روش های برای رفع درد و خستگی پاها

پاهای شما در اثر کار و پیاده روی خسته می شوند شما می توانید از روش های ماساژ و آب گرم استفاده نموده تا بتوانید خستگی روزانه را از پاهایتان بگیرید بسیاری از افراد دوست به خستگی پاهایشان اهمیت نمی دهند و این بی توجهی موجب بیماری در ناحیه پا  و ساق پاها می شود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر روش های برای رفع درد و خستگی پاها را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : شغل های روزانه و دغدغه ها و دوندگی های خارج از منزل پا درد را به یک سندروم پر اسم و رسم و همگانی در میان ایرانیان تبدیل کرده , ولی برای تان کلی راه‌حل ارگانیک مهیا کرده ایم که با انجام دادن شان , میتوانید خستگی را از پاهای تان فراری بدهید و درد را از بین ببرید .

به پاهای تان لطف کنید!

تنها افرادی که ماساژ پا را آزمون کرده باشند , می‌دانند که در میان ماساژ دادن و ندادن پاها تفاوت از زمین تا عرش است! به همین خاطر نیز ما تمرکزمان را روی ارائه روش های ماساژدادن پاها گذارده ایم و تلاش داریم تمام زیروبم های اضطراری را به شما یاد بدهیم تا شما نیز از این عمل لذت ببرید و انرژی از دست رفته را به پاهای تان برگردانید . برای این عمل احتیاج به وسایل اول و پی بردن نکات حتمی دارید .

ماساژ دادن نیز نظیر خیلی از شغل های دیگر به وسایل خودش نیاز دارااست . وسایل حتمی ماساژ پا دربرگیرنده یک کاسه یا این که تشت بزرگ است که تنها به همین فعالیت اختصاص داراست , همینطور دوتا حوله لطیف و گرم و لوسیون و روغن های ماساژ .

در شرایطی که بعداز یک روز کاری به هم ریخته به خانه رسیدید و حس کردید در صورتیکه پاهای تان لهجه داشتند , حال حاضر استارت به زاری و شیون می کردند , نخستین از همگی , پاهای تان را خیلی منزه و با آب ولرم بشویید و کم آب فرمایید . سپس تشت یا این که ظرف کوچکی را که برای ماساژ پا در حیث گرفته اید , مهیا کرده و داخلش را با آب ولرم یا این که داغ پرکنید . ( چاله تشت بایستی طوری باشد که دست‌کم تا قوزک پای شما‌را بپوشاند . )

درحال حاضر وقت آن رسیده که دست های تان را نیز زیر آب گرم بگیرید تا در شرایطی که احیانا سرد میباشند , عالی گرم شوند و مهیا برای ماساژ دادن .

حوله ها , لوسیون و روغن را دم دست تان بگذارید . ترجیحا یک بالش یا این که کوسن در اطرافت تان داشته باشید تا بتوانید موقع ماساژ از آن استفاده فرمائید . تاکید داریم که‌این وسایل را نزدیک تان بگذارید که اواسط ماساژ تر و تمیز بدون چاره نشوید بلند گردید و دنبال شان بروید . این عمل سبب ساز میشود پا اصطلاحا سوز و سرما بخورد .

می‌توانید آهنگ مد نظر تان را بگذارید و در زمان روند بعدی از آن لذت ببرید . ( بازهم یادتان باشد , در دست گرفتن پخش آوا را در دسترتان بگذارید . )

یک جفت جوراب روفرشی لطیف و قابل انعطاف تهیه و تنظیم فرمائید و آن را به طور منحصر برای وقت هایی در حیث بگیرید که ماساژ پا دارید .

حواس تان باشد

بشر ها معمولا هنگامی درگیر کاری میشوند , خیلی چیزها یادشان می‌رود . یکی این چیزها اهمیت دادن به خویش است .

صحت دارد که یک عالمه عمل سرتان ریخته و زمان برای انجام دادن امور , کم است و صراحت دارد که وقت رمز خاراندن ندارید , ولی لطفا مراقب خودتان نیز باشید . هر نقطه که می‌باشید به صدای تن تان گوش فرمایید و به آن اهمیت بدهید .

صدای تن به عبارتی رمانتیک است که شاید تخت‌گاز از مغزتان بگذرند , البته زیرا وقت ندارید و سرتان نامرتب است به آ نها توجهی نمی‌کنید . یک کدام از این صداها مرتبط با خستگی است . فرض فرمائید برای خرید خارج رفته اید , کلیه جا نا مرتب است , کلی می بایست توی نوبت اتاق پرو بایستید که در غایت بتوانید یک خرقه مطلوب گزینش فرمایید .

در‌این حالت تن شما در درحال حاضر کلام کردن با شماست . به عنوان مثال شاید به شما بگوید کلافه شده , طاقت اش رمز رفته یا این که خسته شده . این شما می‌باشید که تا عمل به جاهای باریک نکشیده بایستی بدین صدا گوش فرمایید .

صحیح قبلی از این‌که کمرتان درد بگیرد , مچ پای تان ورم نماید و زانوهایتان تیر بکشند از فروشنده خواهش نمایید به شما یک صندلی بدهد که بتوانید یک سری دقیقه ای بنشینید . درصورتی که صندلی ها همگی مالامال بودند , کارایی فرمائید از همراه تان بخواهید چنددقیقه ای نوبت شمارا نگه دارااست . آنگاه میتوانید با خاطر راحت خارج بروید و جایی برای نشستن پیداکنید .

به پاهای تان وقت استراحت کردن بدهید تا در به هم ریخته ترین روزهای سال دست تان را توی حنا نگذارند!
یک ماساژ جانانه

پاهای تان را باطن ظرف آب قرار دهید و بگذارید 5 الی 10 دقیقه درون آب ولرم بمانند . در‌حالتی که به آروماتراپی یا این که عطر درمانی عشق و علاقه دارید , میتوانید یک سری قطره از روغن معطر موردعلاقه تان را درون آب بریزید . پشنهاد ما استفاده از اسطوخودس است که نیز وقار بخش است و نیز ضدعفونی کننده . در زمان این مقطع زمان راحت نمائید و به پشتی صندلی یا این که مبلی که پرورش نشسته اید توکل دهید . شکیبا باشد و بگذارید پاهای تان به خیر مرطوب شوند .

– پس از قریه دقیقه پاها را یکی یک کدام از درون آب درآورده و با یکی حوله هایی که از پیشین فراهم نموده اید , کم آب فرمائید . خوبتر این این حوله ها ولرم باشند تا پاها یک رتبه یخ نکنند . هم اکنون یکی پاها را برای استارت عملیات ماساژ تعیین نمائید و پای دیگر را درون حوله دوم بپیچید که گرم بماند و حرارتش را از دست ندهد .

– میزان اضطراری از لوسیون یا این که روغن ماساژی را که دوست دارید , تعیین نمایید و تمام تراز پای تان را به آن آغشته فرمایید . بعد آغاز به ماساژ دادن نمایید تا لوسیون به نیکی جذب پا شود .

– خوب تر است به پای تان مقداری نرمش بدهید . برای این عمل توصیه می‌کنیم با یکپارچه پاشنه پا را بگیرید و با دست دیگر قوزک پا و مفاصل آن را به طور دورانی ورزش بدهید . این فعالیت سبب ساز میشود آمادگی عضله ها برای اخذ ماساژ و تصاحب کردن شایسته ترین سود , بیشتر شود .

– به دنبال نرمش استارت به فشاردادن پای تان نمائید . با یکدست زیر پا را فشار دهید و با دست دیگر روی آن را . این فعالیت مشابه نیشگون به چنگ آوردن آرام است و به بالارفتن جریان خون امداد می نماید .

– بعداز تمام شدن سطح گذشته , همانطور که یک پارچه روی پا است و دست دیگر زیر آن , دست ها را در جهت عکس همدیگر تکان دهید . این تکان را به میزان اضطراری ادامه دهید تا شم نمایید اصطلاحا عضله‌ها تان قابل انعطاف گردیده اند و فراهم سطح بعد از آن .

خستگی را در فرمائید

پس از نرمش پاها , نوبت به ماساژ اساسی میرسد . این بخش را با ضربه زدن به پاها با انگشتان دست آغاز فرمایید . برای این عمل با شست پا به حوزه‌ زیر پا و با سایر انگشتان به روی پا ضربه بزنید . این فعالیت را از انگشتان پا استارت کرده و در بخش قوزک تمام نمائید . یادتان باشد مفاصل و فضاهای خالی بین انگشتان را فراموش نکنید .

پس از این ماساژ کلی , وقت آن می‌رسد که هر قسمت از پای تان را به طور منحصربه‌فرد ماساژ دهید . این عمل را از انگشتان و با حرکات دایره ای آغاز فرمایید . هرحرکت را از یک تا پنج توشه تکرار فرمائید . سفارش ما این است که نخستین سراغ انگشت کوچک بروید و سپس یکی یکی جلو بیایید تا به شست پا برسید . برای انجام ماساژ دورانی کافی است انگشت شست تان را زیر انگشت کوچک پا قرار دهید و روی آن را با انگشت اشاره و میانی دست ماساژ دهید . برای سایر انگشتان هم همین عمل را انجام دهید .

یکی‌از بخش هایی که میتوانید با ماساژ آن , ادب متعددی به دست بیاورید صحیح زیر انگشتان پا جای دارد . کافی است با چهار انگشت دست , چهار خلأ بین انگشتان پا را پیدا فرمایید و با حرکات رو به جلو و عقب این حیطه را ماساژ دهید .

هنگامی ماساژ منطقه بین انگشتان پا به پایان رسید , سراغ قسمت های میانی و انتهایی پا بروید . تلاش نمایید نخستین با انگشت شست تان حرکات دورانی تولید نمائید و بعد از آن آرام ضربه بزنید . این فعالیت هم در رفع خستگی پاها , اثرات فراوان مفیدی دارااست .

ماساژ دادن را با آرام کردن ضربه هایی که به پا می زنید , تمام فرمایید . این فعالیت را از انگشتان پا آغاز فرمایید و به سوی قوزک بیایید . بعداز تمام شدن ماساژ یک پا , نوبت به پای دیگر می‌رسد . کل این امور معمولا چیزی نزدیک به 45 دقیقه ارتفاع میکشد .

پس از تمام شدن ماساژ , روغن یا این که لوسیون طولانی تر ای را که روی پوست باقیمانده , با دستمال کاغذی منزه نمائید و کفش تابستانی روفرشی تان را بپوشید . خیلی مراقب باشید که سُر نخورید .

رفلکسولوژی ; خوبتر از مدام

یک ماساژی نیز می‌باشد که تماما منحصر پاهاست . نام این ماساژ رفلکسولوژی است . متخصصین این ماساژ اعتقاددارند که هر قسمت از کف پاها مرتبط با تندرست یک کدام از جوارح یا این که نهادهای تن است . به همین خاطر با ماساژ سعی می نمایند که سالم این اعضاوجوارح را بهبود ببخشند . درین دسته از ماساژ کف پا به پنج نصیب کلی تقسیم می‌شود .

انگشتان پا : متخصص ها این ماساژ براین باوراند برای بهبود سردرد و گردن درد بایستی انگشتان و مفاصل آن ها را به خیر ماساژ بخشید .

انحنای کنار شست پا : این انحنا متعلق به سالم ستون فقرات و مهره های آن در حیث گرفته می‌شود در حقیقت برای التیام دردهای این حیطه بایستی انحنای کنای شست پا را به خیر ماساژ بخشید .

بخش تحتانی انگشتان پا : صحیح به عبارتی بخش های پررنگ ای که زیر انگشتان پا قرار دارا هستند , مرتبط با تندرست حیطه قفسه سینه و اعضای باطن آن یعنی شش ها می گردند . این تراز از زیر شست پا شروع میشود و به زیر انگشت کوچک می انجامد .

لاغرترین نصیب پا : در رفلکسولوژی یقین بر این است که لاغرترین بخش کف پا که معمولا در نصیب میانی جای‌دارد مرتبط با منطقه شکم می گردد . به همین خاطر در صورتیکه کسی به دلیل اختلال معده درد یا این که کارایی غیرمناسب روده های به یک کارشناس ماساژ پا مراجعه نماید , احتمال دارد خواهددید که بخش میانی پای وی بیشتر ماساژ داده میشود .

پاشنه پا : پایانی بخش تقسیم بندی کلی مرتبط با پاشنه پا میشود . این نصیب را متعلق به لگن اشخاص در لحاظ میگیرند . تمام اجزای تن که در بخش لگن قرار دارا‌هستند هم مرتبط با همین بخش می‌باشند .

ولی هر کدام از قسمت های بالا خودشان به نقاط ریزتری تقسیم بندی میگردند . در حالتی که سرتان خیلی نامرتب است و پادرد ناشی از دوچندان کارکردن , امان تان را بریده , بد نیست محرمانه به یک کارشناس ماساژ کف پا بزنید . با این ماساژ نیز دردتان التیام پیدا می نماید و نیز به سایر اعضای تن تان یاری نموده اید تندرست خیس بمانند .

غیر از ماساژ , چه فعالیت کنیم؟

احتمال دارد صبر ماساژ دادن پاهای تان را نداشته باشید و دل تان بخواهد سوای زحمت , خستگی از پاهای تان گریز نماید . در صورتیکه این طور است راهکارهای زیر می‌توانند به دردتان بخورند .

تکنیک آب سرد و گرم

این تکنیک به ویژه برای رفع درد پا مطلوب است . یک سطل را با آب سرد لبریز فرمائید و سطل دیگر را با آب گرم . اولیه برای برهه زمانی سه دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید و آنگاه آن‌ها‌را به بازه زمانی 10 ثانیه الی یک دقیقه در آب سرد بگذارید . این فعالیت را دو الی سه توشه تکرار نمائید و سپس پاهای تان را کم آب فرمایید . آب گرم جریان خون را در تراز پاها ارتقا میدهد و آب سرد از التهاب شان کم می نماید . یادتان باشد این عملیات بایستی با آب سرد به اتمام برسد . در صورتیکه با سطل آب رابطه برقرار نمیکنید میتوانید این عمل را با حوله داغ و بسته یخ به مقطع 10 دقیقه و به صورت متناوب آزمون نمایید .

سرکه بر هر درد بی معالجه دواست

سرکه یک عالمه خاصیت درمانی دارااست و یکی این فایده ها از بین بردن درد پاهاست که بر اثر گرفتگی عضلانی تاسیس شده است . برای این‌که درد پای شما هرچه زودتر بهبود پیدا نماید , کافی است یک سطل آب داغ تنظیم نمایید و دو قاشق غذاخوری سرکه درون آن بریزید . خوبتر است یک بسته نمک دریایی تهیه و تنظیم فرمائید و برای این مدل مواقع در منزل داشته باشید .
در صورتی نیز نمک دریایی ندارید می‌توانید از نمک معمولی استفاده نمائید . نمک معمولی یا این که دریایی را به محلول سرکه و آب داغ بیش تر فرمائید و پاهای تان را به دوران 20 دقیقه در‌این ادغام قرار دهید . یک روش جایگزین دیگر نیز این است که دو ظرف متفاوت تهیه و تنظیم نمایید و در هرکدام میزان متساوی از آب و سرکه بریزید . منتها آب یکی‌از سطل ها بایستی سرد باشد و دیگری گرم .

بعد حوله ای را که از قبلی برای این عمل مهیا نموده اید , درون ظرف آب گرم ببرید و بعد از آن فشار دهید تا آب بیش تر آن گرفته شود . پاهای تان را به بازه 5دقیقه درین حوله قراردهید . بعد از آن همین فعالیت را با سطل آب سرد انجام دهید . این فعالیت را سه عدد چهار توشه درطول روز انجام دهید تا درد و خستگی پاها تخفیف پیدا نماید .

روغن درمانی با همیاری میخک

هم اکنون که به نامرتب ترین روزهای سال نزدیک می شویم در فهرست خریدتان روغن میخک را نیز قرار دهید . روغن میخک را نیز قرار دهید . روغن میخک در برطرف کردن سردردهای شدید , درد مفاصل , قارچ ناخن و درد پاها مفید فعالیت می نماید و در عین اکنون گردش خون را بالا می‌برد .

به همینخاطر یک شیشه روغن میخک تنظیم نمایید و هربار که پاهای تان درد گرفتند , آنان‌را به خیر با این روغن ماساژ دهید . می‌توانید این عمل را چندبار در روز تکرار فرمائید .

در‌صورتی‌که پوست تان اصلی است . سه قطره روغن میخک را به یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا این که نارگیل طولانی تر فرمائید که رقیق شود و آن‌گاه روی پوست ماساژ دهید . خوب تر است از این ادغام روی آسیب ها استفاده نکنید .

ضددرد , ضد خستگی

روغن های گیاهی نظیر رزماری , اوکالیپتوس و نعنا برای رفع خستگی مضاعف دلخواه می‌باشند .

کافی است چهار قطره اوکالیپتوس , چهار قطره رزماری و دو قطره نعنا را باطن یک سطل آب گرم بریزید و پاهای تان را به برهه زمانی 10 دقیقه درین محلول قراردهید . خواهیددید که درد پاهای تان خیلی زود التیام پیدا می نماید .

چی بخوریم؟

یک کدام از خوراکی هایی که میتواند نظیر یک تسکین دهنده فعالیت نماید و تخت گاز دردپاها را از بین غالب شود مارچوبه است! در حقیقت مارچوبه دوای دردهایی است که بر اثر التهاب مفاصل یا این که ورم آن ها ساخت گردیده اند . کافی است چندین تکه مارچوبه را به بازه زمانی یک‌سری دقیقه بخارپز کرده و آن‌گاه گوارا ی وجود نمائید .

مارچه یک مُدِر ( ادرارآور ) ارگانیک است و به همین خاطر می‌تواند با‌گاز مایعات بیشتر را از تن شما بیرون نماید و از التهاب مفاصل بکاهد . در‌صورتی‌که از مزه این گیاه خوش تان نمی آید , میتوانید آن را در کنار وعده غذی دارای اهمیت تان بخورید .

نکات حساس برای نگهداری از پاها

– زمانی قرار است ساعاتی طولانی را بیرون از منزل سپری نمایید , عملکرد فرمائید راحت ترین کفش ممکن را بپوشید . راحت ترین کفش شما همانی است که وقت بعد از تعدادی ساعت راز پا ایستادن و با وجود این که پاهای تان ورم نیز کرده اند , کماکان توی کفش تان حس راحتی نمایید . کفشی که زیره و کفی استاندارد داشته باشد و بر مهره های کمرتان فشار وارد نکند . در شرایطی‌که چنین کفشی ندارید , ضروری است هزینه نمایید و یک جفت کفش عالی بخرید صرف این هزینه , کفشی و برای تمام فصول به شما کادو می نماید .

– برای از بین بردن ورم پاها که از ایستادن فراوان ناشی شده‌است , زمانی به منزل رسیدید , دراز بکشید و یک بالش کوتاه را زیر پاهای تان بگذارید . طوری که پاره ای بالا بیایند . بالا گذاشتن پاها سبب ساز رجوع و برگشت خون از پاها می گردد . این فعالیت را بیشتر از تعدادی دقیقه کوتاه انجام ندهید .

– چنانچه رمز جورابی که جدیدا خریده اید , پاره شده‌است ضروری نیست حتما جوراب تان را بدور بیندازید . شما میتوانید این جوراب را از نصفه ببرید و فقط نصیب بالایی آن را نگه دارید . میپرسید به چه دردی می خورد؟ کافی است زمانی که پاهای تان خسته میباشند این حفظ کننده قوزک پا را بپوشید تا متوجه گردید انگیزه از این فعالیت چه بوده است؟

– به خاطر داشته باشید به عبارتی قدر که رسیدگی به دست ها حیاتی است , مراقب از پاها نیز اهمیت داراست . هر مشکلی را که برای این اعضای تن شما اتفاق افتاد , با گاز حمل نمائید و پشت گوش نیندازید . گهگاه تایم ها همین مشکلات در ظاهر کوچک خیلی پرسرعت بزرگ می گردند و چه بسا موقع رویکرد رفتن هم برای تان دردسر صحیح می نمایند .

– هنگام ماساژ پاها کارایی نمائید هرچه از سوی انگشتان در سمت پاشنه پا میایید , فشار را بیشتر فرمائید و برعکس ; این جور به جریان اثرگذار خون در تراز پاها امداد می‌کنید .

– اشخاص در گیر به دیابت گذشته از انجام هر کدام از این ماساژها حتما با دکتر معالج حتما تا تعطیلات از راه نرسیده، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

روش های برای رفع درد و خستگی پاها

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.