ریزش مو و استرس،ریزش مو و کمبود مواد مغذی

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که هر کدام از ما به آن دچار می شویم. همیشه ریزش مو ژنتیکی نیست. در ادامه به مهم ترین دلایل ریزش مو که ارتباطی به ژنتیک ندارند اینکه در هنگام شانه زدن موها موی زیادی را در شانه یا برس خود می بینید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ریزش مو و استرس،ریزش مو و کمبود مواد مغذی را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: ریـزش مو به طور طبــیـــعــی بر روی ظاهر شمـــا تاثـــیـری ندارد، چرا که تعــداد موهای موجود روی سر آنـــقدر زیــاد هســت که موهای ریـختــه شده را جبـران می کند. امـــا ممکن اســت ریــزش زیاد مو دلیـل خاصــی داشته باشد.

گاهــی ریـــزش مو جنبــه ژنـتــیکی دارد، مانـنـد الـــگوی ریــزش مو و کچــلی در مردان. هورمون ها، مشــکـــلــات تیروئیدی، عفونت، داروها و دیـــگـــر بیمـــاری ها عوامل دیـگـــری برای ریزش مو هســـتنـد.

در ادامــه به مهــم تریـــن علل ریـزش مو و راه حل هایـی برای رفع آن اشـاره می کنـیــم.

ریزش مو و تغـــیــیـرات هورمونی

خانـم ها بعد از تولد نوزاد یا در دوران یائسگـــی ممکن است دچـار ریــزش مو شوند. در مردها هم علاوه بر عوامــل ژنـــتـیـــکــی که باعـث الـــگوی کچـلــی مردانه می شود، تغییـرات هورمونی ناشی از افـــزایش سن نیـز عامل دیگـــری در ریــزش مو هســـتند.

ریــزش مو و بیمـاری های تیــروئید

شایـــد یکی از رایج ترین علــل هورمونی ریــزش مو بیـــماری تیـروئید اسـت. هم کم کاری و هم پرکـــاری تیـروئید هر دو منـــجر به ریزش مو می شوند. درمان بیـــماری تیروئید می توانـد ریزش مو را برطـــرف کنــد.

کمـــبود آهـن و زیـنــک مهـــم تریــن عوامل تغـذیـــه ای ریـزش مو محسوب می شوند.

استـرس های روحی و جســـمــی منجـر به ریـــزش مو خواهـــنـــد شد

ریـزش مو و اسـترس

اسـترس های روحی و جسمـی منجـر به ریزش مو خواهـــنـد شد. جراحـــی، تب بالـا و کم خونی عوامـلی هستـند که می توانــنـد اسـتـــرس هایی به بدن وارد کرده و منـجر به ریزش مو می شوند. زایمــان تا چند ماه منـــجـر به ریـــزش مو می شود. گرچــه اسـترس های روحی و روانـی ارتـبـــاط کمتـری با ریـزش مو دارنـــد، امــا بســـیاری از مردم زمـانی که مضــطـــرب می شوند، دچــار ریـــزش مو می شوند.

خوشبـختانه ریـزش مو ناشــی از مشـــکـــلــات و اسـتــرس های جســمــی موقت هستنـد و بعـد از برطــرف شدن مشکل ریزش مو نیز متوقف می شود. در مورد اسـتـــرس روحی نیـــز می توانــید با ورزش روزانه، تغذیه منـاسب، دارو و برطــرف کردن عوامل استرس زا ایـــن اسـترس را کاهش دهید.

ریزش مو و داروها

داروها گاهـــی دارای یک لیــست طولانی عوارض جانبی از جمـــله ریــزش مو هستـند. شیـمی درمـانــی یکی از شناخــتـــه شده تریـن علـــل ریزش مو اســـت، امـــا دیـــگـر داروها عبـــارتــنــد از:

داروهای تیروئید

برخــی داروهای خوراکــی ضد بارداری

مسدود کنـــنـده های بتـــا

داروهای ضد انعـــقــاد

داروهای ضد افــسردگـی

این داروها به شکل های مخــتـلــف بر روی افـــراد تاثیر می گذارند و در همـــه مصـرف کنــنـــدگان منجر به ریـــزش مو نمی شوند.

ریـزش مو و کمـبود مواد مغـــذی

کمــبود زیـنـک و آهــن مهـــم تریـن عوامـلــی هســـتند که باعــث ریـــزش مو می شوند. اما برخـــی شواهـــد نشـان می دهــنــد که کمبود دریـافـت چربـــی ها، ویتامـیـن D، ویتـــامـیــن B 12، ویتامین C، ویتامــیـــن A، سلنــیوم و بیوتین نیــز منــجـــر به ریـــزش مو می شوند.

ریــزش مو و لوپوس

لوپوس یک بیـــمـــاری خود ایمنی اســـت که منجـر به ریـــزش مو می شود. به طور کل به شکـــل تکــه ای اتفاق می افـتـد و با ضایعات پوستی روی پوست سر همراه اسـت. برخـی داروهای لوپوس نیـز منـــجر به ریــزش مو می شوند.

دیـــگـــر شرایــطـــی که منــجر به ریزش مو می شوند

شرایــط پزشکـی دیــگری نیز وجود دارنـد که منـجر به ریــزش غیر طبیـــعی مو می شوند، از جمــله :

نارسایی کلیـه

بیـمـــاری الـتـــهابی روده

بیـــمـاری کبــد

برخــی شرایط پوستـی مانــند پسوریـــازیـس و درمـــاتیـت نیـز بر روی پوست سر بروز می کنند و بر روی رشـد مو تاثیـــر می گذارند.

نگـــرانـــی شمـــا در مورد ریـزش مو کامــلـــا قابل درک است. ریزش مو باعث کاهش اعـتـــمـاد به نفـــس و نگــرانـی می شود. خوشبـخـتـانه ریـزش مو که عامـل ژنــتیکـــی نداشتـــه باشـد، به راحـــتی قابل درمــان خواهـد بود و موهای از دســـت داده را مجددا به دست خواهـیــد آورد.

برای تعـیـــیـــن علـت دقیــق ریــزش مو و رفع آن به پزشـک مراجـعه کنـیـــد.

ریزش مو و استرس،ریزش مو و کمبود مواد مغذی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.