پیش بینی زلزله های وحشتناک در سال 2018 توسط دانشمندان

زلزله های وحشتناک که در سال 2018 توسط زمین شناسان پیش بینی شده است این زمین لرزه ها در چند نقطه ایران به وقوع پیوست که بسیاری از هموطنمان را از دست دادیم به بسیاری از خانه در این مکان ها صدمه های بسیاری وارد شد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر پیش بینی زلزله های وحشتناک در سال 2018 توسط دانشمندان را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن: هیچ بلای ارگانیک به مقدار ز‌لزله به طور غیرمترقبه و ناگهانی فیس نمی دهد . گردباد های سهمگین را می توان پیش گویی کرد و از هفته ها پیشین مسیر پیشروی آنان را فهمید . این زمینه راجع به سونامی ها , یخ بندان ها و اما باران های موسمی هم قابلیت و امکان پذیر است چون بخش اعظمی از این رخدادهای نامطلوب ارگانیک فصل خاصی داشته و صرفا در ماه های مشخصی از سال بایستی در انتظار وقوع آنها بود . ولی زلزله ها کلیه سوای کوچک ترین نماد و هشداری به طور ناگهانی صورت می دهند . با این حال مطالعات اخیر نشان میدهد که در سال آتی بایستی خویش را مهیای زلزله های مهیب بیشتری کنیم و عامل آن هم یک قضیه باورنکردنی و اما هنوز تایید نشده است : نماید شدن گردش زمین بدور خویش .

در حالی که پیش گویی کردن ظریف زمان وقوع ز‌لزله دست‌کم اکنون امری غیر ممکن است , مطالعه داده ها لرزه نگاری ثبت شده به زمین شناسان این قابلیت و امکان را داده که الگوهای منظمی را درباره‌ی وقوع زلزله بدست آورند . در مطالعه ای که اخیراً بوسیله یک زمین شناس به اسم راجر بیلهام از دانش کده کلرادو و مجموعه تحقیقاتی وی انجام یافته , همگی زلزله های بالای ۷ ریشتر چهره داده پس از آغاز قرن بیستم مورد مطالعه ظریف قرار گرفته اند . هرچند در اکثر اوقات همین سال سالیان به طور میانگین هر سال شاهد ۱۵ مورد زلزله با قدرتی این چنینی بوده ایم که ولی تعداد متعددی هم به شمار می‌آیند , فواصل هنگامی تقریباً یکسانی هم بین این ز‌لزله ها وجود داشته است .

ولی زمینه نگران کننده این خواهد بود که تعداد این ز‌لزله های سنگین وزن در سالهای اخیر به ۲۵ تا ۳۰ مورد به صورت میانگین در هر سال ارتقا یافته است . دوران وقتی یه خرده بیشتر از یک قرن بر روی زمینی که بیشتراز ۴ میلیارد سال قدمت دارااست مقیاس بدون نقص و کاملی برای اعلام این قضیه به لحاظ نمی‌رسد ولی بیلهام و همکارانش متوجه زمینه دیگری در زمینه‌ی این زمان های بی ثبات مستعد ز‌لزله گردیده اند . به لحاظ میرسد که‌این زلزله ها کاهش تناوبی سرعت گردش زمین بدور خویش را دنبال می نمایند . به حیث می‌رسد که سیاره ی جامد ما از آن چیزی که تفکر می کردیم جامدیت کمتری داراست و این مورد خیر فقط با دقت به‌وجود دریاها و هوا قابل ادراک است آری هسته ی فرنگی زمین هم که حدود ۲٫۲۰۰ کیلومتر خامت داراست و از مخلوط آهن و نیکل مذاب درست شده هم گویای این مقاله است .

این شهد مذاب همواره در اکنون بهم تناول کردن بوده و یک الگوی تحرک کم و بیش قابل پیش گویی را دنبال می نماید صحیح نظیر یه خرده آب در باطن یک سطل آب که همیشه عقب و جلو میرود و این سیکل بی پایان ادامه دار است و انتهایی ندارد . چنین تکان دواری در هسته زمین منجر شده که مدار چرخش زمین تغییر و تحول مضاعف اندکی داشته باشد که در پی منجر کاهش یا این که ارتقاء میلی ثانیه ای در حین زمان یک شبانه روز ۲۴ ساعته میشود , تغییری که بوسیله ساعت های اتمی به ثبت می‌رسد . زمانی سرعت گردش زمین بدور خویش کاهش مییابد , هسته ی مذاب به فشار رو به خارج خویش ادامه میدهد و با پیروی از ضابطه بنیادین نیوتون که می گوید اجسام متحرک دشوار سعی می نمایند که کماکان به تکان خویش ادامه بدهند , این هسته مذاب هم تلاش می نماید به بر نیز میل کردن خویش ادامه دهد .

این فشار در سمت خارج رفته رفته به سنگ ها , صفحات و گسل هایی که فراتر از هسته مذاب زمین قرار گرفته اند منتقل میشود . بر پایه ی محاسبات بیلهام و همکارانش ۵ یا این که ۶ سال زمان خواهد برد تا انرژی متبوع از هسته مذاب زمین به لایه های بالایی منتقل شود که در سود ی آن زلزله چهره خوهد اعطا کرد . به عبارت دیگر هنگامی که ساعت اتمی متوجه کاهش در سرعت تکان وضعی زمین میگردد فقط ۵ یا این که ۶ سال زمان وقت خواهید داشت که کمربندهایتان را ببندید و برای یک یا این که چندین زمین لرزه بزرگ فراهم گردید .

این مطالعات خیر فقط نشان می‌دهد که بایستی بزودی درانتظار وقوع زلزله های گوناگون سنگینی باشیم بلکه مکان وقوع این زمین‌لرزه ها را هم معلوم نموده است : نزدیک خط استوا , در پهنا های جغرافیایی ۳۰ مرتبه شمالی یا این که جنوبی . این تدبیرها کاملاً منطقی و صحیح به لحاظ می رسند و این بخشها را بایستی بخش ها خطر نامید چون جای جای ای در حین خط استوا که بلندترین نقطه ی کره زمین در امتداد آن جای دارد با سرعتی میانگین ۱٫۶۰۰ کیلومتر در ساعت بیشتر از نقاط در حدود قطب بدور خویش میچرخد . از این رو کاهش کلی سرعت گردش زمین بدور خویش , در‌این خط میانی در بیشترین حد ممکن خواهد بود .

زمین‌لرزه قصرشیرین که در مرز جمهوری اسلامی ایران و عراق قراردارد در پهنا تقریباً ۳۳ رتبه جنوبی چهره داده است که اختلاف مضاعف مقداری با پهنا جغرافیایی رقم خورده با حوزه‌ خطر ندارد . به این ترتیب در حالتی‌که در سال ۲۰۱۸ شاهد وقوع زمین لرزه های سهمگین تری باشیم جای تعجب ندارد اگر‌چه نمیتوان این قضیه را به طور اعتقاد تایید کرد . براین اساس در صورت به حقیقت پیوستن این تدبیرها دست کم می توان امیدوار بود که صرفا ذره ای به علم کم آدم در امر زمین‌لرزه و پیش گویی زمان وقوع آن بیشتر شده‌است و برای فجایعی چنین مرگبار چه بسا چنین اندازه یه خرده از ترقی هم امیدوارکننده خواهد بود .

برای آگاهی از مهیب ترین و مرگبارترین زمین‌لرزه هایی که در زمان مورخ فیس داده است میتوانید به لینک و پیوند زیر رجوع نمایید .

 

زلزله های وحشتناک در سال 2018 توسط دانشمندان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.