روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران

روستاهای کویری که در شرق ایران قرار دارد بسیار زیبا و شگفت انگیز می باشند این روستاها بسیار دیدنی می باشند و سالانه توریست های بسیاری برای دیدن این روستاهای کویری به ایران و به این مناطق سفر می نمایند روستاهایی که در دل کویر در شهر یزد قرار دارند بسیار زیبا و پر از آثار باستانی می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران را در سایت خواهید دید با ما همراه باشید.

 

روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی کشور‌ ایران
هجرت براي رهايي از دود , ترافيك و ازدحام شهرها , مهم‌ترين عذر و بهانه گردشگري است البته در اکثر زمان ها موردها گردشگران به‌جاي رفتن به منطقه‌اي آهسته به شهرهايي هجرت مي‌كنند كه ساعات در ترافيك جاده‌ها سرگردان مي‌مانند و اما از ازدحام جمعيت نيز نمي‌توان چشم‌پوشي كرد . فصل هزار رنگ پاييز , فرصتي عالي براي مهاجرت است . سفري كه درصورتی که مقصد آن بكرترين و ولی آرام‌ترين ناحیه باشد , مي‌تواند روياي هر گردشگري محسوب شود . در کناره و كنار اين سرزمين هزاران ناحیه بكر و اما خارق‌العاده براي مسافرت موجود است . روستاهاي بكر و ناشناخته مي‌توانند بهترين گزينه مسافرت در فصل خزان باشند .

روستاهايي كه مي‌توانند زيبا‌ترين خاطرات شمارا رقم بزنند ; چرا كه مهمان‌نوازي و خون‌گرمي روستاييان زبانزد مختص و عام است . در روزگاري كه صنعت نوپاي گردشگري ايران با مشكلات بسياري مواجه است و از طرفي شاهد سفر بي‌رويه روستاييان به شهر‌ها به‌دليل فقر و محروميت هستيم , روستاگردي مي‌تواند كليد توسعه و گسترش صنعت گردشگري , ايجاد اشتغال و رفاه در روستاها باشد .

در پاييز , بازار كويرنوردي به‌شدت داغ است . درحال حاضر تصور كنيد اين بازديد از كوير با چاشني روستاگردي نيز همراه شود ; لذتي وصف ناشدني كه بايد از نزديك آن را تجربه كرد .

 

خرانق قلب بیابان یزد

جاذبه های گردشگری روستاهای کویری ایران

 

روستای خرانق يزد با قدمتي ۴۵۰۰ ساله مي‌تواند بهترين گزينه روستاگردي در كوير باشد . اين ده یکی هدف های کمتر چشم شده و بکر کشورمان بوده که مضاعف مورد دقت گردشگران اروپایی قرار گرفته است .

این آبادی از لحاظ تاریخی مضاعف با ارزش است البته متاسفانه به جهت عواملی همچون فرسایش شايد در سالهای آینده اثری از آن نماند و اعم از اثرها در معرض خطر در جمهوری اسلامی ایران است .

کاروانسرای دیرین خرانق که برای اقامت مسافران مهیا و تجهیز شده‌است , سفری متعدد و اقامتی ماندگار را برای شما رقم خواهد زد . اقامت درین کاروانسرا , این مجال را به شما میدهد که از تماشای اسمان پرستاره به‌هنگام شب لذت ببرید .

خرانق , گردشگران را از اقصی نقاط دنیا در سمت خویش می کشاند و به حدی در اروپا آوازه دارااست که به هنگام حرف در رابطه کشور‌ایران اسم این آبادی بیش تر از اسم کشورمان شنیده می گردد . تمامی آن را به اسم خرانق و سابق خیس ها با تیتر خورانق به معنای محل تولد خورشید می شناسند . جایی که دو بخش نو و دیرباز را مشتمل بر میشود و هر مورد جاذبه‌های یگانه خویش را دارا‌هستند . در بخش نو , جریان معاش موج می زند و تورا غرق در شیرینی و آسانی گذران دوران در قریه می کند و در بخش دیر باز یا این که به عبارتی قلعه خرانق با وجود آنکه دیگر صدای پای آدمی و غوغا سعی و کوشش مردم نمی پیچد , مورخ قد دانش کرده و تو را به داخل یکی‌از بنا های پهناور خشتی کشور ایران فرا میخواند . بنا ای که تا چندی قبل صاحب خانه مردم آبادی بود ولی به دلیل فرسودگی , حدود ۳۰ سال پیش به متروکه‌ای جذاب و ارزشمند تبدیل شده است .

 

قلعه خرانق

روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران

 

قلعه خرانق , یادگاری از دوران‌های تاریخی بعد از اسلام ‌است که ۱/۱ هکتار وسعت داراست و یکی بزرگ‌ترین قلعه‌های مسکونی روستایی استان یزد به شمار میرود . عمر ساختمان بلند و باروی آن به زمان ساسانیان و چیزی حدود ۱۸۰۰ سال پیش بازمي‌گردد . وجود حصارها بر استحکام و امنیت این قلعه افزوده است و نشان از مقاومت این سازه برای نگهداری موجودیت و اصالت خود داراست . مسیرهای پیچ در پیچ و باریک , ابزاری برای غافلگیر کردن دزدان و راهزنان بوده اند و یکی‌از آن ها به‌عنوان کوچه گرگ شناخته میشود .

برای رویارویی با دزدان آن‌ها‌را بدین کوچه می‌کشاندند و آن‌گاه به آن ها هجوم می‌کردند . در قبلی بدور تا بدور قلعه را خندق های عمیقی محاصره کرده بودند تا ساکنان از حمله معاندان در امان بمانند . ۶ ساختمان بلند نگهبانی مشتمل بر یک ساختمان بلند در شمال و دومین در جنوب غربی قلعه و چهار ساختمان بلند دیگر نيز در جناح غربی به بدنه قلعه متصل می باشند و چهار دروازه به نام‌های دروازه بالا , ذیل , رضا خان سرداری و خالو در حوالی آن قرار دارا‌هستند .

۸۰ منزل درین قلعه درنظرگرفته شده که بیشترشان دارنده دو یا این که سه طبقه می باشند و پباده سازی هرمورد متناسب با بضاعت و توان اقتصادی و وضعیت اجتماعی قلعه نشینان در لحاظ گرفته شده‌است . دیوارهای خشتی و گلی و سقف گنبدی و گهواره‌ای از تیرهایی از جنس حصیرهای الیافی , چوب و پوشال هنر دست‌سازندگان را به تصویر کشیده است.

مخلوط خاک و آهک برای مسطح ‌كردن کف اتاق ها، ملات کاهگل برای روکاری سطوح بیرونی ساختمان ها و گچ برای تزیین دیوار اتاق ها، تالارها و ایوان ها به کار رفته است.

 

حمام خرانق

روستاهای کویری ایران با جاذبه های گردشگری شگفت انگیز

 

حمام تاریخی خرانق، بنایی مربوط به دوره قاجار بوده که در کاروانسرا و در نزدیکی کشت زار واقع شده است. برای آنکه در این حمام به راحتی بتوان به آب قنات دسترسی پیدا کرد، آن را در سطحی پایین‌تر از قلعه و بالاتر از سطح متوسط روستا ساخته‌اند. همچنین با به کار گیری این روش هوشمندانه، فاضلاب حمام به زمین های اطراف قلعه هدایت می‌شود و گود ساختن آن از اتلاف گرما نیز جلوگیری می کند. دیوارهای حمام از آجرهای بسیار ضخیم ساخته شده و پوشش سقف نیز از آجرهای آب انباری به صورت سقف های گنبدی است.

نور حمام از روزنه‌های کوچک سقف تامین می‌شده است.این حمام به دو بخش حمام کوچک و حمام بزرگ تقسیم می شود که هر دو دارای تمام اجزای حمام کامل ایرانی همچون ورودی، هشتی، سربینه، میاندر، بینه، خزینه، تون، گرمخانه و گلخن هستند. حمام کوچک مخصوص زنان بوده و حمام بزرگ از صبح تا شب در اختیار بانوان قرار داشته است و از شب تا صبح آقایان از آن استفاده می کردند. در اواخر دوره پهلوی با تعطیل شدن خزینه و کاشی شدن دیوارها و کف، مشخصات یک حمام نمره را به خود می گیرد تا اهالی از آن استفاده کنند.

 

کاروانسرای خرانق

روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران

 

در روستا خرانق، کاروانسرایی وجود دارد که قدمت بنای اولیه آن به دوره ساسانی بر می‌گردد. این کاروانسرا پس از تخریب در اثر گذشت زمان به فرمان محمد ولى ميرزا، فرزند فتحعلى شاه ساخته و مرمت شد و به کاروانسراى شاهزاده تبدیل شد که امروزه به‌عنوان محلی برای اسکان مسافران از آن استفاده می‌شود.کاروانسرای خرانق به شکل کاروانسراهای دشتی که یک طبقه‌اند، ساخته شده است و سبک ساخت بنای فعلی را شاه عباسی می‌دانند.

این کاروانسرا به شکل حیاط مرکزی است و اتاق‌ها و صفه‌هایی با سقف‌های قوسی، دور تا دور آن قرار دارند.چهار تیمچه ( کاروانسرای کوچک ) در آن وجود دارند که سه تای آن‌ها دارای سقف و یکی بدون سقف است. سقف بيشتر صفه ها ( تالارها و فضاها ) نوک تیز و شیب‌دار و بام‌ها، مسطح و کم شیب در نظر گرفته شده‌اند. سقف‌های فضاها و اتاق‌های بزرگ، قوس شکل هستند؛ در حالی که سقف تیمچه‌ها با آجر پوشیده شده است. یکی از نکات جالب این فضاها، این است که اگردر وسط تیمچه پای خود را بر زمین بکوبید، صدا تا چند لحظه در سقف گنبدی آن می‌پیچد.

آجر کاری، کاشی کاری، گچ بری و سنگ بری، زینت بخش نمای بیرونی کاروانسراست و در قسمت دروازه ورودی، تاق‌نماها و ایوان‌ها نيز به آجرکاری مزین شده‌اند. هر گوشه از این کاروانسرا، حکایت از تاریخ دارد واين مكان در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

منارجنبان خرانق

روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران

 

با شنیدن نام منارجنبان تصویری از اصفهان در ذهن همگان نقش می بندد اما بهتر است بدانید این سازه تنها مناره ای نیست که در ایران تکان می‌خورد و می‌جنبد. خرانق نیزیک منار جنبان دارد که حرکت آن به وضوح دیده می شود و از منارجنبان اصفهان کهن‌تر است.منارجنبان خرانق که با شماره ۲۴۴۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، مناره ای است که قدمت بنای اولیه آن به دوران ساسانیان بازمي‌گردد و با ارتفاع ۱۵ متر از بام مسجد، از مرتفع‌ترین بناهای منطقه به شمار می رود. این منارجنبان سه طبقه و دو راه پله حلزونی برای رفت و برگشت دارد و به عنوان برج دیده‌بانی و فانوس‌خانه، کاربرد داشته است.

پلکان‌های داخلی در قسمت پایین ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر و در قسمت بالا ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر عرض دارند. ساختاری چوبی در بالای آن قرار داشته که اهالی پس از کج شدن آن بر اثر زلزله و وزش باد، آن را بریده و پایین آورده اند.

 

راه دسترسي به خرانق

روستای خرانق در مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان و در ۸۵ کیلومتری شهر یزد واقع شده است . این روستا در منطقه شمالی یزد قرار دارد و برای رفتن به آن بايد راهی شهرستان اردکان شوید. با ورود به جاده اردکان – طبس و طی کردن ۵۰ کیلومتر به این روستای تاریخی می رسید.

 

دهكده چوبين در قلب نيشابور

روستاي ديگري نيز در كشور وجود دارد كه كمتر ايراني نام آن را شنيده است. روستايي كه كافي است تنها يك‌بار به آن سفر كنيد؛ آن زمان است كه اين روستا به يكي از مقاصد اصلي و هميشگي سفر شما در ايران تبديل مي‌شود.

دهکده چوبین که در میان روستای ملامحمد آقازاده سر برآورده است مانند روستاهای ديگر ایران، می تواند شما را هر چند کوتاه از هیاهوی شهری دور کند و سکوت و آرامش کویر را در کنار سرسبزی که حاصل از عشق سازنده دهکده است، به شما هدیه دهد.

دهکده چوبی، نخستین دهکده اکولوژیکی ایران، روستایی با ساختمان‌هایی مانند مسجد، رستوران، خانه، موزه و کتابخانه چوبی است که تمام جنبه های زندگی را در بر می گیرد. این سازه‌ها تنها ساختمان‌هايی چوبی نیستند که برای جلب گردشگر ساخته شده باشند بلکه روح زندگی در آن‌ها جریان دارد و مردم هر روزه از آن‌ها استفاده می کنند و موثر از ارزش‌های والای فرهنگی-اسلامی هستند که در مسجد روستا، این ارزش ها بیشترین جلوه را دارد. مهندس مجتهدی تا سال ۹۲ مسئول رسیدگی به روستا بودند و بعد از فوت ایشان، همسر او خانم حشمت سررشته دار عمرانی، فارغ التحصیل رشته هنر (نقاشی) از دانشگاه آمریکا، مدیریت دهکده چوبی را بر عهده دارد.

به گزارش كارناوال، اینجا با یک شهر کوچکِ چوبی روبه‌رو هستید؛ شهری که تمام آنچه را که نیاز داريد، در خود جای داده مثل مسجد چوبی، موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه و نانوایی، آلاچیق، سويیت‌ها، فضای سبز و اکوسیستم زیبای روستا به همراه کشاورزی و دامپروری که کار و زندگی مردم روستا را شکل می دهد. در این سفر گویی که به دنیای دیگري قدم گذاشته‌اید که این بار بوی چوب از همه جای آن به مشام می رسد.در ادامه همراه و همسفر ما باشید تا با بخش ها و قسمت های مختلف دهکده چوبی نیشابور آشنا شویم.

 

مسجد چوبیِ دهکده چوبین

روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران

 

مسجد چوبیِ دهکده چوبین که مشهورترین سازه روستای ملامحمد آقازاده است، نخستین مسجد چوبی جهان است. این مسجد در برابر زلزله مقاوم است و تا هشت ریشتر لرزش را تاب می آورد که نشان از هوش و دانش سازنده آن دارد. اما شگفتی این مسجد باشکوه و دل انگیز تنها به این ختم نمی‌شود؛ مسجد چوبی باوجود قرار گرفتن در منطقه‌ای موریانه‌خیز، در برابر هجوم موریانه ها مقاوم است و امکان نفوذ را به آن‌ها نمی دهد. مهندس مجتهدی با درایت و دانش خود، برای مقابله با موریانه‌ها، مسجد و دیگر خانه ها و بناهای چوبی را با عایقی که خود ساخته بود، مقاوم ساخت. مسجد با سه درب ورودی و پنج پنجره، پناه عبادت‌کنندگان و افتخار اهالی روستاست.

مسجد در زمینی به مساحت ۲۰۰ متر مربع بنا شده، سقفی شیروانی دارد و دو مناره آن سه بار در روز، آمدن وقت سخن با خدا را یادآوری می کنند. این مناره ها ۱۳متر از سطح زمین ارتفاع دارند و وزن هر کدام از آن‌ها چهار تن است‌. ساخت مسجد حدود دو سال طول کشیده و از ۴۰ تن چوب در ساخت آن استفاده شده است. دیواره‌های دوجداره که بین این جدارها، اسکلت بنا قرار گرفته، مسجد را تبدیل به سازه ای کرده است که تا قرن‌ها از تخریب و ناملایمتی در امان بماند. اسکلت مناره ها و همین‌طور سقف و دیواره ها به روش عنکبوتی به یکدیگر متصل هستند. از آنجایی که شیوه ساخت این اسکلت‌ها مانند تار عنکبوت بوده به این نام مشهور شده است.

اسکلت مسجد به شیوه Two by Four یا DoubleL ساخته شده است. در این روش اتصال گلدسته‌ها ‌به‌گونه‌اي است که وزن ‌چهار تنی خود را به میزان مساوی ابتدا بر روی سقف، سپس دیواره و از آنجا به زمین منتقل می کند. هنر این شیوه در آن است که به دلیل این مدل اتصال، نیازی به ستون در داخل مسجد برای استحکام و نگاه داشتن سقف بنا نیست. علاوه بر این‌ها دیوارها کمی زاویه دارند تا وزن را راحت تر از مناره به زمین منتقل کنند.

نکته جالبی که در مورد این مناره ها وجود دارد، این است که از طریق نردبان داخل مناره‌ها می‌توان به بالای مناره دسترسی پیداکرد و در آنجا شگفتی معماری دیگری را کشف کرد. در محل اتصال گلدسته‌ها به سقف، دریچه ای قرار دارد که مانند یک کانال تهویه در تابستان‌ها هوای گرم داخل مسجد را به بیرون و هوای تمیز را از راه بادگیر مخصوصی که در سقف بنا تعبیه شده است به داخل مسجد هدایت می‌کند. این دانش مهندسی حمید مجتهدی است که به خدمت سازه در می‌آید و تهویه طبیعی را در اختیار نمازگزاران قرار می دهد. کارهای کوچک و فکر شده‌ای که مسجد را از ساختمانی ساده به شاهکاري معماری تبدیل می‌کند.

 

کتابخانه و موزه

در کنار مسجد، بنای چوبی کتابخانه و موزه با ۱۲۰متر مساحت قرار دارد. در ابتدا این ساختمان به نیت پسر بزرگ‌تر مهندس مجتهدی و اینکه ایشان در روستا بمانند و در همان‌جا تشکیل خانواده بدهند، ایجاد شد. اما پس از اینکه پسر ایشان دهکده را ترک کرد، این ساختمان به موزه و کتابخانه تغییر کاربری داد. ساختمان کتابخانه مانند مسجد چوبی دیواره ای دوجداره دارد و نمای خارجی آن (سقف شیروانی و دیواره ها) پوشیده از چوب‌های پولکی است. ساختمان دودرب ورودی و خروجی دارد و دو راه پله، دو طبقه آن را به يكديگر متصل می کند. طبقه اول موزه ای است که با چوب و آیینه کاری تزيین شده و کتابخانه در طبقه دوم نیز باکتاب‌های مختلفی از جمله کتاب‌هایی در وصف آثار دیدنی و گردشگری ایران و راهنماهای سیاحتگری، مزین شده است.

 

رستوران دهکده چوبی

بعد از مسجد، رستوران دهکده چوبی زیباترین ساختمان در تمام دهکده چوبی است. این سازه دو طبقه کمی پایین تر از مسجد ساختمانی ‌هشت ضلعی با دیوارهای مشبک خودنمایی می کند و مانند مسجد و موزه اسکلت چوبی دارد و در برابر زلزله مقاوم است. معماری آن به گونه ای است که خیال می کنی درختی سر از زمین بر آورده و در درون خود، شما را میهمان غذاهای رستوران می کند. رستوران در فضایی به وسعت ۲۰۰ متر بنا شده و همزمان ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر را میزبانی می کند.

در درون رستوران خلاف معمول تمام رستوران‌هایی که تا به حال قدم در آن گذاشته اید، گلدان ها نه در کنار و گوشه رستوران در تکه های تنه درختان جای گرفته‌اند. این تنه های درختان بعد از برش عرضی درون‌شان خالی شده و به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گرفته اند و طراوت و زیبایی را به فضای رستوران می آورند. گلدان‌هایی که با سلیقه هنرمندانه ای روی دیوارهای رستوران نصب شده و چشم را نوازش می دهند.

به مانند دیگر سازه های چوبی دهکده، اجزای داخلی رستوران نیز به مانند نیمکت ها و میزها چوبی هستند. کف محوطه رستوران را چوب و موزايیک فرش کرده است. برای انجام این کار تنه های درخت به صورت عرضی برش خورده و در کنار موزايیک ها و با کمک ملاتی مخصوص، زمین رستوران را شکل داده است. این کارها باعث شده هنگامی وارد رستوران می شوید، تصور کنید به مکانی قدم گذاشته‌اید که قبلا جنگلی پرپشت بوده و اکنون درختان آن بریده شده اند.

 

آلاچیق ها

در میان باغ های میوه ای که در دهکده چوبی ساخته شده، دوستداران طبیعت می توانند از آلاچیق هایی برای لذت بردن از فضای دلنواز باغ‌ها استفاده کنند و در آنجا به استراحت بپردازند. باغ میوه در مکانی جدا از مجتمع اصلی ساخته شده و درختان میوه لذت حضور در میان زیبایی های روستا را دوچندان می کند. به مانند رستوران، آلاچیق ها نیز با پوششی پلاستیکی بر سقف و کناره های آن در فصل‌های پاییز و زمستان مهیای حضور بازدیدکنندگان است.

 

تفریحات در دهکده چوبی

حضور در دهکده ای که تمام ساختمان های آن چوبی و تداعی بخش داستان ها و فیلم های کارتونی است، تنها در دهکده چوبین نیشابور امکان پذیر است. فضای صمیمانه و دلپذیر یک روستای چوبی، عطر چوب، بوی گل ها و گیاهانی که در فضا پراکنده است، صفای غذا خوردن در رستورانی تماما چوبی، لذت بردن از منظره و محیط دهکده چوبی در سایه آلاچیق ها و قدم‌زدن در موزه ای کوچک و جالب، خنکای استخر دهکده و نورپردازی های زیبای مسجد که نوید شادی و رنگ می‌شود و صحبت با خدا در مسجد دل انگیز چوبی، همه از دلایلی هستد که می توانند شما را به دهکده چوبین بکشانند و خاطرتان را پر از آرامش و خوشی کنند.

روستاهای کویری شگفت انگیز در بخش شرقی ایران

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.