چگونه در خانه رب گوجه فرنگی خوشمزه تهیه نمایید

رب گوچه فرنگی برای بسیاری از غذاها به عنوان چاشنی اضافه میشود بسیاری از افراد دوست دارند در خانه رب درست نمایند ولی مهارت کافی برای درست نمودن رب گوجه فرنگی ندارند ما در این مقاله به آموزش رب خانگی خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین رب گوجه فرنگی را تهیه نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر چگونه در خانه رب گوجه فرنگی خوشمزه تهیه نمایید را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

مواد لازم:

گوجه فرنگی ۱۰۰ کیلوگرم
آب ۱۲ کیلوگرم
روغن ۱ کیلوگرم
نمک ۱ بسته ۴۰۰ گرمی
توری سیمی با خانه های خیلی ریز

طرز تهیه و تنظیم رب گوجه خارجی :

۱ ) ابتدا گوجه خارجی را بشویید . از میانه به ۲ قاچ تقسیم فرمائید و در دیگ بیندازید . پرورش را آب بگیرد و بگذارید به جوش بیاید . گوجه به حدی بجوشد که پوست آن کنده شود .

۲ ) گوجه ها را در حالی که قل قل می جوشد روی توری سیمی بریزید و گوجه ها را روی توری جنبش دهید تا پوست و دانه آن جدا شود . بعضی از چلو صافی برای جدا کردن پوست و دانه گوجه استفاده می نمایند که‌این عمل سبب ترش شدن و کپک زدن رب میشود زیرا منزل های چلو صافی درشت است و دانه را رد می نماید .

۳ ) در بازار دستگاههایی وجود دارد که آب گوجه را میگیرند و تحویل مشتری می دهند این عمل جوشانیدن رب در خانه را راحت خیس می نماید و تهیه و تنظیم رب پس از آب به دست آوردن , آغاز میشود .

۴ ) آب گوجه خارجی بایستی آنقدر بجوشد تا غلیظ شده و رب چلپ چلپ به هوا پرت شود . در‌این سطح نمک را بیش تر نمائید تا از فساد زودهنگام رب جلوگیری شود . میزان غلیظ شدن رب زیاد اساسی است در شرایطی که شل و آبدار باشد سرعت بالا کپک میزند و در حالتی‌که خیلی محکم باشد مزه سوختگی میدهد و استفاده از آن به جهت محکم بودن خلل است .

۵ ) روش تشخیص زمان فراهم شدن رب این است که زمانی با کفگیر در کف قابلمه خطی میکشیم سوراخ ساخت شده بر جای می‌ماند و خیلی دیر مالامال می‌شود . رب را بایستی اگر‌چه دقیقه نیز بزنید و خصوصا در آخرها پخت آن اعتنا فرمائید زیرا احتمال دارد ته بگیرد و مزه سوختگی در رب معلوم شود .

۶ ) پس از غلیظ شدن رب در سطح انتها روغن را بیشتر فرمائید نیز بزنید تا رب تف بخورد میزان روغن به مناسب شماست و برای خوش رنگ شدن رب و عدم یخ زدگی در یخچال فریزر یا این که سردخانه است .

۷ ) رب را در تشت بزرگی بریزید و اذن دهید تا تماما سرد شده و مهیا بسته بندی شود .

نکات :

اولیه : دو گونه گوجه خارجی محلی و گلخانه ای در بازار موجود هست که از هر دو مدل گوجه خارجی محلی و گلخانه ای می‌توانید استفاده فرمایید که هرمورد مزایا و کاستی هایی دارااست . گوجه خارجی محلی رب کمتری میدهد ولی سبب می‌شود رب کپک نزند و دیرتر وخیم شود .

گوجه خارجی گلخانه ای گران خیس است البته رب بیشتری از آن حاصل می‌شود . معمولا به ازای هر ۱۰۰کیلوگرم گوجه خارجی گوشتی و آبدار بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رب بدست میاید .

دوم : در موقع خرید یا این که چیدن از زمین کشاورزی , گوجه خارجی را گزینش نمایید که بیضی صورت , دارنده گوشت بیشتر و آب دار باشد . گوجه خارجی می بایست تماما قرمز‌رنگ و رسیده باشد و بخشهایی از گوجه زرد رنگ یا این که سبز یا این که سپید نباشد . از تعیین گوجه های لهیده , حاد و کپک زده جدا پرهیز کنید به دلیل آن که سلامت نیست و مزه رب را تغییر تحول میدهد .

سوم : افزودن نمک برای جلوگیری از کپک زدن و فساد رب است و اضافه کردن روغن برای یخ نزدن در سردخانه و خوش رنگ شدن رب است .

چهارم : در بیشتر منزل های روستایی رب در فضای گشوده و بر روی حریق پخته میگردد زیرا جوشانیدن رب زمان متعددی میبرد و مصرف گاز خانگی بالا میرود .

پنجم : توری های سیمی به عبارتی توری های منزل ریزی است که بر روی پنجره های خانه برای جلوگیری از ورود حشره‌ها نصب می‌شود . اما در بازار توری های منحصر جوشاندن رب هم به فروش میرسد .

ششم : شایسته ترین جنس دیگی که برای جوشاندن رب بکار می‌رود دیگ مسی است .

آیا میدانستید که :

رب گوجه خارجی تحت عنوان ادویه و جهت بهبود مزه و رنگ طعام استفاده می شود .

رب‌ گوجه‌فرنگی ازجمله فرآورده‌هایی است که ایجاد آن در سال‌های اخیر از پرورش دوچندان متعددی برخوردار بوده است . این محصول یکی مهمترین چاشنی‌‌های غذاهای اهل ایران است و افزون بر آن , ماده اول بخش اعظمی از محصولاتی مانند سس‌ها و کنسروهای متفاوت به شمار میاید .

ولی چه تفاوتی فی مابین رب‌های صنعتی و خانگی وجود دارد؟ آیا می‌توان رب‌ گوجه‌فرنگی را تحت عنوان یک محصول گران بها غذایی بالا در حیث گرفت؟

گوجه‌فرنگی میوه‌ای ارزشمند است که اولین‌بار در آمریکا شناخته شد. این میوه قبل از رسیدن نارس بوده و حاوی ماده‌ای سمی به نام «سولانین» است که مصرف آن مخاطره‌آمیز است. این میوه پس از آن که رسید، قرمز و آبدار شده و فاقد سولانین و قابل مصرف می‌شود. در واقع نوعی آنتی‌اکسیدان به نام «لیکوپن» مسوول ایجاد رنگ قرمز در گوجه‌فرنگی است که می‌‌تواند با رادیکال‌های موجود در بدن که موجب بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و پیری زودرس می‌شود مبارزه کند.

معمولا لیکوپن گوجه‌فرنگی زمانی بیشترین تاثیر را دارد که کمی حرارت دیده تا قابلیت‌های مهم و جذب آن در بدن افزایش یابد. بنابراین رب‌ گوجه‌فرنگی از این نظر گزینه مناسبی است. اما نکته قابل توجه آن که وقتی گوجه فرنگی در معرض فرآیند حرارتی قرار گیرد، علاوه بر آن که اصطلاحا پخته می‌شود، حرارت زیاد سبب کاهش ویتامین‌ها و املاح معدنی موجود در آن می‌شود، به طوری که میزان ویتامین‌های آن براساس فرآیند حرارتی احتمال دارد از ۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این اتلاف مواد مغذی در روش خانگی به دلیل استفاده از حرارت مستقیم و کنترل نشده بسیار بیشتر است.

نگهداری گوجه‌فرنگی به مدت زیاد قبل از فرآیند نیز می‌تواند یکی دیگر از علل افت مواد مغذی و مواد پکتینی محصول شود،‌ اما در عوض مزیت رب‌های خانگی آن است که از مواد افزودنی یا نگهدارنده در آن استفاده نمی‌شود.

معمولا گوجه‌فرنگی دارای انواع زیادی است اما آنهایی را که برای تولید رب مورد استفاده قرار می‌‌دهند به ۲ گروه گرد و گلابی شکل تقسیم می‌شوند.

انواع «گرد» معمولا آبکی و دارای مواد جامد بالا و خوشرنگ هستند ولی انواع «گلابی» شکل سفت‌تری دارند و دارای مواد جامد کمتر اما مواد پکتینی بیشتری هستند.

معمولا گوجه‌فرنگی مورد استفاده برای رب را از انواعی که دارای پوست نازک، بافت نرم، مواد جامد زیاد، رنگ قرمز تند، طعم مطلوب، عاری از کپک، بدون هسته درشت و کاملا رسیده باشد انتخاب می‌کنند.

کالری رب گوجه فرنگی:

هر ۱۰۰ گرم رب گوجه فرنگی، ۸۰ کالری دارد.

روش نگهداری کنسرو رب گوجه فرنگی:

مصرف این محصول، برای افرادی که به گوجه­فرنگی حساسیت دارند، توصیه نمی­گردد.از مصرف کنسروهای تغییر رنگ و بو خودداری فرمایید. رب گوجه‌فرنگی بعد از باز شدن باید در داخل یخچال نگهداری شود. یکی از اتفاقات طبیعی که برای این محصول می‌افتد کپک‌زدگی آن است که به خاطر شرایط نامطلوب نگهداری ایجاد می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از کپک‌زدگی رب در یخچال دمای آن را به دمای ‌۴ درجه سانتیگراد برسانید، در یخچال را زیاد باز و بسته نکنید، بیش از حد ظرفیت یخچال را پر نکنید، از قرار دادن میوه و سبزی آلوده در یخچال خودداری کنید و حتما رب را درون ظروف شیشه‌ای و دردار نگهدارید.

اگر باز هم در محصول کپک‌زدگی مشاهده شد، کافی است بخش کپک‌زده را به صورت عمیق جدا کرده و یک لایه روغن در سطح آن بمالید تا عمل اکسیژن‌رسانی متوقف و از تشکیل کپک جلوگیری شود. در غیر این صورت می‌توانید رب را داخل فریزر نگهداری کنید.

 

چگونه در خانه رب گوجه فرنگی خوشمزه تهیه نمایید

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.