باشد , سعي در معالجه آن مي‌كنيم .

وقتي مامان واقعي با مامان قانوني فرق دارااست

از سال 1978 پيشرفت چشم‌گيري در معالجه ناباروري پيدا شده‌است . سال جاری نیز كسي كه اين طرح درماني را ارائه اعطا کرد موفق جايزه نوبل پزشكي شد , معنی اين روش‌ها اين بود كه بتوانند بیرون از محيط تن نیز بتوانند سلول‌هاي جنسي زن و مرد را به نیز برسانند تا نطفه تشكيل شود . اين تیم برنده شدند با تحريك تخمك‌گذاري در خانم‌‌ها , تعدادي زيادي تخمك‌ آزاد كنند . به طور طبيعي در هر ماه يك تخمك‌ در تن زن آزاد مي‌شود و در صورتی‌که بتوانيم با دارو آن را یک‌سری برابر كنيم , اقبال باروري را بيشتر مي‌كنيم .

درنهايت چیره شدند تخمك‌‌ها را بيرون بياورند و بيرون از تن با اسپرم تركيب كنند . اين تركيب , جنين را به‌وجود آورد . بعد ها اين امكان را پيدا كردند كه جنين را مجدد به درون تن زن منتقل مي‌كنند . اين روش امروزه تحت عنوان IVF يا لقاح بیرون رحمي شناخته مي‌شو‌د .

اين توانايي , ما‌را توانا ساخت آقاياني با تعداد اسپرم‌‌هاي كم يا حتي خانم‌هايي كه لوله‌هاي انتقال‌دهنده تخمك آنها مشكل داراست , بتوانند بچه‌دار شوند . اين روشي است كه در آن , افرادي كه به روش‌ها ديگر قوی به بچه‌دار شدن نبودند , بتوانند صاحب و مالک نوپا شوند , اين روش‌ها مساله حقوقي و اخلاقي جديدي به همراه دارااست . خانم‌ها تا قبل از این بجهت ناباروري مردان مي‌توانستند جدایی بگيرند . ولی حال حاضر اين سوال پيش مي‌آيد :

آيا مردي كه با اعمال جراحي مانند IVF يا لقاح بیرون رحمي مي‌تواند بچه‌دار شود نیز مشتمل بر ضابطه اذن جدایی از همسرش به دليل کودک دار نشدن وی مي‌شود يا نه؟

دادگاه از ما سوال مي‌كند آيا اين شخص قابليت باروري داراست يا خیر و ما جواب مي‌دهيم به طور طبيعي , توانايي بارورسازي ندارد ولي با اعمال جراحي امكان باروري براي وی موجود است , صرفا بايد خرج كند , تلاش كند و همسرش را راضي كند تا اين كار را انجام دهد .

در حالتی که خانمي تخمك نداشت آيا امكان اهدا تخمك از شخص ديگري وجود دارد؟ آيا مي‌شود نظیر افرادي كه كليه اهدا مي‌كنند تخمك نیز اهدا كرد؟

اهدا تخمك , در بسياري از نقاط عالم امكان‌پذير است . براي نمونه خانمي كه مبتلا يائسگي زودرس شده يا به هیچ عنوان تخمك ندارد مي‌تواند از تخمك اهدايي استفاده كند . اينجاست كه مامان « بيولوژيك» و مامان «قانوني» گوناگون مي‌شوند , ‌ يعني يك نفر ورژن ژنتيك و تخمك‌ها را مي‌دهد و يك نفر ديگر مامان قانوني اين كودك اکانت مي‌شود يا مالک رحم , اين مامان است و جذاب است در شرع و ضابطه ما بسياري از اين مواد پيش‌بيني شده‌است , به‌خصوص در شرع .

آيا اهدای جنين امكان‌پذير است؟
در‌صورتی‌که مردي اسپرم نداشت و مايل نیز فقدان از اسپرم اهدايي استفاده كند , مي‌تواند از جنين شخص مي‌تواند از جنين شخص ديگري استفاد كند .

در قديم سنت براين بودكه در شرایطی که مردي صاحب و مالک فرزند نمي‌شد , اخوی وی فرزندي به دنيا مي‌آورد و از به عبارتی بدو به دنیاآمدن , اين نوزاد را به اخوی فارغ از فرزند مي‌داد تا رویش دهد . اين كار اكنون امكان‌پذير شده با اهدا جنين , يعني از زمان تشكيل جنين آن را اهدا مي‌كنند . جنين در محيط آزمايشگاهي تشكيل و به تن خانم منتقل مي‌شود .

خانم‌هاي بارداري كه سقط‌ هاي مكرر دارا‌هستند و امكان نگهداري جنين در تن خویش را ندارند , آيا مي‌شود از مامان رضاعي براي آنان استفاده كرد و رحمي را تحت عنوان حفظ کننده براي اين چنين در لحاظ گرفت؟

آری , اين امكان موجود هست كه يك جنين , حمل کننده ژنتيك پدرومادر خودش باشد ولي در رحم فرد ديگري رویش يابد , يعني از طریق رحم جايگزين استفاده كرد در شرایطی‌که به اين روش‌ها اعتنا كنيم به سوال ابتدايي مشاجره مي‌توان جواب « آري» بخشید كه آری , ناباروري از بين رفته است . ولي به شرط آن‌كه مردمان به استفاده از اين روش‌ها راضي باشند و از آن ها استفاده كنند . مامان و بابا بيولوژيك و مامان و بابا قانوني ممكن است با نیز متعدد باشند .

حال پيشرفت دانش به‌ اندازه‌اي است كه مي‌توانيم متوجه شويم جنيني كه منتقل مي‌شود , جنين دختر است يا پسر , حتي اين امكان به والدين داده مي‌شود كه جنين منتقل شده را گزینش كنند . اگر‌چه در خوی تعیین جنسيت , موردبحث بسيار است ولي از آنجاكه انتقال بعضي از بيماري‌هاي ژنتيك از طريق دخترهاست و انتقال بعضي از بيمار‌ي‌ها از طريق پسرها ممكن است در زوج‌هايي كه مستعد اين بيماري باشند مي‌توان با تشكيل جنين بیرون از تن و صادر کردن يك سلول براي بررسي و تشخيص بيماري‌هاي ژنتيك يا دختر و پسر بودن آن‌ , جنين مطلوب و سلامت را منتقل كرد . به شرط اين‌كه اين كار مورد علمي يا قانوني برايش وجود داشته باشد . پس روش‌هاي جديد به حيطه‌اي از حيات وارداتی كه پیش از این ناشناخته بوده و مي‌توان با مشاوره‌هاي پزشكي و موردي زوج‌هاي نابارور بتوان براي بچه‌دار شدن كه حق طبيعي و الهي آن‌هاست , تلاشي انجام اعطا کرد .

آيا رژيم غذايي خاصي موجود است كه بر باروري تاثير داشته باشد؟

ديده شده بعضي از موادغذايي كه راديكال‌هاي‌ آزاد توليد مي‌كنند بر باروري اثر منفي دارا هستند و برعكس مواد غذايي كه جلوي راديكال‌هاي آزاد را مي‌گيرند بر باروري اثر مثبت دارا هستند . به عنوان مثال ويتامين E و C اثرات مثبتي بر اسپرم‌سازي دارا‌هستند , آن نیز به دليل كنترل راديكال‌هاي آزاد .

آيا استفاده مداوم از اثاثیه پيشگيري‌ يا کار وازكتومي بر توان جنسيتي تاثير منفي دارد؟

از نگاه جسمي خير , ولي از لحاظ روحي چرا . افرادي كه فعالیت وازكتومي انجام داده‌اند تصور مي‌كنند توان جنسي‌شان كم شده‌است در حالي‌كه اين‌طور نيست! افرادي كه از اسباب پيشگيري استفاده مي‌كنند نیز همين‌طور .

آيا رژيم‌ غذايي ويژه‌اي براي تعيين جنسيت وجود دارد؟

ايجاد جنين دختر يا پسر , به كروموزوم X يا Y بستگی دارد . برررسي‌ها نشان داده در محيط‌هاي خاصي كروموزوم X بيشتر از بين مي‌رود و در محيط‌هاي ديگري , كروموزوم‌هاي Y بيشتر از بين مي‌رود . محيط اسيدي و استرس كروموزوم‌هاي Y را از بين مي‌برد زیرا ضعيف‌تر می باشند . به همين دليل بعضي موادغذايي را براي ايجاد محيط قليايي يا اسيدي توصيه مي‌كنند , ولي هيچ‌كدام از اين روش‌ها , روش‌هاي صددرصدي نيستند . در اين مورد تجربه علمي مشخصي نیست و بيشترين عاملي كه در تعيين جنسيت جنين نقش دارااست , ميزان كروموزوم‌هاي X و Y هنگام لقاح بیرون از رحم و بيرون از محيط تن است .

 

راههای تشخیص بچه دار نشدن در مردان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.