روش های صحیح بازی اسنوکر و آموزش بازی اسنوکر

اسـنوکر یک بازی با چوب اسـت که بروی میز بزرگـی که با مادهــ‌ـــای از جنس فلانـــل پوشیــده شده و داری شش سوراخ است بازی می‌ــشود.این سوراخـ‌ـها در چهارگوشه میز و دو سوراخ در وسط کنــارهــٔ میـز است قرار دارنـد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر روش های صحیح بازی اسنوکر و آموزش بازی اسنوکر را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن : روی میز که سبــز رنگ اسـت به یاد دورانی که بازی بر روی چمــن انجـام میـــشــده اسـت رنگ آمـــیـزی گشتــه که در آن زمـــان ضربهـــ‌هــا با عصـــا زده میــ‌شده و بعدها بر روی میـزهـــای کنونی و با چوب‌ـــهای حرفـــهــ‌ایـ‌تر بازی انـجــام گرفـتـه است.

میز اســنوکر
این بازی برروی میزی با اندازه ۱۲ در ۶ فوت (معــادل ۳٫۷ در ۱٫۸ متـر) انجــام میــ‌شود. الــبتــه میزهـای ایـن بازی در انـدازه‌ـهای مختـــلفی تولیـــد میــ‌ـشود. معمولاً درازای میـز دوبرابـر پهنـــای آن اســت.

توپ‌ـــهـا
ایــن بازی شامل ۲۱ توپ است. ۱۵ توپ قرمز رنگ، یک توپ مشــکــی، یک توپ صورتی، یک توپ آبـی، یک توپ قهوه ای، یک توپ سبـز و یک توپ زرد.
هرتوپ قرمز یک امـــتیــاز دارد. سایر توپ‌هـــا بتـرتیـب: توپ مشکـی = ۷، توپ صورتــی = ۶، توپ آبی = ۵، توپ قهوه‌ای = ۴، توپ سبـــز = ۳ و توپ زرد = ۲ امتیاز اســت. در ایـــران به توپ‌ـــهــا یا گوی‌ـــهای ایـن بازی شار اطلاق می‌ــشود.داور در ابـتـــدای بازی توپ‌ـــهـا را میـــ‌چـــیـنـــد.
در قوانــین نســخــهٔ انــگلـــیــسـی ایـن بازی هر بازیکن پس از زدن هر توپ قرمز مجاز به زدن یک رنگـــی خواهد بود و حداکثـــر امــتـــیـــازی که یک بازیکــن قادر به گرفــتــن آن است ۱۴۷ امـتـیاز اســـت.

خطــاها
خطـــاها برای توپ‌ـــهـای زرد، سبـز و قهوه‌ای چهار واحـــد، آبــی ۵، صورتی ۶ و مشکــی ۷ واحـد است.ایــن خطـــاهـــا در صورتـــی که بازیکن به اشتبـاه به آنها ضربه بزند (توسط توپ سفـید، دســت، چوب، رســـت) و همچنین بروز خطاهای دیــگــر در هنـگام و در طول ضزبه زدن به توپ‌های اعــلـام شده است.اگر توپ سفـید هنـگام وارد شدن ضربـه به هیـــچ یک از توپ‌ـــها برخورد نکـــند فولد محسوب شده و 4 امـــتیـاز برای حریـف محسوب خواهـد شد.

تاچ یا لمـــس
حالتـــی که توپ سفــیــد با یک توپ دیـــگر به هم چســبـیده باشـــنــد تاچ گفـــتــه می‌ـشود و در تاچ با توپ قرمـــز بازیـکنی که نوبت ضربــهـ‌ـــاش اســت میــتوانـــد توپ را به هر سمتــی که می‌خواهــد بزنــد چراکـه در ابـــتـــدا ضربـــه‌ای برای او محـــاسبه خواهـــد شد.

برخـــی از تجهیزات مورد استــفاده در بازی
گچ: به نوک چوب بیـــلـیــارد زده میـــ‌شود تا تماس مناسبی بیـن چوب و شار سفیـــد برقـرار شود.
چوب: از جنس چوب یا فایــبــرگلــاس بوده و از سر آن برای ضربـــه‌ـزدن به شار سفــید اســـتفـــاده می‌شود.
رســت: از نظــر ظاهری مانند چوب عادی با سر X مانند میـ‌بـاشـد و هنگامـــی اســـتفـاده می‌ــشود که شار سفــید در دسترس نباشـد.
مثــلـــث: برای چیدن شارهای قرمـــز در شروع بازی از آن اسـتفــاده میـــ‌ـــشود.
رســت و چوب بلــنــد: برای زدن شار(توپ) سفـــید هنگامی که توسط چوب ورسـت عادی قابـل دسـتـرســـی نبـــاشد اســـتــفاده می‌ـشود.
اکـستــنشن: یا همان ته چوب که جدیدا به جای چوب بلـنـــد اسـتـــفاده میشود.

روش های صحیح بازی اسنوکر و آموزش بازی اسنوکر

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.