ساخت مجسمه های خارق العاده از قطعات بازیافت خودرو توسط هنرمند ایرانی

مجسمه سازهای جهان باید خلاقیت بسیاری داشته باشند تا از یک وسلیه ساده یا دور ریختنی بتوانند محسمه های خارق تاعاده ای تهیه نموده و در معرض تماشا قرار دهند یک مرد ایرانی با  قطعات بازیافت خودرو مجسمه های بسیار زیبا در شکل های حیوانات تهیه می نماید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ساخت مجسمه های خارق العاده از قطعات بازیافت خودرو توسط هنرمند ایرانی  را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

اســتـــاد بهــرام آشـــفـــتــه، هنرمـــند خلـــاق و مجــسـمـــه ساز برجـســـتــه ایــرانــی، از قطـعـات بازیـافـــت خودرو، مجــســمــه های جهـــانی می سازد. او هنـرمــند آذربایـــجــانــی و اهل مراغه می باشد. این هنــرمند ایرانــی با تلفیــق چوب، فلزات و قطـعات دورریـــز و قطعــات بازیافتی و کهـن خودرو، هنر جدیــدی در خلـق آثار و مجسـمــه های حجـمی به نام خود ثبـت کرده اسـت که در ایـن میان دو سبــک ویژه خود را دارد.

— هدف شما از هنـــر مجســـمه سازی با اســـتـفاده از ابزرآلات قدیــمی و خودروهای قدیمـی چیســـت (هدف محـــیـط زیــستی، مالـــی و یا تفــریحـی دارد)؟ تاریــخچـه این هنــر چیـسـت؟

مواد مصرفــی ایـن کار هنری من، قطـــعات بازیــافـــتی خودرو و صنعتی است. من واقعـــا عاشـق این کار هستم. دلـیـــل دوم از فعـــالـیـت های من ایــن اســـت که ایـران به عنوان بزرگتـرین تولید کننــده قطــعات فلزی و زبـالـــه های آهـــنی در دنــیـــا هسـت. ایــن زبالــه ها در نهایت به انـــبـار شرکت فولاد می روند و در آخـر ذوب می شود. هنرمــنــد باید خیلــی ذوق داشـتــه باشــد تا از قطــعات بی ربـطی که اصـــلــا به مجــســمـــه سازی ارتـــباط ندارند، مجـســمه آنـهـم در ابــعــاد بزرگ بســازد.

من از گذشتــه، نگـاه متــفاوت تری به فلزات دور ریـــز داشتم. ما می توانیــم قطـــعــات دور ریز را به مجـــســمه های زیبــایی تبدیل کنــیـم که ایــن مجـسمـه ها در نهـایـت به بزرگتریـــن حراجی های دنـیا راه یابند. من حدودا ده سال با قطـعات بازیـــافــتــی مجـسمه سازی می کنــم، من خودم قبـــلا مکانــیــک خودرو بودم و نمــایــنـدگی تعمـــیرات مجاز، یک شرکــت خودرور سازی در ایران را داشـتم. در آن زمــان هنـگـــامــی که قطعات از ماشـــیـن جدا می شد، چون قوه تخیل و تجــسمـــم خوب بود، ایــن ها را به هم ربــط می دادم و با یک تغـیـیـــر کوچک آنـــها را تبدیل به یک مجـســـمـــه زیـبا می کردم.

از نظر مالـــی، ایــن هنــر بســـیــار سود آور و ارز آور اســت. با یک حرکت خلاقـانـــه و نگــاه هنری بر قطعـــات فلـزی دور ریـــز به عنوان یک اثر هنری تبــدیل می شود که به موزه های دنیا می توانـــد راه یابد. این هنـر یک جذابـیت خاصـــی برای بیـــنندگـان است، افـــراد انتــظار ندارند که محصولی را نگـاه کننـــد که مثـــلا صفحــه کلـاج یک خودرو باشــد که نهـــایـت پس از گذشـت مدت زمــانـــی اسـتهـــلاک می یابـد، حالـا این قطـــعه تبــدیـل به قسـمـــتی از یک مجسـمـه زیـبا شود.

من زمانـی که ایــن هنر را شروع کردم هیچ نگـــاه اقـتصادی و مالـی به آن نداشتم. اما زمــانی که چون علاقه منــد بودم و هر روز یک طرح جدیـــد را به وجود می آوردم، این موضوع باعث می شد که من با گالــری دار ها و موزه ها آشنـــا شدم. در نتیجه ایــن هنر که به صورت تفـننـی بود، حال می تواند ارز آوری خوبی برای هنرمنـــد داشـته باشــد.

—آیا شما سبـــک خاص خود را دارید؟

من در این هنــر دارای صاحـب دو سبک جهانی هسـتـــم، سبــک اول: تلـــفــیـق چوب و فلـــز که در وزارت فرهــنگ ایران به ثبـت رسیــده است و در انتـــظـــار ثبت در سازمــان جهـانـی یونسـکو می باشد. سبک دیـــگر من اجرای چهــره مشاهــیر به صورت نقــش برجـــستـه با فلـــز اســت که ایــن کار به نوبه خود در دنیــا بی نظــیر است. این دو سبـــک اختصــاصــا به نام بهـــرام آشـفـــته ثبــت شده است.

من در ایـران بیش از 20 نمــایشـــگــاه اخـتـصــاصـی داشـــتـم و در بیــش از 50 نمایشـــگـــاه گروهی نیز شرکــت کردم. حال در نظـــر داریــم که در آسـیــا، اروپا و آمـــریــکا نمــایـشـگـــاه بزنــیم تا مردم جهـان با این هنر آشـــنــا شوند. من مقام های مختـــلفـی در جشـنواره های کشور و رقـابـــتها بدســت بیاورم. من در حال حاضـــر در نمایــشــگاه های خارجــی شرکـت نکــرده ام و در نظـــر دارم که این هنر را در ترکیه، روسیــه، اروپا، باکو و… به نمـــایـــش بگذاریم. امــا ما سفـــارشــاتـی از کانادا، سنگـــاپور، آمریکا، ترکیه داشتیـــم. در واقـع کارهـــای من بیـــش از نیــمــی از جهـــان را طی نموده انـد.

—آیــا شمـــا ایــن هنر را در ایـران آموزش می دهــیـــد؟

بله، من 7 سال اســت که این هنر را به هنـــرجویان و شاگردان خود آموزش می دهم. اکثـــر شاگردهـای من جز دانشجویان کارشنـاسـی ارشـد و یا دکــتـری در رشته های هنـــری هسـتــند. خیلــی شاگـردهــای خوبی دارم و تصــمیم دارم این هنـر را به دنیا معرفی کنـم. ایــن که چطور از قطعات بی ربـط صنــعــتـی یک هنــر زیـبـا بوجود آورد. در واقـع می توان گفت تنــهـــا 10 نفــر در جهــان به این هنـــر مشــغول هستـــنــد، امـــا ایـــن دو سبک تنـــهــا به نام من اســت. امـــیدوارم که ما بتوانـیــم سطــح هنر خود را جهـــانی نمـایـــیــم و به دنــبال اســپـــانسـری جهــانی حتـی از روسیــه هستـیم تا بتوانیم با حمایت مالـــی آنهـا، این هنر را گستـرش دهـیــم. این شخــص یا شرکـــت می تواند حامـــی هنـــر باشـــد، زیرا این یک هنــر سبــز اســت که بســیـــار مورد علاقه دیگـران است و حامــی محیط زیست است.

— آثـــار شما ایـــا در نمـایــشگــاه های خاص و یا کشور های دیگـــر معرفی شده انــد؟ آیـــا از کشورهـای دیگــر نیز خریــدار داریــد؟

من سالـــی یک بار نمــایــشــگاه انـفـرادی از کارهای خود دارم، این کارهـــا خیــلی زمان بر اسـت. یک کار گاهـــی چنــد ماه تا 8 ماه زمـان می برد. من سعــی دارم سالی یک بار در تهــران و شهرهای بزرگ ایران نمـــایــشــگاه خصوصی و کارهـای سفارشی دارم.

در واقع ایـــن جور نیـســت که من بتوانـم به طور دائمی گالــری ثابتی داشــتــه باشـم تا همـــیشـه کارهای من در آنـجا باشـــم، کارهـــای ایــنـــجانب محـــدود است و سالــی یک بار نمایـــشـگاه می گذارم تا علـــاقه منـــدان بتوانند از آن بازدیــد کنـــنـــد.

— من به طور شخصی در فرانـسـه، آثاری از شمـــا را در نمــایــشـگــاهـی دیـدم. آیـا کارهـای شمـــا خریدار در کشورهای دیـــگــر دارد؟

بلــه آثار من بیشـتر در خارج از ایـــران به فروش می رود، کارهــای من به فرانســه، کانادا، آلــمـان، اســـپـانیــا، سنـــگاپور و آمــریکا سفـــر نموده انـد، در واقـع 70 درصد کارهـــای من در خارج از کشور با واسطــه یا به طور مســـتـقــیم به فروش رفــتــه انـد. به احــتمــال زیـاد من در آمریــکــا نیـــز مشتری هایی داشـــته باشـم، زیـــرا گاهــا گالـری داران آثار من را می خرنـــد و در حراجی های دیـگـــر به فروش می رســنـــد.

— مشتریان شما به چه قیمتـــی آثار را می خرند؟

قیـمــت ها بســـیــار متـــفـاوت اســـت که از یک میـــلــیون تا 400 — 500 میلیون تومان به فروش می رسـد. در واقع سفـارش یک اثر به طور متوسط حدود یک یا دو ماه زمـان بر اســـت.

ساخت مجسمه های خارق العاده از قطعات بازیافت خودرو توسط هنرمند ایرانی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.