رسم های زیبا در ماه رمضان در کشورهای مختلف

ماه رمضان برای بیشتر کشورها بخصوص کشورهای مسلمان حال و هوای خود را دارد این رسم ها بسیار زیبا می باشند مسلمانان در کشورهای مختلف با رسم های خودشان ماه رمضان را برگزار می نمایند و در وقت سحری و افطار با هم و در کنار هم دعا و نماز می خوانند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر رسم های زیبا در ماه رمضان در کشورهای مختلف را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: رمـــضان نهمــیـــن ماه تقویم اسلـــامـی است که مسلـــمــانان به منـــظور بزرگـــداشت نخـستیـن نزول قرآن به حضـــرت محـمـد (ص) این ماه را روزه می گیـــرند. به علاوه رمضـان زمــانـــی برای شکرگزاری، کمک به نیازمـنـــدان و قرب الـــهـی اســـت. این ماه که به ماه میهــمانــی خدا معـروف است سنـــت های خاص خودش را دارد که در این جا با چندیــن نمونه از زیباتریـن سنت های ماه رمضان در سراسر دنیــا آشنــا می شویم.

تبــریــک ماه رمضان

با شروع ماه مبارک رمـــضـان مســـلــمانان هنگام احوالپـرسی آغاز ماه رمــضــان را به یکدیـگـر تبریـــک می گویند.

نزدیــک شدن به خداوند

رمضـــان با عبــادت شروع و با عبــادت به پایـان می رسد. مســـلـــمانـان در طول ماه رمضان به مسـجـــد می روند و از طلوع آفــتـــاب تا غروب آفتـاب غذا نمــی خورند.

تلــاش برای انســان خوبی شدن

مردم در ایـــن ماه از گناهـانـی مثل طمــع، شهوت، عصــبـانـیـت، غیـبت و… دوری می کنند. و در پایـــان ۲٫۵ درصـد از تمام دارایــی های خود را وقف نیــازمنـــدان می کنـند.

جشن روز نزول قرآن

به اعتقــاد مســلمـانان در شب لیـله الـقدر که مقـــدس تریــن شب سال است تاثیر دعـا هزاران بار قوی تر از روزهای دیـــگـر سال است.

فانوس های زیــبای مصر

فانوس های رمـــضـان یکـــی از زیــبـــاتـریـن مناظر جذاب در مصــر هستــنــد. این سنــت از زمـــان خلـــافـــت فاطمی در مصـر سرچشــمــه گرفتـــه و تا کنون ادامــه دارد.


نشـانه گذاری شروع و پایـــان روز

در شهرهـــای مخـتــلـــف عربستان طلوع و غروب خورشیــد با شلـیک توپ نشــان گذاری می شود. ایــن سنــت از قدیــم انـجام می شده و اکــنون بیشتـر جنله سمبـــلــیک دارد.

روز مهمان کردن کودکان

در چهـاردهـــمــیــن روز ماه رمـــضـان مســـلــمــانـــان روز گرگـیــعـان را جشن می گیرنـد. در ایــن روز کودکان لباس های سنتی به تن می کنــنــد و همراه با خواندن آواز گارانـــگـائو با یک کیف تزئین شده به درب خانـه ها برای جمع آوری آجـــیل و شیـرینـی می روند. در گذشـتـــه به جای آجـیل و شیریــنـــی برنج و گندم و خرمــا جمـع آوری می کردند.

شســتـشوی گنـاهان

در قسـمــت هایـــی از انـدونزی مسلــمـــانــان پیش از ماه رمـضان در آب های مقــدس تن شان را شستـشو می دهــند تا هم جسم و هم روحشان را از گناه پاکـــســـازی کنــند. ایــن سنــت پادوسان نام دارد. سنـــت دیـــگری هم هست که در آن بین اعضــای مسن خانواده غذا پخــش می کنـــند.

طبل زن رمــضـــان

این طبـــل زن ها که “مسـحــراتـی” نام دارنـــد هنـگــام سحـر برای بیــدار کردن مردم همـراه با طبل به خیـــابــان ها می روند. این سنت هنوز در برخی کشورها ادامـــه دارد.

افــطار

درسـت اســت که هر کشوری غذاهای خوشمـزه و خاص خودش را برای افـطـــار دارد امـــا در تمـام دنیــا روزه را با خرمــا یا آب باز می کنـند.

رسم های زیبا در ماه رمضان در کشورهای مختلف

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.