روش های نگهداری و کاشت گل خرزهره

گل خرزهره گیاه بسیار زیبایی می باشد که گل های بسیار زیبا و به رنگ صورتی دارد این گیاه همیشه سرسبز می باشد گل های برخی از گونه خرزهره سفید و قرمز نیز می باشند این گل به آب کمی نیاز دارد و می توااند بدون آب نیز زندگی نماید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر روش های نگهداری و کاشت گل خرزهره را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایتدانستن: خرزهره درختچه ای همـــیــشـه سبز که گل هایـی به رنگ سفـید، صورتـی، قرمز تولیـد می کنـــد، زمـان گلــدهـــی طولانی است به همــیـن دلـیل برای زیـبـاســـازی فضـای سبـــز استــفاده می شود، همه ی قســمــت های گیـاه خرزهره سمــی است و نبـــایــد خورده شود.

نور: به محیـــط روشن با چند ساعــت نور مسـتـــقـــیـم برای گلدهی احـتیــاج دارد.

آبیــاری: خرزهـره گیاه مقــاومی اســت و خشـــکی را تحـمل می کند امـا آبیــاری منــاسـب در گلدهـــی بیشـــتر به ویژه در فصــل گرمـا موثر اســـت.

دمـا: برای منـاطــق گرم منـــاســـب اســت و دمـــای بالـا را تحــمل می کند امـا در برابـــر سرمـا و یخــبندان شدید مقـــاومت ندارد. الـبته سرمــا را هم تا حدودی تحـمل می کند.

خاک: خرزهره تقــریبـا تو همـه ی خاک ها رشـــد می کند امـا هرچـقـــدر خاک زهـکش بهتری داشته باشـد رشـــد بهتری دارد.
گل خرزهره نیاز به کود دهــی ندارد مگـر ایـنکـــه خاک از نظر غذایــی خیلی فقــیـر باشــد.

تکثـــیــر: از طریـــق کاشت بذر در بهـــار و قلــمـه ی ساقـــه ی نیمـه چوبی به طول 15سانتــی متر بعـــد از اتـــمـــام گلـدهـی تکـــثـیـــر می شود.
قلمــه گل خرزهـره را در خاک سبــک و محیـط مرطوب نگـــهـداری کنـیــد.

گل خرزهره قرمز

 

بذر گل خرزهره

بهـتـریـــن زمان کاشـــت بذر خرزهـره اردیبهشـت ماه اسـت.

نحوه کاشت بذر:

ساده تریـــن ترکیــب خاک مناســـب برای کاشــت بذر اکـثـر گلـهای فصلـی و زینــتی :

خاک باغچـــه ۶۰ درصـــد – ماسه ۲۰ درصـد – کود حیوانـــی ۲۰ درصــد ایـــن موارد با هم خوب ترکیــب شود.

اگر قصد کاشـت زیاد و تولیــد ایــن گل را داریــد بهتر اســـت در زمـیـــن یک کرت با این ترکیب خاک آمـاده کنــیــد ، سطـــح خاک را خوب صاف کنیـد قبــل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهــیــد و بعد بذرهــا را روی خاک بپاشــید سپـــس بهــتر است روی آن حدود نیــم سانـت کود دامـــی کامـلا پوسیده سرنـد شده بریزید و مجــدد با آبـپـــاش آب بدهیــد.

اما اگر مقـــدار کمـــی از ایــن بذر را تهـیه کردیــد و برای باغــچه خود و یا به مقـــدار چندتــا گلـــدان میـــخواهـــیـد پرورش بدهــید از این روش زیـر اســتـــفاده کنـــیـد.

در ایـــن روش خزانـه شمــا باید کوچک باشد.

ابتـــدا یک سبد پلاستـــیکــی میوه یا گلـــدانــی با دهانـه بزرگ ولی عمـــق کم تهیـــه کنیــد.

گلـدان و یا سبـــد را از خاکی که در بالــا ترکــیـب آن گفـــتـه شد پر کنـــیـــد و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشـــسـت خود را بکــنـد. حالا بذرهــا را روی سطح خاک بپاشــید سپـــس حدود نیــم سانت روی بذرهـــا کود دامـی کاملــا پوسیـــده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبـپـــاش آب بدهـــیــد.

اگــر کود دامی در دســتـرس شمـا نبود میـــتوانـید از ورمـــی کومپوست استفاده نمـایــیــد و اگرم هر دو ایــنها در دستـرس نبود از همــان خاکــی که ترکــیـب کردین برای روی بذرهـــا اسـتـفـاده نمـــائید ( اما بهتر است از کود دامـی استفاده کنـیـــد تا جوانــه ها به خوبی رشـد کرده و قوی شوند) حتما کود دامی ای که اســتـفــاده میـکـند چند سالـــه ،کهـنـــه،پوسیـــده،خشک و سرنـــد شده باشـــد. به هیچ عنوان از کود دامی تازه اســتفـــاده نکنــیـــد.

بعــداز اینـکـــه جوانـه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانـت رســـیدنـــد آنهـا را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکـارید.

برخی ها بذر را روی محــلـی که مورد نظرشــان هســـت میپاشند تا همان جا سبــز بشود امـــا ایـن روش درســت نیـــســت دلـــیـلـش ایــن است که زمان بذر پاشــی بذرهــا نامنظـم روی زمیـن میـافـــتــنـــد و وقتی سبز میـــشوند خیلـــی از آنــها ممــکــن است کنــار هم سبـــز بشــن امــا زمانــی که بذرهـارو درون خزانـــه بکــارید بعد میـتوانـــید به صورت منــظم بوته های این گل را به هر طریـــقــی و به هر فاصلــه ای که میخواهیـــد بکـــاریـــد.

به این نکتــه هم حتـمـــا توجه شود : هیچ وقت اقـدام به نگـــهــداری گل و گیــاهان بیرونی در منـزل نکنـید چون درون منـزل نور و تهویه هوای کافــی برای رشـــد گیاهان و درخـتان بیـــرونی وجود ندارد حتـــی کاشت بذر هم ممـکــن است با مشکـــل مواجه شود در کل اگـر مکــانی برای کاشت بذر نداریــد و مجبور هستیــد که در منـــزل این کار را بکـنــیــد بهـــتر است گلدان خزانه را روی پنــجـــره جنوبی بگذاریـــد تا نور کافـی به آن برســد و حتــمــا پس از سبز شدن بذر گیـــاهـــانـــی که بیرونی هستــند آنها را به بیــرون از خانــه انـتـقال بدهـــیــد اگــر ( به بیــرون انتـــقـــال ندهیــد ساقـه ها دراز شده و کم کم از بین میـــرود )

معرفـی گل خرزهــره:

خرزهـــره با نام انـــگـــلــیـــسـی Oleander و نام علـــمـی Nerium oleander از خانواده Apocynaceae ، گیــاهـــی همـیشه سبـز، درختچه با فرم درخـــتــی کوتاه و بومی منــاطــق گرمـــســـیر است. برگــهـــای ایــن گیــاه، کلــفت، چرمی و دارای موم و به رنــگ سبـز تیـره است. ساقــه های آن به دو رنگ دیـــده می شوند؛ ساقه های جوان و یکـــســالـه به رنگ سبـز مایـل به زرد هسـتند ولی ساقـه های مسـن و بالـــغ به رنگ خاکـــســتری دیـــده می شوند. گلهــای آن به صورت خوشه ای بر روی ساقـــه و به رنــگـهای کرمـی، سفـــید، صورتی، نارنـــجـــی، بنــفش و قرمز دیـده می شوند. گلدهی این گیاه طولانـی اســت و از اواخـــر بهـــار شروع شده و در طول تابـستــان و حتـی در پاییـــز هم ادامه دارد.

روش های نگهداری و کاشت گل خرزهره

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.